desne stranke

Odzivi na volitve v Franciji
22. 04. 2002 00.00
Vstop Le Pena v drugi krog predsedniških volitev je dvignil veliko prahu tudi drugod po Evropi. Medtem ko so v državah zahodne Evrope desničarsko zmago večinoma ostro kritizirali, pa so nekateri desno usmerjeni vzhodnoevropski politiki v pozdravili Le Penov uspeh.

Izraelska vojska spet v Gazi
03. 02. 2002 00.00
Izraelska vojska je v noči na nedeljo vnovič vdrla na palestinsko ozemlje na območju Gaze. Kot so sporočile palestinske varnostne sile, stojijo izraelski tanki pred vhodom v mesto Kan Junis na jugu Gaze.

Izraelci proti uničenju palestinskih oblasti
25. 01. 2002 00.00
Kot je pokazala javnomnenjska raziskava, ki jo je objavil izraelski časnik Jediot Aharonot, večina Izraelcev nasprotuje ponovni zasedbi Zahodnega brega, s katero skušajo izraelske oblasti vzpodbuditi uničenje palestinskih avtonomnih oblasti.

Cox predsednik Evropskega parlamenta
15. 01. 2002 00.00
Evropski parlament v Strasbourgu je šele v tretjem krogu glasovanja za novega predsednika izvolil irskega liberalca Pata Coxa, ki je na tem položaju nasledil Nicole Fontaine.

Vse bolj množični mirovni shodi
14. 10. 2001 00.00
Mirovnega pohoda med mestoma Assisi in Perugia v osrednji Italiji se je danes udeležilo približno 150.000 ljudi.

Ob obletnici nemške združitve
03. 10. 2001 00.00
V prestolnici nemške dežele Porenje-Pfalško Mainz so pričeli z uradnimi proslavami ob enajsti obletnici nemške združitve.

Odstop ekvadorskega selektorja
24. 05. 2001 00.00
Nogometna zveza Ekvadorja je prejela pismo, v katerem je selektor njihove nogometne reprezentance Kolumbije Hernan Dario Gomez odstopil s svojega položaja. Njegova odpoved je prišla dva tedna po incidentu, v katerem ga je eden izmed telesnih stražarjev predsednika drugoligaškega kluba s strelnim orožjem težje ranil. Gomez je svojo odločitev sporočil iz domovine, kamor je odpotoval potem, ko so mu iz desne noge odstranili naboj.

Izidi volitev v Furlaniji
14. 05. 2001 00.00
Tudi v italijanski deželi Furlaniji-Julijski krajini desnosredinsko zavezništvo Dom svoboščin beleži zmago, saj je bilo iz njegovih vrst izvoljenih pet senatorjev in osem poslancev. Iz vrst levosredinskega zavezništva Oljka sta bila na Tržaškem in Goriškem izvoljena dva poslanca, pa tudi oba senatorja, in sicer z ostanki glasov.

Rupel napovedal dobre odnose
12. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za včerajšnjo izdajo tržaškega Il Piccola napovedal dobre odnose med Slovenijo in Italijo tudi v primeru zmage desnosredinskih strank pod vodstvom Silvia Berlusconija na majskih parlamentarnih volitvah. Rupel dodaja, da je imela slovenska vlada v zadnjih mesecih več stikov s predstavniki različnih italijanskih političnih strank, tudi tistih z desne sredine, poleg tega pa se je premier Janez Drnovšek nedavno v Rimu neuradno srečal z Berlusconijem. Po Ruplovih besedah je bil njun pogovor "zelo zanimiv in pozitiven".

Italija in Slovenija naravni zaveznici
23. 02. 2001 00.00
Italija je za Slovenijo strateškega pomena pri njenem vključevanju v Evropsko unijo, Slovenija pa za Italijo predstavlja naraven most do vzhodne in srednje Evrope. Boljši kot bodo odnosi med državama, večje bodo prednosti za prebivalce obeh držav, je danes v Ljubljani poudaril član ožjega vodstva italijanske stranke Naprej, Italija! (FI) Andrea di Teodoro. Ob tem je izrazil trdno prepričanje, da bo desna sredina zmagala na bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, "zato si moramo že zdaj prizadevati za vzpostavitev novih odnosov med slovensko vlado in verjetno vlado desne sredine v Italiji". Z gostiteljem, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom, sta največ pozornosti namenila procesu sprejemanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji.

