del vizije

Evropski poslanci sprejeli direktivo o avtorskih pravicah
26. 03. 2019 11.12
Evropski poslanci so na glasovanju na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 348 glasovi za in 274 proti podprli novo direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. S tem so razveselili ustvarjalce, najglasnejši nasprotniki direktive pa so današnji dan označili za katastrofo.

Šef Volkswagna se je opravičil za nacistični lapsus
14. 03. 2019 16.52
Izvršni direktor Volkswagna Herbert Diess se je opravičil za svojo uporabo fraze 'Ebit macht frei', ki nevarno spominja na nacistični slogan 'Arbeit macht frei', upodobljen tudi na vhodnih vratih koncentracijskega taborišča Auschwitz.

Od 'piflarke' do 'črno pobarvane socialistke'
13. 12. 2018 06.00
V času, ko se volivci obračajo h kandidatom, ki na vse grlo oznanjajo radikalne spremembe, vzklikajo populistična gesla in obljubljajo hitre rešitve za kompleksne globalne probleme, ki so vse prej kot enostavno rešljivi, je nemška CDU ubrala drugačno smer. Za naslednico Angele Merkel je izbrala žensko, ki predstavlja kontinuiteto in stabilnost. Po mnenju kritikov še preveč obojega.

Milan Mandarić – poosebljen paradoks Olimpije
19. 07. 2018 07.41
Vidno utrujen in potrt se je predsednik Olimpije usedel na svoj sedež. Zmogel prisiljen nasmešek ali dva, nato pa večino dolgega poleta iz Bakuja v Ljubljano prespal. Zagotovo ni sanjal Lige prvakov, sanje o tej so se razblinile, ko je imel oči še odprte.

'V Grčiji čaka 60.000 migrantov, priplule bodo natrpane ladje, ljudi, ki so plavali po morju, pa žica ne bo ustavila'
14. 06. 2018 10.24
Nekdanji hrvaški notranji minister Ranko Ostojić trdi, da se obeta nov izbruh migrantske krize. Kot je dejal za Slobodno Dalmacijo, v Grčiji na pot na zahod čaka 60.000 ljudi, medtem pa ne Avstrija, ne Nemčija ne želita več migrantov, Madžarska pa se je obdala z žico.

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS
04. 06. 2018 07.17
V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

'Če si želimo petzvezdičnih gostov, moramo imeti petzvezdično ponudbo'
27. 05. 2018 07.00
Slovenija ima zaradi svojih naravnih lepot izjemen turistični potencial, se strinjajo stranke, ki kandidirajo na parlamentarnih volitvah. Pa ga kot turistični biser in butična destinacija dovolj izkorišča? Kako še naprej privabljati turiste in se izogniti pastem množičnega turizma? V kaj bi morali vlagati in kakšna je naša turistična prihodnost?

ANALIZA: Nasvidenje v naslednji krizi
17. 05. 2018 06.00
Leta 2017, ob močni gospodarski rasti, je bilo po še nepopolnih podatkih Banke Slovenije tujih investicij za 13,4 milijarde evrov, kar je le dobrih 500 milijonov ali slabe štiri odstotke več kot leto prej.

Savdijci nestrpno čakajo odprtje prve kinodvorane. In kateri film si bodo lahko ogledali?
05. 04. 2018 17.07
Savdski princ Mohamed bin Salman nadaljuje z uresničevanjem svoje vizije, s katero namerava v sicer zelo konservativno državo pripeljati več kulture in zabave. Še ta mesec bodo namreč odprli prvo kinodvorano, do leta 2030 pa naj bi jih bilo v državi že okoli 350. S tem pa naj bi v državno blagajno na leto steklo dodatnih 800 milijonov evrov.

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu
25. 03. 2018 08.58
Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

'Današnji politiki so strahopetci. Evropa pa bo kmalu postala muzej, ki ga bodo obiskovali kitajski turisti'
04. 03. 2018 08.52
Danes so številni politiki navadni strahopetci, pravi dr. Stephan Werhahn, vnuk enega najvidnejših državnikov povojne Evrope, Konrada Adenauerja, tudi enega ustanovnih očetov Evropske unije. EU grozi, da se bo razbila na čereh oportunizma, sebičnosti in nacionalnega protekcinizma, pravi. Rešitev vidi v "evropski republiki".

'Mračni' zaključki varnostne konference v Münchnu: 'Čaka nas še veliko dela'
18. 02. 2018 11.48
"Razprave v zadnjih dneh mi ne vlivajo upanja," je ob koncu tridnevne varnostne konference ocenil predsedujoči Wolfgang Ischinger. Konference se se je udeležil tudi izraelski premier Netanjahu, ki je s seboj prinesel kos domnevno sestreljenega brezpilotnega letalnika, ki naj bi izhajal iz Irana. "Ne preizkušajte naše odločnosti," je sporočil iranskemu zunanjemu ministru.

