daytonski

Milošević zahteva izpustitev

26. 08. 2001 00.00

Odvetniki nekdanjega predsednika ZRJ Miloševića so pred nizozemskim sodiščem zahtevali njegovo izpustitev iz zapora, ker naj bi bila aretacija in pripor nezakonita.

Milošević zahteva izpustitev

23. 08. 2001 00.00

Odvetniki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića so na nizozemskem sodišču vložili pritožbo, v kateri spodbijajo legalnost njegove aretacije in pripora.

Drnovšek za konferenco o Makedoniji

03. 07. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je na plenarnem zasedanju, posvečenem JV Evropi, v okviru Evropskega gospodarskega foruma, ki se danes zaključuje v Salzburgu, poudaril, da se mora mednarodna skupnost takoj resno posvetiti Makedoniji, zavzel pa se je tudi za sklic posebne konference, namenjene reševanju položaja v tej državi.

Nadaljevanje konference na Bledu

24. 02. 2001 00.00

Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Daytonski sprazum pod vprašajem

13. 01. 2001 00.00

Iz urada jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice so sporočili, da ponovno odprtje urada haaškega sodišča za vojne zločine v Beogradu še ne pomeni, da ZRJ tudi avtomatično sprejema vse zahteve tega sodišča. V uradnem sporočilu so zapisali, da ustava ZRJ ne dopušča izročitve jugoslovanskih državljanov "tujim sodiščem" in da so "novice o možnih izročitvah povsem brez podlage." Pod vprašaj so postavili tudi Daytonski sporazum, ker ga jugoslovanska skupščina ni ratificirala, podpisal pa ga je tedanji predsednik Srbije Slobodan Milošević in ne predsednik jugoslovanske vlade, v čigar pristojnosti je podpisovanje mednarodnih pogodb.

Petritsch poziva Koštunico

21. 10. 2000 00.00

Visoki predstavnik ZN za BiH Wolfgang Petritsch je jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico na srečanju v Beogradu pozval, naj spoštuje mirovni proces v BiH. ZRJ je ena ključnih podpisnic Daytonskega sporazuma in mora znova sodelovati v procesu normalizacije razmer v BiH, je poudaril avstrijski diplomat.

Silajdžić za revizijo sporazuma

25. 01. 2000 20.57

Sopredsedujoči sveta ministrov BiH, predsednik Stranke za BiH Haris Silajdžić, je izjavil, da se je Daytonski mirovni sporazum izkazal za neuspešen projekt in ''bi ga bilo za utrditev miru na območju jugovzhodne Evrope potrebno revidirati''.

Zakon o vračanju beguncev

30. 10. 1999 12.38

Parlament Republike srbske je ponoči sprejel zakon, ki zagotavlja vrnitev beguncev v srbsko entito v BiH in pravice beguncev, danes poroča tiskovna agencija bosanskih Srbov Srna.

Člani predsedstva BiH v Nemčiji

30. 10. 1999 09.25

Člani predsedstva BiH Ante Jelavić, Alija Izetbegović in Živko Radišić so se včeraj v Berlinu sestali z nemškim kanclerjem Gerhardom Schroederjem.

V Trstu posvet o Balkanu

28. 09. 1999 20.56

Fundacija Nord Est (Severovzhod) je danes v sodelovanju z revijo za geopolitična vprašanja Limes v Trstu pripravila posvet o scenarijih v zvezi z obnovo Balkana in o vlogi gospodarskega in družbenega sistema italijanskega severovzhoda v tem okviru. V dopoldanskem delu sta uvodna referata pripravila general Carlo Jean, predstavnik predsednika OVSE za Daytonski sporazum, in Margherita Paolini, predstavnica Italije pri obnovi BiH.

Pravni ukrepi proti BiH

18. 08. 1999 20.27

Švica je danes zagrozila, da bo ponovno preučila program pomoči za BiH, potem ko naj bi po navedbah mednarodnih predstavnikov podkupljive muslimanske, hrvaške in srbske oblasti poneverile več kot milijardo dolarjev iz javnih in mednarodnih skladov, je sporočilo švicarsko zunanje ministrstvo.

Jezikovna politika - instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji

22. 05. 1999 14.15

Pri založbi Wieser je te dni izšlo delo Sarajevčana Miloša Okuke z naslovom <I>En jezik - mnogo dedičev </I>s podnaslovom <I>Jezikovna politika kot instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji</I>.

