dala

Estrada pozval k miru
01. 05. 2001 00.00
Nekdanji filipinski predsednik Joseph Estrada je svoje privržence, ki so davi skušali vdreti v predsedniško palačo v Manili, opozoril, naj se vzdržijo nasilja, ker bo vsaka podobna situacija dala vladi opravičilo za uvedbo izrednega stanja v državi. Filipinska predsednica Gloria Arroyo je pred tem razglasila, da je v državi že izbruhnil upor, kar je prvi od treh ustavnih korakov za vzpostavitev reda in miru. Drugi korak je začasna odprava veljavnosti zakonov, zadnji korak pa je razglasitev izrednega stanja.

Dan upora proti okupatorju
27. 04. 2001 00.00
Slovenija danes praznuje Dan upora proti okupatorju, ki ga letos zaznamuje tudi 60-letnica ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda. Dopoldne sta se pričeli osrednji slovesnosti v Novi Gorici in Jelenovem žlebu, kjer so obeležili tudi 58-letnico zmage Cankarjeve in Gubčeve brigade nad italijanskim bataljonom Macerata.

Tito že na Bajkonurju
23. 04. 2001 00.00
Posadka ruske vesoljske ladje Sojuz TM-32, ki bo obiskala Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), je v ponedeljek z letalom iz Moskve poletela na kozmodrom Bajkonur v Kazahstanu. V posadki so poveljnik ladje Talgat Musabajev, ladijski inženir Jurij Baturin in prvi vesoljski turist Dennis Tito (60), ki ima funkcijo inženirja za zveze.

Turčija za poglobitev odnosov
19. 04. 2001 00.00
Med današnjim enodnevnim uradnim obiskom v Sloveniji je vodja turške diplomacije Ismail Cem z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Ljubljani podpisal sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju ter o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju. Sporazum o izogibanju dvojni obdavčitvi in sporazum o prosti trgovini, ki je v veljavo stopil junija lani, bosta po pričakovanju ministra Rupla, kot je povedal na novinarski konferenci, prispevala k povečanju blagovne menjave med državama. Turški zunanji minister pa ju je označil kot začetek novega obdobja, saj sta s tem državi sklenili glavna sporazuma, ki vzpodbujata trgovinsko menjavo. Ministra sta sicer politične odnose med državama označila kot dobre, izpostavila po potrebo po okrepitvi sicer razvitih gospodarskih odnosov, ki pa po Ruplovih besedah Rupla pomenijo le začetek tistega, kar je mogoče doseči.

Besedilo brez soglasja ZLSD
14. 04. 2001 00.00
V ZLSD poudarjajo, da besedilo izhodišč za pogajanja s Svetim sedežem, ki jih je vlada sprejela v četrtek, med koalicijskimi partnerji ni bilo usklajeno. Stranka, kot trdi vodja njene poslanske skupine Miran Potrč, ni dala nikakršnega soglasja za odločanje na odboru vlade ali na vladi. Nasprotno, zahtevala je nadaljnje koalicijsko usklajevanje. Odločitev vlade, ki je ob izrecnem nasprotovanju ministrov ZLSD sprejela neusklajeno besedilo, je po Potrčevih besedah slaba za Slovenijo, popravki, ki so bili doslej narejeni, pa so nezadostni. V ZLSD trdijo, da predlagana vsebina pogajalskih izhodišč za sporazum s Svetim sedežem kljub nekaterim popravkom omogoča katoliški cerkvi v Sloveniji delovanje neodvisno od slovenske zakonodaje. Miran Potrč je za 24 ur povedal, da "omogoča še vedno opredelitev posebnega položaja Rimskokatoliške cerkve nasproti drugim verskim skupnostim in jasno je, da na podlagi tega sporazuma katoliška cerkev pričakuje in lahko tudi zahteva posebne sporazume, ki bodo urejali vprašanje verouka v šolah, vprašanje položaja cerkve v nekaterih zavodih, vprašanja davkarije, vprašanja denacionalizacije in podobnega." Po njegovih besedah je to poseg v avtonomnost slovenske države in omogoča privilegiran položaj katoliške cerkve. Vatikanski sporazum tudi ni dogovorjena prioriteta zunanje politike, trdijo v ZLSD, sklenitvi sporazuma ne nasprotujejo, menijo pa, da se z njegovim sprejetjem ne mudi in da mora biti prvi interes vsakega sporazuma interes Slovenije in njena ustavna ureditev, ne pa interesi posameznih strank ali njihovih prvakov. Združena lista bo, je napovedal Potrč, nadaljevala z aktivnostmi, da se ne sprejme v tej obliki.

