delavski

Strogi varnostni ukrepi v Turčiji ob praznovanju novega leta
21. 03. 1999 11.11
Turška policija je v noči na nedeljo prijela 110 oseb, ki so sodelovale na prepovedanih shodih ob kurdskem praznovanju novega leta, je poročala turška televizija NTV. Policija je v Turčiji danes okrepila varnostne ukrepe, predvsem na jugovzhodu države, kjer Kurdi predstavljajo večinsko prebivalstvo.

Egiptovska posredovanja v sporu Turčija-Sirija
13. 10. 1998 13.23
Po mnenju egiptovskega zunanjega ministra Amra Mousse bi posredovanje Egipta v sporu med Turčijo in Sirijo moralo uspeti. O svojih pogovorih naj bi še v torek obvestil egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka.

Incident med obiskom visoke komisarke ZN na Kitajskem
09. 09. 1998 10.08
Prvi obisk Visoke komisarke ZN za človekove pravice Mary Robinson na Kitajskem ni potekal brez incidenta. Pred začetkom novinarske konference v pekinškem hotelu Hilton je žena znanega zaprtega oporečnika Liu Nianchuna, Chu Hailan, Robinsonovi hotela izročiti peticijo, vendar so jo varnostniki nasilno odstranili.

Michael Jackson je star 40 let
29. 08. 1998 11.19
''Kralj popa'' Michael Jackson danes praznuje 40. rojstni dan. Praznoval pa ga ne bo, ker je proslavljanje dneva rojstva v nasprotju z njegovimi prepričanji. Njegov tiskovni predstavnik je sporočil, da so Michaela vzgajali kot Jehovo pričo, ki rojstnih dnevov ne praznujejo. Tisk pa po nepotrjenih informacijah poroča, da Michaela že dvajset let obseda strah pred 40. letom. Avtor njegove neavtorozirane biografije Randy Taraborelli je za revijo People povedal, da se Michael boji, da bo v 40. letu starosti umrl in da se je kot najstnik podpisoval z ''Michael Jackson 98''. Kot najstnik si je tudi želel, da bi do 40. leta imel dva otroka, kar se mu je nedavno tudi uresničilo. Z dolgoletno prijateljico in medicinsko sestro Debbie Rowe ima namreč enoletnega sina Princa in petmesečno hčerko Paris. Michael Joseph Jackson se je kot sedmi od devetih otrok rodil v mestecu Gary v ameriški zvezni državi Indiani v strogi delavski družini. Interes za glasbo je pokazal že v zgodnjem otroštvu. Pod pritiskom očeta je s štirimi brati ustanovil skupino Jackson 5, ki je svojo prvo pogodbo za snemanje plošče podpisala leta 1960, priljubljena pa je postala v 70., ko je Michael začenjal solo kariero. Resnični uspeh je dosegel šele leta 1982 z albumom Thriller, s katerim je postal ena največjih zvezd v zgodovini pop glasbe. Sloves sta potrdila tudi kasnejša albuma Bad leta 1987 in Dangerous leta 1992. Kljub stalnim govoricam o njegovem zasebnem življenju, je Michaela doslej najbolj prizadela obtožba o pedofiliji leta 1993. Od takrat je izdal le en album, HIStory pred tremi leti, s katerim je imel svetovno turnejo. V Združenih državah ni nastopil, saj je med Američani manj priljubljen kot v Evropi. Vendar njegovi oboževalci niso pozabili na rojstni dan svojega idola. Klub oboževalcev je namreč na svoji strani na internetu v 53 državah po vsem svetu za danes organiziral več kot dvesto proslav. Na strani pa se je nabralo tudi več sto čestitk.

Napovedana stavka delavcev v BiH
15. 07. 1998 09.38
Bosanski delavski sindikati so napovedali enodnevno splošno stavko za 7. september, če vlada ne bo sprejela zakonov o delovnih pogojih in plačah. Hkrati so sindikati na vlado naslovili problem tisočih nezaposlenih delavcev, ki so brez dela ostali v obdobju med vojno v BiH.

Delavski protesti v Seulu
12. 07. 1998 10.18
V središču Seula se je danes na pobudo dveh pomembnih južnokorejskih sindikatov zbralo okoli 40.000 ljudi, ki so protestirali proti množičnemu odpuščanju delavcev.

Piloti že tretji dan stavkajo
03. 06. 1998 10.50
Stavka pilotov francoske letalske družbe Air France se danes nadaljuje že tretji dan. Obenem naj bi se danes popoldne nadaljevala tudi pogajanja za njen konec. Po sinočnjem prvem krogu pogajanj je najpomembnejši sindikat pilotov še enkrat zagrozil, da bo delavski boj "verjetno dolg in težak". Ne izključuje možnosti, da se utgene stavka po potrebi zavleči v prihodnji teden, ko se v Franciji začenja svetovno nogometno prvenstvo. Vodstvo Air Franca je nakazalo pripravljenost na kompromis, vendar zaenkrat ne odstopa od načrta, po katerem naj bi pri pilotih prihranilo 150 milijonov mark.

Rudarska stavka v Ukrajini se širi
05. 05. 1998 07.44
Stavka ukrajinskih rudarjev, ki zahtevajo izplačilo zaostalih plač in boljše delovne pogoje, se je danes razširila že na 39 rudnikov.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti
01. 05. 1998 09.54
Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Demonstracije proti brezposelnosti
20. 03. 1998 15.32
Na desettisoče ljudi je danes sodelovalo v demonstraciji v Neaplju, ki so jo organizirali delavski sindikati zaradi vse večje nezaposlenosti na italijanskem jugu. Voditelji sindikatov so pritiskali na vlado premiera Romana Prodija, da naj resno premisli o perečem problemu ter jim očitali, da se ministri osredotočajo predvsem na ekonomsko prilagajanje Italije na zahteve Evropske ekonomske in monetarne unije.

Na Madžarskem predlogi o krajšem tedenskem delavniku
25. 02. 1998 08.38
Madžarski trgovski delavski sindikat je predlagal, da bi na Madžarskem skrajšali delovni čas iz obstoječih 40 tedenskih ur na 38 ur, sporočajo predstavniki madžarske tiskovne agencije. Z omenjenim predlogom pa se ne strinja delavski sindikat javnih zavodov, ki sicer zagovarja madžarsko priključitev Evropski uniji, vendar pa meni, da na Madžarskem še ne obstajajo finančni pogoji za omenjeno krajšanje tedenskega delavnika.

Stavka zaposlenih v javnem sektorju
30. 11. 1997 12.51
V Izraelu danes stavka kakih 140.000 zaposlenih v javnem sektorju. Stavko, v kateri zahtevajo višje plače, uperjena pa je tudi proti načrtovani privatizaciji državnih podjetij, organizira delavski sindikat Histadrut.