deficit

Anton Rop: Ministri so varčevali!
31. 07. 2002 00.00
S finančnim ministrom Antonom Ropom smo se pogovarjali o proračunskem memorandumu za leti 2003 in 2004.

Postopek proti Portugalski
26. 07. 2002 00.00
Evropska komisija je prvič v zgodovini uvedla postopek proti svoji članici zaradi njenega prekomernega proračunskega primanjkljaja. Postopek bo uvedla proti Portugalski, ki ji grozijo visoke denarne kazni.

O vlogi nacionalnih parlamentov v bodoči EU
07. 06. 2002 00.00
Konvencija o prihodnosti Evropske unije, ki pripravlja smernice za prenovo povezave, se je zavzela za večjo vlogo nacionalnih parlamentov v evropski arhitekturi. Ni se jim pa še uspelo dogovoriti, kakšna in kolikšna bo ta vloga.

Povečani varnostni ukrepi v ZDA
20. 05. 2002 00.00
Evropska unija je zaskrbljena, ker postaja vse bolj ranljiva za teroristične napade. Medtem so v ZDA v zadnjih mesecih porabili več milijard ameriških dolarjev za izboljšanje varnostnih ukrepov.

Usklajena proračuna za naslednji dve leti
24. 09. 2001 00.00
Proračuna, ki ju je vlada sprejela za prihodnji dve leti, predvidevata zmanjšanje deleža javnih izdatkov v bruto domačem proizvodu, največ sredstev pa je namenjenih zdravstvu, izobraževanju in razvoju informacijske družbe.

Moscovici podprl vstop Slovenije v EU
05. 09. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je na Brdu pri Kranju danes sprejel francoskega ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija, ki je začel dvodnevni obisk v Sloveniji.

Srečanje LDS ob dnevu državnosti
25. 06. 2001 00.00
Ob dnevu državnosti je Liberalna demokracija Slovenije (LDS) v Venišah v občini Nazarje pripravila tradicionalno srečanje svojih članov in simpatizerjev, katerega se je udeležil tudi Hans Dietrich Genscher, nemški zunanji minister v času slovenskega osamosvajanja. Slavnostni govornik na srečanju, na katerem se je zbralo približno 1500 članov LDS, je bil premier in predsednik LDS Janez Drnovšek, ki je poudaril, da liberalni demokrati vseh deset let ustvarjajo novo državo194160- Slovenijo ter da je bila vojna za osamosvajanje naše države kratka, vendar pa je kljub temu dala jasno sporočilo nekdanji skupni državi Jugoslaviji in celemu svetu, da si Slovenci želimo suvereno in demokratično državo.

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.

Svet BS na včerajšnji seji
14. 02. 2001 00.00
Svet Banke Slovenije je na svoji včerajšnji, 220. seji obravnaval predhodno poročilo misije Mednarodnega denarnega sklada, ki je bila na rednem letnem obisku po IV. členu Statuta Mednarodnega denarnega sklada od 31. januarja do 13. februarja letos v Ljubljani. Splošna ocena gospodarske situacije, ki jo je pripravila misija MDS, je na kratek rok sicer pozitivna, istočasno pa opozarja na dva večja problema: na

Višja gospodarska rast v državah OECD
27. 06. 2000 09.09
Gospodarski oziroma trgovinski ministri držav članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki so včeraj v Parizu začeli štiridnevno zasedanje, so v sporočilu za javnost poudarili, da je gospodarska rast v veliki večini držav članic najvišja v zadnjih dvajsetih letih, spremljata pa jo tudi nizka inflacija in nizka stopnja brezposelnosti.

Lekov center v Makedoniji
17. 05. 2000 20.49
Podjetje Lek je v Skopju odprlo nov poslovni center, prek katerega misli na območju jugovzhodne Evrope ustvariti v petih letih več kot 200 milijonov mark prometa. Prodor slovenskih podjetij na Balkan dviguje ugled Slovenije v tem delu Evrope, kar dokazuje tudi ogromna pozornost, ki so jo Slovencem posvetili Makedonci.

Rekorden primanjkljaj povzročil padec vrednosti delnic
20. 08. 1999 09.41
Objava poročila o rekordnem zunanjetrgovinskem primanjkljaju ZDA v juniju je na newyorški borzi povzročila splošen padec vrednosti delnic. Borzni indeks Dow Jones se je zmanjšal za 27,54 točke na 10.963,84, tehnološki indeks Nasdaq pa je upadel za 36,30 točke na vrednost 2.621,43 točke. Ameriški zunanjetrgovinski primanjkljaj je junija znašal rekordnih 24,6 milijarde dolarjev.

