cnn

Albrightova za CNN o izhodu iz krize na Bližnjem vzhodu
07. 07. 1998 09.01
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je sinoči v pogovoru za ameriško televizijsko mrežo CNN dejala, da so ZDA pred dogovorom, ki bi lahko omogočil izhod bližnjevzhodnega mirovnega sporazuma iz slepe ulice. V oddaji Larry King Live je Albrightova dejala, da je imela o tem vprašanju v zadnjih 48 urah intenzivne telefonske pogovore z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem. ''Zelo smo pripravljeni. Če ne bi bili, bi poskusili drugačno taktiko,'' je še dejala. Albrightova je tudi opozorila, da bi bila ''katastrofa'', če sporazuma o jedrskem programu, ki ga je Severna Koreja sprejela leta 1994, ne bi mogli spoštovati zaradi pomanjkanja sredstev mednarodne skupnosti. Severna Koreja je s sporazumom pristala na prekinitev jedrskega programa, ki naj bi bilo namenjeno proizvodnji jedrskega orožja, v zameno za pomoč v nafti. ZDA pa si prizadevajo dobiti sredstva za nakup te nafte.

Ameriško letalo izstrelilo raketo na iraške radarje
30. 06. 1998 16.54
Neko ameriško vojaško letalo je po poročilih televizijske mreže CNN danes izstrelilo eno raketo na iraške radarske položaje, ki so bili aktivirani in usmerjeni na britanska letala. Kot je CNN poročal iz Pentagona, napadeni radarski položaji ležijo v južnem delu območja prepovedi letenja v bližini mesta Basra.

Umrl nigerijski diktator general Abacha
09. 06. 1998 16.27
V 54. letu starosti je zaradi srčnega infarkta danes umrl nigerijski vojaški diktator Sani Abacha, je poročala ameriška televizijska mreža CNN, novico pa je potrdila tudi nigerijska uradna tiskovna agnecija.

Volitve v Indoneziji šele po spremembi volilnega sistema
03. 06. 1998 10.17
Indonezijski predsednik Jusuf Habibi, ki je ob imenovanju sredi maja obljubil čimprejšnje splošne volitve, je v sredo napovedal, da bodo nov parlament v Indoneziji lahko izvolili šele ob koncu leta 1999. Naslednik Suharta je v pogovoru za televizijo CNN dejal, da mora indonezijski parlament na izrednem zasedanju najprej določiti spremembe volilnega sistema. "Ob koncu leta bomo imeli nov parlament, nato pa bomo lahko izvolili tudi novega predsednika in podpredsednika. Moja sedanja naloga je predvsem izboljšati gospodarski položaj v državi in utrditi demokracijo," je še dejal Habibi.

Frank Sinatra počiva opremljen s svojimi najljubšimi stvarmi
26. 05. 1998 07.40
Legendarnega ameriškega pevca Franka Sinatro so pokopali z nekaterimi njegovimi najljubšimi stvarmi. Tako so ga "opremili" s steklenico viskija znamke "Jack Daniels", z zavitkom cigaret "Camel", z vžigalnokom "Zippo" in s kovanci za 10 penijev, poroča agencija AP. Kot je v pogovoru za televizijsko mrežo CNN pojasnila njegova hčerka Tina, je imel Sinatra vedno v žepu deset kovancev po deset centov, s katerimi je mogoče v ZDA telefonirati z javne govorilnice. Sinatra je imel to navado vse od leta 1963, ko so mu ugrabili sina.

Unicef bo dobil 6,5 milijona od darila Teda Turnerja
21. 05. 1998 12.15
Sklad Združenih narodov, ki je bil ustanovljen za razdelitev darila lastnika CNN-a Teda Turnerja v višini ene milijarde ameriških dolarjev, je objavil prve delitve omenjenega denarja. Sklad ZN za otroke (UNICEF) bo dobil 6,5 milijona ameriških dolarjev, ki jih bo porabil za programe v Afriki, Indoneziji in Vietnamu.

