cop26

190 držav se je zavezalo za opustitev premoga, Indije, ZDA in Kitajske ni med njimi

04. 11. 2021 06.54

Nekatere velike porabnice premoga, med njimi tudi Poljska, Vietnam in Čile, so se na COP26, ki poteka v Glasgowu, prvič zavezale k odmiku od fosilnih goriv. Med njimi ni ključnih onesnaževalk Kitajske, ZDA in Indije. V Greenpeaceu niso najbolj optimistični in opozarjajo, da je v dogovoru veliko manevrskega prostora za države.

Z zavezami COP26 bi lahko segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija

03. 11. 2021 17.50

Avstralski raziskovalci so izračunali, da so trenutne zaveze političnih voditeljev v okviru COP26 korak v pravo smer, a še vedno premalo za doseganje cilja 1,5 stopinje Celzija iz pariškega podnebnega dogovora. Če se bomo zavez držali, bi lahko segrevanje ozračja omejili na manj kot dve stopinji Celzija, kar je zgornja meja.

Ali je utrujeni Biden med podnebno konferenco zadremal?

02. 11. 2021 09.00

Kamere so ujele utrujenega predsednika ZDA, ki je med poslušanjem podnebne konference zaprl oči. Na družbenih omrežjih se zdaj sprašujejo, ali je predsednik zadremal ali si je zgolj odpočil utrujene veke.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Kraljica: Upam, da se bodo svetovni voditelji dvignili nad kratkoročne politične cilje

02. 11. 2021 07.49

Britanska kraljica, ki se zaradi slabšega zdravja ni mogla v živo udeležiti podnebne konference na Škotskem, je svetovne voditelje nagovorila z videosporočilom. 95-letna kraljica Elizabeta II. je poudarila, da se morajo svetovni voditelji s podnebno krizo spopasti zaradi prihajajočih generacij. Pozvala jih je, naj se dvignejo nad kratkoročne politične cilje in postanejo resnično državniški. Govor je zaključila z besedami, da ne bo nihče od nas živel večno, a da tega ne delamo zaradi nas samih, ampak zaradi naših otrok, otrok naših otrok in tistih, ki bodo sledili njihovim stopinjam.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Janša: Jedrska energija bi lahko nadomestila premog in nafto, srečal se je tudi z Vučićem in Babišem

01. 11. 2021 18.01

Predsednik vlade Janez Janša se udeležuje Mednarodne podnebne konference COP26 v Glasgowu na Škotskem. Tam je v nagovoru svetovnim voditeljem pozval, da je skrajni čas, da izoblikujemo pot do podnebnega cilja 1,5 stopinje. Odmik od premoga in nafte sta po njegovih besedah ključna, rešitev vidi v jedrski energiji. Izpostavil je tudi, da je Slovenija sprejela dolgoročno strategijo do podnebne nevtralnosti leta 2050, a številne strokovne in okoljske organizacije so kritične in so že večkrat opozorile, da je ta premalo ambiciozna in da bi morali izpuste toplogrednih plinov drastično zmanjšati že do leta 2030. Ob robu se je Janša sicer srečal s številnimi državniki, tudi s predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem in češkim premierjem Andrejem Babišem.

Bolsonaro postal častni meščan Anguillara, dogodek spremljali tudi protesti

01. 11. 2021 16.56

Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je, medtem ko se svetovni voditelji zbirajo na vrhu COP26 v Glasgowu, prejel naziv častnega meščana kraja Anguillara na severu Italije. Dogodek so pospremili tudi protesti.

Kraljica Elizabeta po noči, preživeti v bolnišnici, prvič opažena v javnosti

01. 11. 2021 14.55

Angleški kraljici je bil po zadnjih preiskavah v bolnišnici zapovedan dvotedenski počitek. Fotografi so jo tokrat ujeli med vožnjo svojega avtomobila po posestvu Windsor. Vse uradne obiske in obveznosti bo morala do nadaljnjega izpustiti, vključno z obiskom konference Združenih narodov o podnebnih spremembah, ki se dogaja v Glasgowu.

Na Češkem zaostrili ukrepe, porast okužb na Hrvaškem in v Nemčiji

01. 11. 2021 13.40

Na Češkem so začeli veljati zaostreni ukrepi za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Skrajšali so veljavnost testov, ki so po novem plačljivi. V restavracijah in barih strežejo samo gostom s potrdilom PCT (preboleli, cepljen proti covidu-19 ali negativen test na okužbo z novim koronavirusom). Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili še 1126 novih okužb z novim koronavirusom, še pred tednom dni so poročali o 680 okužbah. V zadnjem dnevu je umrlo še 31 covidnih bolnikov, je danes sporočil hrvaški štab civilne zaščite. V Nemčiji pa se je incidenca okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjem tednu povzpela čez 150, prvič od letošnjega maja.

