delovno dovoljenje

Osumljenec huje poškodovan, policisti z njim še ne morejo govoriti
12. 11. 2020 10.51
Kaj je gnalo 22-letnika, da je v Velenju z nožem napadel policistko, pred tem pa kršil javni red in mir, še ni znano. Čeprav osumljeni ni v smrtni nevarnosti, je hudo poškodovan in policisti z njim še ne morejo govoriti.

Opozicija opozarja: gre za korak k privatizaciji zdravstva
12. 10. 2020 14.25
Odbor DZ za zdravstvo je kot zainteresirano delovno telo na nujni seji na zahtevo Levice, SD, SAB in LMŠ razpravljal o rešitvah na področju zdravstva v predlogu petega protikoronskega zakona. Predlagatelji seje menijo, da gre za korak k privatizaciji zdravstva, njihovih dopolnil odbor ni podprl. So pa nekatere popravke napovedali v koaliciji.

Kranj poziva državo k rešitvi problematike množičnega priseljevanja in zlorabe pravic
17. 09. 2020 12.27
Kranjski mestni svet je na seji ugotovil, da priseljevanje tujih državljanov iz držav, ki niso članice EU, na območju kranjske občine v zadnjih letih presega njene socialne in integracijske zmogljivosti. Zato poziva državo k spremembi politik, ki bo šla v smeri zmanjšanja priseljevanja in odprave zlorabe socialnega sistema.

Ruski zdravniki le prikimali: Navalnega lahko premestijo na zdravljenje v Nemčijo
21. 08. 2020 08.36
Letalo z zdravniškim osebjem in vso potrebno medicinsko opremo, ki je poletelo iz Nemčije, bo ruskega opozicijskega aktivista Alekseja Navalnega očitno le prepeljalo iz bolnišnice v Omsku, kot je bilo sprva tudi načrtovano. Iz sibirskega mesta naj bi ga v Berlin premaknili iz varnostnih razlogov. Ruski zdravniki so sprva sicer ocenili, da njegovo zdravstveno stanje ni dovolj stabilno, da bi lahko potoval, a so si očitno premislili. Sporočili pa so še, da preiskave niso pokazale, da je bil zastrupljen.

'Kakor da žrtve, ki so padle na 'nepravi strani', ne smejo imeti mesta za dostojen pokop'
26. 07. 2020 07.56
Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne in tistih usodnih tednov, ko je v kraških jamah, rudniških in protitankovskih jarkih končalo več deset tisoč ljudi. Povojni poboji in grobišča, ki se jih je desetletja prikrivalo, ostajajo tema, ki razdvaja slovensko politiko in javnost. "Res je zavrženo dejanje, če usodo teh žrtev izrabljaš v politične namene in za nabiranje političnih točk," pravi prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar in izredni profesor za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč.

Novo žarišče v Srbiji: V Kragujevcu okužen vsak tretji testirani
06. 07. 2020 08.54
Epidemiološko stanje na Balkanu se še naprej poslabšuje. V Srbiji poleg Novega Pazarja nastaja novo žarišče okužb – Kragujevac. Tam je v zadnjem dnevu zbolelo še 99 oseb, vsak tretji test na novi koronavirus je bil pozitiven. Medtem tudi v BiH znova zaostrujejo nekatere ukrepe. Znova je obvezno nošenje mask, omejili pa so tudi zbiranje na 100 oseb v javnih in 50 v zaprtih prostorih.

Ameriška policija se krčevito upira reformam
10. 06. 2020 09.48
Včeraj so v ZDA pokopali Georgea Floyda, ki je s smrtjo pod kolenom belega policista postal nov simbol nasilja in rasizma v ameriški policiji. Ta je bila od nastanka vedno nasilna in vedno tarča reform. Protestniki so se teh naveličali, zdaj želijo vsaj močno skrčenje denarja za policijo, najbolj radikalni zahtevajo kar njeno ukinitev. Politiki, predvsem pri demokratih, previdno tipajo po tem novem tankem ledu.

Tuji športniki in trenerji se lahko vrnejo v Rusijo
17. 05. 2020 13.32
Ruska vlada je izdala dovoljenje za vrnitev tujih športnikov in trenerjev v Rusijo, je sporočil kabinet vlade, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

Italijanska vlada prižgala zeleno luč za treninge klubov Serie A
03. 05. 2020 07.31
Napoli, ob prekinitvi Serie A zaradi pandemije novega koronavirusa šesta ekipa italijanskega prvenstva, je v soboto dobil zeleno luč za nadaljevanje treningov. Med zadnjimi so zeleno luč dobili tudi Cagliari nekdanjega slovenskega reprezentanta Valterja Birse in rimska velikana Roma ter Lazio.

Igralka Inja Zalta se je uspešno vrnila domov iz Los Angelesa
29. 03. 2020 12.44
Slovenska igralka Inja Zalta, ki je pred dnevi sledilce prosila za finančno pomoč, se je znova oglasila na družbenih medijih, kjer se je vsem zahvalila za pomoč in sporočila, da je doma v Sloveniji.