Parlament bosanskih Srbov se bo pritožil na razsodbo o Brčkem

22. 03. 1999 17.44

Parlament Republike srbske je danes sporočil, da bo na mednarodno sodišče v Haagu vložil pritožbo na razsodbo mednarodne arbitražne komisije o statusu mesta Brčko.

Milošević sprejel novoizvoljene predstavnike Srbov v BiH

30. 09. 1998 15.17

Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je danes v Beogradu sprejel novoizvoljenega predsednika Republike srbske Nikolo Poplašena in novega srbskega predstavnika v predsedstvu BiH Živka Radišića. Sogovorniki so ugotovili, da imajo enaka stališča do krepitve prihodnjega sodelovanja med ZR Jugoslavijo ter Republiko srbsko in BiH.

Izetbegović in Santer predvsem o vračanju beguncev

25. 06. 1998 11.43

Bosanski predsednik Alija Izetbegović in predsednik Evropske komisije Jacques Santer sta danes na srečanju v Bruslju osrednjo pozornost namenila vračanju beguncev, pri čemer je Izetbegović opozoril, da sedanja sredstva, ki so za ta proces na razpolago, ne zadostujejo. Jacques Santer je zatrdil, da se bo trdna podpora Evropske unije v ta namen nadaljevala.

Nova valuta v BiH

22. 06. 1998 14.28

V Bosni in Hercegovini (BiH) so danes dali v obtok novo valuto, konvertibilno marko. Novo valuto, ki je strogo vezana na nemško marko v razmerju 1:1, predvideva Daytonski sporazum.

Socialdemokratske stranke v BiH podpisale skupno izjavo

05. 06. 1998 16.06

Vodje socialdemokratskih strank Republike srbske (RS), Muslimansko-hrvaške federacije in skupne države Bosne in Hercegovine (BiH) so se na Dunaju sporazumeli o skupni izjavi, v kateri so se izrekli za "skupno državo na osnovi obstoja dveh entitet in treh enakopravnih narodnosti". Daytonski sporazum so vse tri strani označile kot "temelj vsakega bodočega razvoja Bosne in Hercegovine".

Kinkel za ukrepanje mednarodne skupnosti za preprečitev krize na Kosovu

04. 03. 1998 18.11

Nemški zunanji minister Klaus Kinkel se je izrekel za ukrepanje mednarodne skupnosti za zajezitev krize na Kosovu. S tem bi morali preprečiti tudi širitev konflikta v Albanijo in v ostale sosednje države, je za nemški radio danes izjavil Kinkel.

Evropska komisija za nov pristop v pomoči BiH

21. 01. 1998 14.42

Evropska komisija se je danes zavzela za takšno izboljšavo programa pomoči Evropske unije Bosni in Hercegovini, da bi sama neposredno sodelovala z lokalnimi oblastmi in ne zgolj z vlado v Sarajevu. Evropska komisija namreč ocenjuje, da se je program pomoči, ki je v veljavi že 18 mesecev, v tem trenutku izkazal za neučinkovitega pri soočanju z zapletenimi političnimi razmerami.

Hrvaška danes prevzame vzhodno Slavonijo

15. 01. 1998 10.02

Hrvaška bo danes ponovno prevzela nadzor nad vzhodno Slavonijo, ki so jo leta 1993 zavzeli Srbi. Združeni narodi bodo po dveletnem mandatu s tega območja odpoklicali še zadnjih 800 sodelavcev, s čemer bo pretežno s Srbi naseljena regija prišla pod vlado v Zagrebu. Številni Hrvati so po srbskem zavzetju leta 1991 pobegnili iz Vzhodne Slavonije. Na podlagi sporazuma o prekinitvi ognja iz leta 1992 so na omenjenem ozemlju nastanili enote ZN. Daytonski mirovni sporazum predvideva vrnitev vzhodne Slavonije hrvaški strani.

Srečanje Milošević - Plavšićeva

24. 09. 1997 00.00

Predsednik ZR Jugoslavije Slobodan Milošević je danes v Beogradu sprejel predsednico Republike srbske Biljano Plavšić. To je bilo po enoletnem premoru prvo srečanje obeh politikov. V pogovoru za beograjski neodvisni Radio B-92 je Plavšićeva napovedala, da se bosta z Miloševićem pogovarjala o uresničevanju Daytonskega sporazuma, ki ga je v imenu Srbov v Bosni in Hercegovini podpisal sedanji jugoslovanski predsednik. Povedala je še, da pričakuje Miloševićevo podporo, vsaj kar zadeva Daytonski sporazum.