dan dela

SCT Olimpija - Maribor Teatanic 1:4 (1:2)

26. 09. 1998 10.25

V vnaprej odigranem srečanju 8. kroga 1. SNL so nogometaši Maribor Teatanica za Bežigradom premagali SCT Olimpijo s 4:1 (2:1).

Slovenska delegacija na zasedanje Parlamentarne skupščine SE

19. 09. 1998 12.18

Delegacija državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope (SE) se bo pod vodstvom Boruta Pahorja udeležila četrtega dela rednega letnega zasedanja te skupščine, ki bo od 21. do 25. septembra v Strasbourgu, so sporočili iz DZ.

Union Olimpija - Cibona 77:72

22. 08. 1998 10.16

- Igralci Uniona Olimpija so drugi dan mednarodnega košarkarskega turnirja v Domžalah s 77:72 (30:31) premagali ekipo Cibone.

Dvignili 20-tonski del Titanica

12. 08. 1998 08.41

Strokovnjaki so uspeli z dna Atlantskega oceana dvigniti del trupa znane ladje Titanic. Po nekaj dneh dela so z globine štirih kilometrov vzdignili del palube, ki ima maso 20 ton in velikost sedem krat štiri metre.

Prvi ''otrok iz epruvete'' danes praznuje 20. rojstni dan

26. 07. 1998 17.00

Louise Brown, prvi otrok v zgodovini, ki je bil spočet v epruveti, danes praznuje 20. rojstni dan. Od njenega rojstva 25. julija 1978 se je z metodo umetnega spočetja v epruveti samo v Veliki Britaniji rodilo 29.000 otrok, med njimi tudi Louisina 16-letna sestra Natalie.

V vročih dneh strmo narašča prodaja piva

25. 07. 1998 09.31

V teh vročih dneh, ko se dnevna temperatura giblje okoli 35 stopinj Celzija, močno narašča prodaja pijač iz Pivovarne Union. V zadnjem tednu prodajo dnevno prek 4000 hektolitrov oziroma 800.000 pollitrskih steklenic piva, poleg tega pa vsak dan prodajo še prek 900 hektolitrov oziroma 180.000 pollitrskih osvežilnih brezalkoholnih pijač, zlasti ledenih čajev, ter prek 800 hektolitrov oziroma 160.000 pollitrskih plastenk naravne pitne vode. Polnilnica zaradi tako velike prodaje osvežilnih brezalkoholnih pijač in naravne pitne vode dela neprekinjeno 24 ur na dan ter tudi ob sobotah in nedeljah. Vsak dan tako v Pivovarni Union napolnijo 100.000 plastenk osvežilnih brezalkoholnih pijač, na treh polnilnih linijah za pivo pa dnevno napolnijo še 1,1 milijona steklenic ter 2500 sodov piva.

Delegacija OVSE se srečala z jugoslovanskim zunanjim ministrom

15. 07. 1998 17.32

Delegacija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi pod vodstvom nemškega diplomata Hansa Joerga Eiffa se je prvi dan obiska v Beogradu danes srečala z jugoslovanskim zunanjim ministrom Živadinom Jovanovićem.

Oranževci bodo nadaljevali pohod; Clinton ogorčen nad včerajšnjim napadom

13. 07. 1998 09.56

Tudi po smrti treh otrok v podtaknjenem požaru na Severnem Irskem so se pripadniki protestantskega reda oranževcev odločili za nadaljevanje protesta proti prepovedi njihovega pohoda v Portadownu. Člani reda so se enoglasno odločili, da vztrajajo pri obleganju katoliškega dela mesta Drumcree ''za nedoločen čas'', je sinoči sporočil načelnik območja Portadowna Harold Gracey.

''Nedelja je gospodov dan''

07. 07. 1998 09.13

V Vatikanu bodo objavili dokument - apostolsko pismo - papeža Janeza Pavla II., posvečen spoštovanju nedelje. Papež je doslej že večkrat obsodil pobude za spodbujanje dela ob nedeljah, saj je po njegovem s tem ogroženo spoštovanje gospodovega dne.

Likovna delavnica Slovenija, odprta za umetnost

12. 06. 1998 12.01

Od 20. do 29. junija se bodo na Sinjem vrhu nad Ajdovščino na mednarodni likovni delavnici "Slovenija, odprta za umetnost" vnovič zbrali umetniki, tokrat iz 13 držav, in na tem slikovitem koščku Primorske ustvarjali svoje dela v različnih tehnikah.

Gostovanje Slovenskega kulturnega društva Cankar iz Sarajeva v Sloveniji

05. 06. 1998 11.27

Mešani pevski zbor Camerata Slovenica Slovenskega kulturnega društva Cankar iz Sarajeva bo ta konec tedna prvič gostoval v Sloveniji. S 40-člansko skupino naj bi danes popoldne na tridnevni obisk v Slovenijo prispeli tudi predstavniki društva, njegova predsednica Ana Božanović in člani izvršnega odbora.