KOMENTAR: Olimpijske igre - temna plat
09. 02. 2018 19.26
Začele so se zimske olimpijske igre. Navijali bomo za naše športnike in se veselili njihovih uspehov. Prepričan sem, da bo večina športnikov na igrah uživala. Z njihovimi športnimi predstavami bodo največ zaslužili tisti, ki jih gledalci med igrami ne bodo videli. Do tu nič narobe. Zelo pa me moti to, da Mednarodni olimpijski komite uporablja humanistični diskurz kot nekakšno prevleko nad dejstvom, da je glavni cilj iger čista akumulacija kapitala.

Leto Donalda Trumpa: politično nekorektna Twitter politika in prva dama v senci. Šok v političnih strankah pa še kar traja
19. 01. 2018 10.15
Prvo leto Donalda Trumpa so zaznamovale njegove večje ali manjše besedne vojne z domačo in tujo javnostjo. A medtem ko predsednik cilja že na nov mandat, si ameriška politika še ni opomogla od šoka po njegovi zmagi. In nič ne kaže, da bi bila na poti k resni analizi in gradnji nove vizije.

VIDEO: Rožman o morebitnem odhodu k Rijeki: 'Izmenjali smo mnenja, ugotavljali vizije ...'
10. 01. 2018 09.47
Domžalčani so začeli priprave na spomladanski del sezone. Trener aktualnih pokalnih prvakov Simon Rožman je za uradno spletno stran kluba govoril tudi o morebitnem odhodu iz kluba. Nekateri mediji so ga povezovali s hrvaškim prvoligašem Rijeko. Celjan je potrdil, da je bil v kontaktu s Hrvati, a zanesljivo ostaja v Domžalah.

40 let penine
30. 12. 2017 06.49
Penina. Objem svežine. Simbol uspeha. Pridih nemira. Spremljevalka najlepših trenutkov. Prinašalka veselja in iskrivosti. Za vsakogar nekaj. Za nekoga vse; še posebej za Radgonske gorice.

Bruselj predlaga 30-odstotno znižanje avtomobilskih izpustov do leta 2030, za nekatere to prevelik izziv
08. 11. 2017 16.48
Evropska komisija je predstavila sveženj predlogov za čistejši prometni sektor. Ključen je predlog za 30-odstotno znižanje izpustov ogljikovega dioksida pri novih osebnih avtomobilih in kombijih do leta 2030. Z ukrepi želijo uresničiti cilje pariškega dogovora in dvigniti konkurenčnost v primerjavi s Kitajsko, pa tudi povrniti zaupanje potrošnikov po Volkswagnovi aferi.

Španija se bo iz brezna črne nedelje težko pobrala enotna
02. 10. 2017 08.09
Mediji, analitiki, ekonomisti ... Velik del zahodnega sveta dan po katalonskem referendumu o neodvisnosti pozornost usmerja v Španijo, ki se je znašla sredi hude ustavne in politične krize. A ne toliko zaradi samega glasovanja kot zaradi nasilja, ki je zaznamovalo referendum.

Modni oblikovalci pripravljeni na Mercedes-Benz Fashion Week Ljubljana
27. 09. 2017 19.23
Modni oblikovalci, ki se bodo med 5. in 7. oktobrom predstavili na že peti ediciji MBFWLJ so se tokrat v Zlatarni Celje zbrali na tradicionalnem srečanju z mediji. V družbi dragih prijateljev modnega gibanja Mercedes-Benz Fashion Week Ljubljana so z novinarji in bloggerji delili svoj navdih in pričakovanja pred oktobrskim tednom mode.

Kaj bomo delali čez 10, 20, 30 let?
20. 09. 2017 06.48
Umetna inteligenca prodira že na vsa področja našega življenja. Tehnološki razvoj in robotizacija sta pripeljala že tako daleč, da so pod vprašajem praktično vsa delovna mesta. Številni se zato upravičeno sprašujejo, kaj bomo v prihodnosti sploh še delali ljudje. Kakšna delovna mesta bodo še na voljo? O tem smo se pogovarjali s sociologom in podjetnikom, ki tudi sam orje ledino na tehnološkem področju.

