demografski

Poslanci sprejeli pravno podlago za prenos DUTB na SDH

25. 10. 2022 06.40

Državni zbor je z 51 glasovi za in dvema proti podprli novelo zakona o SDH. Ta je podlaga za prenos premoženja DUTB, ki bo ugasnil konec tega leta, na SDH. Po njej se bodo na SDH prenesli tudi delež Elesa v Talumu ter upravljanje družb DRI in Slovenski državni gozdovi, ne pa tudi upravljanje Holdinga Kobilarna Lipica. Pred poslanci je sicer tudi odločanje o predlogih (sprememb) zakonov o trošarinah, o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček ter o sistemu plač v javnem sektorju.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt

24. 09. 2022 09.04

S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Nemčija mora izbrati med množičnim priseljevanjem ali 'kataklizmo'

04. 09. 2022 17.33

Berlin po vzoru Kanade in ZDA pripravlja nemško različico zelene karte. Nemčija se namreč sooča z več milijoni odprtih delovnih mest, ki jih ne morejo zapolniti. Demografski trendi v državi pa so neizprosni, delovne sile primanjkuje že zdaj, že čez dobro desetletje pa bo ta manko postal še večji. To se lahko obrne le z množičnim priseljevanjem. Delovna sila je tako močno zaželena dobrina, še posebej pa tista, ki prihaja iz Zahodnega Balkana.

Urad vlade za demografijo zapira svoja vrata

12. 08. 2022 07.35

Za Urad vlade za demografijo s sedežem v Mariboru, ki je začel delovati lansko jesen, je zadnji delovni dan. Vlada ga je namreč z odlokom, ki bo začel veljati v soboto, ukinila, njegove pristojnosti pa prenesla na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Upokojencem odslej na voljo posebna platforma za iskanje dela

24. 05. 2022 15.58

Delovati je začela prva posebna platforma za iskanje dela za upokojence, imenovana SeniorDela.si. Združevala bo starejše, ki želijo še naprej delati, in podjetja ter fizične osebe, ki potrebujejo izkušene delavce. Ustanovitelj platforme Mirja Pajek poudarja, da gre za enega prvih tovrstnih stičišč v Evropi.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'

24. 05. 2022 06.00

Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...

09. 04. 2022 11.51

Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili

17. 03. 2022 06.00

SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Opozicija: Vlada menca glede uveljavljanja predkupne pravice v Savi

17. 02. 2022 13.31

Po tem, ko je skupina poslancev s prvopodpisanim poslancem LMŠ Branetom Golubovićem v sredo v DZ vložila zahtevo za sklic izredne seje na temo prodaje Yorkovega deleža v Savi Madžarom, so o zahtevi spregovorili še na novinarski konferenci. Ni jasno, zakaj vlada menca oziroma se ne želi izreči, kaj bo naredila s premoženjem, je dejal Golubović. V Levici in opoziciji sklicujejo izredno sejo z zahtevo, da država zaščiti turizem in uveljavi predkupno pravico.

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva

14. 02. 2022 18.30

Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

Kako pripravljena je vlada na prenehanje obstoja slabe banke?

28. 01. 2022 10.26

Vlada, finančno ministrstvo in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) so bili v zvezi s prenehanjem obstoja slednje med letoma 2016 in koncem lanskega maja po oceni računskega sodišča delno učinkoviti. Vladi med drugim priporoča, da poskrbi za učinkovito upravljanje preostalega premoženja slabe banke in vse vidike njenega pravnega nasledstva.

Dogovor koalicije o energetskih vavčerjih, Vrtovec pripravlja zakonske rešitve

14. 01. 2022 16.15

Koalicija je na Brdu pri Kranju preverjala, kateri so tisti projekti, ki jih še lahko izpelje do konca mandata. Beseda je med drugim tekla o zakonu o dohodnini in energetskih bonih za blažitev pritiska zaradi dviga cen energije. Kot je povedal Tonin, infrastrukturni minister Vrtovec pripravlja zakonske rešitve, ki jih bo predstavil v prihodnjih dneh. Počivalšek ugotavlja, da smo gospodarski zmagovalci te krize. "Vsi, ki smo bili danes tukaj, smo izražali željo po sodelovanju tudi v prihodnje in k sodelovanju vabimo vse, ki bodo izvoljeni v prihodnjo sestavo Državnega zbora," pa je sporočil premier Janša.