Umrl Frank Sinatra
15. 05. 1998 10.42
V Los Angelesu je sinoči v starosti 82 let umrl ameriški pevec Frank Sinatra, je poročala ameriška televizijska postaja CNN. Po navedbah britanske komercialne televizije ITV je Sinatra umrl za posledicami infarkta.

Eileen Collins bo prva ženska, ki bo poveljevala posadki raketoplana
05. 03. 1998 08.11
V Združenih državah Amerike bo prvikrat sedla za poveljniško krmilo vesoljskega raketoplana ženska, je poročala ameriška televizijska družba CNN. Ameriški predsednik Clinton naj bi, 5. marca oznanil, da bo podpolkovnica Eileen Collins, kot prva ženska poveljevala posadki raketoplana. Astronavtka je pri ameriški vesoljski agenciji NASI od leta 1990, leta 1991 pa so jo izbrali za astronavtko. Februarja 1995 in maja lani je poletela v vesolje kot prva pilotka raketoplana. Med njenim prvim poletom se je raketoplan (Discovery) približal ruski orbitalni znanstveni postaji Mir na približno 11 metrov, med njenim drugim obiskom orbite okoli Zemlje pa se je (Atlantis) s postajo združil.

Irak nima več orožja za množično uničevanje
03. 03. 1998 10.22
Iraški podpredsednik Tarek Aziz je za CNN dejal, da njegova država nima več orožja za množično uničevanje, zato bi morali ZN odpraviti sankcije proti Bagdadu. Aziz je tudi pojasnil, da se v Iraku ne bojijo ameriškega napada, ter da si želijo normalnih odnosov z ZDA in Veliko Britanijo.

Vroča razprava o ameriškem načinu reševanja iraške krize
19. 02. 1998 08.51
Preveč zagreti nasprotniki ameriške politike v zvezi z reševanjem iraške krize so z glasnimi vzkliki in žvižgi sinoči preglasili državno sekretarko Madeleine Albright med njeno razlago v javni razpravi na državni univerzi Ohio v Columbusu.

Američani se ne ukvarjajo z diplomacijo
17. 02. 1998 09.34
Iraški veleposlanik pri Združenih narodih Nizar Hamdun je v ponedeljek v pogovoru za tv-mrežo CNN izrazil pričakovanje, da bo program Združenih narodov o nadzoru iraške oborožitve prekinjen, če bo Washington izvedel vojaški napad na njegovo državo. Glede možnega obiska generalnega sekretarja ZN Kofija Annana v Bagdagu pa je Hamdun dejal, da se ameriški funkcionarji v Varnostnem svetu ne pogovarjajo o tem, kaj bi moral Annan storiti v Iraku, in dodal, da "se vsi strinjajo, da se Američani ne ukvarjajo z diplomacijo".

Cohen: vojaški napada na Irak je samo še vprašanje tednov
17. 02. 1998 09.32
Ameriški obrambni sekretar William Cohen je ocenil, da bi moral generalni sekretar ZN Kofi Annan v primeru obiska v Bagdadu iraškim voditeljem posredovati odločno sporočilo z zahtevo, da se inšpektorjem ZN za nadzor iraške razorožitve omogoči dostop do vseh prepovedanih območij. Cohen je v sinočnjem pogovoru za CNN povedal, da so izčrpana vsa diplomatska sredstva za rešitev iraške krize in da gre v vojaškem napadu na Irak le še za vprašanje tednov.

Blair: Diplomacija in vojaške grožnje
05. 02. 1998 17.10
Britanski premier Tony Blair je pozval k nadaljevanju prizadevanj, da bi iraško krizo rešili po diplomatski poti, ne da bi pri tem popustili z vojaškimi grožnjami. Vse izkušnje z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom so pokazale, da "diplomacija ne deluje, če ni podprta z grožnjo o nasilju. Torej izkoriščamo to nasilje," je danes v pogovoru za televizijsko postajo CNN povedal Blair.

