davkoplačevalci

Letališče Maribor: Brez strategije in z milijonskimi izgubami

09. 10. 2019 14.41

Prihodnost letališča Edvarda Rusjana v Mariboru je vsak mesec bolj črnogleda. Vse od prevzema s strani države so poslovni kazalci slabši, letališče je brez strategije, saj jo ministrstvo za infrastrukturo še vedno pripravlja. Stroški so dvakrat višji, kot je sprva govorila ministrica Alenka Bratušek, o potencialnih kupcih ali koncesionarjih pa ne duha ne sluha. Za zdaj se pojavljajo le interesenti, ki sprašujejo, kaj se dogaja z državnimi prostorskimi načrti.

Če bi država opravila svoje delo, denarja za Krisa in Gala sploh ne bi bilo treba zbirati

05. 10. 2019 07.00

"Zelo lepo je, da smo Slovenci v takem številu stopili skupaj in pomagali Krisu. Upam, da bomo tudi Galu. Še bolj pa upam, da bosta to storila država in Zavod za zdravstveno zavarovanje, ki sta to dolžna storiti," je pozvala odvetnica Nina Zidar Klemenčič, ki opozarja na sistemski problem. Starši v takšnih primerih svoje pravice ne iščejo, ker za to nimajo časa ali pa niso dovolj informirani.

Odzivi strank: 'Vlada ne more gledati stran, da zadeva propade pri živem telesu'

24. 09. 2019 18.25

Težave Adrie Airways, ki je zaradi finančnih težav za dva dneva začasno odpovedala večino letov, odmevajo tudi po parlamentarnih hodnikih. Med možnimi rešitvami za največjega slovenskega letalskega prevoznika predstavniki poslanskih skupin omenjajo stečaj in nato intervencijo države.

Vrh Šarčeve koalicije: skupni stroški zgolj 1200 evrov

09. 09. 2019 18.45

Približno 75 politikov in njihovih spremljevalcev je sodelovalo na tretjem vrhu Šarčeve koalicije. Vrh se je odvil v idiličnem okolju Brda pri Kranju, politiki pa so se, sodeč po višini stroškov, obnašali bolj delovno kot protokolarno. Skupni stroški junijskega dogodka so, če odštejemo potne stroške delegacij, znašali zgolj 1200 evrov. 

Novomeški Revoz na cesto poslal novega Clia

04. 09. 2019 19.24

Iz proizvodnje novomeškega Revoza, kamor smo davkoplačevalci za zagon proizvodnje novega Clia pete generacije dali od 6 od 90 milijonov, so na cesto uradno poslali prvi avtomobil. Ker je edina avtomobilska tovarna pri nas na račun izdelave novega modela zaposlila dodatnih 270 delavcev, med katerimi so nekateri v preteklosti opozarjali na nizke dohodke, sodeluje z denarjem tudi država.

Koliko nas bodo stali največji infrastrukturni projekti v državi?

04. 09. 2019 19.45

Očitki o neučinkovitosti in netransparentnosti se pojavljajo pri drugem tiru, drugi cevi predora Karavanke in tretji razvojni osi. Odgovore Darsa in podjetja 2TDK so terjali poslanci Komisije za nadzor javnih financ, a niso slišali veliko novega. Medtem pa je prav podjetje 2TDK podpisalo nov aneks za svetovanje Deloitta, ki bo za gradnjo drugega tira skupaj zdaj dobil že 1,2 milijona evrov.

Energetski preobrat za 500 milijard evrov: med uspehom in spodrsljajem

10. 08. 2019 07.00

Še dobro leto in minilo bo desetletje, odkar je Nemčija tudi z zakonodajo podprla Energiewende ali prestrukturiranje energetskega sektorja in njegov premik v smeri obnovljivih virov energije. Skoraj desetletje vzponov in padcev pozneje Nemci še kolebajo ob odgovoru na vprašanje, ali gre za uspešen ali neuspešen projekt.

