dejan židan

'Smo v istem čolnu, veslati moramo v isto smer za dobro gospodarstva'

16. 06. 2022 14.35

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han je obiskal Gospodarsko zbornico Slovenije, kjer se je srečal s predsednikom Tiborjem Šimonko s sodelavci. Sogovorniki so predstavili prioritete dela tako ministrstva v mandatu novega ministra kot pričakovanja gospodarstva ter se dogovorili za tesno prihodnje sodelovanje. V pogovoru so se dotaknili tudi nekaterih aktualnih izzivov, kot je energetska draginja v gospodarstvu, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo.

Z delom začela nova vladna ekipa, imenovana večina državnih sekretarjev

02. 06. 2022 06.21

Novoizvoljena vlada, ki jo bo vodil predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, je na ustanovni seji že oblikovala najožjo ekipo sodelavcev. Med drugim je imenovala državne sekretarje na ministrstvih in v kabinetu predsednika vlade. Objavljamo seznam ministrov in njihovih najožjih ekip.

Prva seja nove vlade: katera znana imena se vračajo na politični parket?

31. 05. 2022 18.57

DZ bo v sredo glasoval o listi ministrskih kandidatov mandatarja Roberta Goloba. Po zaprisegi vlade bo po napovedih sledila prva seja 15. slovenske vlade, na kateri bodo imenovali državne sekretarje na posameznih resorjih, pričakovati je tudi druge kadrovske poteze Golobove vladne ekipe. Ta se bo predvidoma v petek sestala še na eni seji.

V SD potrdili vstop v Golobovo vlado, z izpogajano ministrsko ekipo zadovoljni

19. 05. 2022 08.56

Socialni demokrati so na konferenci potrdili vstop stranke v novo vlado pod vodstvom Roberta Goloba. To je še zadnji organ stranke, ki se je moral skladno s statutom stranke izreči o vstopu v vlado. Predsednica stranke Tanja Fajon bo tako predvidoma naslednji torek v imenu stranke podpisala koalicijsko pogodbo. Konferenca SD je sicer za zaprtimi vrati potekala prek spleta, članstvo pa je zadovoljno tudi z izpogajano štiričlansko ministrsko ekipo. Bodoči koalicijski partneji medtem sestavljajo drugi politični nivo nove oblasti - državne sekretarje.

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev

11. 05. 2022 11.36

Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Klakočar Zupančičeva predsednica DZ, pravosodno ministrstvo v roke SD?

29. 04. 2022 12.10

Koalicijska pogajanja o sestavi vlade Roberta Goloba so v polnem teku, ministrske in druge funkcije pa bi lahko bile bolj ali manj razdeljene že v torek. Kot kaže, bo državni zbor prvič v zgodovini Slovenije vodila ženska, in sicer podpredsednica Gibanja Svoboda Urška Klakočar Zupančič. Ta je bila sicer sprva kandidatka za pravosodno ministrico, zdaj pa naj bi ministrstvo za pravosodje pripadlo Socialnim demokratom. Notranje ministrstvo bi lahko pripadlo Tatjani Bobnar, zunanje ministrstvo pa Tanji Fajon.

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS

25. 04. 2022 06.00

Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

SD poslabšal rezultat. Tanja Fajon: Dosegli smo naš skupni cilj

24. 04. 2022 19.05

Socialnim demokratom, ki jih je na tokratne volitve popeljala Tanja Fajon, ni uspelo ponoviti rezultata izpred štirih let. Takrat so jim volivci namenili skoraj 10 odstotkov glasov in prav toliko poslanskih mest, tokrat pa so po 97 odstotkih preštetih glasov dobili 6,3-odstotno podporo in sedem poslanskih mest. "Dosegli smo naš skupni cilj, to je, da začnemo delati spremembe, peljemo Slovenijo na novo pot," je komentirala Tanja Fajon.

