davki

Polletni rezultati poslovanja NLB: za dobro desetino manj dobička

07. 09. 2018 17.35

Naša največja banka NLB je v šestih mesecih ustvarila skoraj 105 milijonov evrov čistega dobička, kar je sicer 11 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani, a ne zaradi slabšega poslovanja, temveč sproščanju oslabitev in rezervacij za kreditna tveganja.

'Ne režite veje, na kateri sedite'

04. 09. 2018 18.57

Vihar okrog koalicijske pogodbe ne pojenja. 'Brez gospodarstva ni blaginje,' gospodarstveniki znova opozarjajo politike. Slišati je bilo tudi opozorila, naj politika ne reže veje, na kateri sedi. Kritični so predvsem do Levice, zaradi katere so v koalicijsko pogodbo zapisali zahtevo po obdavčitvi kapitalskih dobičkov. Politiki medtem umirjajo žogico.

Kaj in kako bi obdavčila Šarčeva vlada: privarčevan denar, nepremičnine ...

04. 09. 2018 20.02

Po burnih odzivih, zapisanih v koalicijski pogodbi, v koaliciji pravijo, da je zaskrbljenost preuranjena - pa čeprav gre za ukrepe, ki so zapisani v dokumentu, ki so ga podpisali predstavniki članic koalicije.

El Mundo: Mourinhu denarna in pogojna zaporna kazen za utajo davkov

04. 09. 2018 17.50

Trener angleškega nogometnega kluba Manchester United, Jose Mourinho, se je po informacijah španskega časnika El Mundo dogovoril s španskimi pravosodnimi in davčnimi organi za kazen zaradi utaje davkov. Kot poroča avstrijska tiskovna agencija Apa, je trener pripravljen na prestajanje pogojne zaporne kazni in plačilo dveh milijonov evrov.

Juri Kordiša 'poučil' o Chavezu in Venezueli. Janša: Zaustavimo norosti

03. 09. 2018 15.34

Zaskrbljenost zaradi nekaterih navedb vidnih članov Levice o gospodarstvu in gospodarstvenikih ne pojenja. V Klubu slovenskih podjetnikov pozivajo k obsodbi hujskaškega tona in širjenja neresnic, oglasil se je prvak SDS s pozivom "zaustavimo norost", Franco Juri pa poslanca Miho Kordiša poziva, naj se ne sklicuje na Venezuelo, "najslabši primer levega populizma".

Poslanec Levice Boscarolu in Akrapoviču 'grozi' z nacionalizacijo

31. 08. 2018 09.51

Koalicijska pogodba peterice strank pod vodstvom Marjana Šarca je najprej razburila gospodarstvenike. Znani podjetnik Igor Akrapovič je na to dejal, da se je njegova družba odločila bilančni dobiček preusmeriti v "bolj predvidljivo okolje". Kar je naletelo na porogljiv odziv poslanca Levice Mihe Kordiša.

Kakšno državo prevzema Marjan Šarec?

30. 08. 2018 16.08

Miro Cerar in njegova ministrska ekipa so se na Brdu pri Kranju poslovili s še zadnjo sejo, Marjan Šarec pa prevzema državo z rekordno nizko brezposelnostjo, rekordnim javnim dolgom in obsežnim javnim sektorjem.

'Slovenceljni oprostijo vse, samo uspeha ne'

29. 08. 2018 17.20

Ivo Boscarol je eden najbolj uspešnih podjetnikov v Sloveniji in brez dlake na jeziku. Nad novo vladno koalicijo je zaskrbljen, saj meni, da nihče pravzaprav dobro ne ve, kaj nova davčna zakonodaja za podjetnike in preostale državljane pomeni. Z njim smo se pogovarjali o dveh glavnih očitkih – podjetju v Italiji in subvencijah.

Kakšne načrte ima z zdravstvom Samo Fakin?

28. 08. 2018 19.13

Samo Fakin pri pisanju koalicijske pogodbe sicer ni sodeloval, a kot nekdo, ki zdravstveni sistem dobro pozna, ima svoje načrte z njim. Rešitev vidi v dodatnih 500 milijonih za zdravstvo in dolgotrajno oskrbo. 120 milijonov bi namenil za krajšanje čakalnih vrst, zato bi višal trošarine na alkohol, tobak, sladke pijače in prigrizke.

Začetek pogovorov z bodočimi ministri, pred kamere stopil tudi Tugomir Kodelja

28. 08. 2018 14.56

Predsednik vlade Marjan Šarec je opravil prve pogovore z ministrskimi kandidati. Začel je pri Socialnih demokratih, pogovore pa nadaljeval s kandidati SMC. Medtem pa projektna partnerica Levica nekatera ministrska imena ocenjuje kot razočaranje.

Zdravstveni cent, kulturni evro: kako bodo novi davki prizadeli državljane?

28. 08. 2018 06.00

Novi vladni koaliciji se očitno zdi večina težav rešljivih zgolj z več denarja. Obljube in načrte gradijo na novih oblikah zavarovanja ali z olepševalnimi izrazi, kot sta zdravstveni cent in kulturni evro, a dejansko gre za nove in višje dajatve oziroma davke, ki bi lahko prizadeli vsakega državljana.