'Izbira hišnega ljubljenčka namesto otrok je sebično dejanje'

06. 01. 2022 12.09

Med splošno avdienco v Vatikanu je papež Frančišek razpravljal tudi o starševstvu. Kot meni, se ljudje, ki se odločijo za hišne ljubljenčke namesto za otroke, obnašajo sebično.

Brooke Shields se spominja kontroverzne oglasne kampanje za znamko Calvin Klein

08. 12. 2021 07.00

Brooke Shields je pred kratkim nastopila kot gostja v podcastu, ki ga vodi igralec Dax Shepard, spregovorila pa je tudi o kontroverzni oglasni kampanji, ki jo je leta 1980 posnela za modno znamko Calvin Klein. Dejala je, da so jo takrat mediji in javnost pretirano seksualizirali, sama pa je bila takrat še najstnica. Takrat 15-letna Brooke je v oglasu nastopila z več oglasnimi slogani, eden izmed njih pa je bil: "Hočete vedeti, kaj je med mano in mojimi Calvinkami? Nič."

Boj za regijsko bolnišnico na Gorenjskem: imeli bi jo Kranj, Jesenice in Radovljica

02. 11. 2021 12.10

11 od 18 županov gorenjskih občin podpira širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj, češ da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. A temu izrecno nasprotujejo na Jesenicah, kjer si želijo utrditi položaj zdravstvenega središča Gorenjske in državo pozivajo, naj pri izbiri lokacije ne upošteva le prostorskega vidika, temveč tudi socialnega, ekonomskega, gospodarskega in izobraževalnega. Da gredo lahko v takojšnjo pripravo projektov, medtem pravijo v Radovljici, ki da ima ugodno prometno povezavo, v bližini pa je tudi letališče Lesce.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo

07. 10. 2021 06.25

Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Vršiško cesto čaka prenova

05. 10. 2021 17.32

Vlada je na zadnji seji rekonstrukcijo regionalne ceste Kranjska Gora-Vršič-Trenta-Bovec uvrstila med prostorsko ureditev državnega pomena, saj je prepričana, da je kakovostna cestna infrastruktura eden od temeljnih pogojev za demografski in gospodarski razvoj države. Prenovljena vršiška cesta bi med drugim zaustavila izseljevanje iz Zgornjesoške doline, so prepričani odločevalci, saj bi omogočila celoletno prevoznost.

Enajst gorenjskih županov podprlo Kranj kot lokacijo nove regijske bolnišnice

04. 10. 2021 16.19

11 od 18 županov gorenjskih občin je podpisalo pismo podpore za širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj. Prepričani so, da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. Bolnišnica bi razpolagala s 600 posteljami, v njej bi bilo mogoče na letni ravni hospitalizirati 35.000 ljudi in opraviti 220.000 ambulantnih obravnav, zaposlovala pa bi približno 1400 ljudi.

Janez Janša ponovno na Madžarskem, tokrat o družinski politiki

23. 09. 2021 13.25

Premier Janez Janša se je udeležil demografskega vrha v Budimpešti in ga označil za enega najpomembnejših dogodkov v razpravi o prihodnosti Evrope, saj je demografija eno najpomembnejših vprašanj EU. Med drugim je poudaril pomen družine in izpostavil, da potrebujemo pogumnejšo družinsko politiko.

