desetih

Konvencija o prepovedi protipehotnih min je včeraj stopila v veljavo
02. 03. 1999 09.27
V ponedeljek je stopila v veljavo konvencija o prepovedi protipehotnih min, ki jo je od sprejema 3. decembra leta 1997 v Ottawi podpisalo 133 držav, ratificiralo pa 66, med njimi tudi Slovenija. Konvencije niso podpisale Združene države Amerike, pa tudi Kitajska in Rusija ne, ki so med največjimi proizvajalkami tega orožja, ki vsakih 20 minut pohabi ali ubije enega civilista.

Civilna družba o incidentu v Piranskem zalivu
01. 03. 1999 11.06
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri z zaskrbljenostjo ugotavlja, da so hrvaški policisti v soboto, 27. februarja, v Piranskem zalivu s tem, da so ''našim ribičem ukazali, da prenehajo z ulovom, jim vzeli prostost in zahtevali, da jim zaradi prekrška sledijo na policijsko postajo v Umagu, storili kaznivo dejanje kršitve ozemeljske nedotakljivosti po 351. členu Kazenskega zakonika Republike Slovenije, za katerega je zagrožena zaporna kazen od enega do desetih let'', so v današnjem sporočilu za javnost zapisali predstavniki Civilne družbe Slovenije.

Gospodarska rast v Indiji 5,8-odstotna
24. 02. 1999 16.21
Gospodarska rast indijskega gospodarstva je po uradnih ocenah v davčnem letu 1998/1999 dosegla 5,8 odstotka, kar je precej bolje od petodstotne rasti leto pred tem. Vendar pa je indijska vlada za konec marca načrtovala sedemodstotno rast. Kot je v svojem letnem poročilu pred sprejetjem proračuna za leto 199/2000 ocenilo finančno ministrstvo, bi bila rast občutno višja, če države ne bi prizadelo zmanjšanje izvoza zaradi finančne krize v jugovzhodni Aziji.

Indijski tisk pozdravil ''zgodovinski'' obisk indijskega premiera v Pakistanu
21. 02. 1999 09.52
Indijski tisk je danes z navdušenjem pozdravil ''zgodovinski'' obisk indijskega premiera Atala Beharija Vajpayeeja v Pakistanu. Časniki so menili, da obisk, ki je prvi nekega premiera Indije v desetih letih, prinaša upanje in umiritev odnosov med sovražnima državama. ''Atal je zrušil meje,'' je menil Pioneer, Hindustan Times pa je napovedal, da bi ''pomlad upanja morala stopiti indijsko-pakistanski led''. Times of India je v napovedi dvodnevne pogovore Vajpayeeja s pakistanskim kolegom Nawazom Sharifom v pakistanskem Lahoreju označil kot ''Novo zarjo nad Lahorejem''. Premiera se bosta danes prvič sešla na štiri oči, potem ko sta se včeraj pogovarjala v okviru delegacij. V središču pogovorov bosta žgoči vprašanji Kašmirja in jedrske oborožitve.

Feng shui pripomore k blagostanju in sreči
21. 02. 1999 08.44
Helen Weinstein ni mogla razumeti, zakaj ji v desetih mesecih ni uspelo prodati svojega enosobnega stanovanja, četudi je to bila luksuzna garsonjera s pogledom na East River, ki jo je sama uredila. Helen je poiskala pomoč R.D. China, mojstra feng shuija, ki ji je predlagal, naj premakne nekaj stolov, doda ogledalo in naredi še nekaj manjših sprememb. Stanovanje je nato prodala v enem tednu. Feng shui, kar pomeni ''veter in voda'', je tradicionalna kitajska veščina upravljanja s srečo in sicer z izgradnjo hiš ter razporeditvijo opreme v prostoru v skladu z naravo. Pomembno je takorekoč vse: od vhodnih vrat, kjer vstopa ''chi'' - življenjska sila, do kopalnice, kjer chi izstopa. Sicer zelo razširjen v Aziji postaja feng shui vse bolj priljubljen tudi v ZDA kot novodobni način, kako doseči blagostanje in srečo. Znanstvena razlaga za to kitajsko veščino je zelo šibka, zato je eno od ključnih vprašanj, ki se zastavlja, kako to življenjsko silo izmeriti? In zakaj doslej tega še nihče ni storil? To se sprašuje tudi upokojeni psihiater v Allentownu Steven Barrett, ki se je specializiral za razkrivanje mitov o zdravju. ''Obstaja logična povezava,'' trdi Chin. ''Bolje kot se počutite, bolj zdravi ste. Če ste zdravi, lahko več delate, zaslužite več denarja in izboljšate svoje zasebno življenje.''