Na G20 potrdili podnebni cilj: voditelji si čestitajo, ZN in Greenpeace razočarani

31. 10. 2021 13.51

Voditelji skupine dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav so na srečanju v Rimu potrdili cilj o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Pri tem se jim ni uspelo dogovoriti o tem, da bi podnebno nevtralnost dosegli do leta 2050. Dogovor je za uspeh označila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, medtem ko generalni sekretar ZN Antonio Guterres srečanje zapušča razočaran. V nevladnih organizacijah so kritični do izjave.

Začel se je svetovni podnebni vrh: 'Lahko ukrepamo ali pa sprejmemo trpljenje in visoko gospodarsko škodo'

31. 10. 2021 14.30

V škotskem Glasgowu se začenja svetovni podnebni vrh. COP26 bo trajal dva tedna, svetovni voditelji pa bodo poskušali najti skupni jezik glede številnih odprtih vprašanj za reševanje podnebne krize. Kot svarijo znanstveniki in okoljski aktivisti, bo, če svet zamudi to zadnjo priložnost, da ustavi globalno segrevanje nad 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, človeštvo priča katastrofalnim posledicam: "Izberemo lahko ukrepanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali pa sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda," je bilo slišati ob začetku konference, od katere ima svet visoka pričakovanja.

Ministri pred vrhom G20 za vsaj 70-odstotno precepljenost do sredine 2022

29. 10. 2021 18.03

Največja gospodarstva sveta želijo izboljšati usklajevanje v boju proti pandemiji covida-19 in bodo zato oblikovala skupno delovno skupino, so se na srečanju v Rimu strinjali finančni in zdravstveni ministri skupine G20. Ministri so tudi pritrdili cilju vsaj 70-odstotne precepljenosti svetovne populacije do sredine leta 2022.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

29. 10. 2021 06.00

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

'EU bo leta 2022 proizvedla več kot 3,5 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19'

28. 10. 2021 15.35

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala, da bo Evropska unija v letu 2022 proizvedla več kot 3,5 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19. Prav tako bo unija v prihodnjih mesecih pol milijarde odmerkov namenila najrevnejšim državam.

Lani v ozračju rekordna koncentracija toplogrednih plinov

25. 10. 2021 17.04

Koncentracija ogljikovega dioksida je bila lani 149 odstotkov nad predindustrijsko ravnijo, koncentracija metana pa se je povečala za 262 odstotkov glede na leto 1750, poroča Svetovna meteorološka organizacija, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Gre za pomembno svarilo pred prihajajočo podnebno konferenco COP26. Novo poročilo ZN medtem kaže, da države niso blizu doseganju ciljev Pariškega sporazuma.

Bo Evropi uspelo omejiti segrevanje na manj kot dve stopinji Celzija?

21. 10. 2021 15.42

Evropski parlament se je v resoluciji o konferenci ZN o podnebnih spremembah COP26 v Glasgowu zavzel za krepitev podnebne ambicije tako v EU kot v svetu. Po njegovi oceni bi morali podnebni okvir unije iz 10-letnega spremeniti v petletnega, do leta 2025 pa bi morali odpraviti vse neposredne in posredne subvencije za fosilna goriva.

Z načrtovano rabo fosilnih goriv podnebni cilji nedosegljivi

20. 10. 2021 10.41

Načrtovana proizvodnja premoga, nafte in plina, ki jo v tem trenutku načrtujejo svetovna gospodarstva, več kot dvakrat presega količine, ki bi bile skladne z dosego podnebnih ciljev, svarijo Združeni narodi. Poudarili so, da mora svet emisije do leta 2030 prepoloviti, do leta 2050 pa morajo biti te ničelne, če želimo omejiti segrevanje.

Bliža se težko pričakovana podnebna konferenca v Glasgowu

18. 10. 2021 14.40

V Glasgowu se bodo na težko pričakovani podnebni konferenci COP26, ki so jo lani zaradi pandemije prestavili, zbrali predstavniki in odločevalci skoraj 200 svetovnih držav. Namen pa: podnebni pogovori za krepitev zavez boja proti podnebnim spremembam, ki so jih države določile v Pariškem podnebnem sporazumu.

Ponovna regulacija marž in energetski vavčer za ogrožena gospodinjstva?

18. 10. 2021 06.23

Vlada bo v luči rastočih cen energentov po besedah premierja Janeza Janše sprejela vse tiste ukrepe, ki so oz. bodo v okviru skupnega evropskega trga dovoljeni. Na njih bodo med drugim spregovorili ta teden na vrhu EU. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.

