davčno

Skupina G7 z 'zgodovinskim' dogovorom o obdavčitvi multinacionalk
05. 06. 2021 13.58
Skupina naprednih gospodarstev G7 je dosegla "zgodovinski" dogovor o obdavčitvi multinacionalnih podjetij, je dejal britanski finančni minister Rishi Sunak. Med prizadetimi podjetji bi lahko bili tehnološki velikani, kot sta Amazon in Google. Dogovor sedmih držav bo pritiskal tudi na druge države, naj sledijo njihovi odločitvi.

'Davčna reforma je neprimeren fiskalni odziv na aktualno krizo'
02. 06. 2021 15.19
Člani komisije za nadzor javnih financ so pretresali davčno reformo, s katero vlada med drugim cilja na krepitev konkurenčnosti poslovnega okolja. Iz opozicije je bilo slišati številne očitke, komisija pa je po večurni razpravi sprejela pet sklepov, med drugim je reformo ocenila kot neprimeren fiskalni odziv na aktualno krizo.

Nova davčna opazovalnica EU: podpora boju proti davčnim zlorabam
01. 06. 2021 15.26
Evropska komisija je napovedala začetek delovanja davčne opazovalnice Evropske unije, to je novega raziskovalnega laboratorija za pomoč pri boju EU proti davčnim zlorabam. Vodil jo bo mladi raziskovalec Gabriel Zucman, sedež bo imela na pariški ekonomski fakulteti.

Zorčič ostaja predsednik DZ
28. 05. 2021 08.13
Poslanci na tajnem glasovanju niso potrdili razrešitve Igorja Zorčiča z mesta predsednika DZ. Njegovo razrešitev je podprlo 45 poslancev, proti ni glasoval nihče. Dve glasovnici sta bili neveljavni. Za razrešitev bi moralo glasovati 46 poslancev. Poslanci opozicijskih strank (LMŠ, SD, Levica in SAB) in stranke nepovezanih glasovnic niso prevzeli.

Z junijem Finančno upravo za pol leta prevzema Ivan Simič
25. 05. 2021 16.48
Ivan Simič je slovensko davčno upravo že vodil od 1. januarja 2006 do 17. julija 2008, ko je bil generalni direktor, a je po pol mandata odstopil, od 20. februarja 2009 pa do 17. novembra 2010 je bil predsednik Nogometne zveze Slovenije, tudi tu je mandat končal predčasno. Pol leta je bil leta 2012 tudi posebni svetovalec finančnega ministra Republike Srbije, od 1. februarja 2013 do 31. decembra 2013 je bil v. d. direktorja Davčne uprave Republike Srbije. Že takoj ob imenovanju je sicer dejal, da bo direktor le pol leta. Ali se lahko v tem obdobju naredi kaj oprijemljivega, je v studiu komentiral Ivan Simič.

Le še nekaj dni imate, da izberete, komu boste namenili odstotek dohodnine
25. 05. 2021 08.50
Donacija dohodnine se letos povečuje z 0,5 na en odstotek. To pomeni, da se bodo odstotki, ki ste jih namenili določenim organizacijam v prejšnjih letih, avtomatsko podvojili. Če pa bi radi zamenjali upravičenca ali izbrali novega, pa morate to storiti najpozneje do konca maja. Leta 2019 je dobrih pet milijonov evrov donacij ostalo nedodeljenih.

Miha Kovač: Ostaja priokus, da je Ruplovo imenovanje politično motivirano
20. 05. 2021 18.45
Vlada je v sredo zvečer izvedla dve odmevnejši kadrovski potezi: Finančno upravo spet prevzema Ivan Simič, davčni svetovalec in trenutno vodja vladnega strateškega sveta za debirokratizacijo. Javno agencijo za knjigo pa bo vodil nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.