Meje se zapirajo. Katere, kje, kako (ne)propustne bodo?
17. 03. 2020 15.19
Evropa, celina brez meja, postaja celina s tesno zaprtimi mejami. Potem ko so številne države zaprle nekatere mejne prehode ali pa kar meje, da bi preprečile vnos novega koronavirusa, je zdaj tak ukrep sprejela EU kot celota. Zunanje meje se opolnoči za nedržavljane EU za 30 dni zapirajo.

Toliko novih gradbenih projektov, a kdo bo gradil?
31. 01. 2020 12.21
Kljub rekordno nizki brezposelnosti se gradbeni sektor še vedno sooča s pomanjkanjem kadra in vajencev, dodatne težave pa gradbincem povzročajo tudi predolgi postopki pridobivanja dovoljenj za tuje delavce.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33
Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

'Sistem bomo obrnili na glavo.' Sindikat upa na kompromis, a ne izključuje nove stavke
07. 12. 2019 18.02
"Tukaj smo zaradi državljanov in naša storitev mora biti čim lažje dostopna," pravi novi načelnik Upravne enote Ljubljana, ki napoveduje obsežne spremembe in reorganizacijo. "Predlogi niso slabi, so vredni razmisleka in nadaljnje dodelave," pravijo v sindikatu, a dodajajo, da se z načrtovanimi spremembami ne strinjajo popolnoma. In tako upajo, da bodo našli srednjo pot.

'Spraševal sem se, kako si je lahko takšen superman dovolil postati tako šibek'
28. 11. 2019 07.00
"Ko si na določeni točki izgorelost pripravljen sprejeti, te ne porazi, ampak preobrazi. Je nekakšno ponovno rojstvo," pripoveduje znani kreativec Aljoša Bagola, avtor knjižnega prvenca Kako izgoreti? Po izkušnji izgorelosti je vzel življenje v svoje roke. Kdo je Aljoša danes? "Predvsem postavljam meje. Ko naredimo inventuro svojih ravnanj, ugotovimo, kaj nas resnično krepi in kaj nas žene na rob prepada."

Slovenka na poveljniškem mostu ene največjih križark na svetu: Uresničile so se mi sanje
17. 11. 2019 14.55
331 metrov dolga ladja, ki lahko sprejme 6.334 potnikov. MSC Grandiosa, ki so jo pred dnevi krstili v nemškem Hamburgu, je ena največjih ladij za križarjenja na svetu, pa tudi ena vodilnih po tehnologiji, ki zmanjšuje vplive ladje na okolje. Na njenem poveljniškem mostu je tudi mlada Slovenka. Zdaj pripravnica, ki upa, da bo nekoč sama kapitanka katere od velikih potniških ladij.

Iranska lepotica po najvišji stopnji Interpolove tiralice prejela azil
08. 11. 2019 19.45
Filipinska vlada je nekdanji iranski lepotni kraljici in kritičarki iranskega režima dodelila azil, potem ko je bila štiri tedne pridržana na letališču zaradi Interpolovega rdečega obvestila oziroma najvišje stopnje tiralice. Nekdanja missica je čas preživela v strahu za lastno življenje, saj bi jo ob deportaciji v Iran najverjetneje čakala usmrtitev.

Je to največ, kar bomo videli in vedeli o Banksyju?
01. 11. 2019 19.09
Nekdanja desna roka najbolj znanega neznanca na svetu – Banksyja – je v knjigi opisal, kako jima je uspelo skrivati njegovo identiteto. Objavil je tudi številne fotografije, ki so nastale med ustvarjanjem grafitov in nekatere fotografije delno razkrivajo tudi skrivnostnega umetnika. Je to največ, kar bomo kdajkoli videli in vedeli o Banksyju?

Državo čaka ena najzahtevnejših logističnih nalog – repatriacija 47 Slovencev
03. 09. 2019 19.54
Slovenija se pripravlja na vračanje Slovencev v domovino. Od približno 1000 sorojakov, ki živijo v Venezueli, bo z olajšano in pospešeno birokracijo 47 prosilcem ponudila nov začetek. Država bo, medtem ko bo določila podrobnosti vrnitve, slovenskim družinam, ki so zaradi nevzdržnih političnih in gospodarskih razmer v izjemno hudi stiski, poslala pakete z osnovnimi življenjskimi potrebščinami.

Elektrarno za pet milijard evrov bi gradili deset let, sodelovalo bi 25.000 ljudi
11. 08. 2019 07.00
"S konji, voli in golimi rokami danes ne naredimo prav veliko. Če ni elektrike, ni hrane, vode, prevoza, nobenega izdelka, prav tako ne šolstva ali zdravstva," pravi generalni direktor družbe GEN energija Martin Novšak. Čeprav smo od elektrike zelo odvisni, se z vprašanjem njene proizvodnje ukvarjamo veliko premalo, ugotavlja sogovornik, s katerim smo se pogovarjali v Krškem. Opozarja: "Nihče drug za nas ne bo gradil elektrarne."