'Normalno bi bilo, da bi javni naročnik želel oddati naročilo po razumni ceni'

18. 07. 2019 10.39

Bo drugi tir postal zlati tir, pri gradnji katerega bodo obogateli novi gradbeni baroni, vse to pa bomo plačali davkoplačevalci? Vse to so vprašanja, ki se postavljajo po razveljavitvi izbire najcenejšega izvajalca za gradnjo mostu čez Glinščico.

Težave v 'kraljevem' raju: bosta obiskala zakonskega terapevta?

18. 07. 2019 08.05

Po besedah dobro obveščenega vira naj bi medijski pritiski in družinska nesoglasja terjala svoj dolg v zakonu Meghan Markle in princa Harryja. Slednji naj bi bil prepričan, da bi tako njemu kot njegovi soprogi koristil obisk zakonskega terapevta.

Letališča stagnirajo, država in uradniki pa že več kot 15 let zavlačujejo postopke

05. 07. 2019 06.00

Država je leta 2016 Kitajcem obljubila, da bo naredila vse, da sprejme državne prostorske načrte (DPN) za letališče Maribor, ki bi jim omogočal nadaljnji razvoj. Danes ministrstvo premika gore in doline, pa marsikatere zakone, da bi lahko nacionalizirali letališče, saj se niso premaknili s točke nič, tuji investitor pa je imel dovolj in je odšel. V Portorožu čakajo na DPN že (vsaj) 15 let. Ne 15 mesecev, ampak 15 let.

Milijoni evrov davkoplačevalskega denarja za prenovo Meghaninega in Harryjevega doma

26. 06. 2019 08.40

Po poročanju tujih medijev so morali britanski davkoplačevalci za prenovo Harryjevega in Meghaninega doma v Frogmore Cottageu seči v žep precej globoko. Vsa potrebna dela so namreč stala več milijonov evrov.

Nove nečedne podrobnosti o sanaciji slovenskih bank

06. 06. 2019 21.23

Razkrivamo vsebino dokumentov o drugi največji slovenski banki NKBM, ki nakazujejo, da se je končna višina potrebne dokapitalizacije, ki smo jo plačali davkoplačevalci močno razlikovala od tiste, ki so jo predvidevale revizije banke, in sicer za več kot 400 milijonov evrov. Za toliko več, kot je v svojih revizijah v najslabšem scenariju predvidevala banka sama, so namreč izračunali tuji strokovnjaki.

Za sanacijo NLB smo plačali 1,5 milijarde evrov, a podlage zanjo sploh ni bilo?

05. 06. 2019 18.55

Pol leta po vložitvi ovadb zaradi sanacije NLB še ni jasno, ali bo stekel tudi kazenski postopek. Iz kazenske ovadbe, ki so jo vložili kriminalisti pa izhaja, da so se sanacije naše največje banke lotili precej po domače. Uslužbencem NLB naj bi narekovali, kako visoko izgubo naj ima NLB. Čeprav so jih na banki večkrat opozorili na previsoko vrednotenje, je obveljala številka, ki so jo naračunali tuji strokovnjaki. Ovadba NPU torej nakazuje, da ni bilo podlage za tako visoko sancijo banke, kot smo jo izvedli.

Tonin in Erjavec sta se zaradi 'javnega spora' oborožila s pravniki

31. 05. 2019 19.10

Karl Erjavec se je že večkrat zapletal, nazadnje pa je Mateja Tonina, šefa Komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, javno označil za "notoričnega lažnivca". Je to nova politična kultura? Tonin razmišlja, da bi tožil ministra, Erjavec pa Tonina. Je Erjavec v odzivu na Toninove načrte, da bi s svojo komisijo dokazal domnevno Erjavčevo odgovornost v usodnem in nedopustnem pogovoru Sekolec - Drenik, šel korak predaleč?

Drugi tir: od nasprotovanj do zapletov s posojilom

15. 05. 2019 11.56

Kljub temu, da so bili nekateri vodilni akterji pred odločitvijo Evropske investicijske banke o 250 milijonov vrednem posojilu za projekt drugi tir Divača-Koper zaskrbljeni, se stvari niso dodatno zapletle. Odbor direktorjev je namreč posojil potrdil.

