covid

Maske, hitri testi in potrdila: minila so že štiri leta
16. 03. 2024 07.00
Pred štirimi leti je Slovenija razglasila epidemijo covida-19 in zaprla državo. Ko smo v začetku leta 2020 dobivali prve novice o koronavirusu in gledali posnetke s Kitajske se je zdelo vse daleč stran. Nato je virus prihajal vse bliže. Pretresli so nas grozljivi prizori iz italijanskega Bergama, kjer so trupla umrlih odvažali kar s tovornjaki. In nato prvi primeri pri nas. Strah in negotovost pred neznanim, razsežnosti, ki si jih nihče ni predstavljal, zdravniki so pregorevali, bolnišnice pokale po šivih. Kako danes na tisti čas gleda infektologinja, takrat vodja svetovalne skupine za covid?

Počivalškovi ventilatorji po oceni zdravnikov neustrezni: romali so v skladišča
13. 03. 2024 19.12
V času epidemije so bili za zdravljenje hujših bolnikov ključni ventilatorji. Vendar pa pri njihovi nabavi ni šlo brez afer. Tedanji minister Zdravko Počivalšek je dejal: "V izrednih razmerah nismo kupovali mercedesov, ampak golfe." S temi golfi pa so še vedno težave. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke naj bi tako eni od bolnišnic zaradi neustreznega delovanja ventilatorja znamke Bellavista priporočila, naj ventilatorje te znamke, dokler ne raziščejo zapleta, umakne iz uporabe. Zavod za blagovne rezerve je sicer bolnišnicam dobavil 46 teh ventilatorjev, številni pa so do danes ostali praktično nedotaknjeni. Ker so bili po ocenah zdravnikov neustrezni, so romali v skladišča.

Katere posledice epidemije še vedno občutimo po štirih letih?
12. 03. 2024 19.26
Spomin hitro zbledi, še posebej na slabe stvari, a verjetno se boste spomnili 12. marca pred štirimi leti? Takrat je politika razglasila epidemijo covida-19 v Sloveniji in najhuje je bilo seveda to, da so mnogi izgubili svoje najdražje. Sedaj bi lahko rekli, da živimo naprej, kot da se nič ni zgodilo. Pa je res tako? Žal ne. Posledice so izjemno hude, povečalo se je število primerov nasilja v družini, bilo je več osamljenosti in duševnih motenj. Vse to so najbolj občutili otroci in mladostniki, ki posledice čutijo še danes.

Zaradi smrti 18-letnice po cepljenju proti covidu-19 preiskujejo več zdravnikov
08. 03. 2024 17.25
V Italiji zaradi smrti 18-letnice, ki je umrla leta 2021 po cepljenju s cepivom podjetja AstraZeneca proti covidu-19, preiskujejo pet zdravnikov z urgence v Genovi. Državno tožilstvo jih sumi, da niso opravili vseh diagnostičnih preiskav, ki bi jih morali po protokolu zdravljenja.

62-letnik iz Nemčije se je kar 217-krat cepil proti covidu-19
05. 03. 2024 20.46
62-letni moški iz Nemčije je bil – čeprav so mu zdravniki to odsvetovali – kar 217-krat cepljen proti covidu-19. Nenavaden primer so predstavili v znanstveni reviji The Lancet. Moški je odmerke na lastno željo in stroške prejel v obdobju dveh let in pet mesecev, večkratno cepljenje pa, kot kaže, ni bilo škodljivo za njegov imunski sistem.

Svet zavoda poveril Vojku Flisu nadaljnje vodenje UKC Maribor
28. 02. 2024 20.52
Svet zavoda je na seji imenoval sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Vojka Flisa za direktorja za nadaljnja štiri leta. Mandat s polnimi pooblastili bo začel 1. aprila, po prejemu vladnega soglasja.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni
27. 02. 2024 08.15
Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'
14. 02. 2024 16.41
Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Rumeni alarm na internistični prvi pomoči: bolnike zdravijo na hodnikih
05. 02. 2024 20.01
Ponoči so na ljubljanski internistični prvi pomoči zaradi velikega pritiska bolnikov razglasili rumeni alarm. Vsi internistični oddelki v bolnišnici so bili že zapolnjeni, več kot 50 bolnikov je obstalo na prvi pomoči, tudi na hodniku. V izrazitem porastu so namreč virus gripe, covid-19 in RSV, ob tem pa imajo mnogi bolniki še pljučnico. Težave imajo zato tudi na infekcijski kliniki, kjer jim je ta konec tedna celo zmanjkalo priključkov za kisik.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59
Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Kraljica Camilla pred moževo operacijo prostate: Kralj je dobro
19. 01. 2024 12.04
Kensingtonska palača je v sredo popoldan sporočila, da je princesa Kate prestala abdominalno operacijo, temu pa je sledila še vest, da bo imel prihodnji teden poseg tudi kralj Karel III., in sicer zaradi povečane prostate. Kraljica Camilla zato s svojimi kraljevimi dolžnostmi nadaljuje sama, zaskrbljeno javnost pa je pomirila: kralj je dobro.

