delovnega razmerja

Sindikati za javni sektor za letos predlagajo regres v višini 1300 evrov

01. 04. 2021 17.42

Sindikati javnega sektorja predlagajo, da se regres za letni dopust za letos določi v višini 1300 evrov. S predlogom so na pogajanjih seznanil vladno stran. Predstavili so ji tudi svoj predlog glede odpravljanja varčevalnih ukrepov. Naslednjič se predvidoma sestanejo 12. aprila, ko naj bi vladna stran odgovorila na njihove predloge.

ZSSS predlaga opustitev obdavčitve odpravnin v primeru likvidacije družbe

31. 03. 2021 12.42

Zveza svobodnih sindikatov Slovenija opozarja, da se v zadnjem času srečujejo s porastom podjetij, ki zaradi premajhnih zaslužkov zapirajo svoje obrate v Sloveniji. Eden od razlogov za to je tudi nizek strošek zapiranja podjetij pri nas oz. nizke odpravnine. Zveza zato predlaga, da država za zaščito delovnih mest v Sloveniji opusti obdavčitev odpravnin v primeru likvidacije družbe, s čimer bi med drugim delavcem ob izgubi službe zagotovila višji prejemek.

Francoski Treves zapušča Slovenijo, brez dela naj bi ostalo sto zaposlenih

29. 03. 2021 09.10

Podjetje Treves iz Biča pri Trebnjem, ki izdeluje avtomobilske sestavne dele s področja zvočne in termične izolacije in katerega proizvodnjo je januarja prizadel obsežen požar, bo po nedavni odločitvi matične družbe v Franciji septembra zaprlo vrata. Brez dela naj bi ostalo sto zaposlenih.

Direktor URSIKS o ukrepih v zaporih: Zdravje smo postavili na prvo mesto

28. 03. 2021 07.02

Dejstvo je, da na epidemijo v prvem valu nismo bili dovolj dobro pripravljeni, pravi direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij mag. Bojan Majcen. Nismo imeli zadostnih količin zaščitnih sredstev, borili smo se za maske in razkužila, enako kot vsi zunaj. Nismo imeli popolnoma izdelanega načrta ukrepov, veliko odločitev je bilo v novih okoliščinah treba hitro sprejemati. Naš glavni strah je bil, da bi istočasno zbolelo preveliko število ljudi.

So pomožni policisti res le poceni delovna sila, s katero krpajo manko v Policiji?

24. 03. 2021 11.21

Trenutno vrste slovenske Policije premorejo 554 pomožnih policistov in kar nekaj od njih je vedno bolj nezadovoljnih. Če so še pred leti bili vpoklicani le nekajkrat na leto, so sedaj zaradi manka rednih policistov razporejeni na naloge varovanje državne meje najmanj trikrat mesečno. Kljub izmenskemu delu in izpostavljenosti jim ne pripadajo dodatki kot njihovim kolegom policistom, čeprav z njimi patruljirajo na terenu, prav tako ostajajo brez nadomestila plače. V sindikatu so prepričani, da gre za sistemsko zlorabo njihovega položaja.

Sporne sklepe prejelo 52 zaposlenih v Policiji in na MNZ. 'Sklepi so pravno nični'

01. 03. 2021 14.16

Sklepi o prenehanju delovnega razmerja, ki so jih v petek prejeli zaposleni v Policiji in na ministrstvu za notranje zadeve, so pravno nični, pojasnjuje pravni strokovnjak Andraž Teršek. Spomnimo, da je Ustavno sodišče začasno zaustavilo izvajanje členov o t. i. prisilnem upokojevanju. Kljub temu je več dni zatem 52 zaposlenih prejelo sporne sklepe.

Nekateri zaposleni v Policiji naj bi prejeli sklepe o prenehanju delovnega razmerja

26. 02. 2021 21.31

Sindikat policistov Slovenije je sporočil, da so nekateri zaposleni prejeli sklepe delodajalca o prenehanju delovnega razmerja na podlagi določb, ki delodajalcu omogočajo, da zaposlenemu odpove delovno razmerje, če ta izpolnjuje pogoje za upokojitev. Te je nedavno sprejel DZ, a jih je ustavno sodišče po pritožbi sindikatov začasno zadržalo.

