davek na dobiček

Bruselj predlaga enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu

19. 06. 2023 12.14

Evropska komisija je predstavila predlog direktive, s katerim bi poenostavili postopke obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim predlaga vzpostavitev enotnega digitalnega potrdila o davčnem rezidentstvu. Bruselj predlaga, da bi spremembe začele veljati januarja 2027.

Krka zvišala prihodke od prodaje, znižala čisti dobiček

18. 05. 2023 08.24

Skupina Krka je v prvem četrtletju letos ustvarila 458,2 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je šest odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček je bil z 89 milijoni evrov nižji za dva odstotka. Razlog za nižji dobiček so negativne tečajne razlike in večji davek od dobička, je objavila družba.

'Tolikšna podražitev ni upravičena, če ne prinese tudi kakovostnejših storitev'

06. 04. 2023 10.20

Je tako velika podražitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja upravičena? Nekdanji gospodarski minister in ekonomist Matej Lahovnik meni, da ni. "30 odstotkov je precej več, kot znaša inflacija, prav tako pa plačnik od tega nima nobene koristi," pravi. Profesorica na Ekonomski fakulteti Ljubljana Petra Došenović Bonča sicer meni, da je dvig posledica financiranja zdravstvenega sistema, v katerem zavarovalnice "igrajo precej pasivno vlogo". Slovensko zavarovalniško društvo pa, da je dvig premije nujen za nadaljnjo zagotavljanje doplačil za opravljene zdravstvene storitve za prebivalstvo.

Kakšna je vloga nemškega kanclerja v večmilijardnih davčnih goljufijah?

06. 04. 2023 08.18

Nemška opozicija je napovedala začetek parlamentarne preiskave proti kanclerju Olafu Scholzu zaradi domnevne vpletenosti v davčno goljufijo v času, ko je bil še hamburški župan. Skupno naj bi bila država oškodovana za več kot 30 milijard evrov. Različni posamezniki, banke in podjetja so namreč zahtevali povračilo davka za domnevne stroške, ki v resnici nikoli niso nastali.

Banke januarja s 44 milijoni evrov dobička pred davki

21. 03. 2023 15.42

Banke so januarja ustvarile 43,9 milijona evrov dobička pred davki, kar je 70 odstotkov več kot januarja lani, ko je bil ta v primerjavi z večino mesecev lanskega leta razmeroma nizek. Rast posojil nebančnemu sektorju se je umirjala, a je bila v primerjavi z večletnim povprečjem in državami evrskega območja še vedno visoka.

Furs pri odpiranju podjetij v BiH svari pred morebitnimi davčnimi utajami

13. 03. 2023 11.04

Preden odprete podjetje v BiH, se prepričajte, da ne sodeluje v davčni utaji, opozarjajo na Fursu in dodajajo, da davčni svetovalci pogosto prepričujejo, da gre zgolj za davčno optimizacijo, medtem ko sami ugotavljajo, da temu ni tako. Posledica za posameznika in podjetje je obdavčitev z visokimi obrestmi, globa, v določenih primerih pa gre lahko tudi za kaznivo dejanje.

FURS napoveduje okrepitev nadzora nad oddajanjem nepremičnin

19. 02. 2023 08.49

Na finančni upravi ob izteku roka za oddajo kar nekaj napovedi za odmero davkov od dohodkov napovedujejo okrepitev nadzora nad oddajanjem nepremičnin. Prihodke od najemnin, kot tudi lani prejete obresti in ustvarjene kapitalske dobičke, je treba prijaviti do konca meseca.

Izjemne priložnosti za zaslužek

06. 02. 2023 00.15

Denar tudi letos izgublja vrednost in ne kaže, da se bo trend kmalu obrnil.

BP z največjim prihodkom v 114-letni zgodovini in ogromno izgubo

07. 02. 2023 10.27

Potem ko so cene nafte in plina lani po ruski invaziji na Ukrajino poskočile, je energetski velikan BP poročal o rekordnih letnih prihodkih. Prihodek podjetja se je leta 2022 več kot podvojil na 25,8 milijarde evrov v primerjavi z 11,9 milijarde evrov leto prej. Je pa v lanskem letu na račun izstopa iz Rusije po začetku vojne v Ukrajini zdrsnil v rdeče številke. Lani je tako družba vknjižila 2,3 milijarde evrov izgube, medtem ko je leta 2021 ustvarila 7,1 milijarde evrov čistega dobička.

Exxonmobil zaradi uvedbe davka na presežne dobičke toži EU

29. 12. 2022 12.16

Ameriški naftni in plinski velikan Exxonmobil zaradi uvedbe davka na presežne dobičke, ki ga morajo plačevati podjetja, ki delujejo v naftnem, plinskem in premogovnem sektorju, toži Evropsko unijo. Kot trdijo v podjetju, jih bo novi davek stal slabi dve milijardi evrov.

Tudi Avstrija uvaja dodaten davek na dobičke energetskih podjetij

18. 11. 2022 12.18

Avstrijska naftna in plinska podjetja bodo morala plačati do 40 odstotkov davka na dodatne dobičke, ki so jih ustvarila v času ukrajinske vojne. Vlada na Dunaju je namreč za letos in prihodnje leto napovedala uvedbo posebnega davka, ki ga v podobni obliki že načrtujejo tudi v drugih državah EU.

Hrvaška uvaja dodaten davek na dobičke podjetij

17. 11. 2022 21.00

Da bi bolj pravično porazdelili bremena energetske draginje, hrvaška vlada načrtuje uvedbo dodatnega davka na dobičke. Plačati ga bodo morala podjetja z več kot 300 milijonov kun (39,7 milijona evrov) prihodkov v letu 2022, je povedal finančni minister Marko Primorac.

