depresije

Backstreet Boysi odložili turnejo

13. 07. 2001 00.00

Člani ameriške fantovske skupine Backstreet Boys so odložili načrtovano turnejo po ZDA in Kanadi, da bi članu zasedbe omogočili čimprejšnje zdravljenje zaradi depresije in prekomernega uživanja alkohola. 23-letni A. J. McLean, prepoznaven po svojih tetovažah in ekscentričnem oblačenju, je zapadel v depresijo, vzrok za to pa je po trditvah njegovih kolegov smrt njegove matere, s katero sta si bila zelo blizu.

Lafarge lani uspešno

04. 06. 2001 00.00

Največji svetovni proizvajalec gradbenega materiala, francoska družba Lafarge, je lani prodala za 12,2 milijarde evrov izdelkov, medtem ko je še leta 1999 njena prodaja znašala 10,5 milijarde evrov. Lansko poslovno leto je bilo za Lafarge pomembno predvsem zaradi znatne rasti prihodkov v okoljih, ki niso bila vedno najbolj ugodna, so sporočili iz podjetja.

Zakaj se je dobro pogovarjati?

08. 12. 2000 00.00

Tisti, ki menijo, da je pogovor s psihiatrom predrag za "jok na ramenu", bi morali vnovič premisliti. Neka medicinska raziskava je namreč potrdila, da je pogovor resnično koristen.

Tom Hanks bo sodeloval z Mendesom

12. 08. 2000 00.00

Britanski filmski režiser Sam Mendes, ki je bil za dramo Lepota po ameriško letos nagrajen tudi z večimi filmskimi nagradami oskar, bo z ameriškim igralcem Tomom Hanksom posnel svoj nasledjni film. Gre za akcijski film z naslovom Pot v pogubo (Road to Perdition), je sporočil filmski studio Dreamworks. Po besedah studia se zgodba filma odvija v Chicagu v času gospodarske depresije v 30. letih. Film govori o krutem gangsterju, ki se maščuje za smrt soproge in enega od sinov. Scenarij za film je napisal David Self, ki je prav tako sodeloval pri ustvarjanju Lepote po ameriško. Snemanje Poti v pogubo naj bi se začelo v začetku prihodnjega leta.

Lou Reed navdušil v Križankah

03. 08. 2000 00.00

V ljubljanskih Križankah se je včeraj v okviru evropske turneje predstavil legendarni newyorški glasbenik Lou Reed.

Lou Reed navdušil v Križankah

02. 08. 2000 16.59

V ljubljanskih Križankah se je včeraj v okviru evropske turneje predstavil legendarni newyorški glasbenik Lou Reed.

Manj depresije z ribami na jedilniku

20. 05. 2000 09.00

Pogosto uživanje rib varuje pred depresijo, je pokazala neka raziskava na Finskem. Raziskovalci z univerze Kuopio so rezulatate raziskave predstavili na kongresu ameriškega zruženja psihiatrov v Chicagu. Raziskava je pokazala, da nevarnost depresije zraste za 31 odstotkov, če so ribe na jedilniku manj kot enkrat na teden. Raziskovalci ugotovitve opirajo na 3204 odraslih oseb, ki so jih na štirih območjih Finske vključili v raziskavo. Antti Tanskanen z univerze Kuopio predvideva, da ribji obrok pripomore k boljšemu počutju predvsem zaradi koncentracije nenasičene kisline omega 3, vendar tudi sam rezulatov ne zna v celoti pojasniti.

Hiša Stefana Zweiga v Braziliji bo preurejena v muzej

13. 06. 1999 18.24

Zadnje bivališče avstrijskega pisatelja Stefana Zweiga (1881-1942) v Braziliji naj bi preuredili v muzej, je zapisal časnik O Globo, sklicujoč se na pristojne oblasti. Muzej naj bi odprli prihodnje leto.