Ustavno sodišče glede prisilnega upokojevanja pritrdilo sindikatom

23. 02. 2021 12.41

Ustavno sodišče je pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvajanje zakonskih določb, ki se nanašajo na prisilno upokojevanje starejših delavcev. Kot je v odločitvi navedlo sodišče, s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje, s tem pa tudi pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko pomenila tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo.

Odzivi: Starejši se bodo položajev 'držali kot pijanci plota'

23. 02. 2021 16.02

Potem ko je ustavno sodišče začasno zadržalo zakonska določila glede upokojevanja starejših delavcev z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev, se vrstijo odzivi. Pri OZS in GZS menijo, da gre za napačno odločitev, na ministrstvu za delo pa v odzivu izpostavljajo pozitivne učinke nove ureditve za zaposlovanje mladih in zaposljivost starejših.

Svetovno prvenstvo na Pokljuki navdušilo s predstavo

23. 02. 2021 14.18

Ustavno sodišče je pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvajanje zakonskih določb, ki se nanašajo na prisilno upokojevanje starejših delavcev. Kot je v odločitvi navedlo sodišče, s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi preneha delovno razmerje, s tem pa tudi pravice delavcev, ki izvirajo iz delovnega razmerja. Posledica odpovedi pogodbe o zaposlitvi za starejše delavce, za katere je še posebej značilna težja zaposljivost, ne bi pomenila le izgube zaposlitve, ampak bi lahko pomenila tudi konec njihove poklicne kariere, opozarjajo.

'Prisilno' upokojevanje: ustavno sodišče naj bi zadržalo izvrševanje spornih členov

22. 02. 2021 15.32

Spomnimo, sindikati so januarja vložili zahtevo za presojo ustavnosti in začasno zadržanje izvrševanja dveh členov iz sedmega protikoronskega zakona, na podlagi katerih bi lahko delodajalec zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, odpovedal delovno razmerje brez razloga. Po naših informacijah bo ustavno sodišče pritrdilo sindikatom in začasno zadržalo izvrševanje teh dveh členov.

Tožilstvo zavrglo ovadbo Pezdirja zoper kriminaliste NPU

15. 02. 2021 11.21

Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel kazensko ovadbo, ki jo je zoper kriminaliste Nacionalnega preiskovalnega urada dal Rado Pezdir, ker se ni strinjal z njihovimi ugotovitvami glede preiskave domnevnega pranja iranskega denarja v Novi ljubljanski banki.

Ravnateljica vrtca v Kamniku obvezno testiranje razume drugače

02. 02. 2021 15.54

Prejšnji teden smo na družbenih omrežjih zasledili to sporočilo: "V vrtcu Antona Medveda ti plačajo, da se greš testirat." Mnoge je ta novica presenetila, komentatorji pa so se razvneli. Poiskali smo torej vrtec v Kamniku in njegovo ravnateljico Liano Cerar, ki je v četrtek vsem zaposlenim poslala to obvestilo: "Vodstvo vrtca je podalo predlog, da zaposleni, ki boste opravili testiranje, za to prejmete dodatno točko pri delovni uspešnosti."

Učitelji in vzgojitelji se bodo morali testirati vsakih sedem dni

23. 01. 2021 10.54

Zaposleni v vzgoji in izobraževanju se bodo morali, ob ponovnem odprtju šol in vrtcev v devetih slovenskih regijah, testirati vsakih sedem dni, je razvidno iz odredbe, objavljene v uradnem listu. Zaposlenim, ki so preboleli covid-19 in pri katerih je od ugotovljene okužbe preteklo najmanj 21 dni in največ tri mesece, se testiranja ni treba udeležiti. Na pristojnem ministrstvu ob tem dodajajo, da gre za "družbeno odgovornost vsakega posameznika".

'Prisilno' upokojevanje: sindikati na ustavno sodišče, kaj porečejo delodajalci?

22. 01. 2021 06.00

Zakaj je upokojevanje delavcev, ki so izpolnili pogoje za upokojitev, sporno? Zakaj je šel sindikat na ustavno sodišče? Od januarja lahko namreč delodajalec odpusti delavca, ki je izpolnil pogoje za upokojitev, brez navedbe utemeljenega razloga. Na gospodarski zbornici medtem poudarjajo, da obvezno upokojevanje uravnotežuje pravice delodajalcev in delojemalcev.

Je bilo popravilo avtobusa nepotrebno, cena pa izsiljena in previsoka?