Hrvati 'zasolili' ponudbo 'iz Jugoslavije', turisti k odpisanim?

27. 08. 2018 11.47

Hrvaške obale se vse bolj izogibajo tako turisti kot investitorji. Tako vsaj pravijo najbolj črnogledi hrvaški turistični poznavalci. Skrbi jih trend večanja turističnih kapacitet pri zasebnih ponudnikih, hotelske sobe pa ostajajo vse bolj prazne. Pa tudi "vrnitev odpisanih" - destinacij, ki so po obdobju nestabilnosti spet izjemno priljubljene.

Starosta republikancev jasno povedal, da na pogrebu ne želi Trumpa

26. 08. 2018 05.54

Poslovil se je John McCain, politik, ki je bil v zadnjih desetletjih eden tistih, ki so najbolj zaznamovali ameriško politiko. Mož jasnih nazorov, misli in pogosto ostrih besed - tudi na račun lastne stranke - je umrl po boju z možganskim tumorjem.

'Smo v tunelu, iz katerega ne moremo zlesti'

26. 08. 2018 07.00

"Spet lahko dvigujemo denar z računov, še do pred kratkim na teden nismo smeli dvigniti več kot 400 evrov. Tudi na spletu lahko spet kupujemo, kar želimo. Nekaj časa sem imela občutek, da živim v neki deželi tretjega sveta, ki ji vlada ekonomska diktatura," Tako o življenju v Grčiji osem let po izbruhu krize pravi naša sogovornica.

Kako daleč bo šla država pri preganjanju blagovnih znamk?

03. 08. 2018 08.59

Se bo država po tem, ko bo uvedla enotno embalažo za tobačne izdelke ustavila? Velika večina Slovencev meni, da ne. Si predstavljate, da bi bil ves alkohol in vse sladkarije zavite v enotno embalažo in da bi izginile blagovne znamke? Kot opozarja Inštitut Libertas, bi lahko imelo preganjanje blagovnih znamk v imenu javnega zdravja kontradiktorne posledice.

Vodja sindikata zahteva kazni za Ronaldove svetovalce, ki so vsi ušli roki pravice

27. 07. 2018 12.58

Vodilni mož sindikata španske davčne službe se sprašuje, kako jo je lahko Cristiano Ronaldo v odmevnem primeru davčne prevare skupaj z vsemi svojimi svetovalci odnesel brez kazni. Nekdanji član madridskega Reala se je ob priznanju krivde s sodiščem pogodil za dvoletno pogojno zaporno kazen.

Nekdanja 'spajsica' do vratu v dolgovih

11. 07. 2018 21.20

43-letna pevka in sodnica v pevskih šovih, nekdanja "spajsica" Mel B ne more plačati davčnega dolga, ki ga dolguje ameriški davkariji. Samo za lansko leto gre menda za znesek dobre pol milijona evrov.

'Svet lahko dejansko zapade v podobno stanje duha kot v 30. letih 20. stoletja'

06. 07. 2018 17.08

V morebitni polni trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko ne bo zmagovalcev, so ocenili na GZS ob uvedbi ameriških carin na del uvoza iz Kitajske in takojšnih protiukrepih Pekinga. Padec globalne gospodarske rasti in škoda za svetovne trgovinske tokove bi lahko znižala tudi standard v Sloveniji.

Bi bila Slovenija lahko druga Švica?

02. 07. 2018 20.31

Statistike kažejo, da gre slovenskemu gospodarstvu vse bolje, tudi napovedi za prihodnja leta so optimistične. Zakaj torej kljub temu tujci ne želijo investirati pri nas? Zakaj med prebivalstvom vlada slabo vzdušje? Zakaj večina kljub poštenemu delu in rednim plačam komajda shaja iz meseca v mesec? In zakaj se vse več mladih odloča priložnost poiskati v tujini? Veliko vprašanj, ki zahtevajo konkretne odgovore, veliko izzivov, ki bi ob ustreznem pristopu Slovenijo resnično lahko spremenili v drugo Švico. Kaj torej delam(j)o narobe?

Zaprli so ceste, pustili delo in navijali – a je bilo vse zaman!

20. 06. 2018 07.23

V teh dneh so vse oči sveta uprte v Rusijo, kjer poteka 21. svetovno prvenstvo v nogometu. Navijači, tako tisti, ki so se podali na mundial, kot tudi tisti, ki tekme spremljajo prek televizijskih zaslonov, glasno spodbujajo nacionalna moštva, ki se jim je uspelo prebiti skozi vse kvalifikacije in se na ruskih zelenicah borijo za naslov najboljšega na svetu. Med njimi je po 28 letih ponovno tudi Egipt, kjer se čas, ko igra Mohamed Salah, enostavno ustavi. Tudi včeraj je bilo tako.

Zakaj Slovenija ostaja na področju športnih stav monopolizirani otok v Evropi?