Partnerstvo po rojstvu otroka ogroženo

10. 05. 1999 07.33

Po rojstvu otroka grozi vsakemu petemu partnerstvu razpad, je pokazala raziskava muenchenskega strokovnjaka za družino Vassiliosa Fthenakisa. Ta je za nemško revijo Focus povedal, da skoraj noben dogodek tako močno ne spremeni življenja kot rojstvo otroka. Mladi starši si morajo na novo organizirati svoj vsakdanjik in ponovno določiti svoje vloge. Ženske, ki prenehajo opravljati svoj poklic, pogosto trpijo zaradi depresije, medtem ko so moški najbolj zadovoljni, če njihove žene in partnerke ostanejo doma. K frustracijam pripomore tudi pomanjkanje spolne želje preobremenjenih mater. Fthenakis zato priporoča večere brez navzočnosti otrok, dolge pogovore, pozornost in naklonjenost. Številni mladi starši pa po mnenju strokovnjaka še vedno prevzemajo tradicionalno delitev vlog. Če pred rojstvom otroka več kot tretjina od 175 vprašanih parov skupaj opravlja gospodinjska opravila, pa po rojstvu 75 odstotkov žensk vzame kuhanje v svoje roke, likanje pa 82 odstotkov žensk.

Nikotin je tudi koristen

15. 11. 1998 09.44

Znanstveniki priznavajo, da ima zloglasni nikotin, znan predvsem po škodljivosti, tudi zdravilne učinke. Več znanstvenikov je namreč odkrilo, da nikotin in njemu podobne snovi pomagajo pri zdravljenju več bolezni in motenj, od pešanja spomina in Parkinsonove bolezni do shizofrenije in morda tudi depresije in anksioznosti. Ugotovili so, da nikotin in podobne snovi spodbujajo delovanje t.i. receptorjev acetilkolina, za katere pa je znano, da so pomembni za učenje in ohranjanje spomina. Vendar pa strokovnjaki ob tem opozarjajo, da kajenje samo še ne krepi spomin, saj ugodno delovanje nikotina še ni povsem raziskano.

Uživanje rib zmanjšuje depresije

16. 09. 1998 07.38

Da so ribe zelo zdrave, je znano že dolgo časa, sedaj pa je raziskovalec z ameriškega nacionalnega inštituta v Helatu Jospeh Hibben ugotovil, da uživanje rib preprečuje tudi depresije. V državah, v katerih prebivalci uživajo veliko rib, kot sta Japonska in Tajvan, je stopnja depresivnosti veliko nižja kot v državah, kjer ribe niso pogosto na jedilniku. Kot piše tržaški časnik Il Piccolo, Hibben med ''depresivnimi'' državami, kjer prebivalci uživajo več mesa, omenja Novo Zelandijo, kjer je stopnja depresivnosti 60-krat večja kot na Japonskem. Omenjena raziskava je presenetila številne, ki trdijo, da imajo Japonska in skandinavske države, pri katerih je riba osnova dietnega jedilnika, eno najvišjih stopenj samomorov na svetu, medtem ko nekateri narodi Himalaje, ki rib nikoli ne uživajo, samomora sploh ne poznajo.

Norveški ministrski predsednik na bolniškem dopustu

03. 09. 1998 07.49

Norveški ministrski predsednik Kjell Magne Bondevik odhaja na enotedenski bolniški dopust zaradi depresije, ki jo je povzročilo prekomerno delo, so sporočili iz njegove pisarne. Bondevik, voditelj krhke manjšinske vlade, je bil v zadnjem času pod stalnim pritiskom zaradi nenehnih ekonomskih težav v njihovi državi. Norveška krona je v zadnjem mesecu padla za 6 odstotkov, poleg tega pa se država sooča še z zmanjšanjem državnega dohodka, ki je posledica padca cene nafte. Bodevikov bolniški dopust se je pričel ravno v tednu, ko naj bi v parlamentu začeli razpravljati o državnem proračunu za pridodnje leto. Zaradi dopusta pa je bil ministrski predsednik prisiljen odpovedati tudi obisk na Bližnjem vzhodu, ki je bil načrtovan v času od 7. do 12. septembra.