Indijski premier odpotoval v Pakistan
20. 02. 1999 11.05
Indijski premier Atal Behari Vajpayee je danes odpotoval na obisk v Pakistan, ki bo posvečen izboljšanju dvostranskih odnosov. Gre za prvi obisk kakega indijskega premiera v sosednjem Pakistanu v zadnjih desetih letih.

Kopičenje bojne opreme v Sredozemlju za morebitno posredovanje na Kosovu
16. 02. 1999 09.59
Britanska vojska, nameščena v Nemčiji, je začela z odpošiljanjem bojne opreme za kopenske sile v Sredozemlju, ki naj bi bile pripravljene za morebitno posredovanje sil zveze NATO na Kosovu.

EDS kupuje del MCI WorldComa
13. 02. 1999 09.37
MCI WorldCom namerava svoj oddelek za računalniške storitve za 1,67 milijarde dolarjev prodati družbi Electronic Data Systems (EDS). Prodaja je del obsežnega posla, v katerem bo 13.000 delavcev presedlalo iz ene družbe v drugo. V skladu z dogovorom bo vodilni dobavitelj računalniških storitev za telekomunikacijsko industrijo - EDS - s sedežem v Planu v državi Teksas družbo MCI WorldCom oskrboval s programsko opremo in podpornimi sistemi v prihodnjih desetih letih. Celoten posel je vreden pet do sedem milijard dolarjev, v njem pa bo sodelovalo 1000 EDS-ovih delavcev. Po drugi strani bo EDS najel MCI WorldCom, ki bo prevzel urejanje telekomunikacij za EDS in njihove stranke. V okviru tega posla naj bi MCI WorldCom v prihodnjih desetih letih imel šest do 8,5 milijarde dolarjev prihodka, vanj pa bo vključenih 12.000 delavcev MCI WorldComa. Delnice obeh podjetij so takoj po objavi združevanja močno poskočile.

Avstralskega pedofila obsodili na 14 let zapora
12. 02. 1999 10.40
Nekdanjega avstralskega milijonarja Philipa Harolda Bella so zaradi spolne zlorabe otrok danes obsodili na 14-letno zaporno kazen. Porota je 64-letnega Bella spoznala za krivega spolne zlorabe 18 dečkov, starih od 12 do 15 let. Skupaj 75 zlorab je obtoženi zagrešil v letih od 1975 do 1991.

Bruselj predlaga razvoj evropskega satelitskega navigacijskega sistema
12. 02. 1999 10.23
Evropska komisija je ta teden svetu Evropske unije predložila načrt za razvoj evropskega satelitskega navigacijskega sistema Galileo. Evropska komisija je predlog utemeljila z razlago, da bi s projektom, katerega stroški bi v obdobju desetih let znašali tri milijarde evrov, EU lahko konkurirala danes prevladujoči ameriški industriji.

Osrednji London najbogatejša regija EU
09. 02. 1999 17.58
Danes objavljeni podatki Eurostata so pokazali, da je osrednji London, kjer bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca znaša 222 odstotkov povprečja Evropske unije, unijina najbogatejša regija. Na drugi strani lestvice je kot najrevnejša regija grški Ipiros, kjer BDP dosega komaj 43 odstotkov povprečnega BDP EU.

Woodstock v Iranu
09. 02. 1999 08.36
V Iranu se te dni veselijo prvega pop festivala. V desetih večerih bo v teheranskem kulturnem centru Bahman nastopilo 20 iranskih skupin. Prireditelji želijo dogodek spremeniti v Woodstock in poudarjajo, da je glasba, ki jo bodo izvajali nastopajoči, dovoljena. Sicer so pevci le moški, medtem ko lahko ženske igrajo na inštrumente. V Iranu je namreč pevkam prepovedano nastopati pred moškim občinstvom. Pojejo lahko le na posebnih koncertih, ki se jih udeležujejo le ženske. Na festivalu pričakujejo več kot 5000 poslušalcev. ''Želeli smo povabiti tudi nekatere evropske skupine, toda to je žal nemogoče uresničiti,'' je povedal tiskovni predstavnik festivala Hasan Tabrizian, ki pa je dodal, da bodo prireditelji pobudo poskušali uresničiti prihodnje leto. Še posebej veliko zanimanje vlada za Cata Stevensa, ki je v 70. letih prestopil v islamsko vero, pri mladih pa so njegove plošče izjemno priljubljene. ''Seveda bomo z veseljem sprejeli vsako skupino, ki bo upoštevala pravila naše islamske države,'' je še povedal Tabrizian.

