davku

Ustavno sodišče razveljavilo sporna člena novel zakonov o prometnem davku in o prispevkih za socialno varnost
22. 01. 1998 15.48
Ustavno sodišče je na današnji seji soglasno razveljavilo člena novel zakonov o prometnem davku in o prispevkih za socialno varnost, ki sta določala, da omenjeni noveli začneta veljati s 1. januarjem letos. Ustavno sodišče je v zvezi z obema novelama odločilo, da začneta veljati dan po objavi v Uradnem listu. Noveli sta bili v Uradnem listu objavljeni 17. januarja letos, kar pomeni, da sta po odločitvi ustavnega sodišča v veljavo stopili 18. januarja. Ustavni sodniki so odločitev sprejeli s petimi glasovi proti štirim. Odločba ustavnega sodišča začne veljati danes.

Jutri prva izredna seja državnega zbora v novem letu
07. 01. 1998 11.29
Državni zbor se bo jutri popoldan sestal na izrednem zasedanju, na katerem naj bi po predloženem dnevnem redu obravnaval štiri zadeve.

V veljavi že del vladnih varčevalnih zakonov
02. 01. 1998 09.06
Z novim letom so začeli veljati tudi zakoni iz svežnja vladnih t.i. varčevalnih ukrepov, s katerimi naj bi se zagotovila dodatna sredstva za državni proračun oziroma bodo prispevali k znižanju proračunskih odhodkov.

DS o dveh predlogih za odložilni veto
23. 12. 1997 15.11
Državni svet se je sešel na drugi seji v novem mandatu, na kateri bo obravnaval kar 17 zadev, med drugim zakone iz svežnja t.i. vladnih varčevalnih ukrepov, ki jih je državni zbor sprejel v minulem tednu. Vložena sta predloga za odložilni veto na zakon o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkih ter na novelo zakona o prometnem davku.

Danes v državnem zboru
18. 12. 1997 16.45
Državni zbor je začel z obravnavo zakona o posebnem davku na bilančno vsoto bank in hranilnic. Dopoldan je po hitrem postopku sprejel noveli zakona o davčnem postopku in o davčni službi, po opravljeni splošni razpravi v okviru hitrega postopka prekinil obravnavo predloga zakona o ukinitvi pravice do regresa za letni dopust za leto 1998 ter predloga zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov. Novela zakona o davčnem postopku podaljšuje veljavnost prehodnih določb zakona, ki urejujejo prehod iz sistema pobiranja davkov ob plačilnem prometu na nov sistem, na leto 1999. Prehodne določbe so namreč določale, da z letošnjim 31. decembrom prenehajo veljati med drugim tudi določbe zakona o Agenciji RS za revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij in Agencije za plačilni promet. Ker pa se niso uresničila predvidevanja o začetku nove ureditve plačilnega prometa v RS s 1. januarjem 1998, je bilo potrebno te določbe podaljšati na leto 1999.

Davek na dodano vrednost vznemiril Hrvate
18. 12. 1997 08.19
Novi enotni davek na dodano vrednost v višini 22 odstotkov, ki naj bi v letu 1998 na Hrvaškem nadomestil in poenotil vse dosedanje dodatne davke, je zelo vznemiril hrvaško prebivalstvo in javnost. Kritikam se je pridružil tudi hrvaški tisk, ki je bil doslej vladnim ukrepom večinoma naklonjen, saj bodo z enotnim davkom obdavčeni tudi vsi časniki in revije. Ukrep bo prizadel tudi vse prebivalce Hrvaške, ki bodo želeli kupovati v tujini, saj bodo po novem letu poleg vseh običajnih carinskih obveznosti dolžni plačevati državi še 22-odstotni davek. Zadnje raziskave javnega mnenja kažejo, da je kar 66 odstotkov hrvaškega prebivalstva nenaklonjenega davku na dodano vrednost, kar pa hrvaškega finančnega ministra Borislava Škegra ni omajalo v prepričanju, da bo davek prinesel veliko finančnih olajšav in zato zavrača vsakršno možnost kompromisa.

Bančno združenje se ne strinja z obdavčitvijo
17. 12. 1997 15.22
Združenje bank Slovenije je na parlamentarni odbor za finance in kreditno monetarno politiko naslovilo pripombe na predlog zakona o posebnem davku na bilančno vsoto bank in hranilnic. Predlagani zakon prinaša izjemno dodatno davčno obremenitev bank, ki bi po stanju 30. novembra letos znašalo 14,7 milijarde tolarjev. Predlog zakona je sporen med drugim zaradi formalno pravnih razlogov, povzročil pa bo tudi prekinitev procesa zmanjševanja obrestnih mer za posojila in s tem preprečil zmanjšanje obremenitve gospodarstva. Poleg tega bo bankam onemogočil prilagajanje evropski konkurenci.

Rop zagotovil, da 38-odstotne obdavčitve študentskega dela ne bo
16. 12. 1997 09.43
Na srečanju med ministrom za delo, družino in socialne zadeve Tonetom Ropom ter predstavniki študentskih organizacij univerz v Mariboru in Ljubljani ter Zveze ŠKIS, ki je na pobudo ministra Ropa potekalo pozno popoldne, je minister predstavnike študentov seznanil z odločitvijo vlade, da je predlog o posebnem davku na določene prejemke, po katerem bi bilo delo študentov preko študentskih servisov na novo obdavčeno z 38-odstotnim davkom, umaknjen iz vladne procedure.

Nemška vladna koalicija sklenila dogovor o solidarnostnem davku
02. 10. 1997 00.00
Predstavniki nemške vladne koalicije so ponoči dosegli dogovor o nadomestitvi sredstev v državni proračun v primeru odprave t.i. solidarnostnega davka, namenjenega financiranju obnove nekdanje Vzhodne Nemčije. Davek, ki zdaj znaša 7,5 odstotkov davka na dohodek, naj bi se s 1. januarjem 1998 zmanjšal na 2 odstotka.

Lufthansa si v letu 1997 obeta več kot milijardo DEM dobička
29. 09. 1997 00.00
Vodja financ pri nemški letalski družbi Lufthansi Klaus Schlede je za borzni časnik, ki izhaja v Frankfurtu, povedal, da si njegov koncern letos obeta povečanje dohodka od predhodnega davka pri davku na dodano vrednost za več kot 300 milijonov mark ter odtod tudi več kot milijardni dobiček. Po porastu dohodka od predhodnega davka na dodano vrednost v prvem polletju letos s 119 ma 397 milijonov mark Lufthansa tudi v drugi polovici leta 1997 pričakuje dobre finančne rezultate.