'V sanacijo bank smo vložili pet milijard. Stanovanja so torej že plačana'

10. 05. 2019 18.43

Se najemnikom stanovanj obetajo boljši časi? Stranka Levica je pripravila zakon, s katerim bi slaba banka na stanovanjski sklad zastonj prenesla stanovanja in zazidljiva stavbna zemljišča. Politične volje je v koaliciji sicer dovolj, a slaba banka zasežene nepremičnine že prodaja in tako odplačuje del petmilijardne bančne luknje, ki smo jo pokrili davkoplačevalci.

Trump ustvaril največjo izgubo med vsemi ameriškimi davkoplačevalci

08. 05. 2019 07.30

Trumpove davčne napovedi iz časov, ko je bil še razvpit newyorški bogataš, kažejo, da je bil leta 1994 za dobro milijardo dolarjev v minusu. Podatke je objavil New York Times, demokrate pa zdaj zanima, kako se je iz tega finančnega brezna potegnil.

'Drugi tir je problematičen že od makete naprej, niti ena stvar ne deluje'

16. 04. 2019 08.55

V slovenskem političnem prostoru še vedno odmeva odločitev odbora direktorjev Evropske investicijske banke, ki je preložil odločitev o 250 milijonov vrednem posojilu za projekt drugi tir Divača–Koper. "Ko so videli, da je neka virtualna zgodba z dvotirno progo s preveliko razširitvijo profila, so rekli: ’Počakajmo, zgodba se naj umiri.’ In čakajo," meni Jože Duhovnik, profesor s fakultete za strojništvo in avtor alternativne dvotirne različice proge.

Ureditev ljubljanske obvoznice bi nas lahko stala več kot milijardo evrov

12. 04. 2019 07.11

600, 900 ali milijardo dvesto milijonov evrov nas bi lahko stala ureditev prometa okrog prestolnice. To je cena drugega tira, za katerega civilna iniciativa trdi, da ga bomo preplačali. Bomo tudi tukaj davkoplačevalci vse skupaj preplačali, ali je vlaganje v asfalt res lahko rešitev, da zjutraj vozniki, ki v prestolnico prihajajo iz vse Slovenije, ne bodo čakali v dolgih kolonah in slabe volje prihajali v službo.  

'Metode v Sloveniji postajajo čedalje bolj podobne mafijskim'

04. 04. 2019 08.04

Odstop Boruta Smrdela s funkcije predsednika Državne revizijske komisije (DRK) še vedno odmeva. Po oceni Emila Milana Pintarja, predsedujočega Sintezi - Koaliciji civilne družbe za prenovo, ki že nekaj časa na glas opozarja na zaplete pri javnih naročilih za večje infrastrukturne projekte v državi, odstop šefa revizijske komisije ni preuranjen, ampak prepozen. 

'Slabe odločitve nas veliko stanejo'

09. 03. 2019 16.26

Zaradi slabih poslovnih odločitev je Slovenija v zadnjih letih, ko so sodišča odločala o nepravilnostih pri razreševanju direktorjev državnih podjetij, morala plačati več milijonov evrov odškodnin. Slabe poslovne odločitve namreč povzročijo veliko škodo. Bo Slovenija z uvedbo enotne embalaže sprejela še eno slabo odločitev?

Ali davkoplačevalci res ne bodo plačali niti evra za maketo drugega tira?

19. 02. 2019 18.51

So vpleteni v zgodbo o maketi drugega tira zavajali, ko so trdili, da zanjo davkoplačevalci ne bomo plačali niti evra? Iz podjetja, ki je izdelalo maketo, so sporočili, da bodo zoper državo oziroma Direkcijo za infrastrukturo vložili tožbo, s katero naj bi izterjali dobrih 133.000 evrov. Za takšno plačilo so se dogovorili v pogodbi, ki jo je Direkcija enostransko prekinila.