Z glasovnic vabijo tudi znani obrazi

21. 04. 2022 06.00

Na letošnjih volitvah se za poslanske stolčke poteguje tudi veliko znanih športnikov, udeležencev resničnostnih šovov in drugih medijskih obrazov. Zakaj so se za vstop v politiko odločili boksarska legenda Dejan Zavec, judoistka Urška Žolnir, ki je Slovence razveseljevala z zlatimi olimpijskimi medaljami, pa dvakratni svetovni prvak v diatonični harmoniki Boštjan Konečnik in eden najbolj znanih medijskih obrazov zadnjih desetletij, Jonas Žnidaršič? Nogometaša Gregor Židan in Valerija Trost, pa rokometaš Roman Pungartnik so še nekatera imena, ki so se svojo športno prepoznavnost odločila preizkusiti še v politiki. A niso edini, ki smo jih vajeni z zaslonov.

Soočenje o zdravstvu: so predstavniki strank pravilno navajali podatke?

13. 04. 2022 06.00

Po tretjem predvolilnem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki so preverjali resničnost izjav. Tokrat so se soočili: Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'

11. 04. 2022 12.00

Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?

11. 04. 2022 20.20

Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

Je Samo Fakin z nadzorom nad delom ortopedov odprl Pandorino skrinjico?

18. 03. 2022 11.35

Posebni interni nadzor, ki ga je vodstvo UKC Ljubljana zahtevalo po razkritju, da so se nekateri ortopedi evidentirali na delovnem mestu, v resnici pa so v tem času delali pri drugem izvajalcu in tako neupravičeno dobivali covidne dodatke, je razkril, da na področju ortopedije vlada kaos. Leta 2019 je bilo namreč od 23 zaposlenih ortopedov podpovprečno obremenjenih kar 15. Medtem ko je polno zaposleni zdravnik, rekorder tega leta, opravil 2104 ambulantne preglede, pa se lahko eden od njih 'pohvali' zgolj s 359 pregledi.

SD potrdil kandidate za volitve. Fajon: SD bo Slovenijo vrnila na pravo pot

17. 03. 2022 19.18

Stranka SD je na današnji volilni konvenciji potrdila kandidate za aprilske volitve. Predsednica SD Tanja Fajon je ob tem dejala, da jih bo zavedanje, da ustvarjajo boljšo prihodnost, "gnalo do konca". Prepričani so namreč, da živimo v neprijazni državi z avtoritarno vlado z napačnimi prijatelji, SD pa bo Slovenijo vrnila na pravo pot.

Madžarski državni sekretar: Mura je mejna reka med Slovenijo in Madžarsko

11. 03. 2022 12.56

Prekmurski poslanec Jožef Horvat od zunanjega ministra in vlade pričakuje odločen odziv na izjavo državnega sekretarja za narodnostna vprašanja v madžarski vladi. Dejal je namreč, da je Mura mejna reka med Slovenijo in Madžarsko. "Ob predpostavki, da je prevod natančen, lahko rečem, da se je zgodil meddržavni incident," poudarja Horvat. Madžarski veleposlanik se je za izrečene besede opravičil.

Tako vlada kot del opozicije napovedala dopolnilo za zakonsko prepoved frackinga

22. 02. 2022 11.44

Poslanci so začeli obravnavo vladne novele zakona o rudarstvu, ki za zdaj prepoveduje obsežno hidravlično lomljenje. Ob tem se po besedah državnega sekretarja Blaža Košoroka pripravlja dopolnilo, ki bo t. i. fracking popolnoma prepovedalo, čemur pa ne verjamejo v levem delu opozicije. Dopolnilo bodo zato, kot so napovedali, vložili sami.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

V nedeljo potrdili 3601 novo okužbo z novim koronavirusom

14. 02. 2022 09.31

Pristojni so v nedeljo opravili 1062 PCR-testov in 48.983 hitrih antigenskih testov ter potrdili 3601 novo okužbo s covidom-19. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je trenutno v Sloveniji 140.334 aktivnih primerov okužb, 4938 manj kot dan prej. V bolnišnicah je medtem zaradi covida hospitaliziranih 564 bolnikov, s covidom pa 395 bolnikov. V SD so medtem na vlado naslovili pobudo za ukinitev PCT pogoja v večini dejavnosti.