Slovenistični dan v Trstu

07. 05. 1998 15.55

V veliki dvorani Visoke šole modernih jezikov za prevajalce in tolmače v Trstu so danes pripravili Slovenistični dan. Prireditev, ki je posvečena obravnavi problematike kmečke leksike v slovenskih narečjih iz zornega kota tradicije in inovacije, je pripravila visoka šola modernih jezikov. Dopoldne so predstavili tri novejša dela, povezana s problematiko slovenistike: knjigo Roberta Depita Aspetti di cultura resiana nei nomi di luogo (Aspekti rezijanske kulture v krajevnih imenih), knjigo esejev Mirana Košute Krpanova sol ter Narečni slovar Sv. Antona pri Kopru Dušana Jakomina. Zinka Zorko iz mariborske univerze je spregovorila o kmečki terminologiji v prekmurskem narečju, Ludwig Karničar iz univerze v Gradcu o kmečki terminologiji v koroških slovenskih narečjih, Herta Maurer Lausegger s celovške univerze pa o starem in novem kmečkem besednjaku slovenskega narečja iz Rožne doline na Koroškem.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Splošna stavka na Danskem

27. 04. 1998 11.33

Industrijsko proizvodnjo in deloma transportni sektor na Danskem so danes ohromile stavke, ki se jih udeležujejo zaposleni po vsej državi, zaradi prekinitve dela pa je ohromljen tudi letalski promet. Močno omejeno je tako število letov na domačih progah kot tudi povezave s tujino.

Tomažu Vnuku in Kimu Isselu Zlati plošček Dela

20. 04. 1998 12.22

Prost dan na svetovnem prvenstvu skupine B v hokeju na delu, ki poteka v Ljubljani in na Jesenicah, je športna redakcija časnika Delo s pomočjo Protonavta izkoristila za podelitev nagrade Zlati plošček Dela. Za najboljšega igralca državnega prvenstva je bil že tretje leto zapored izbran Tomaž Vnuk (Olimpija Hertz), naslov najboljšega strelca pa je prejel njegov klubski kolega Kim Issel, ki je trenutno v ZDA in bo nagrado prevzel kasneje.

Seks seminarja še ne bo kmalu konec

06. 03. 1998 09.10

Afere o domnevnem ljubezenskem razmerju med predsednikom ZDA Billom Clintonom in nekdanjo pripravnico v Beli hiši Monico Lewinsky še ne bo tako hitro konec. Brskanje po predsednikovem perilu pa bolj škodi neodvisnemu preiskovalcu Kennethu Starru, saj po anketi televizijske družbe CBS le 12 odstotkov Američanov odobrava njegovo početje. Poleg tega tudi nanj letijo obtožbe o laganju pod prisego, kar hoče sam dokazati predsedniku Clintonu.

Kraljica Beatrix za rojstni dan na koncertu z 2000 gosti

29. 01. 1998 08.48

Nizozemska kraljica Beatrix je na koncert pred svojim 60. rojstnim dnevom povabila okoli 2.000 gostov. Ti so v torek zvečer v Amsterdamu poslušali koncert, na katerem je kot solist nastopil sloviti ruski čelist Mstislav Rostropovic, ki je že več kot 20 let tesni prijatelj kraljice in princa Clausa. Radijski filharmonični orkester je pod taktirko ruskega dirigenta Aleksandra Lazareva igral dela Haydna in Dvoraka. Z izjemo tega koncerta bo praznovanje rojstnega dneva nizozemske kraljice na njeno željo zasebno.

Kongres LDS še o statutu, programskih dokumentih in volitvah strankinega vodstva

25. 01. 1998 12.48

V Narodnem domu v Mariboru se nadaljuje 2. kongres Liberalne demokracije Slovenije, na katerem so se delegatke in delegati najprej vrnili k včeraj prekinjenemu odločanju o spremembah strankinega statuta, za tem pa bodo opravili še dokončno odločanje o kongresnih dokumentih ter volitve novega oziroma potrjevanje dela dosedanjega strankinega vodstva na čelu s predsednikom Janezom Drnovškom.

Ugodnosti pri upokojevanju naj veljajo za vse resnično ogrožene

04. 01. 1998 10.08

Zadnji mesec v minulem letu je skupina poslancev iz petih parlamentarnih strank s prvopodpisanim Jožetom Možganom (SLS) v zakonodajni postopek vložila predlog za noveliranje t.i. zakona o prepovedi proizvodnje azbestnih izdelkov, s katerim bi želeli iz zakona odpraviti nekatere nedoslednosti in omogočiti uveljavitev socialnih pravic tudi za 100 do 150 tistih delavcev, ki so zaradi minulega dela z azbestom resnično zdravstveno ogroženi, pa veljavnih zakonskih pravic ne morejo uveljavljati.