Izvršni odbor DeSUS svetu ne bo predlagal poziva k odstopu poslancev

23. 09. 2021 06.18

Izvršni odbor stranke DeSUS ni podprl stališča o pozivu poslancev DeSUS k odstopu, zato so ga umaknili s predloga sklepov za sejo sveta stranke, je pojasnil predsednik stranke Ljubo Jasnič. Na klavzuri DeSUS 10. septembra so se namreč pojavili tudi takšni pozivi. Na vprašanje, ali bo torej odstopil, je Jasnič odgovoril, da bi bilo po treh mesecih vodenja stranke to od njega zelo neodgovorno. Pred tem bi bilo po njegovih besedah treba poskusiti vse, da bi DeSUS spet začel delovati kot resna stranka.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza

11. 09. 2021 07.07

Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Predvolilne kalkulacije: Zeleni bi veliko zapravljali, a od kod bo prišel denar?

07. 09. 2021 10.44

Kdo bo po volitvah 26. septembra najmočnejša politična sila v Nemčiji? Kakšno podporo ankete kažejo CDU/CSU, SPD, Zelenim, AfD, FDP in Levici? Nemški analitiki te dni pravijo, da bomo najbrž priča najbolj izenačeni tekmi zadnjih let, Nemce pa zanima predvsem nova smer države, potem ko so pri SPD javno dejali, da bi želeli v koalicijo z Zelenimi. Ti na prvo mesto postavljajo "zeleno transformacijo", ki pa ne bo poceni.

DeSUS septembra tudi o odnosu med stranko in poslanci ter volitvah 2022

22. 07. 2021 15.28

Izvršni odbor DeSUS se je danes sestal prvič po tem, ko je Ljubo Jasnič junija prevzel vodenje stranke. Obravnavali so nekaj aktualnih tem in se dogovorili za klavzuro v začetku septembra. Na njej se bodo posvetili trem temam, in sicer aktivnostim stranke, odnosu med stranko in njenimi poslanci ter volitvam prihodnje leto.

Koalicija mirneje na oddih, opozicija napoveduje vročo politično jesen

22. 07. 2021 12.46

Poslanci odhajajo na počitnice, da si odpočijejo pred naporno politično jesenjo. Koalicija si bo po besedah vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca vzela oddih, pregledala prioritete do rednih volitev ter tako nadaljevala delo. "Ne bomo pa silili z zakoni, ki bi delali težave znotraj koalicije in v razmerju do opozicije. To nima smisla," je politično jesen napovedal Krivec. V opozicijski LMŠ ocenjujejo, da bodo tudi na jesen pomembna glasovanja v DZ nepredvidljiva, saj so že tista pred parlamentarnimi počitnicami pokazala, da ne koalicija ne opozicija nima stabilne večine.

Novela zakona o nalezljivih boleznih: poslanci koalicije po vetu glasovali proti

15. 07. 2021 13.19

Državni zbor je ponovno odločal o zakonu o nalezljivih boleznih, na katerega je v ponedeljek državni svet izglasoval veto. Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci napovedal, da "sprememba zakona o nalezljivih boleznih v tej fazi najbrž ni potrebna, poslanci koalicije bodo po vetu glasovali proti". To se je tudi zgodilo, proti predlogu je glasovalo 78 poslancev, za pa le eden.

DZ odložil glasovanje o nacionalnem demografskem skladu na jesen

15. 07. 2021 17.46

DZ je v skladu z napovedmi predsednikov koalicijskih strank SDS, SMC in NSi odložil glasovanje o predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu na jesen. Po besedah premierja Janeza Janše si ne želijo, da se ta pomembna odločitev sprejema v tako pregretem političnem ozračju.

DZ je glede demografskega sklada razdeljen

14. 07. 2021 17.27

Poslanske skupine so glede podpore predlogu zakona o Nacionalnem demografskem skladu razdeljene. Poslanci koalicije in SNS zagovarjajo vladni predlog, poslanska skupna DeSUS se v stališču glede glasovanja ni opredelila, preostala opozicija je proti in napoveduje podporo sindikatom pri morebitnih aktivnostih za zakonodajni referendum.