21. 01. 2021 17.33

Zgodba o 53 državljanih Moldavije, ki so na silvestrsko noč obtičali v Celju, dobiva nove razsežnosti. Izvajalec je v postopku avtovleke in popravila avtobusa ravnal neprimerno in nezakonito, trdi voznik avtobusa. Za popravilo, ki naj sploh ne bi bilo potrebno, ni izdal računa, trdi, je pa avtobus zadrževal, vse dokler ni prejel plačila. Na predračunu naj bi bili previsoki zneski in neutemeljeni pribitki, a nobenih specifikacij o popravilu. Izvajalec medtem trdi, da je Policija zaradi napake avtobusu prepovedala nadaljnjo vožnjo, oni pa so svoje delo opravili pošteno.

PKP 8 bo državo stal 320 milijonov evrov. Kaj prinaša?

21. 01. 2021 15.33

Osnutek osmega protikoronskega zakona, ki prinaša za 320 milijonov evrov ukrepov, bodo zdaj obravnavali socialni partnerji v Ekonomsko-socialnem svetu, sredi prihodnjega tedna pa bi lahko imeli končni predlog na mizah poslanci, je pojasnil minister za delo Janez Cigler Kralj. Po predlogu naj bi država krila del dviga minimalne plače, kar bo proračun stalo okoli 47 milijonov evrov.

Policija: Objava seznama uslužbencev lahko vpliva na notranjo varnost

12. 01. 2021 11.29

V uradu Informacijske pooblaščenke v zvezi z javno objavo plač zaposlenih MNZ ne bodo uvedli inšpekcijskega postopka, saj ni razvidnih kršitev varstva osebnih podatkov. Opozarjajo pa, da gre pri podatkih o delu policije lahko za druge zakonske izjeme, npr. za tajne podatke, a je presoja, ali je ta izjema dejansko podana, vedno na strani organa, torej MNZ. Na Policiji pa so zapisali, da so MNZ predlagali, da seznamov v takšni obliki ne objavlja, saj ocenjujejo, da to lahko vpliva na notranjo varnost.

To je podoba državnih hitrih testov: nejasna in razmazana

08. 01. 2021 13.22

"Boli me srce, kaj delamo," je ogorčena vodja diagnostičnega laboratorija v Zdravstvenem domu Trebnje Darinka Oštir Mevželj, ko predoči fotografije rezultatov hitrih testov podjetja Majbert Pharm – ti so nejasni in razmazani. Zaposlenih, oskrbovancev v DSO in zapornikov na Dobu z njimi sploh ne upajo testirati. Je to zdaj že zadosten razlog za resno analizo in nadzor? Kot nam je uspelo izvedeti, je ministrstvo za zdravje Nacionalnemu laboratoriju za zdravje zdaj vendarle naročilo verifikacijo testov, ki so po konkretnih dokazih, ki jih objavljamo, očitno slabe kakovosti oziroma so nezanesljivi. In ključno: Majbert za celjsko bolnišnico, ki je včeraj objavila zmagovalca enoletnega razpisa hitrih testov, ni bil sprejemljiv dobavitelj, saj so ugotovili, da niso imeli poravnanih vseh obveznosti do Fursa. Nicoletti pa – mi smo posel z državo izpeljali korektno in tukaj ni nič spornega.

Upokojevanje starejših delavcev: sindikati pozivajo k oceni diskriminatornosti

06. 01. 2021 15.58

Reprezentativne sindikalne centrale so na zagovornika načela enakosti in na varuha človekovih pravic naslovile skupni poziv k oceni diskriminatornosti dveh členov sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na – po njihovih besedah prisilno – upokojevanje starejših delavcev.

Sindikat ministrstvu očita zavajanje: 'V resnici jih briga za mlade'

31. 12. 2020 13.19

Upokojevanje starejših delavcev, kot ga določa sedmi protikoronski zakon, ne bo v ničemer pripomoglo k povečanju zaposlitvenih možnosti za mlade, so prepričani v Sindikatu Mladi plus. Ministrstvu očitajo zavajanje in manipuliranje. "Sprejeti ukrep povečuje zaposlitvene priložnosti za vse delovno sposobne, zato nikakor ne gre za prisilno upokojevanje," pa odgovarjajo na ministrstvu.

