delegacije

Bush za varovanje okolja
31. 05. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je med obiskom Nacionalnega parka Sekvoj v Kaliforniji izdal ukaz, da morajo rangerji nacionalnih parkov vsako leto opraviti temeljit pregled parka v njihovem skrbstvu ter izpostavil, da bo v naslednjih petih letih za vzdrževanje nacionalnih parkov namenil 5 milijard dolarjev. Busheva administracija je od vsega začetka izpostavljena kritikam, da jo skrbijo predvsem interesi naftnega lobija, na okolje pa se požvižga.

Mejak pojasnjuje
30. 05. 2001 00.00
Vodja slovenske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije Miran Mejak je v zvezi z izjavo pomočnika jugoslovanskega finančnega ministra in vplivnega člana skupine gospodarskih strokovnjakov G-17 Veroljuba Dugalića, da je jugoslovanska delegacija na pogajanjih na Dunaju "vsilila stališče, da se je mogoče pogovarjati samo, če bodo tudi druge udeleženke priznale, da je nasledstvo postopek, ki traja od aprila 1992, dejal, da na Dunaju o tem niso govorili.

Dosegli dogovor o nasledstvu
27. 05. 2001 00.00
Tako mednarodno pogajalski posrednik sir Arthur Watts kot predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritch, ki je bil tokrat navzoč pri pogajanjih, sta 25. maj, nekdanji dan mladosti, označila za zgodovinski. Arthur Watts je dejal: "To je prvi sporazum vseh petih držav po razpadu nekdanje skupne države. Gre za pomemben korak, ki vodi k izboljšanju medsebojnih odnosov."

Mitrović zadovoljen s pogajanji
26. 05. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na dunajskih pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za Večernje novosti dejal, da je ZRJ dosegla "odličen izid" in dodal, da so bile zvečine sprejeta jugoslovanske stališča, "ki so bila v skladu s standardi mednarodne skupnosti", posledično pa je to prineslo "popolnoma nov položaj, drugačen od tistega, na katerega so upali Hrvati in Slovenci".

Zeman o strateškem povezovanju
25. 05. 2001 00.00
Češki premier Miloš Zeman je z obiskom Krškega zaključil- po njegovih besedah- zelo uspešen dvodnevni obisk v Sloveniji.

Rihterjeva sprejela kitajsko delegacijo
24. 05. 2001 00.00
Na uradnem obisku v Sloveniji se med 23. in 27. majem mudi delegacija ministrstva za kulturo LR Kitajske, ki jo vodi namestnik ministra Pan Zhenzou. Kitajsko delegacijo je sprejela ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je po srečanju dejala, da je po po podpisu kulturnega sporazuma za kulturo, znanost in šolstvo sodelovanje na področju kulture med Slovenijo in Kitajsko zelo pestro in bogato. Dobre odnose na področju kulture bo gotovo utrdilo gostovanje zbora Carmina Slovenica na drugem festivalu mladinskih pevskih zborov na Kitajskem.

Črna gora z manjšinsko vlado
23. 05. 2001 00.00
Črnogorska vladajoča koalicija se je odločila, da bo oblikovala manjšinsko vlado, ki jo bo podpirala Liberalna zveza, je včeraj sporočil črnogorski premier Filip Vujanović. Dodal je, da je Demokratska stranka socialistov (DPS) sprejela predlog Liberalne zveze o oblikovanju manjšinske vlade s Socialdemokratsko stranko (SDP) in nadaljevanju dela v zvezi z obnovo države in njene stabilnosti. Novo vlado bodo sestavili po ustanovnem zasedanju črnogorskega parlamenta, ki bo jutri v Podgorici.

Pogajanja o nasledstvu brez dogovorov
17. 05. 2001 00.00
Na novem krogu pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ na Dunaju po besedah vodje slovenske delegacije Mirana Mejaka do pravih dogovorov še ni prišlo, odprli pa so skoraj že vsa vprašanja okvirnega sporazuma o nasledstvu. Povsem nova vprašanja, ki ga Slovenija ni pričakovala so na pogajanjih odprli pri vprašanju pridobljenih pravic. Mejak je povedal, da so v okviru tega vprašanja odprli vprašanje hranilnih vlog na celotnem območju nekdanje Jugoslavije. Teh vlog namreč ni mogoče izplačati iz deviznih rezerv nekdanje Narodne banke Jugoslavije, ker ta sredstva ne zadostujejo. Mejak je ob tem ponovil stališče Slovenije, da je "teritorialno pokrila svoje varčevalce" in da se je za drugo potrebno dogovoriti, vendar ne na škodo in v breme Slovenije.