Rim potrdil podporo Sloveniji
20. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Italiji ločeno srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem, predsednikom senata Nicolo Mancinom in kandidatom desnosredinskih strank za novega italijanskega premiera Silviom Berlusconijem. Vsi trije so izrazili zadovoljstvo nad nedavnim sprejetjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino, Sloveniji pa zagotovili italijansko podporo pri vstopanju v Evropsko unijo. Premier Drnovšek je obiskal tudi Vatikan, kjer se je srečal z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Angelom Sodanom. Kot je povedal, sta s Sodanom v neformalnem pogovoru ocenila odnose med Slovenijo in Svetim sedežem, o dvostranskem sporazumu o pravnih vprašanjih pa nista podrobneje govorila.

Kouchner čestital Koštunici in Djindjiću
24. 12. 2000 00.00
Civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je danes čestital jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici, voditelju Demokratične opozicije Srbije (DOS), ki je glede na delne uradne izide zmagala na sobotnih parlamentarnih volitvah v Srbiji. Kouchner je obenem čestital tudi najverjetnejšemu srbskemu premieru in enemu izmed voditeljev DOS Zoranu 195144inđiću. Izide volitev sta pozdravila tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Svet Evrope (SE). "Uspeh demokracije v Srbiji bo pomembno prispeval k demokratičnemu gibanju drugod na Balkanu," je menil Kouchner. Obenem je izrazil pričakovanje, da se bo z novim vodstvom v Beogradu mogoče pogovarjati o uresničevanju resolucije Varnostnega sveta ZN o Kosovu, ki predvideva široko avtonomijo pokrajine znotraj sedanjih meja ZR Jugoslavije.

Kneset o kandidaturi Netanjahuja
13. 12. 2000 00.00
Izraelski parlament, kneset, je v prvem branju sprejel predlog opozicije o spremembi volilnega zakona, s katerim bi nekdanjemu premieru Benjaminu Netanjahuju omogočili kandidaturo na predčasnih parlamentarnih volitvah, ki naj bi bile predvidoma 6. februarja prihodnje leto. Predlog zakona je podprlo 67 poslancev, 35 jih je bilo proti, trije pa so se glasovanja vzdržali. Predlog zakona mora sedaj še v treh branjih potrditi vsaj 61 od 120 poslancev, o njem pa mora razpravljati tudi parlamentarni odbor.

V Romuniji volijo predsednika in parlament
26. 11. 2000 00.00
V Romuniji danes volijo novega predsednika in parlament. Do 14. ure po lokalnem času se je volitev udeležilo 27,2 odstotka volilnih upravičencev. Volišča se bodo zaprla ob 20. uri.

Bulatović glavni kandidat za premiera?
10. 10. 2000 00.00
Po pisanju beograjskega tiska je glavni kandidat za jugoslovanskega premiera podpredsednik črnogorske Socialistične narodne stranke Predrag Bulatović. Tako naj bi SNP in Demokratična opozicija Srbije dosegli dogovor o imenovanju Bulatovića na ta položaj.

Sankcije niso vplivale na avstrijski turizem
15. 09. 2000 00.00
Sankcije štirinajstih članic EU proti Avstriji niso vplivale na avstrijski turizem, ki je ena najpomembnejših gospodarskih panog države, so danes sporočili iz avstrijskega ministrstva za turizem. Turizem predstavlja šest odstotkov bruto domačega prozvoda (BDP) Avstrije in letno prinaša 200 milijard šilingov prometa. Avstrijski minister za turizem Mares Rossmann je nedavno ocenil, da so po oblikovanju nove avstrijske vlade v državi odpovedali nekaj kongresov, kljub temu pa se je število nočitev v Avstriji od januarja do julija povečalo za 2,5 odstotka. Štirinajsterica je v torek ukinila dvostranske diplomatske ukrepe proti Avstriji, ki jih je zaradi vstopa desne svobodnjaške stranke FPÖ v avstrijsko vlado uvedla februarja.