ZDA bodo povečale število vojaških sil v Perzijskem zalivu
31. 01. 1998 10.55
ZDA bodo na območje Perzijskega zaliva poslale dodatnih 50 bojnih letal, je poročala televizijska družba CNN. Hkrati naj bi se povečalo tudi število vojakov v kopenskih enotah, navaja isti vir, medtem ko v Pentagonu novice niso niti potrdili niti zanikali.

Dve tretjini Američanov Clintona podpirata kljub nemoralnosti
28. 01. 1998 10.28
Bill Clinton je morda res nemoralen, vendar pa 68 odstotkov Američanov meni, da je za državo vseeno bolje, da ostane na položaju predsednika, kažejo rezultati najnovejše raziskave javnega mnenja CNN, USA Today in Gallupa.

Clinton zavrača vse obtožbe v zvezi s spolnimi aferami
27. 01. 1998 09.31
Ameriški predsednik Bill Clinton, ki mu očitajo domnevne spolne afere, je v ponedeljek ponovno zavrnil vsakršno spolno razmerje z nekdanjo uslužbenko Bele hiše Monico Lewinsky. Njegovo trditev je demonstrativno podprl tudi podpredsednik Al Gore, ki je demokratom v kongresu zatrdil: "Verjamem predsedniku, saj imam razlog za to." Kot je poročala televizija CNN, so za danes napovedano zaslišanje 24-letne Monice Lewinsky preložili. Clintona naj bi danes prvič javno podprla tudi njegova soproga Hillary.

Inšpektorji ZN zapustili Irak
16. 01. 1998 10.11
Sporna skupina inšpektorjev Združenih narodov pod vodstvom Američana Scotta Ritterja je danes zapustila Irak. Predstavnik Združenih narodov Charles Duelfer je za ameriško tv-mrežo CNN povedal, da gre za "preprosto in praktično odločitev, ki sloni na logistiki". Ritterjevi skupini je Bagdad onemogočil delo in ji očital, da je v njej preveč Američanov in Britancev. Ritterju pa je očital, da je vohun.

Varnostni svet spet o iraški krizi
26. 11. 1997 09.52
Varnostni svet Združenih narodov se bo morda danes sestal in razpravljal o iraški krizi, četudi sestanek uradno še ni potrjen. Seja VS je bila namreč včeraj odpovedana v pričakovanju napovedanih novih ruskih predlogov za razpravo o svoji uradni reakciji na petkovo poročilo komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Vendar pa tudi ruska delegacija čaka na navodila iz Moskve. Rusija v ponedeljek namreč ni sprejela kratkega besedila, ki ga je predlagala Velika Britanija, in je zahtevala daljše besedilo, v katerem naj bi poleg problemov omenili tudi napredek v procesu razoroževanja, ki ga je UNSCOM zabeležil v Iraku in omenil v svojem poročilu. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je za CNN izjavil, da so Iračani v zadnjih šestih letih večkrat lahko uganili, kam bodo šli inšpektorji ZN za razoroževanje. Irak še vedno zavrača dostop inšpektorjev ZN do predsedniških palač.

Kofi Annan se bo sestal z podpredsednikom iraške vlade
13. 11. 1997 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan naj bi se na sedežu ZN v New Yorku danes sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Srečanje je zahteval Aziz, potem ko je Varnostni svet ZN včeraj soglasno izglasoval zaostritev sankcij zoper Irak. Z njimi naj bi Bagdad prisilili k preklicu izgona ameriških inšpektorjev posebne komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM). Namestnik iraškega premiera je sinoči na televizijski postaji CNN obsodil <i>nepravično</i> odločitev Varnostnega sveta. Tarek Aziz je ponovil, da Bagdad vztraja pri izgonu ameriških inšpektorjev, ki da ga je treba zdaj uresničiti.