Dogovor o prednostnih nalogah
15. 05. 2001 00.00
Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Delegacija RKS v Dubrovniku
15. 05. 2001 00.00
V Dubrovniku se je začela mednarodna konferenca o pripravljenosti in preventivi pred nesrečami za območje jugovzhodne Evrope, ki jo organizira regionalna delegacija Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, udeležuje pa se je tudi delegacija Rdečega križa Slovenije (RKS). Glavna tema konference je priprava in razvoj planov nacionalnih društev za pripravljenost pred nesrečami, prav tako pa se bodo udeleženci dogovorili o prihodnjem sodelovanju nacionalnih društev na področju pripravljenosti pred nesrečami. Konferenca se bo zaključila v petek, 18. maja.

Hrvaška o nasledstvu
12. 05. 2001 00.00
Pred ponedeljkovim začetkom novega kroga pogajanj med petimi naslednicami SFRJ o razdelitvi nekdanjega skupnega premoženja, je vodja hrvaške delegacije in predstavnik hrvaškega vladnega urada za nasledstvo Božo Marendić izrazil upanje, da se bodo strani čimprej uskladile glede sporazuma in pojasnil, da je za hrvaško stran predlog sporazuma povsem sprejemljiv. Na 11-dnevnih pogajanjih bodo pogajalci skušali doseči soglasje in sprejeti besedilo okvirnega sporazuma o sukcesiji, ki bi predstavljal tudi politično-pravni okvir za doseganje rešitve na posameznih področjih delitve premoženja.

Evropski informacijski kotiček v Celju
10. 05. 2001 00.00
V okviru praznovanja dneva Evrope, 9. maja, sta vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden in celjski župan Bojan Šrot na Mestni občini Celje odprla evropski informacijski kotiček, ki je tretji tovrstni v Sloveniji. Ob tej priložnosti je veleposlanik Linden poudaril, da so evropski informacijski kotički sestavni del komunikacijske strategije, ki jo od začetka leta 1999 izvajata delegacija in njen informacijski Center Evropa.

V izgredih ranjenih 70 oseb
08. 05. 2001 00.00
V hudih izgredih, ki so izbruhnili zaradi napovedane slovesnosti ob začetku gradnje med vojno povsem porušene glavne banjaluške mošeje Ferhadije, je več tisoč Srbov zažgalo avtobuse, v katerih so se v mesto pripeljali muslimanski izgnanci, da bi se udeležili slovesnosti. Kordon policistov Republike srbske je razjarjene Srbe nekaj časa še uspel zadržati. Vzklikali so protimuslimanska gesla in prepevali nacionalističnih pesmi ter z jajci in kamni obmetavali obiskovalce napovedane slovesnosti. V izgredih je bilo ranjenih 70 oseb.

Teden v znamenju Evrope
07. 05. 2001 00.00
Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU
07. 05. 2001 00.00
Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Kacin sprejel avstrijsko veleposlanico
07. 05. 2001 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel Jutto Bastl, veleposlanico, ki je lani vodila avstrijsko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ker je Avstrija lani predsedovala OVSE, je bila glavna tema pogovorov prav sodelovanje Slovenije v tej organizaciji. Kacin je gostjo seznanil z razlogi za slovensko kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005 in poudaril, da gre za izziv, ne le zaradi stalnih sprememb na stari celini, temveč tudi zaradi sprememb v neposredni soseščini. Spregovorila sta še o trenutnih razmerah v Makedoniji.

Kim Jong-Il nezaupljiv do Busha
03. 05. 2001 00.00
Severnokorejski voditelj Kim Jong-Il je napovedal ohranitev moratorija na raketne poskuse vsaj do leta 2003, so po današnjem srečanju v Pjongjangu povedali člani delegacije Evropske unije. Sporočili so tudi, da je Kim izrazil pripravljenost, da odpotuje v Južno Korejo na vrhunsko srečanje, na katerem bi govorili o ameriški politiki do Severne Koreje.

Mitrović o nasledstvu ZRJ
30. 04. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za beograjski časnik Novi ekspres danes povedal, da ZRJ sedaj deluje usklajeno z mednarodno skupnostjo in da nasledstvo ni več povod za pritisk na Beograd.

Mitrović o nasledstvu ZRJ
30. 04. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu nekdanje SFRJ Dobrosav Mitrović je za beograjski časnik Novi ekspres danes povedal, da ZRJ sedaj deluje usklajeno z mednarodno skupnostjo in da nasledstvo ni več povod za pritisk na Beograd.

Srečanje Pahorja in Tomčića
28. 04. 2001 00.00
Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je po končanem prvem srečanju predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude sinoči v Zadru na neuradnem pogovoru sešel s hrvaškim kolegom, predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot je Pahor povedal, sta v pogovorih izmenjala stališča do odnosov med državama in izrazila skupno željo, da bi se pri reševanju odprtih vprašanj letos premaknilo vsaj za korak naprej. Tomčić je pred tem na srečanju predsednikov parlamentov izrazil tudi željo, da bi se odnosi med državama hitreje uredili.