Osnovne šole v slabem stanju
13. 04. 2001 00.00
V sredo je inšpektor za gradnjo zaprl osnovno šolo Ivana Cankarja v Ljutomeru, saj šola zaradi dotrajanosti ni več varna. Kljub slabim razmeram pa je pristala šele na 126 mestu republiškega prednostnega seznama za investicije.

Danski kmetje za odlog širitve EU
09. 04. 2001 00.00
Predsednik danskega sveta za kmetijstvo Peter Gaemelke je v pogovoru za danski dnevnik Politiken izjavil, da bi bilo treba vstop novih članic v EU preložiti za dve leti, da bi lahko pred tem v uniji končali kmetijske reforme.

Windsorji proti britanski vladi
08. 04. 2001 00.00
Wesseška grofica Sophie, snaha britanske kraljice Elizabete II., je danes napovedala, da bo odstopila s položaja predsednice svoje agencije za stike z javnostjo. Sophie je v sporočilu za javnost izrazila razočaranje nad dejstvom, da je bila žrtev zarote, hkrati pa je obžalovala, da se je pustila ujeti v zanko. Iz Buckinghamske palače so medtem že sporočili, da preučujejo načine, s katerimi bi se v prihodnje izognili konfliktom med kraljevskimi dolžnostmi in zasebnimi zadevami članov kraljeve družine.

Prijatelj direktor ZPIZ-a
06. 04. 2001 00.00
Skupščina Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) je na današnji seji soglasno sprejela sklep, s katerim je za generalnega direktorja zavoda imenovala sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Janeza Prijatelja. Štiriletni mandat novemu/staremu generalnemu direktorja bo začel teči takoj, ko bo soglasje k imenovanju dala tudi vlada. Skupščina pričakuje, da naj bi se to zgodilo predvidoma na prihodnji seji vlade, tako bi Janez Prijatelj začel opravljati delo generalnega direktorja predvidoma 12. aprila.

Nenavadna kazen
06. 04. 2001 00.00
Neka Vietnamka iz mesta Bac Ninh je svojega desetletnega pastorka prisilila, da si je zašil usta, ker je ukradel 200 dongov (1,3 ameriškega dolarja).

Ameriški diplomati zapustili Rusijo
05. 04. 2001 00.00
Rusijo so zapustili vsi štirje ameriški diplomati, katerih izgon je Moskva napovedala kot povračilni ukrep na podobno potezo ameriških oblasti zaradi vohunske afere. Zadnji ameriški diplomat s seznama je Rusijo zapustil sinoči na krovu letala ameriške družbe Delta. Rusija je štirim diplomatom tedaj dala deset dni časa, v katerem morajo zapustiti njeno ozemlje.

V Fructalu ne bo pretresov
31. 03. 2001 00.00
V ajdovskem Fructalu je prišlo do primopredaja poslov med odpoklicanim in novim vodstvom podjetja. Po skupščini delničarjev, ki je izvolila novi nadzorni svet, je vajeti prevzel Marjan Mir, nekdanji član uprave večinskega lastnika Fructala, Pivovarne Union.

Odstop direktorice urada za kemikalije
23. 03. 2001 00.00
Minister za zdravstvo Dušan Keber je zaradi objektivne odgovornosti za nepravočasno izdajo odločbe o razvrstitvi herbicida Trophy sprejel ponujeni odstop direktorice Urada RS za kemikalije Marte Ciraj. Cirajeva bi morala na čelu urada, ustanovljenega za zaščito državljanov in za zagotavljanje kemijske varnosti, storiti vse, kar je bilo v njeni moči, da bi zaustavila nezakoniti promet z omenjenim pesticidom, so sporočili z ministrstva za zdravstvo, katerega interna komisija je preučila okoliščine v postopkih obravnavanja pesticida Trophy.

Rupel o osamosvojitvi Slovenije
14. 03. 2001 00.00
Zunanji minister je ob 10-obletnici samostojnosti Slovenije je v javnem predavanju na Pravni fakulteti prisotnim slikovito predstavil zaplete v procesu osamosvajanja. Leta 1991 se je večina držav na slovenska prizadevanja odzvala z nenaklonjenostjo. Posebej trd sogovornik, kot se spomni Rupel, so bile takrat Združene države Amerike.

Ozadje milanske modne afere
13. 03. 2001 00.00
Zgodba petnajstletne slovenske manekenke, ki že skoraj 14 dni pretresa modne kroge, dobiva nove razsežnosti. Dekletov oče italijanski agenciji Flash Models Management očita, da naj bi z grožnjami in izsiljevanji skušala vplivati na njegove in dekletove izjave policiji. Oče trdi, da je Majo odkrilo dekle znanega slovenskega manekena, ki ji je tudi predlagalo, naj poskusi srečo v Milanu.