Pahor in Čaputova poudarila pomen EU za reševanje problemov

14. 10. 2021 06.57

Predsednik Slovenije Borut Pahor in predsednica Slovaške Zuzana Čaputova sta se ob njenem obisku v Ljubljani strinjala, da so odnosi med državama odlični. Poudarila sta pomen sodelovanja v okviru dvostranskih odnosov in EU za reševanje socialnih, političnih in gospodarskih problemov. Pozdravila sta tudi nedavni vrh EU-Zahodni Balkan.

'Največji umi bi se morali osredotočiti na reševanje tega planeta, ne na iskanje novega'

14. 10. 2021 17.01

Jeff Bezos, Richard Branson, Elon Musk – trojica bogatašev, katerih cilj je vesolje oziroma raziskovanje vesolja in iskanje načina, kako ga spremeniti v delovno okolje ali habitat. Vesoljski tekmi, ki jo bijejo med seboj, namenjajo milijone. A vse več je tistih, ki menijo, da je merjenje egov bogatašev nekoliko neokusno početje. Na čelo kritikov se je zdaj postavil britanski princ William, ki pravi, da se morajo največji umi sveta namesto na izlete v vesolje osredotočiti na to, kako rešiti Zemljo.

In 't Veldova ob začetku misije v Sloveniji: Cilj je ugotoviti čim več dejstev

13. 10. 2021 06.13

Misija Evropskega parlamenta za ugotavljanje dejstev je v Sloveniji začela preverjanje stanje na področju pravne države, svobode medijev in boja proti korupciji. Želimo ugotoviti čim več dejstev, ne pa doseči padca vlade, je ob začetku obiska poudarila vodja delegacije.

Na tisoče ljudi zavzelo bruseljske ulice: zahtevajo strožje podnebne ukrepe

10. 10. 2021 18.13

V Bruslju je več deset tisoč demonstrantov svetovne voditelje pozvalo k odločnejšim ukrepom v boju proti podnebnim spremembam na podnebnem vrhu Združenih narodov v Glasgowu, ki se bo začel konec meseca. Na protestu je poleg več tisoč ljudi sodelovalo tudi okoli 80 različnih aktivističnih organizacij. Nekateri protestniki so se demonstracij udeležili oblečeni v ogrožene živalske vrste.

ZN: Pet milijard ljudi bi lahko imelo leta 2050 otežen dostop do vode

09. 10. 2021 08.14

Več kot pet milijard ljudi bi lahko imelo leta 2050 težave pri dostopu do vode, so med tednom opozorili Združeni narodi (ZN). Svetovne voditelje, ki se bodo med 31. oktobrom in 12. novembrom zbrali na podnebni konferenci COP26 v Glasgowu, so pozvali k hitremu in odločnemu ukrepanju.

Turčija pred novembrsko podnebno konferenco ratificirala pariški sporazum

07. 10. 2021 10.12

Turčija je pred podnebno konferenco COP26, ki jo bo novembra gostil Glasgow, ratificirala pariški podnebni sporazum. Ta države podpisnice spodbuja k ukrepom, s katerimi bi globalno segrevanje omejili na 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijskim časom.

Ministri za okolje EU v Luksemburgu o podnebnem svežnju

06. 10. 2021 06.10

Ministri za okolje EU bodo danes v Luksemburgu razpravljali o zakonodajnem svežnju Pripravljeni na 55, govorili pa bodo tudi o pripravah na podnebno konferenco v Glasgowu. To bo prvo srečanje okoljskih ministrov v Luksemburgu v okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU, ki ga bo kot predsedujoči vodil minister za okolje Andrej Vizjak.

Papež poziva udeležence podnebne konference k hitrim ukrepom

04. 10. 2021 13.45

Papež Frančišek je pozval udeležence podnebne konference COP26, ki se bo konec meseca začela v Glasgowu, naj "urgentno ukrepajo, da bi zagotovili učinkovite odgovore na ekološko krizo brez primere". Pri tem je pozval "k romanju v smeri brezogljičnega gospodarstva".

Mlada aktivistka za drastične ukrepe v boju s podnebno krizo

28. 09. 2021 14.05

"Hočemo podnebno pravičnost in hočemo jo takoj!" je na podnebni konferenci mladih v Milanu poudarila 18-letna švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg. Trend naraščanja izpustov toplogrednih plinov je po njenem mnenju mogoče obrniti, a bi morali voditelji za dosego tega cilja drastično ukrepati. Očitala jim je, da še naprej odpirajo premogovnike in izkoriščajo vire, ob tem pa ne povečujejo sredstev za ranljive države.

Svetovne pop zvezde v podporo boju za podnebje in dostopnost cepiv

25. 09. 2021 09.13

Velika imena svetovne glasbene scene, od Billie Eilish do BTS, Jennifer Lopez in Eltona Johna, bodo z dobrodelnimi koncerti po vsem svetu na 24-urnem dogodku Global Citizen Live pozivala k ukrepanju proti podnebnim spremembam, za enakost pri dostopnosti do cepiv in proti revščini.