Odbor iz PKP 7 črtal 'prisilno upokojevanje', sklad za financiranje NVO ostaja

28. 12. 2020 21.24

Odbor DZ za finance je ob obravnavi predloga PKP 7 odločili, da zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, ne bo mogoče kar brez razloga odpovedati delovnega razmerja, kot je to predlagala vlada. Opoziciji je skupaj s SMC uspelo iz zakonskega besedila črtati tudi določbo o ukinitvi sklada za financiranje nevladnih organizacij. Kljub opozorilom pravnice državnega zbora, da gre za neustavno določbo, pa je odbor podprl tudi predlog SDS in NSi, naj se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije.

Po PKP 7 bi se moralo do konca 2022 upokojiti 10 odstotkov vseh zdravnikov in zobozdravnikov

28. 12. 2020 12.02

Zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, ne bo mogoče kar brez razloga odpovedati delovnega razmerja, kot je predlagala vlada. Tako je ob obravnavi predloga sedmega protikoronskega zakona odločil odbor DZ za finance. Črtanje so predlagali v opoziciji, med njimi poslanci DeSUS. DZ bo zakon potrjeval v torek.

PKP 7 prinaša izplačila enkratnih dodatkov, tudi 200 evrov za nekatere zaposlene

28. 12. 2020 10.51

Odbor DZ za finance je danes obravnaval predlog PKP 7, ki bo pomagal pri omilitvi posledic drugega vala epidemije. "Paket bo pomagal socialno šibkim, zdravstvu, turizmu, prevoznikom ter socialnim in zdravstvenim delavcem," je dejal finančni minister Andrej Šircelj. Med drugim bodo dodatek prejeli tudi zaposleni s plačami do dvakratnika minimalne plače, in sicer v višini 200 evrov.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo

22. 12. 2020 06.00

Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

Sindikati ostro proti možnosti prisilnega upokojevanja

21. 12. 2020 14.01

Sindikati opozarjajo na določbe predloga sedmega protikoronskega zakona, ki omogočajo odpuščanje starejših delavcev brez utemeljenega razloga takoj ob izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev. Trdijo, da gre za zniževanje pravic in diskriminatorno obravnavo starejših delavcev, ter DZ pozivajo, naj te določbe črta. Delodajalci predlog pozdravljajo.

Zidane 'preživel' gostovanje na Sanchez Pizjuanu, 'Barca' poražena v Cadizu

05. 12. 2020 18.30

Nogometaši madridskega Reala pred zelo pomembnim prvenstvenim gostovanjem v Sevilli na predhodnih štirih tekmah (če dodamo še boleč poraz sredi tedna v Ligi prvakov proti Šahtarju iz Donjecka) niso okusili slasti zmage. Posledično je bil na udaru ostrih kritik strateg belih iz španske prestolnice Zinedine Zidane, ki pa je zahvaljujoč avtogolu vratarja andaluzijskega moštva Bona 'preživel' eno od najtežjih gostovanj v La Ligi in za zdaj ostaja na klopi 13-kratnih evropskih klubskih prvakov. Do nove zmage tudi Atletico Madrid, medtem ko je v večerni tekmi Barcelona doživela nov velik udarec s porazom v Cadizu.

'Prispevkov ne morem poravnati brez pomoči, pomoči pa ne dobim brez plačanih prispevkov'

30. 11. 2020 08.15

Številni podjetniki, katerih podjetja zaradi epidemije covida-19 ne obratujejo, so se znašli v finančni stiski. Čeprav so upali na pomoč države, pa zdaj ugotavljajo, da je ta nanje pozabila. Čeprav bi jim državna finančna pomoč olajšala težke čase, pa do nje niso upravičeni, če nimajo poravnanih obveznosti do države. "Kako naj plačamo prispevke, če pa smo že več mesecev brez prihodkov?" sprašujejo.

ZSSS s pobudo za izplačilo 13. plače

25. 11. 2020 10.45

ZSSS delodajalce kljub epidemiji poziva, da delavcem zagotovijo izplačilo 13. plače. Pričakujejo, da bodo podjetja, ki so poslovala uspešno, izplačala del plače iz naslova poslovne uspešnosti v maksimalni višini oz. vsaj v višini 100 odstotkov povprečne bruto plače, ki je tudi davčno razbremenjen znesek.

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?

22. 11. 2020 08.00

Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.