WHO: Cepiva proti covidu v Evropi rešila najmanj 1,4 milijona življenj
16. 01. 2024 13.02
Cepiva proti covidu-19 so v Evropi rešila najmanj 1,4 milijona življenj, kaže pravkar objavljena študija evropskega urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Svojo raziskavo pa so izvedli tudi Britanci. Če bi se prebivalci Združenega kraljestva poleti leta 2022 cepili redno in v zadostni meri, bi lahko zabeležili 7180 hospitalizacij ali smrti manj, je pokazala raziskava, objavljena v strokovni medicinski reviji Lancet. Raziskovalci so povedali, da je študija prvič zajela podatke vseh prebivalcev Združenega kraljestva, starejših od pet let.

Nagrada za delavce, ki ne koristijo bolniške? 'Igranje z denarjem na račun zdravja'
16. 01. 2024 07.25
Na naše uredništvo so se obrnili zaposleni v škofjeloškem podjetju, ki je z novim letom uvedlo finančno nagrajevanje zaposlenih, ki ne koristijo bolniškega staleža. Potezo so označili za sramotno. V podjetju kot razlog za tak ukrep navajajo povečanje absentizma, ki v zadnjih letih postaja vse večja težava. Poleg tega nismo edini, se branijo, češ da zgolj sledijo uveljavljenim praksam v Sloveniji. Takšno nagrajevanje je moralno, etično in strokovno sporno, saj se bolezni s tem poglabljajo in kronificirajo, pa opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Strinjajo se v ZSSS, kjer so prepričani, da bi tudi zagovornik načela enakosti ugotovil, da gre za diskriminacijo.

Plače iz pekla do raja
14. 01. 2024 07.16
Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

Severna Koreja pričakuje ruske turiste: vabijo jih v Kimovo smučarsko središče
12. 01. 2024 12.31
Ruska turistična agencija oglašuje prvo potovanje v Severno Korejo, odkar je ta strogo izolirana država zaradi pandemije covida-19 tudi pred redkimi izbranimi obiskovalci zaprla svoje meje. Rusom ponujajo "družinam prijazne" smučarske počitnice v letovišču v okolici prestolnice Pjongjang.

Uporaba hidroksiklorokina med pandemijo morda povzročila 17.000 smrti
09. 01. 2024 10.30
Zdravilo hidroksiklorokin, ki se uporablja za zdravljenje malarije, so med pandemijo nekateri priporočali in uporabljali za zdravljenje covida-19. Zdaj pa je nova študija pokazala, da bi lahko uporabi tega zdravila med prvim valom pandemije covida-19 pripisali skoraj 17.000 smrti v šestih državah.

Thierry Henry: 'Verjetno sem bil celotno kariero depresiven'
09. 01. 2024 09.26
Thierry Henry je v svoji bogati nogometni karieri z Arsenalom, Barcelono in s francosko nogometno reprezentanco osvojil vse, kar se je osvojiti dalo. Kljub temu trenutni selektor francoske mladinske reprezentance meni, da je bil celotno kariero depresiven. Za to krivi predvsem svojega izjemno zahtevnega očeta.

Zdravniki pozivajo: Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila
08. 01. 2024 18.30
Veliko število virusnih okužb še dodatno polni že sicer oblegane čakalnice pri zdravnikih. S tem se okužbe še hitreje širijo, na zdravnika pa čakate še dlje, ali pa ga morate poklicati dvakrat, in sicer ko zbolite in ko je bolezni konec. In to pač morate, ker je prav ostati doma in potrebujete le potrdilo za delodajalca. Kako bi ta kaos po čakalnicah preprečili? Kako bi ustavljali širjenje okužb? Kako bi dali zdravnikom čas, da se ukvarjajo s pacienti, ki res rabijo pomoč? Uvedite nazaj kratkotrajno bolniško brez zdravniškega potrdila, kar smo poznali v času covida, pozivajo vlado.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00
Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov
04. 01. 2024 18.09
Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Italijanska policija zasegla več ton nezakonite pirotehnike
30. 12. 2023 16.25
V Rimu so zasegli šest ton nezakonitih pirotehničnih izdelkov v okviru prizadevanj italijanske policije, da bi zatrla uporabo potencialno smrtonosne pirotehnike pred silvestrovanji. Zaradi petard in ognjemetov, ki so priljubljeni še zlasti v Neaplju, vsako leto v Italiji zabeležijo številne poškodbe, nekateri primeri se končajo tudi s smrtjo.