Odbor zvišal mejo za strožjo obdavčitev normirancev, OZS svari pred delom na črno

16. 11. 2022 19.25

Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene letos spomladi. Opozicija, ki se ji številne rešitve zdijo sporne, je nekoliko omilila zaostritev davčne obravnave normirancev. Izredna seja DZ bo v četrtek. OZS pa ocenjuje, da bi predlagane spremembe obdavčitve normirancev prizadele zlasti izumirajoče obrtne poklice, povečalo se bo delo na črno, država pa bo posledično pobrala manj davkov, menijo.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'

14. 09. 2022 09.58

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

Iz zaupnih dokumentov: V EU verjetno ne bo cenovne kapice za ruski plin

13. 09. 2022 18.13

V javnost je pricurljala vsebina zaupnih dokumentov organov Evropske unije. Osnutek uredbe o energentih predvideva, da cenovne kapice za ruski plin ne bo, ne bo pa je niti za ostale zunanje države uvoznice. Evropska komisija bo najverjetneje uvedla davek na visoke dobičke podjetij, ki uporabljajo fosilna goriva, ločeno pa bo obdavčila tudi nizkoogljične proizvajalce električne energije.

Hrvaška med drugim omejila cene celega piščanca, svinjine in mletega mesa

08. 09. 2022 15.03

Hrvaška vlada je sprejela paket ukrepov za blažitev rasti cen, vreden 21 milijard kun (2,79 milijarde evrov). Za pol leta je omejila cene elektrike, plina in drv za ogrevanje ter znižala in omejila cene nekaterih živilskih izdelkov, med njimi so svinjski vrat s kostmi, moka, olje, cel piščanec in mleto mešano meso.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom

23. 08. 2022 17.28

Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Kapital je plaha ptica

07. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Finančni ministri EU Poljski odprli pot do sredstev za okrevanje

17. 06. 2022 17.40

Finančni ministri EU so Poljski danes odprli pot za črpanje 35,4 milijarde evrov iz sklada za okrevanje po koronski krizi. Ta korak zaradi vprašanj, povezanih s spoštovanjem vladavine prava, v Uniji povzroča napetosti. Brez soglasja za svoj načrt ostaja Madžarska, ki obenem blokira dogovor glede minimalne obdavčitve podjetij.

Energetska podjetja kujejo ogromne dobičke

14. 06. 2022 17.23

Energetska podjetja, ki vsa poslujejo bolje, kot so pred dvema letoma, odgovarjajo, da zagotovo niso tista, ki bi zaradi visokih cen energentov kovala dobičke. Države se različno odločajo, kako pomagati najranljivejšim gospodinjskim odjemalcem. Nekatere znižujejo davek na dodano vrednost ali celo razmišljajo o uvedbi davka na tako imenovan neupravičen dobiček podjetjem, ki elektriko proizvajajo. Kdo torej kuje kakšne dobičke in na čigav račun?

Na Otoku ob rastočih cenah energije v dodatno obdavčitev naftnih velikanov

26. 05. 2022 16.14

Britanski finančni minister Rishi Sunak je predstavil 15 milijard funtov (17,6 milijarde evrov) težak sveženj pomoči potrošnikom, ki so jih prizadeli visoki računi za energijo. Vladni sveženj bo delno financiran s pomočjo začasnega izrednega davka na naftne velikane, kot sta BP in Shell.

Uefa bo predstavila prenovljeno verzijo finančnega fair-playja

06. 04. 2022 18.29

Evropska nogometna zveza (Uefa) bo v četrtek razkrila nekaj sprememb glede ekonomskega uravnoteženja v evropskem nogometu. Za zdaj namreč njen finančni fair-play (FFP), tudi ob posledicah pandemije covida-19, ni zajezil naraščajoče neenakosti.

Francoski igralec Gerard Depardieu kritiziral Putinova dejanja, odzval se je Kremelj

04. 04. 2022 15.45

Francoski igralec Gerard Depardieu je pred dnevi v svoji izjavi kritiziral dejanja ruskega predsednika Vladimirja Putina in njegov ukaz napada Rusije na Ukrajino. 73-letni igralec je ruskega predsednika obtožil norih in nesprejemljivih vstopov v sosednjo državo. Kremelj pa ni ostal gluh za igralčeve obtožbe in se je nanje odzval s svojo izjavo, v kateri je ruski tiskovni predstavnik dejal, da igralec ne razume zgodovine in Putinovih razlogov za dejanja v Ukrajini.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?

20. 02. 2022 18.58

Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019

17. 01. 2022 09.08

Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Vizjak v vojni za obvladovanje Term Čatež državo oškodoval za 36 milijonov evrov

17. 12. 2021 12.18

V javnost je prišel dokument, ki dokazuje, da Andrej Vizjak v vojni za Terme Čatež leta 2007 ni ves čas ščitil interesov države, tako kot je zatrjeval. Dokumentacija kaže na to, da je Vizjak v času prve vlade Janeza Janše, ko je bil minister za gospodarstvo, državo oškodoval za najmanj 36 milijonov evrov.

Tožilstvo vztraja pri obtožnici zoper Jankovića glede delnic Mercatorja

07. 12. 2021 15.46

Specializirano državno tožilstvo vztraja pri obtožnici zoper Zorana Jankovića in njegova sinova glede domnevne zatajitve finančnih obveznosti pri prodaji delnic Mercatorja tudi potem, ko je obramba predložila odločbo Fursa, po kateri Janković davčnih obveznosti s tega naslova nima.