Odkrili spomenik padlim v NOB
11. 03. 2001 00.00
V Trstu so danes odkrili spomenik padlim v NOB iz tržaških predmestij Škedenj, Sv. Ana in Kolonkovec. Gre za prvi spomenik padlim na območju Trsta, nanj pa so domačini, zlasti tržaški Slovenci, čakali več desetletij. V ta namen so oblikovali odbor za postavitev spomenika, ki je z nastopom levo-sredinske občinske uprave Riccarda Illyja naletel na pripravljenost tržaških občinskih krogov, da se spomenik končno postavi. Spomenik stoji blizu osrednjega tržaškega pokopališča, ki ga je dala na razpolago tržaška občina, stroške za gradnjo pa so pokrili predvsem z nabiralno akcijo, ki že več let poteka med tržaškimi Slovenci.

Incotel vložil pritožbo zoper Telekom
09. 03. 2001 00.00
Novomeška družba za globalne komunikacije Incotel je danes na ministrstvo za informacijsko družbo vložila pritožbo zoper Telekom Slovenije, in sicer v skladu z uredbo o načinu opravljanja javnih telekomunikacijskih storitev govorne telefonije in telefaksa ter o upravljanju javnega telekomunikacijskega spleta. Slednja predvideva, da ima operater storitev govorne telefonije pravico in na zahtevo zainteresiranih operaterjev drugih telekomunikacijskih storitev tudi dolžnost, da se pogaja medomrežni povezavi z drugimi operaterji telekomunikacijskih storitev in ugodi vsem razumnim zahtevam za medomrežno povezavo, ki obsegajo tudi vključitev na točkah omrežja, ki so drugačne ali druge od točk, ki jih operater storitev govorne telefonije ponuja večini operaterjev drugih telekomunikacijskih storitev, so sporočili z Incotela.

Tomažič izginil na počitnicah
05. 03. 2001 00.00
Na karibskem otoku Nevis pa že šesti dan pogrešajo Antona Tomažiča, petdesetletnega pravnika, sicer delegata v prvi večstrankarski skupščini, ki se je minulo sredo zgubil med vzponom na manj kot tisoč metrov visoki hrib Nevis. Po podatkih otoških policistov Tomažiča še niso našli, vendar z iskanjem ne nameravajo prenehati. Akcija iskanja pogrešanega slovenskega državljana, 50-letnega Antona Tomažiča, na karibskem otoku Nevis se nadaljuje tudi danes, je sporočilo slovensko zunanje ministrstvo. MZZ še navaja, da akcija, v kateri od ponedeljka sodeluje dodatnih 60 ljudi, doslej še ni dala oprijemljivih sledi za pogrešanim.

Grizold na Hrvaškem
05. 03. 2001 00.00
Slovenskega ministra za obrambo Antona Grizolda, ki je danes začel dvodnevni uradni obisk na Hrvaškem - to je sicer njegov prvi uradni obisk tuje države -, je dopoldne najprej sprejel gostitelj, hrvaški obrambni minister Jozo Radoš. Poleg dvostranskega sodelovanja na vojaško-obrambnem področju sta bili glavni temi pogovorov med delegacijama obeh ministrstev skupna evropska varnostna in obrambna politika ter varnostno-političen položaj v jugovzhodni Evropi. Popoldne se je slovenski obrambni minister ločeno pogovarjal s predsednico saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost Djurdjo Adlešić ter namestnikom predsednika vlade Goranom Granićem. Zatem je Grizolda sprejel še predsednik države Stjepan Mesić, s katerim sta v "izjemno prijateljskem vzdušju" ocenila odnose med sosednjima državama.

Izročitev Miloševića zaenkrat nemogoča
02. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković je po poročanju Tanjuga sinoči izjavil, da je izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije nemogoča, dokler v Jugoslaviji ne bodo sprejeli ustreznega zakona. Po besedah jugoslovanskega pravosodnega ministra strokovnjaki trenutno pripravljajo zakon o sodelovanju s haaškim sodiščem, ki pa pred junijem še ne bo nared.

Zaostrovanje razmer v Makedoniji
01. 03. 2001 00.00
V Makedoniji se razmere nevarno zaostrujejo. Po zadnjih dneh spopadov med makedonsko vojsko in oboroženimi Albanci, naj bi makedonska vlada v prihodnjih dneh dala upornikom ultimat. V strahu pred novim kriznim žariščem je zveza Nato pozvala vlado v Skopju naj ne izvede oborožene akcije proti albanskim upornikom.