Zaradi kršenja javnega naročanja Kreku tisoč, NIJZ pa 40.000 evrov kazni
27. 12. 2023 10.13
Okrajno sodišče v Ljubljani je razsodilo, da morata Nacionalni inštitut za javno zdravje in njegov nekdanji direktor Milan Krek zaradi kršenja zakona o javnem naročanju pri naročilu izvajanja klicnega centra v času epidemije plačati kazen. NIJZ so naložili 40.000, Kreku pa tisoč evrov kazni. Inštitut se je na pravnomočno sodbo sodišča že pritožil, Krek nam je medtem povedal, da je kazen nemudoma poravnal. "Nimam moči, da bi se še boril. To je politična gonja proti nepolitičnemu človeku, ki je reševal življenja," je dejal, odločitev sodišča in KPK pa označil za krivično.

Kljub skromnemu začetku sezone tekači ne obupujejo: Cilji ostajajo visoki
27. 12. 2023 10.48
S sprintersko tekmo v prostem koraku v Dobbiacu se bo začela letošnja, skupno 18. izvedba novoletne turneje v smučarskem teku Tour de Ski. Ta se bo tradicionalno končala 7. januarja z vzponom na Alpe Cermis v Val di Fiemmeju. V slovenskem taboru so sezono začeli skromneje od pričakovanj, a pravijo, da cilji ostajajo visoko.

Zaradi smrti po cepljenju ministrstvo izplačalo 20.000 evrov odškodnine
23. 12. 2023 08.30
Ministrstvo za zdravje je doslej zaradi nastale škode na zdravju po cepljenju proti covidu-19 izplačalo eno odškodnino. Tako so zaradi smrti po cepljenju izplačali odškodnino v znesku 20.000 evrov.

Neporabljenih ostalo za 27 milijonov evrov odmerkov cepiva proti covidu-19
22. 12. 2023 11.50
Ob vseh spremembah sevov koronavirusa in s tem različic cepiv proti covidu-19 in interesa za cepljenje so določene količine cepiva ostale neporabljene. Vrednost teh odmerkov je ocenjena na okoli 27 milijonov evrov, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Po podatkih NIJZ so doslej v Sloveniji zavrgli dobre tri milijone odmerkov.

Med šesterico ovadenih zaradi hitrih testov naj bi bil direktor Majbert Pharma
20. 12. 2023 08.31
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so na Evropsko javno tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve dveh kaznivih dejanj, povezana z dobavo hitrih antigenskih testov za potrjevanje okužb z novim koronavirusom. In kdo je med šestimi ovadenimi? Neuradno naj bi bil med njimi direktor podjetja Majbert Pharm, ki je za državo dobavil sporne teste. Za to so od ministrstva za zdravje dobili 1,1 milijona evrov, s tem pa so po mnenju Policije oškodovali javna sredstva. Med ovadenimi pa naj bi bila tudi direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kjer so opravili verifikacijo dotičnih hitrih testov.

Hitro širjenje nove različice covida: WHO jo bo skrbno nadzoroval
20. 12. 2023 17.32
Svetovna zdravstvena organizacija je novo podrazličico covida-19 JN.1, ki izhaja iz omikrona, uvrstila na seznam sevov, ki jih je treba podrobneje spremljati. Gre namreč za eno bolj nalezljivih različic, ki se hitro širi v več državah po svetu, vključno z Indijo, Kitajsko in ZDA.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi
19. 12. 2023 19.04
Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Finančni komentar: Žur, kot da smo leta 1999
19. 12. 2023 07.00
V 2024 bi lahko imeli tri nižanja obrestnih mer za skupno 75 bazičnih točk. Obstaja kar 68-odstotna verjetnost, da bo prvo nižanje že v mesecu marcu.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?
19. 12. 2023 08.54
Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?