Sindikati: Davčne spremembe kot trojanski konj
20. 05. 2021 15.25
Sindikati v davčnih spremembah, ki naj bi z zvišanjem splošne olajšave pri dohodnini prinesle višje neto plače za vse, vidijo trojanskega konja. Povzročile bodo za skoraj milijardo evrov izpada prihodkov v proračunu, in ker vlada ne pove, kako bi ta izpad nadomestila, se bojijo zmanjšanja socialnih pravic. Na koncu bo delavec plačal več, opozarjajo.

Simič z junijem v. d. generalnega direktorja Fursa, Rupel na čelo JAK
19. 05. 2021 21.18
Za vršilca dolžnosti generalnega direktorja Finančne uprave je vlada imenovala Ivana Simiča, in sicer od 1. junija 2021 do imenovanja generalnega direktorja po opravljenem natečajnem postopku. Za vršilca direktorja Javne agencije za knjigo Republike Slovenije pa je imenovala Dimitrija Rupla. Rupel bo na mestu vršilca dolžnosti direktorja javne agencije od 2. junija 2021 do imenovanja novega direktorja po izvedenem javnem natečaju.

Evropska komisija s predlogom o obdavčitvi podjetij
18. 05. 2021 16.44
Evropska komisija je predstavila predlog za obdavčitev podjetij, s čimer želi vzpostaviti trden, učinkovit in pravičen sistem obdavčitve podjetij v EU. V njem sta predstavljeni dolgoročna in kratkoročna vizija za podporo okrevanju Evrope po pandemiji covida-19 in zagotovitev ustreznih javnih prihodkov v prihodnjih letih.

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja
14. 05. 2021 09.11
Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Amazon s sodno zmago v primeru davčne obravnave v Luksemburgu
12. 05. 2021 13.59
Splošno sodišče EU je razveljavilo odločitev Evropske komisije iz oktobra 2017, v kateri je komisija Luksemburgu naložila izterjavo 250 milijonov evrov davčnih ugodnosti, ki jih je ta država zagotovila ameriškemu tehnološkemu velikanu Amazon. Sodniki so presodili, da ni šlo za selektivno ugodnejšo davčno obravnavo in nezakonito državno pomoč.

Poslovnež Snežič ne priznava utaje davkov in goljufije
10. 05. 2021 13.10
Trinajst let potem, ko so kriminalisti v prisotnosti medijev pred načrtovano novinarsko konferenco aretirali lastnika podjetja Meltal Rada Snežiča, je mariborski poslovnež zaradi obtožb o utaji davkov in goljufije stopil pred tamkajšnje sodišče. Na predobravnavnem naroku je dejal, da obtožb sploh ne razume, kaj šele priznava.

Oproščeni prispevki se lahko izvzemajo iz davčnega obračuna
07. 05. 2021 10.00
Furs je sporočil, da se v davčnih obračunih, oddanih za leto 2020, oproščeni prispevki lahko izvzemajo iz davčnega obračuna. Pri oddaji davčnih obračunov za leto 2021 pa se prispevki, ki jih plača država, pri normirancih ne bodo več izvzemali iz davčnega obračuna.

Izročitev računa ne bo več obvezna, prihaja zvišanje splošne olajšave
06. 05. 2021 14.03
Vlada je v sredo na seji določila besedila predlogov zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb, o dohodnini in o davku na dodano vrednost. Med drugim zakon predvideva, da ne bo več obvezna izročitev računa, kmetje ne bodo več davčni zavezanci, prihaja pa tudi več olajšav. Kot je pojasnil minister za finance Andrej Šircelj, prihaja zvišanje splošne olajšave, sprememba zakona pa predvideva tudi 45-odstotno olajšavo pri zaposlovanju oseb z deficitarnimi poklici.

Spremembe treh davčnih zakonov bodo razbremenile delo
05. 05. 2021 21.48
Vlada je potrdila predlog sprememb treh davčnih zakonov, katerih glavni namen je razbremenitev dela, s tem pa pomoč gospodarstvu in prebivalcem pri okrevanju po pandemiji covida-19. Obetajo se dvig splošne olajšave pri dohodnini, znižanje obdavčitve kapitala ter administrativne razbremenitve. Spremembe naj bi začele veljati 1. januarja 2022.