16. 06. 2018 06.00

Na tisoče Slovencev vplačuje športne stave pri tujih spletnih prirediteljih, kljub temu da naš zakon o igrah na srečo tujim stavnicam prepoveduje delovanje in oglaševanje na slovenskem trgu. Edina, ki pri nas to lahko počne, je Športna loterija. Z liberalizacijo trga športnih stav bi namreč tako v državno malho kot v obubožano blagajno športnikov prikapljali milijoni. Zakaj je padel predlog novele zakona Branka Zormana, v kateri predlaga odprtje trga športnih stav?

Hrvati besni zaradi cen bencina, turiste jezijo cene v lokalih

15. 06. 2018 06.47

Poletje in čas dopustov se počasi začenjata. In sosedje Hrvati, h katerim se bo na dopust odpravil tudi marsikateri Slovenec, bodo to maksimalno izkoristili - predvsem s finančnega vidika. Zvišali so tako cestnine, kot podražili bencin. Zaradi visokih cen goriva pa je del voznikov v prometnih konicah za deset minut protestno ustavilo svoje avtomobile.

OECD Sloveniji: Ljudje morajo delati dlje

13. 06. 2018 13.34

Slovenija po ugotovitvah OECD potrebuje celovito davčno reformo, s katero se bo pripravila na staranje prebivalstva. Stroški za pokojninski sistem, zdravstveni sistem in dolgoročno oskrbo bodo namreč že v nekaj desetletjih zelo porasli, zato se je treba začeti pripravljati, da bodo ljudje v Sloveniji delali dlje.

O tem se v predvolilni kampanji praktično ni govorilo!

01. 06. 2018 12.51

V preteklih tednih smo v predvolilnih soočenjih praktično na dnevni ravni poslušali, kaj vse je v naši majhni državici narobe, kaj bi bilo potrebno spremeniti in kako. Slišali smo precej podobne, če ne celo identične floskule kot pred prejšnjimi parlamentarnimi volitvami … in pred skoraj vsemi do sedaj. Veliko je bilo povedanega o zdravstvu, sociali, gospodarstvu, bolj malo pa o negativnih vplivih regulacije in poseganju države v življenja lastnih prebivalcev.

Erjavec si je izboril svoj prostor, Cerar ponavlja eno in isto, Janša se v dvoboje ni spuščal

29. 05. 2018 09.50

Za nami je drugo veliko soočenje pred nedeljskimi volitvami. Na eni strani gospodarstveniki, na drugi predsedniki strank. In kdo je bil bolj prepričljiv? Erjavec si je izboril svoj prostor, Cerar ponavlja eno in isto, Janša se v dvoboje ni spuščal, ocenjuje strokovnjak za retoriko. Komu lahko gospodarstvo najbolj zaupa?

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?

29. 05. 2018 10.08

Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Boscarol: Mi bi radi zgolj delali, ne izplačujemo si dobička, ker hočemo nagraditi svoje zaposlene

28. 05. 2018 08.06

Sedem predsednikov strank se je soočilo z mnenji gospodarstvenikov, ki se v Sloveniji spopadajo s številnimi ovirami. Joc Pečečnik meni, da je ''naša država ugrabljena'', saj jo vodi ''birokratska mafija'' - na gradbeno dovoljenje za bežigrajski stadion čaka štiri leta. Precej prahu je dvignila debata, kako dvigniti minimalno plačo, kdo polni proračunsko vrečo in kdo obljublja davčne spremembe.

Črni trg: ko je birokracije enostavno preveč!

28. 05. 2018 16.16

Slovenija se po delu in zaposlovanju na črno uvršča v zgornjo polovico držav Evrope, saj se je delež aktivnosti na črnem trgu v zadnjih desetih letih občutno povečal. V evropskem prostoru smo tako na žalost bližje državam, ki imajo na splošno težave s sivo ekonomijo, torej Vzhodu in Jugu, ne pa razvitemu Zahodu, kot bi si želeli. Dejstvo je, da tiste države, ki jih je zadnja finančna kriza bolj zadela zaradi strukturnih in drugih težav, bolj občutijo težave sive ekonomije. In težava niso samo 'prestopniki', temveč pogosto tudi država sama, sajbs prekomerno regulacijo svoje državljane praktično prisili v ilegalna dejanja.

S svojim delom zadovoljna nekaj več kot polovica zaposlenih Slovencev

01. 05. 2018 06.00

Statistični urad je ob letošnjem prazniku dela zbral nekaj najnovejših podatkov, povezanih z delom, delavci, delodajalci in njihovim položajem v državi. Od leta 2013 se predvsem povečuje število zaposlenih v rednem delovnem razmerju.

Nova študija OECD: Slovenija po davčni obremenitvi plač v letu 2017 dohitela Švedsko in Finsko

26. 04. 2018 16.10

Ravno dan po tem, ko Državnemu svetu ni uspelo preprečiti dviga denarne socialne pomoči na 385 evrov, je OECD natanko ob enajstih dopoldne objavila svežo študijo obdavčitve plač v 35 članicah tega elitnega kluba najrazvitejših držav.