Ameriški trgovci razočarani nad božično prodajo

29. 12. 1997 08.09

V ameriški trgovini na drobno so razočarani nad božičnimi nakupi Američanov in upajo, da se bo prodaja povečala pred koncem leta. Trgovine so cene blaga vsepovsod znižale tudi do 50 odstotkov. Trgovci so pričakovali, da bodo letos s prodajo božičnih daril zaslužili devet odstotkov več kot v enakem obdobju lani, a po prvih izračunih lahko pričakujejo le za skromne tri odstotke višji izkupiček. Sedaj stavijo na kupce, ki jim je Božiček prinesel darilne bone ali gotovino, pričakujejo pa tudi, da si bodo številni potencialni kupci v tem medprazničnem času vzeli kakšen dela prost dan in obiskali ugodne razprodaje.

Kuba po 30 letih uradno praznovala božič

26. 12. 1997 11.45

Kubanci so po približno 30 letih božič prvič praznovali z uradnim dovoljenjem oblasti. Na Kubi so 25. december letos razglasili za dela prost dan, kar naj bi bila "izjema" pred bližnjim obiskom papeža Janeza Pavla II. v tej edini socialistični državi na severni polobli.

Letos prvič praznujemo dan ustavnosti

22. 12. 1997 14.08

Ustavno sodišče letno prejme približno 700 zadev, reši pa jih približno 600. Ta razkorak bo ustavno sodišče skušalo v prihodnjem letu nadomestiti, za to pa bo potrebovalo okrepljene strokovne službe, precej težav pa predstavlja tudi pomanjkanje prostorov, zlasti pisarniških, je na današnji novinarski konferenci ob zaključku dela ustavnega sodišča v tem letu in pred jutrišnjim dnevom ustavnosti, ki ga v Sloveniji letos prvič praznujemo, povedal predsednik ustavnega sodišča Lovro Šturm.

V Lillehammerju začetek olimpijske sezone za biatlonce

28. 11. 1997 15.03

Biatlonci bodo letošnjo olimpijsko sezono pričeli na prizorišču olimpiade leta 1994 v Lillehammerju. Uvodni nastopi bodo 6. in 7. decembra, na njih pa bodo imeli priložnost za preverjanje rezultatov dela iz pripravljalnega obdobja tudi slovenski reprezentantje, ki so se predstavili dan po prihodu s priprav v Kiruni na Švedskem.

Nadaljevanje dela inšpektorjev ZN

24. 11. 1997 10.56

Člani posebne komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) so po tritedenski prekinitvi danes tretji dan zapored nemoteno odšli na delo. S sedeža komisije UNSCOM v Bagdadu je po besedah tiskovnega predstavnika iraške službe za stike z UNSCOM na pregled več krajev davi odpotovalo osem skupin inšpektorjev ZN. Skupina za vzdrževanje nadzornih kamer bo pregledala 16 poslopij z nameščenimi kamerami, več sumljivih krajev pa bo danes dvakrat preletel tudi helikopter ZN.

Do predsedniških volitev le še pet dni aktivne kampanje

17. 11. 1997 00.00

Kandidatom za predsednika republike ostaja le še pet dni predvolilne kampanje, v katerih se bodo po napovedih poskusili predstaviti čim širšemu krogu volilcev. Osrednja pozornost pa bo tudi v teh dneh veljala soočenjem v elektronskih medijih. V skladu z zakonom o volilni kampanji teden dni pred volitvami niso dovoljene objave raziskav javnega mnenja, v soboto, 22. novembra, dan pred volitvami, pa velja 24-urni volilni molk. Predstavitve kandidatov se bodo stopnjevale do petka, ko se bo vseh osem popoldne, ob 17. uri, najprej soočilo na nacionalnem radiu (Radio Slovenija), zvečer ob 20.05 pa še na prvem programu nacionalne TV Slovenija. Za predsedniško mesto se potegujejo: (po vrstnem redu na glasovnici) <b>Marijan Poljšak</b>, ki ga je predlagala Nacionalna stranka dela, predsednik državnega zbora <b>Janez Podobnik</b>, ki je kandidat Slovenske ljudske stranke, <b>Bogomir Kovač</b>, kandidat Liberalne demokracije Slovenije, sedanji predsednik <b>Milan Kučan</b> kot nestrankarski kandidat, <b>Tone Peršak</b>, ki ga predlaga Demokratska stranka, <b>Franc Miklavčič</b>, kandidat Krščansko socialne unije, <b>Marjan Cerar</b>, ki se za predsedniško mesto poteguje kot neodvisni kandidat in <b>Jože Bernik</b> kot kandidat dveh parlamentarnih opozicijskih strank, Slovenskih krščanskih demokratov in Socialdemokratske stranke Slovenije.