Lažni bankovci za slepe, gluhe in umsko prizadete
21. 02. 2001 00.00
Evropska centralna banka (ECB) bo, še preden bo dala v obtok bankovce evra, izdala 28.000 kompletov lažnih bankovcev skupne evropske valute, s pomočjo katerih naj bi se slepi, gluhi in umsko prizadeti naučili prepoznavati nov denar. Lažni bankovci so na videz in otip enaki pravim bankovcem, ki bodo v obtoku od 1. januarja 2002, vendar se od njih razlikujejo po tem, da so potiskani le po eni strani in imajo napis "Brez vrednosti". Lažni bankovci so oštevilčeni in nimajo zaščite, kakršno bodo imeli pravi bankovci. Spomladi naj bi za urjenje prizadetih izdali tudi lažne kovance.

Zakonski prepir v družini Beckham
20. 02. 2001 00.00
Eden bolj znanih britanskih zvezdniških parov, Victoria Beckham in njen mož David, sta se zaradi zakonskega prepira prvič pojavila na naslovnicah časopisov. Po poročanju časnika Sunday People je Victoria, sicer članica skupine Spice girls, Davidu očitala "brezsrčnost". Minuli petek je namreč poklicala iz Los Angelesa domov in ugotovila, da je nameraval David, namesto da bi pazil na njunega 22-mesečnega sinka, večer preživeti s prijatelji. Otroka je nameraval David prepustiti kar Victorijinim star šem. Victoria je bila po poročanju časnika besna in je dala Davidu vedeti, da mora takrat, ko nje ni doma, vsako prosto minuto preživeti s sinkom Brooklynom. "Bila je povsem iz sebe," je povedal nek Victorijin tesni prijatelj.

Beograjski mediji o krizi na jugu Srbije
19. 02. 2001 00.00
Večernje novosti danes v komentarju z naslovom Z Zahoda nič novega izpostavljajo, da se zločini nad Srbi na Kosovu in na jugu Srbije dogajajo ob navzočnosti mirovnih sil zveze NATO in pred očmi mednarodne skupnosti, ki ima v pokrajini že 20 mesecev svojo civilno upravo in svojo vojaško silo. Krizo na jugu Srbije ocenjujejo tudi drugi beograjski mediji.

Fabiola Arredondo dala odpoved
18. 02. 2001 00.00
Odhod Fabiole Arredondo - direktorice evropskega oddelka portala Yahoo - je še eden v nizu odpovedi v vodilnih evropskih internet podjetjih.

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona
16. 02. 2001 00.00
Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

Putin in Drnovšek v St. Antonu
11. 02. 2001 00.00
Rusija in Slovenija imata v gospodarskem sodelovanju velike možnosti in rezerve, sta se na včerajšnjem srečanju v tirolskem St. Christophu strinjala ruski predsednik Vladimir Putin in slovenski premier Janez Drnovšek. Kot je poudaril Putin, so odnosi med državama v preteklih letih doživeli določen padec, tako na gospodarski kot politični ravni, vendar pa sta s slovenskim premierom včeraj z zadovoljstvom ugotovila, da sta nedaven obisk predsednika dume Genadija Seleznjova v Sloveniji in delo medvladne komisije za trgovinsko in gospodarsko sodelovanje dala dober zagon za nadaljnji razvoj gospodarskih odnosov med državama. Sicer pa je Putin sprejel vabilo na obisk v Slovenijo, Drnovška pa je povabil na obisk v Moskvo.

ZDA ostajajo na Balkanu
03. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

Bo vlada izpolnila predvolilno obljubo?
02. 02. 2001 00.00
Vlada ima še 88 dni časa, da izpolni predvolilno obljubo, da bo zapolnila privatizacijsko vrzel in pooblaščenim investicijskim družbam dala toliko državnega premoženja. Danes sta na to opozorili Združena lista, posebej pa tudi Združenje družb za upravljanje pooblaščenih investicijskih skladov. Toda s kvaliteto napovedanega premoženja niso zadovoljni in pooblaščenim investicijskim družbam napovedujejo črno prihodnost. Če se kmalu ne bo kaj bistvenega spremenilo, bo dve tretjini premoženja, s katerim upravljajo pidi, preoblikovanega v finančne holdinge, za preoblikovanje v investicijske sklade zaprtega tipa pa bo lahko uporabljenega le tretjina premoženja.

Še večji proračunski presežki v Ameriki
31. 01. 2001 00.00
Kongresni urad za proračun pričakuje, da bodo presežki zveznega proračuna v naslednjih desetih letih narasli na kar 3,12 bilijona dolarjev. Kongresni izračun je člane administracije Georga Busha navdal z navdušenjem, saj je to po njihovem mnenju dodaten argument v upravičenost predsednikovega načrta o 1,6 bilijona davčnih olajšav v naslednjih desetih letih. Bushev davčni načrt, iz katerega so se med predvolilno kampanjo demokrati norčevali, nekateri republikanci pa mu nasprotovali, ima zdaj veliko možnosti, da bo sprejet v celoti.