Jože Duhovnik: Davkoplačevalci se ne damo več

06. 02. 2019 08.22

Kot zatrjuje Jože Duhovnik, je investicijski načrt za drugi tir razgalil vsebino 'profesionalne koruptivnosti', ki jo projektanti v Sloveniji nastavijo vnaprej z visokimi cenami, potem pa posamezni izvajalci med seboj tekmujejo z desetimi odstotki. Projektanti so v tem primeru zaščiteni kot kočevski medvedi, je prepričan Duhovnik. 

Na upravno sodišče pritožba na izid volitev tudi v Ljubljani

25. 12. 2018 20.50

Kandidat za ljubljanski mestni svet stranke Davkoplačevalci se ne damo več Vili Kovačič in kandidat Zelenih Slovenije za ljubljanskega župana Tomaž Ogrin sta v ponedeljek zvečer na upravno sodišče po pošti poslala skupno pritožbo na izid županskih volitev in volitev v mestni svet Mestne občine Ljubljana.

Slovenija ob milijone? Domevni krivci tudi del ožje Šarčeve ekipe?

17. 12. 2018 20.07

Zavajanje javnosti, parlamenta in vlade glede počrpanih in razpoložljivih evropskih milijonov, uporaba necertificiranih programov, popolna ignoranca opozoril finančnega ministrstva ter skrivanje revizijskih ocen ... Tako grozljivo se bere poročilo kohezijskega ministrstva, ki ga je na mizo dobil premier Marjan Šarec, na seji vlade pa je bilo predstavljeno 6. decembra. Domnevni krivci za nastalo situacijo pa so trenutno celo zaposleni v samem generalnem sekretariatu Šarčeve vlade.

Ne enotna embalaža, več v preventivo in izobraževanje

11. 12. 2018 09.26

Francoska zdravstvena ministrica je dobro leto po uvedbi enotne embalaže, priznala, da ta ni prinesla pričakovanih rezultatov. Da bo temu tako, je že lani napovedal avstralski profesor, ki pojasnjuje, da se Evropa zgleduje po Avstraliji, ki je prva uvedla enotno embalažo. A tudi tam učinkov ni, čeprav avstralska vlada trdi drugače.

Potegavščina, ki davkoplačevalce stane 3000 evrov

20. 11. 2018 06.00

V zadnjih šestih mesecih so v parlament prispele kar tri sumljive pošiljke. Kar nekaj so jih 'prestregli' v poštnem logističnem centru, junija pa so pošiljke z belim prahom na svoje domove dobili tudi nekateri znani Slovenci. Preverili smo, ali število teh primerov skozi leta narašča, kakšna je raziskanost in predvsem, koliko nas davkoplačevalce stane takšno posredovanje.

Kandidatura Calgaryja 2026 v nevarnosti, javnost rekla 'ne'

14. 11. 2018 08.09

Kanadčani, prebivalci Calgaryja so na današnjem referendumu o kandidaturi Calgaryja za zimske olimpijske igre leta 2026 izrekli jasen "ne" organizaciji ZOI 2026, kažejo prvi izidi referenduma, kar je uničujoč udarec za kandidaturo. Referendum sicer ni zavezujoč, a bržčas mu bodo sledili ustrezni politični koraki.

Cerar si je oddahnil, Levica poziva k zavrnitvi 'sramotne cene'

09. 11. 2018 14.57

Čas, ki ga je imela država za prodajo NLB vse od 2014, se je dokončno iztekel. Po objavi informacije, da je Sloveniji uspelo prodati 59,1 odstotka delnic NLB, že dežujejo ostri odzivi s strani opozicijskih strank, v Levici pa vnovič pozivajo k ustavitvi prodaje. Da bi lahko bil končni izplen boljši, pa menijo tudi v koalicijski SAB. Vlada Marjana Šarca pa do sedaj še ni podala odziva.

Dajmo si naliti čistega vina

05. 11. 2018 13.00

"Dajmo si naliti čistega vina" je ena najpogostejši fraz, ki jo slišimo od politikov. Sledijo ji "Tam, kjer je dim, je tudi ogenj", pa "davkoplačevalci", "zadolženost", "dodana vrednost za Slovenijo" …