Začetek pogajanj o statusu Brčkega
08. 02. 1999 13.34
Na Dunaju se je danes začelo novo zasedanje mednarodne arbitražne komisije, ki odloča o bodočem statusu mesta Brčko.

Tudi v naslednjih letih premalo delovnih mest
07. 02. 1999 09.48
Položaj na trgu delovne sile v Nemčiji se brez vidnejših gospodarskih in političnih spodbud ne bo bistveno spremenil do leta 2010. Po ocenah nürnberškega Inštituta za raziskave trga delovne sile in poklicne raziskave bo v naslednjih desetih letih na zahodu Nemčije ustvarjenih približno 800.000 novih delovnih mest, zato pa se bo v vzhodnih zveznih deželah število služb znižalo za približno 600.000. Razlika je malenkostna, opozarjajo strokovnjaki. Ti tudi vztrajajo pri trditvi, da bo vsakršen prirastek delovnih mest takoj izničen zaradi pritiska mlade in dobro izobražene sile, ki bo v naslednjih letih iskala zaposlitev.

Kmalu začetek gradnje železniške proge proti Madžarski
06. 02. 1999 13.09
Gradnja proge proti Madžarski se bo po besedah direktorja Slovenskih železnic Marjana Rekarja verjetno lahko začela marca, rok izgradnje povezave pa je 15. december 2000. Ne glede na zaplete, ki jih je povzročila pritožba enega od ponudnikov za gradnjo, naj bi bila odločitev o začetku gradnje znana v desetih dneh, čemur bo sledil podpis pogodbe, je Rekar povedal v pogovoru za januarsko številko Nove proge, glasila Slovenskih železnic.

Brezposelni in NVO v projektu javna dela
05. 02. 1999 16.04
Direktor Centra za uravnotežen razvoj - Vitra Bojan Žnidaršič je predstavil zasnovo projekta Javna dela - konkretna pomoč nevladnim organizacijam (NVO), ki se bo začel marca izvajati na sedežih vseh desetih območnih enot Zavoda RS za zaposlovanje. Namen projekta je vzpodbuditi zaposlovanje v slovenskih nevladnih organizacijah preko javnih del.

Devet smrtnih žrtev prometne nesreče na Češkem
03. 02. 1999 12.37
Število smrtnih žrtev avtobusne nesreče na Češkem se je po zadnjih podatkih povzpelo na devet.

Prvi evropski forum risanih filmov v nemškem Babelsbergu
03. 02. 1999 10.08
V Babelsbergu se bo 8. februarja začel prvi evropski forum risanih filmov, na katerem naj bi po napovedih sodelovalo 250 udeležencev iz vse Evrope, med njimi vrsta režiserjev in producentov. Namen dvodnevnega foruma je tik pred začetkom filmskega festivala Berlinale (do 10. do 21. februarja) opozoriti na možnosti evropskega risanega in animiranega filma. V zadnjih desetih letih je evropski risani film prejel sedem oscarjev.

Vedno večja škoda, ki jo povzročajo kormorani in divje zveri
01. 02. 1999 16.06
Škoda, ki jo ribiškemu turizmu in zlasti ribogojnicam povzročajo ribojede ptice, predvsem kormorani, naj bi po nekaterih ocenah lani znašala približno 40 milijonov tolarjev, gospodarska škoda, povzročena s strani velikih zveri, pa naj bi leta 1998 dosegla 32 milijonov tolarjev.

OVSE: V operaciji srbske policije ubitih 24 Albancev
29. 01. 1999 17.53
Misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) na Kosovu je sporočila, da je bilo v davišnji operaciji srbskih policistov v vasi Rogovo na zahodu Kosova ubitih 24 albanskih civilistov.

Kitajska: Začetek procesa proti oporečniku Wang Ceju
27. 01. 1999 10.49
V Hangzhouju na vzhodu Kitajske se je danes začel sodni proces proti oporečniku Wang Ceju, ki se je po desetih letih izgnanstva v Španiji skrivaj vrnil v domovino.

Ogroženo zdravje kitajskih otrok
25. 01. 1999 12.06
Za milijone otrok na Kitajskem predstavljajo močno onesnažena mesta veliko nevarnost za njihovo zdravje ali celo življenja. Po poročilih raziskovalnega inštituta iz Washingtona je kar devet izmed desetih najbolj onesnaženih mest na svetu kitajskih. Najbolj onesnaženo je mesto Lanzhou na severozahodu Kitajske. Edino izmed nekitajskih mest, ki je na petem mestu te neslavne lestvice, je iz Indije.