Sestanek delegacij Irske in Slovenije
20. 04. 2001 00.00
V prostorih državnega zbora v Ljubljani sta pod vodstvom predsednika DZ Boruta Pahorja in predsednika predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusa Pattisona sešli obe parlamentarni delegaciji. Irski gostje se mudijo na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. Sogovorniki so med srečanjem izmenjali mnenja in izkušnje v luči priprav Slovenije na vstop v Evropsko unijo.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo
19. 04. 2001 00.00
V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Brez popuščanja na obeh straneh
18. 04. 2001 00.00
Kitajski in ameriški vojaški strokovnjaki so v komaj treh urah končali pogovore o vzrokih in posledicah trčenja kitajskega lovca in ameriškega vohunskega letala nad Južnokitajskim morjem 1. aprila letos. Zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca 1. aprila nad Južnokitajskim morjem, po katerem je moralo ameriško letalo zasilno pristati na Kitajskem, so se odnosi med državama precej zaostrili. Potem ko je kitajska stran prejšnjo sredo izpustila 24-člansko posadko ameriškega letala, sta se državi dogovorili tudi za pogajanja o tem, kako bi v prihodnje takšne incidente preprečili, pa tudi o vrnitvi ameriškega letala in o ameriških vohunskih poletih vzdolž kitajske obale.

Pogajanja o nasledstvu še deset let?
13. 04. 2001 00.00
Vodja jugoslovanske delegacije na pogajanjih o nasledstvu SFRJ Dobroslav Mitrović je danes v Beogradu dejal, da bi lahko pogajanja trajala še deset let, če ostale države naslednice ne bodo sprejele predloga ZRJ, da bi naslednicam nekdanje skupne države pripadle vse nepremičnine in drugo premoženje, ki se nahaja na njihovem ozemlju. Glede delitve zlata po ključu Mednarodnega denarnega sklada (IMF) je Mitrović izrazil nezadovoljstvo ZRJ. Po njegovih besedah je bil najbolj ugoden izid zadnjih pogajanj v Bruslju za Hrvaško in Slovenijo, najmanj pa za ZRJ, BiH in Makedonijo. Zlato naj bi bilo na razpolago junija.

Italijanski senator v Ljubljani
11. 04. 2001 00.00
Na povabilo predsednika odbora DZ za zunanjo politiko Jelka Kacina bo na obisku v Sloveniji italijanski senator in poročevalec za Slovenijo odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve Demetrio Volcic.

Subvencije programa Phare Access
10. 04. 2001 00.00
Pet slovenskih nevladnih in nepridobitnih organizacij je danes za svoje projekte prejelo finančna sredstva iz programa Phare Access v skupni višini 298.000 evrov. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden je ob podpisu poudaril pomen nevladnih in nepridobitnih organizacij pri razširjanju ideje o evropski integraciji, saj želi Evropska komisija k temu pritegniti vse ravni družbe, ne zgolj vlade.

Marendič o pogajanjih
08. 04. 2001 00.00
Vodja hrvaške pogajalske skupine v pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije, Božo Marendić, je pred jutrišnjim začetkom novega kroga pogajanj v Bruslju izrazil prepričanje, da bo ta postregel s prvimi konkretnimi rešitvami. Marendić, katerega izjave danes povzema hrvaški tisk, je pojasnil, da med petimi državami, naslednicami SFRJ, vlada prepričanje, da se po koncu obstrukcij s strani jugoslovanskih oblasti pogajanja lahko pospešijo. Za čimprejšnjo razrešitev spora se zavzema tudi mednarodna skupnost.

Zasedanje pridružitvenega odbora EU
03. 04. 2001 00.00
Na tretjem rednem letnem zasedanju se bo v Ljubljani sestal pridružitveni odbor Slovenije in EU, katerega naloga je nadzor nad izvajanjem Evropskega sporazuma. Tako se bodo predstavniki obeh strani pogovarjali o vseh vidikih njegovega uresničevanja in se dotaknili vrste tem, med drugim denacionalizacije in nakupa nepremičnin, privatizacije bank, konkurence in državnih pomoči ter postavitve Schengenske meje. Vodja slovenske delegacije na srečanju Andrej Engelman pričakuje, da bo sestanek odbora potekal v partnerskem vzdušju in brez pretresov. Evropsko stran bo vodil Jaime Garcia Lombardero, v direkciji Evropske komisije za širitev pristojen za Slovenijo.

Tuomioja v Sloveniji
03. 04. 2001 00.00
Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

EU za multietnično Makedonijo
02. 04. 2001 00.00
V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.