Novi predsednik GZS bo Tibor Šimonka iz Sija
05. 05. 2021 19.12
Člani skupščine GZS so za predsednika GZS za naslednje mandatno obdobje izvolili Tiborja Šimonko. Ta je dejal, da želi na temelju 170-letne tradicije zbornice in večstoletne tradicije jeklarstva, znanja, izkušenj ter vpetosti v slovenski in mednarodni gospodarski prostor graditi gospodarsko zbornico prihodnosti.

Taksisti pred državnim zborom protestno hupali
04. 05. 2021 15.05
Taksisti, ki nasprotujejo predlogu novele zakona o prevozih v cestnem prometu, o kateri razpravljajo v državnem zboru, so pred parlamentom protestno hupali. Tudi več sindikatov in civilnodružbenih organizacij je v skupni izjavi člane odbora pred razpravo pozvalo, naj zavrnejo predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki prinaša podlago za delovanje platform za prevoze, kot je Uber. Prepričani so, da predlog ščiti interese kapitala, ne ljudi.

Ženski higienski pripomočki odslej manj obdavčeni
03. 05. 2021 07.31
Higienski vložki, tamponi in nekateri drugi menstrualni higienski pripomočki so od danes manj obdavčeni. Veljati je namreč začela dopolnitev pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (DDV), po kateri se za te izdelke obračuna 9,5-odstotna stopnja DDV, in ne več 22-odstotna, so pojasnili na finančni upravi.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16
Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Papež Frančišek nad korupcijo v Vatikanu: vrednost daril omejena na okoli 40 evrov
30. 04. 2021 18.44
Sveti oče se je odločil narediti konec vatikanski korupciji. Izdal je odlok, na podlagi katerega bodo morali kardinali in drugi visoki cerkveni uradniki poslej podrobno razkriti vsa finančna sredstva. Prav tako bodo morali zavrniti večino daril – nič več ne bodo smeli sprejemati daril v vrednosti več kot 40 evrov. "Po Svetem pismu je zvestoba v majhnih stvareh povezana z zvestobo v pomembnih stvareh," je stavek, s katerim se začenja novo papeževo pismo.

'Amerika gre spet naprej, saj krizo spreminja v priložnost'
29. 04. 2021 08.01
"Gremo naprej, Amerika je pripravljena na vzlet," je ameriški predsednik Joe Biden poudaril v svojem prvem nagovoru v kongresu sto dni po tem, ko je na tem položaju nasledil Donalda Trumpa. Obljubil je, da bo ustvaril "milijone delovnih mest", omogočil brezplačni vrtec in visokošolsko izobraževanje ter davčno stopnjo za najbogatejše Američane dvignil s sedanjih 37 odstotkov na 39,6 odstotka.

Biden za brezplačen vrtec in zvišanje davkov za najbogatejše
28. 04. 2021 19.07
Ameriški predsednik Joe Biden naj bi v svojem prvem nagovoru v ameriškem kongresu, odkar je prevzel položaj, pozval k brezplačnemu vrtcu in dvoletnemu dodiplomskemu študiju, pa tudi k zvišanju davkov za najbogatejše.

Skoraj polovica podjetnikov, ki je zaprosila za pomoč, mora denar zdaj vračati
16. 04. 2021 14.58
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ocenjuje, da bo moralo kar 39 odstotkov podjetij, ki so lani zaprosila za državno pomoč, denar vrniti. Branko Meh, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), pa meni, da je ta odstotek v resnici še višji. Da je to nepošteno, dodaja, in še, da "si niso sami krivi, da niso smeli poslovati, saj jim je bilo to z odlokom prepovedano ali omejeno". Naj se ta sredstva, namesto da jih podjetniki vračajo, raje namenijo za razvoj podjetja ali za nagrade zaposlenim, še predlagajo na OZS.