Zajc: Na gospodarskem ministrstvu pričakujemo uveljavitev predkupne pravice za Yorkov delež v Savi

09. 02. 2022 16.46

Na gospodarskem ministrstvu po besedah državnega sekretarja Simona Zajca ob morebitni prodaji 43-odstotnega lastniškega deleža sklada York v družbi Sava pričakujejo, da bosta Slovenski državni holding (SDH) in ministrstvo za finance v svojem delu nalog po proučitvi vseh relevantnih okoliščin uveljavila predkupno pravico državnih lastnikov družbe.

V zvezi lastnikov gozdov ogorčeni nad Židanovo izjavo glede denacionalizacije gozdov

07. 02. 2022 14.20

V Zvezi lastnikov gozdov Slovenije protestirajo in zavračajo izjavo poslanca SD in nekdanjega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, ki je za Dejstva dejal, da je huda sramota to, da je v državni lasti ostalo le 20 odstotkov gozdov v Sloveniji, ostalo pa je bilo denacionalizirano. Po njihovem mnenju Židan s to izjavo postavlja zakone krivičnih totalitarnih režimov nad demokratičen ustavno pravni red Slovenije in EU.

V delu opozicije ogorčenje nad dogovorom o zvišanju plač zdravnikom

04. 02. 2022 11.01

Po tem, ko je vlada včeraj dala zeleno luč podpisu sporazuma o povišanju plač zdravnikom, težkega 113,5 milijona evrov, v ostalih sindikatih javnega sektorja vre. Po mnenju poslanca SD Marka Koprivca je nestrinjanje ostalih sindikatov povsem razumljivo. "Takšen način dvigovanja plač je nesprejemljiv in vodi v načrtno rušenje plačnega sistema," meni Koprivc. Tudi v Levici so ogorčeni nad tem, s kakšno lahkoto je vlada "kapitulirala pred izsiljevanji najbolje plačanih zdravnikov".

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev

31. 01. 2022 06.00

Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Podpora novemu predlogu: ne 30, le še 20 dni bolniške v breme delodajalca

21. 01. 2022 08.57

Odbor za zdravstvo je prikimal skrajšanju obdobja izplačila bolniškega nadomestila v breme delodajalca, in sicer s 30 na 20 dni. Čeprav je predlog dobil zeleno luč šele na odboru, se obeta sprejetje predloga, saj so mu naklonjeni tudi v koaliciji.

Vlada sprejela predlog za prepoved frackinga

12. 01. 2022 08.39

Vlada je na dopisni seji sprejela predlog novele Zakona o rudarstvu, ki predvideva tudi prepoved obsežnega hidravličnega lomljenja, t. i. franckinga. Toda pri Levici so opozorili, da je vlada prepovedala le obsežni fracking, dovoljuje pa manj obsežnega in tako je znova podprla britansko korporacijo Ascent Resources za pridobivanje plina v Petišovcih, saj da gre tam za manjši poseg v okolje. Predlog zakona med drugim prinaša tudi jasnejšo ureditev nekaterih vprašanj v zvezi z ugasnitvijo rudarskih pravic, pa tudi ureditev pridobivanja mineralnih surovin ob izvajanju gradbenih del in opredelitev posebnosti pri izvedbi državnih projektov.

Priprave na volitve: novi obrazi bi lahko pošteno premešali karte

04. 01. 2022 20.28

Stranke so že začele s pripravami na troje volitev, najprej na državnozborske, ki bi lahko bile predvidoma 24. aprila. V SDS in Novi Sloveniji pravijo, da so nanje že zdaj pripravljeni, a koalicija želi do pomladi izpeljati še nekaj projektov. V koaliciji KUL pa so prepričani, da bodo državljani na volitvah odločali, ali bo Slovenija sploh še ostala demokratična država. Obojim sicer lahko karte pošteno premešajo novi obrazi.

DZ preprečil možnost referenduma o novem interventnem zakonu

29. 12. 2021 16.45

DZ je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o novem interventnem zakonu za pomoč ob covidu-19 ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci dela opozicije, ki so med drugim opozarjali, da gre za zlorabo instituta referenduma, z zakonom pa, da si vladajoča koalicija le kupuje volilne glasove.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen

27. 12. 2021 16.19

Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.