Vse večji primanjkljaj v ameriški blagovni menjavi
21. 05. 1999 07.33
Ameriški primanjkljaj v blagovni menjavi je marca že tretji mesec zapored dosegel rekordno raven, politično občutljiv deficit v blagovni menjavi z Japonsko pa je zrasel na najvišjo raven v zadnjih štirih letih. Kot so sporočili z ameriškega ministrstva za trgovino, je bil primanjkljaj v marcu v višini 19,7 milijarde dolarjev za 2,9 odstotka višji od februarskega. Ameriški primanjkljaj v blagovni menjavi se po podatkih trgovinskega ministrstva na letni ravni giblje okoli 223 milijard dolarjev, kar je za skoraj tretjino več kot lani.

Upravni odbor Glasbene matice kliče na pomoč
11. 05. 1999 21.14
Upravni odbor Glasbene matice (GM) poziva italijansko vlado oz. parlament, slovensko vlado in obe krovni organizaciji, da s skupnimi veljavnimi mednarodnimi obveznostmi rešijo GM, ki se je znašla v izredno slabi finančni situaciji.

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v rekordnih višinah
21. 02. 1999 13.01
Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v letu 1998 je po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino znašal rekordnih 168,8 milijarde dolarjev. Do povečanja primanjkljaja je po ocenah gospodarstvenikov prišlo zaradi zmanjšanja odkupa ameriškega blaga v tujini, azijske finančne krize ter velike rasti domačega povpraševanja po tujih izdelkih v času gospodarske blaginje. Primanjkljaj je največji od leta 1987, ko je znašal 153,3 milijarde dolarjev. ZDA pa presežka v zunanji trgovini niso imele vse od leta 1975.

Romunija zapira izgubarska podjetja
18. 11. 1998 09.11
Romunija namerava zapreti velika državna podjetja, ki prinašajo izgubo in ne obetajo, da se bodo postavila na noge, je napovedal predsednik sklada za državno lastnino Radu Serbu. Pristojni sklad bo takšna podjetja najprej skušal privatizirati, če mu to ne bi uspelo, pa bo sprožil njihovo likvidacijo. Podatki tudi kažejo, da je deficit Romunije v trgovini z državami srednje in vzhodne Evrope v prvih osmih mesecih letos zrasel za več kot petino, na nekaj več kot milijardo dolarjev.

Podobnik sprejel delegacijo deželnega zbora avstrijske zvezne dežele Predarlsko
11. 09. 1998 14.56
Predsednik DZ Janez Podobnik je sprejel 15-člansko delegacijo deželnega zbora avstrijske zvezne dežele Predarlsko, ki jo je vodil predsednik deželnega zbora Siegfried Gasser. Predsednik DZ je v nagovoru poudaril pomen in kvaliteto sodelovanja z mnogimi avstrijskimi deželami. Kot je dejal Podobnik, nas poleg slovenske manjšine zdaj vežejo tudi skupna prizadevanja za pridobitev organizacije zimskih olimpijskih iger, so sporočili iz DZ. Po predstavitvi gospodarskih razmer v Sloveniji je predsednik Podobnik goste seznanil s podatki, kako so zastopane v Sloveniji avstrijske banke in zavarovalnice ter nagovor končal z upanjem, da bomo gospodarski deficit na slovenski strani čimprej uravnotežili, tudi s tvornejšim sodelovanjem z njihovo deželo. Podobnik je še izrazil potrebo po določitvi častnega konzula za Predarlsko, ki bi skrbel za krepitev sodelovanja med deželama. Ob koncu je Podobnik še prosil za pomoč pri pridobitvi informacijskega bloka v slovenskem jeziku na avstrijskem ORF. Tudi predsednik Gasser je poudaril željo po okrepitvi sodelovanja in ponudil pomoč pri prizadevanjih Slovenije za vstop v Evropsko Unijo. Delegacijo je zatem sprejel tudi predsednik komisije DZ za evropske zadeve Lojze Peterle (SKD), in sicer skupaj s poslanko Darjo Lavtižar Bebler (LDS) ter poslancema Aureliom Jurijem (ZLSD) in Francetom Zagožnom (SLS).

Trgovinski primanjkljaj ZDA znašal marca rekordnih 13 milijard
22. 05. 1998 09.00
Ameriški zunanjetrgovinski primanjkljaj je v marcu letošnjega leta znašal 13 milijard dolarjev, kar je za 800 milijonov več kot februarja, ko je primanjkljaj znašal 12,2 milijarde dolarjev. Po mnenju finančnih strokovnjakov je večji primanjklja prvi znak, da bodo posledice finančne krize prizadele tudi ZDA.