Z juga Kosova poročajo o eksplozijah
19. 01. 1999 10.49
Na območju mesta Štimlje na jugu Kosova je davi odjeknilo več močnih eksplozij. Po poročanju dopisnika francoske tiskovne agencije AFP, so streli prihajali z vzpetin južno od Štimlja, kjer leži tudi vas Račak. V desetih minutah je bilo slišati ducat močnih eksplozij.

Milijarda evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja za EU
12. 01. 1999 15.40
Evropska unija je imela po danes objavljenih podatkih Eurostata septembra lani milijardo evrov primanjkljaja v zunanji trgovini s svetom, medtem ko je enajsterica držav, ki je letos uvedla evro, v trgovini s svetom septembra beležila 5,2 milijarde evrov presežka.

Vietnam pošilja letos v tujino 25.000 delavcev
12. 01. 1999 08.09
Država Vietnam se je odločila, da letos v tujino pošlje 25.000 svojih delavcev. Lani je v okviru medvladnih dogovorov Vietnam poslal v tujino 20.000 delavcev, leta 1997 pa 17.000. V minulih desetih letih je Vietnam v trideset različnih držav, predvsem Azije ter bližnjega in srednjega Vzhoda, poslal 66.500 delavcev, ki so državi prinesli 500 milijonov dolarjev, so povedali predstavniki vietnamskega ministrstva za delo. S takšno politiko je Vietnam prihranil več kot 200 milijonov dolarjev, kolikor bi stalo ustvarjanje delovnih mest za te ljudi. Poleg tega izseljenci predstavljajo za državo tudi pomemben devizni vir. Navedene uradne številke pa so sorazmerno skromne ob podatku, da je v ZDA, zahodni in vzhodni Evropi še na stotine tisoč ilegalnih vietnamskih priseljencev.

Visoka volilna udeležba na lokalnih volitvah v Nigeriji
10. 01. 1999 11.40
Sobotne lokalne volitve v Nigeriji, prve demokratične volitve v državi v zadnjih 15 letih vojaške vladavine, so opazovalci in neodvisna volilna komisija označili kot uspeh za demokracijo. Volilna udeležba je bila po prvih podatkih visoka, volitve pa so potekale mirno, je danes poročal nigerijski radio.

V Franciji so borilni psi dolgoročno obsojeni na izumrtje
04. 01. 1999 08.31
V Franciji so borilni psi obsojeni na izumrtje. Francoski parlament je pred dnevi soglasno sprejel osnutek zakona, v skladu s katerim je treba sterilizirati vse borilne pse. Spričo povprečne življenjske dobe pitbulov, ki jih je v Franciji med 20.000 in 40.000, je pričakovati, da v približno desetih letih v državi ne bo več nobene od teh živali, saj zakon prepoveduje tudi njihov uvoz. Omenjeni psi so v minulih mesecih poskrbeli za krvave incidente, ki so se vedno znova pojavljali na časopisnih straneh.

Število prebivalcev v Izraelu naraslo
01. 01. 1999 15.06
Število prebivalcev v Izraelu je prvič preseglo 6 milijonov, je sporočil Centralni urad za statistiko.

S 1. januarjem v nov sistem javnih del
01. 01. 1999 14.29
V skladu z novelo zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti se bo s 1. januarjem 1999 pričel izvajati nov sistem javnih del. Kljub temu, da novela zakona predvideva prehod na novi sistem javnih del v treh mesecih po sprejetju, je Zavod RS za zaposlovanje namreč uspel pripraviti vse potrebno, da se bo novi sistem začel izvajati prej, kot je bilo predvideno.

Bolgarija postala država pogodbenica Cefte
01. 01. 1999 13.15
Slovenija je z današnjim dnem začela začasno uporabljati sporazum o pristopu Bolgarije k Srednjeevropskemu sporazumu o prosti trgovini (CEFTA), ki so ga 17. julija lani v Sofiji podpisali ministri za ekonomske odnose Poljske, Madžarske - ta bo letos predsedovala Cefti -, Češke, Slovaške, Slovenije, Romunije in Bolgarije. Cefta, ki je tako medse sprejela sedmo državo pogodbenico, se je v slabih šestih letih obstoja razvila v obsežno območje proste trgovine, ki se lahko pohvali z več kot 90-milijonskim trgom.