Podjetje, ki nudi plačano pripravništvo, po njem pa zaposlitev!
23. 06. 2019 00.01
Medtem ko v Sloveniji najdemo le še redka podjetja, ki mladim takoj po končani srednji šoli ali fakulteti nudijo pripravništvo in po uspešno zaključenem pripravništvu tudi stalno zaposlitev, pa obstajajo na srečo tudi svetle izjeme. Eno takšnih je podjetje Pro Storitve d.o.o., ki konec junija 2019/začetek julija 2019 išče nove pripravnike in daje zavezo, da bodo vsakega, ki bo pri njih uspešno opravil pripravništvo, tudi zaposlili. Za piko na i pa je pripravništvo tudi plačano!

Državi grozi vračanje evropskih milijonov za mariborsko letališče
28. 05. 2019 15.00
Podjetje Aerodrom Maribor je že na začetku leta odpovedalo najemno pogodbo z lastnico piste in terminala, državo, tej pa zdaj grozi vračanje evropskih milijonov, če bo letališče po 15. juliju ostalo brez upravljalca. Razkrivamo, v kakšno zanko se je ujelo ministrstvo za infrastrukturo, kako se izmikajo konkretnim odgovorom in kako se bo država na vse možne načine skušala otepsti politične odgovornosti.

Prevozniki opozorili na težave: Tu ne moremo preživeti, nadzora ni
16. 04. 2019 20.47
Prevozniki blaga in potnikov v cestnem prometu so znova opozorili na težave, s katerimi se srečujejo že dlje časa, med najbolj perečimi je nelojalna konkurenca. "V cestnem prevozu gori rdeči alarm," je opozoril Peter Pišek z OZS in vlado pozval k reševanju problematike.

Objekt 505 – tajno jugoslovansko letališče, simbol genialnosti in neumnosti
24. 03. 2019 08.43
V podnožju gore Plješivica je Jugoslavija v času 50. in 60. let gradila takrat največjo podzemno vojaško bazo v Evropi. Letališče Željava spremljajo številni miti, med drugim naj bi domačini govorili, kako migi poletajo kar iz gore. Objekt 505, kot so ga imenovali, je bil najdražja vojaška baza v zgodovini Jugoslavije – stal je več kot 40 milijard dolarjev (več kot 35 milijard evrov). Danes pa nanj spominjajo zgolj ruševine.

Hrvaški obveščevalci izsiljevali ljudi, ki so imeli v Sloveniji dovoljenja za bivanje
19. 03. 2019 15.36
Afera, ki je prejšnji teden izbruhnila v Bosni, dobiva nove razsežnosti. Hrvaška obveščevalna služba je po informacijah in sporočilih, ki smo jih pridobili, izsiljevala državljane Bosne, ki so v Sloveniji imeli dovoljenja za bivanje oziroma za delo.

Iščejo več kot 50 pravosodnih policistov
15. 02. 2019 13.13
Beg iz koprskega zapora in napad na Dobu sta pozornost znova usmerila na kritično pomanjkanje osebja v slovenskih zaporih. Kadrovsko luknjo bodo zdaj poskušali zapolniti. Iščejo namreč več kot 50 pravosodnih policistov, ki jih bodo najprej zaposlili za določen čas - največ 18 mesecev - po opravljenem usposabljanju pa za nedoločen čas. Rok za prijavo je kratek.

Primer Magna: ministrstvo zavrnilo pritožbo okoljevarstvenikov
07. 02. 2019 15.27
Ministrstvo za okolje in prostor je zavrnilo pritožbo nevladne organizacije Rovo zoper okoljevarstveno dovoljenje za Magno. Ob tem opozarajo, da je s to odločitvijo okoljevarstveno dovoljenje postalo dokončno, ne pa pravnomočno. To bi postalo v roku meseca dni, če okoljevarstveniki ne bi sprožili upravnega spora. Vendar ga bodo, napovedujejo, če Lex Magna ne bo spremenjen.

Državljani BiH bodo vloge za delovna dovoljenja v Sloveniji od zdaj lahko oddali elektronsko
09. 01. 2019 10.33
Vlaganje vlog za izdajo delovnih dovoljenj na podlagi sporazuma o zaposlovanju državljanov Bosne in Hercegovine v Sloveniji po novem poteka tudi elektronsko. Ti državljani so sicer največji delež tujih delavcev v Sloveniji; število tujcev, ki delajo pri nas, pa še raste.

Bi živeli v svetilniku na romantičnem otoku in bili za to plačani?
09. 01. 2019 07.57
Svetilnik na otočku v bližini San Francisca potrebuje oskrbnika. Pravzaprav dva. Delo se začne aprila, letna plača za oba je 130 tisoč dolarjev (113 tisoč evrov), delo pa ponuja kar nekaj izzivov. Kandidati morajo imeti izkušnje v gostinstvu in pomorstvu, zaželena je tudi odprta, nezapletena osebnost in velika mera pustolovskega duha.

Prisilno delo: kako hitro bi vi našli pot ven?
18. 10. 2018 08.58
Predstavljajte si, da se znajdete v pasti izkoriščevalskega delovnega razmerja. Bi znali poiskati izhod? Kruto realnost marsikaterega delavca lahko v teh dneh izkusite na lastni koži, v obliki trenutno zelo priljubljene zabave - sobe pobega. Le da je realnost vse prej kot zabavna.