Internet osami uporabnike

01. 09. 1998 07.39

Redna dnevna uporaba interneta lahko sproži depresijo in osamljenost, ugotavlja ameriška študija, ki jo je v nedeljo objavil The New York Times. Izidi študije o psiholoških vplivih domače uporabe interneta, ki je stala kar 1,5 milijona dolarjev kažejo, da svetovno omrežje spodbuja razvoj depresije celo pri ljudeh, ki sicer ne trpijo za to boleznijo. Rezultati raziskave so v nasprotju z napovedmi strokovnjakov in presenečajo podjetja, ki so raziskavo financirala; med slednjimi so tudi Apple Computer, Intel Corp ter Hewlett Packard. ''Presenečeni smo nad rezultati, saj so v nasprotju z našim razumevanjem načina uporabe interneta na področju medčloveških odnosov,'' je povedal Robert Kraut, profesor psihologije na univerzi Carnegie-Mellon. Avtorji raziskave, ki so jo poimenovali HomeNet, so v obdobju od enega do dveh let opazovali 169 oseb na štirih šolah in mestnih skupnostih v Pittsburghu v Pensilvaniji. Enourna dnevna uporaba interneta možnost depresij poveča povprečno za en odstotek, hkrati pa se krog znancev in prijateljev povprečno zmanjša za 2,7 osebe. Avtorji raziskave prav tako poudarjajo, da virtualni stiki prek interneta brez resničnega in neposrednega stika ne zadovoljujejo človekove potrebe po dobrem počutju in stabilnosti. Študijo naj bi v celoti objavili v prihodnjih dneh v reviji ameriškega združenja psihologov American Psychologist.

Depresija glavni vzrok zmanjšane produktivnosti

16. 05. 1998 09.23

Po trditvah Svetovne zdravstevene organizacije (WHO) po svetu beležijo vse več izostankov z dela zaradi psihičnih motenj. Avtorji najnovejšega poročila WHO o stanju zdravja v svetu trdijo, da je zaradi vedenjskih in duševnih motenj lani umrlo 200.000 ljudi. Tovrstne motnje so trenutno eden od najpogostejših vzrokov zmanjšane aktivnosti. Prednačijo pred poškodbami sluha, poklicnimi boleznimi in poškodbami na delu. Strokovnjaki WHO predvidevajo, da bo depresija do leta 2020 postala glavni vzrok zmanjšanje delovne sposobnosti v razvitem svetu. Samo v ZDA zaradi depresije na leto izgubijo 53 milijonov dolarjev, predvsem zaradi izostankov z dela in zmanjšane produktivnosti.

Revščina vpliva na telo in dušo

27. 12. 1997 10.50

Dlje ko neka oseba živi v revščini, pogubnejše so posledice za njeno duhovno in fizično zdravje, so ugotovili ameriški znanstveniki po 29. letih opazovanja načina življenja in zdravja ljudi v Kaliforniji. Tako naj bi imele osebe, ki so živele v revščini tri ali več let, kar štirikrat bolj pogosto fizične in psihične težave kot osebe, ki ne poznajo revščine.

Objokovanje Diane blagodejno delovalo na zdravje

18. 12. 1997 08.25

Smrt princese Diane je po mnenju britanskih psihiatrov pripomogla k zmanjšanju števila ljudi, ki so potrebovali zdravniško pomoč zaradi depresije. Ugotovili so, da se je število pacientov, ki so trpeli zaradi anksioznosti ali stresa, po Dianini smrti prepolovilo. Psihiatri menijo, da je to posledica dejstva, da je princesina smrt ljudem omogočila, da se znebijo globoko potlačenih čustev, povezanih z njihovimi osebnimi problemi. Ko so objokovali Diano, so odkrili, da lahko jočejo tudi zaradi sebe, kar jim je omogočilo, da se rešijo potlačenih čustev. Dianne Trueman z ene od britanskih zasebnih psihiatričnih klinik je povedala, da je bilo septembra v njihovi bolnišnici zasedenih le 12 od 27 postelj, kar se doslej ni zgodilo še nikoli.