Buuuuum! Epski posnetki (ne)uspelih poskusov Muskovih raket
14. 09. 2017 17.17
"Kako je prva raketa, ki jo je moč znova uporabiti, uspela pristati v enem delu in taka tudi ostati. Mogoče je Falcon spoznal, da nas ima še vedno rad ali končno prebral navodila". S temi besedami je šef SpaceX Elon Musk pospremil z eksplozijami nabit video zgodovine te rakete.

Kako je Heleni Jereb uspelo narediti popolno transformacijo?
04. 07. 2017 06.30
Začnemo najprej s konkretnim pogovorom s samim seboj in s sprejetjem te odločitve ter z zavezo do samega sebe. Naslednji korak je priznavanje samemu sebi kaj so resnični razlogi, ki so nas pripeljali do stanja kjer smo danes.

FOTO: 'Vedno je branil dostojanstvo ljudi pred zidovi, železnimi zavesami in totalitarnimi režimi'
01. 07. 2017 13.00
Okoli 20 predsednikov vlad in držav se je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu udeležilo evropske žalne slovesnosti za nekdanjim nemškim kanclerjem Helmutom Kohlom, ki je v starosti 87 let umrl sredi junija. Voditelji so v nagovorih izpostavili predvsem Kohlovo vlogo pri združevanju Nemčije in poenotenju Evrope.

Kako je Heleni Jereb uspelo narediti popolno transformacijo?
14. 06. 2017 06.19
Začnemo najprej s konkretnim pogovorom s samim seboj in s sprejetjem te odločitve ter z zavezo do samega sebe. Naslednji korak je priznavanje samemu sebi kaj so resnični razlogi, ki so nas pripeljali do stanja kjer smo danes.

To je najpogostejši razlog za ločitev!
03. 05. 2017 09.49
Ko se par odloči za skupno življenje, razmišlja le o prijetnih straneh tega pomembnega življenjskega koraka: o tem, kako si bo uredil dom, koga bo povabil na vselitveno zabavo ... A prej ko slej prideta partnerja tudi do ene najbolj perečih tem skupnega življenja: družinske blagajne! Kako definirati in organizirati skupne finance, da se zaradi njih zveza ne bo znašla na preizkušnji?

Gary Whitehill: Čez 10 let ne boste tekmovali z drugim človekom, ampak s pol robotom. In morda ne boste več imeli države
19. 04. 2017 07.32
"Slovenci ste kot jastogi – imate trd oklep, a ste mehki navznoter," pravi Gary Whitehill, ki se te dni mudi pri nas. Opozarja, da se nam izteka čas, da državo postavimo na pravo pot, pa tudi da resničnih problemov Slovenci niti nimamo – imamo pa dolgo vrsto zapravljenih priložnosti in neizkoriščenih potencialov.

Brexit: kdo bodo poraženci in zmagovalci ločitve?
29. 03. 2017 07.03
Dve leti brexita bosta test tako za EU kot za London. Evropska unija in Velika Britanija se soočata z neenotnostjo svojih državljanov in odsotnostjo učinkovite vizije prihodnosti. In čeprav so tako v Londonu kot v Bruslju napovedovali, da bo "brexit priložnost", zaenkrat gledamo predvsem zmedo.

Bo Robert Kranjec leta 2036 še vedno skakal?
14. 12. 2016 13.37
Želim si, da bi bili mladi bolj uspešni kot mi. Želim si, da bi bila naša družba čez 20 let družba odgovornih ljudi. Rad bi bil zdrav, v formi in še vedno nasmejan. Želim si zdravja, da bi se imeli z družino radi in da bi užival v službi. To so misli in želje znanih Slovencev, usmerjene v leto 2036. Svoje lahko dodate tudi vi.

Letenje, padanje, utapljanje … Sanje lahko interpretiramo tako, da se naučimo njihovega jezika
24. 11. 2016 07.20
"Spomnim se sanj, v katerih sem na Novi Zelandiji obiskovala zdravilce Maore. Tri leta kasneje smo se srečali. V trenutku sem vedela, da so to oni. Objeli smo se in nadaljevali pogovore iz sanj. Za našo kulturo je bila moja izkušnja nekaj nepojmljivega, za njihovo pa nekaj povsem običajnega," pripoveduje hipnoterapevtka Asja Širovnik Moškon.

Sazas očitke zavrača: vsi avtorji, ki so podali zahtevke, so dobili honorar
16. 11. 2016 15.54
To, da naj bi Sazas desetletje nakazoval milijone evrov zasebni družbi v Švico, namesto da bi denar izplačal slovenskim avtorjem, je posledica slabega sistema kolektivnega upravljanja v Sloveniji, opozarjajo v Zavodu Aipa, ki je leta 2010 prevzelo delo Sazasa.