Finančno ministrstvo predlagalo nadgradnjo davčnega sistema
16. 04. 2021 14.17
Ministrstvo za finance je pripravilo in v medresorsko usklajevanje poslalo predloge za nadgradnjo davčnega sistema. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, naj bi s predvidenimi rešitvami, ki se bodo predvidoma začele uporabljati 1. januarja 2022, razbremenili posameznike, gospodarstvo pa spodbudili k dodatnemu investiranju.

Koalicija za uresničitev ključnih projektov, kot sta demografski sklad in davčna reforma
15. 04. 2021 08.25
Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe, med ključnimi projekti so se znašli demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, ukrepi za digitalizacijo, davčna reforma in tudi zakon o investicijah v zdravstvo. Vrha se je v imenu poslanske skupine DeSUS udeležil tudi poslanec Robert Polnar, in to kljub temu, da DeSUS ni več del koalicije, sam Polnar pa ni več član Desusa.

Bodo morali podjetniki za vračilo državne pomoči najemati kredite?
14. 04. 2021 16.22
Vse več podjetnikov zadnje dni dobiva odločbe Finančne uprave, da morajo vrniti pomoč, ki so jo prejeli v prvem valu epidemije, če so imeli manj kot 10-odstotni izpad prometa glede na leto 2019. Takšen je bil namreč pogoj drugega protikoronskega paketa, če je hotelo podjetje zaprositi za subvencijo za nadomestilo plač zaposlenih, ki so jih dali na čakanje na delo doma. S PKP 5 je gospodarsko ministrstvo te pogoje še zaostrilo in za prejem pomoči je bil potreben 20-odstotni upad prometa. A te odločbe šele pridejo.

Ženski higienski pripomočki uvrščeni med izdelke z nižjo stopnjo DDV?
13. 04. 2021 16.40
Ministrstvo za finance je pripravilo in v postopek sprejema predložilo predlog dopolnitve pravilnika o izvajanju zakona o DDV. Z novostjo se bodo menstrualni higienski pripomočki uvrstili med izdelke z nižjo, 9,5-odstotno stopnjo DDV, je v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil minister za finance Andrej Šircelj.

Amazon podprl Bidnov predlog o višjem davku na dobiček pravnih oseb
07. 04. 2021 09.42
Lastnik Amazona Jeff Bezos je podprl predlog dviga davka na dobiček pravnih oseb, s katerim želi ameriški predsednik Joe Biden pokriti stroške več tisoč milijard vrednega infrastrukturnega načrta. "Zavedamo se, da bo za to naložbo potreben korak nazaj. Tudi glede tega, kako bo načrt plačan," je Bezos zapisal na družbenem omrežju. Pričakuje se, da bo paket imel široke učinke na ameriško gospodarstvo.

'Sazas z uvedbo začasne tarife glasbenikom onemogoča zadnje možnosti preživetja'
01. 04. 2021 14.10
Glasbeniki in organizatorji glasbenih dogodkov zagotovo spadajo med najbolj prizadete skupine v času epidemije novega koronavirusa. Zaustavitev koncertnih dejavnosti je namreč zanje povzročila velik izpad prihodkov in nekatere (že) pahnila v eksistencialno negotovost. Kot obliž na rano se v tem času ponujajo spletni prenosi koncertov, ki pa jih je sedaj pospremila "Začasna tarifa za sočasni prenos izvajanja avtorsko varovanega glasbenega repertoarja", po kateri pri Sazas uporabnikom zaračunavajo 11 odstotkov od bruto prihodka, ki jih ustvarijo pri uporabi del iz repertoarja. Bi to lahko ogrozilo organizacijo tovrstnih dogodkov, in če, kaj potem sploh še preostane glasbenikom in organizatorjem?