Nemška vlada za prepoved NPD
05. 08. 2000 13.20
Predstavnik nemške vlade Uwe-Karsten Heye je včeraj izjavil, da bodo preiskali razloge za prepoved skrajno desne National-demokratične stranke. Dejal je, da bo vlada čimprej organizirala skupni forum s predstavniki iz 16 nemških federativnih držav. Zahtevo po prepovedi je izrazil v začetku tedna konzervativni notranji minister dežele Bavarske Guenther Beckstein, ki je dejal da NPD promovira neonacizem in da predstavlja nevarnost za nemško demokracijo. Zahteva je posledica razmislekov v medjijih po eksploziji v Duesseldorf, v kateri je bilo ranjenih 10 tujih delavcev, med njimi tudi šest Židov. Nemška ustava omogoča prepoved strank in organizacij, ki ogrožajo demokratični red. Zahodna Nemčija je tako leta 1956 prepovedala Komunistično stranko, v zadnjem času pa neko manjšo neonacistično stranko.

Moše Kacav novi izraelski predsednik
01. 08. 2000 17.15
Kneset je včeraj v drugem krogu za novega predsednika države presenetljivo izvolil kandidata desne opozicijske stranke Likuda Moševa Kacava. 55-letni Kacav je dobil 63 od 120 glasov in tako postal osmi predsednik Izraela. V glasovanju je premagal protikandidata Šimona Peresa, kandidata laburistične stranke, ki je veljal za favorita. Peres je bil po porazu vidno šokiran. 76-letni dobitnik Nobelove nagrade za mir naj bi po napovedih opazovalcev v prvem krogu dobil potrebnih 61 glasov, v drugem pa le 57. Za izvolitev izraelskega predsednika je bil potreben drugi krog volitev, potem ko v današnjem prvem krogu v izraelskem parlamentu nobeden od obeh kandidatov ni dobil potrebne večine 61 glasov poslancev.

Madžarska poslanca na tekmovanju v hujšanju
12. 06. 2000 18.28
Madžarska poslanca, ki tehtata prek sto kilogramov, sta pred dnevi začela tekmovanje v hujšanju. Robert Molnar iz Stranke malih posestnikov, ki je članica desne koalicije premiera Viktorja Orbana, in Andor Schmuck iz opozicijske Socialistične stranke, sta na novinarski konferenci sporočila, da sta se dogovorila glede pravil tekomovanja. Zmagovalec bo tisti, ki bo v dveh mesecih izgubil več kilogramov, v primeru neodločenega rezultata pa bosta poslanca tekmovanje podaljšala za mesec dni. Po sklenjenem dogovoru bo moral Schmuck v primeru zmage Molnarja slednjega povabiti na obrok, ki bo temeljil na svinjini, z romsko glasbo v ozadju ter v lokal, ki ga bo izbral zmagovalec. Če pa bo zmagal Schmuck, mu bo moral Molnar v bližini njegovega doma zgraditi peščeno gredo.

SNS obsoja poglabljanje krize
01. 06. 2000 12.36
Slovenska nacionalna stranka in njena poslanska skupina ostro obsojata poglabljanje vladne in vsesplošne politične krize, ki jo sprožajo zlorabe pravnih mehanizmov v politične namene. Ker imamo trenutno le napol opravilno vlado in povsem neopravilnega mandatarja, ki ne zmore sestaviti strokovnega predloga kandidatov za ministre, so po mnenju SNS najboljša pot za izhod iz krize volitve, na katerih bodo besedo dobili ljudje.

Propadel prvi poskus za sestavo prehodne vlade
24. 05. 2000 07.23
Državni zbor je malo pred polnočjo na tajnem glasovanju podobno kot na nedavnih zaslišanjih ministrskih kandidatov z neodločenim izidom (45:45) zavrnil tudi predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade iz vrst SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter Socialdemokratse stranke Slovenije (SDS). Po veljavnih pravilih bi morala za ponujeno kandidatno listo 17 ministrov namreč glasovati večina opredeljenih poslank in poslancev.

Kdo bo na čelu družb?
22. 05. 2000 20.47
Desne stranke, ki poskušajo postaviti prehodno vlado, so bile vedno najbolj kritične do nadzora levice nad gospodarstvom. Očitki o rdečih direktorjih so stalnica v politiki. Zato mnogi ocenjujejo, da bo ob izvolitvi nove vlade moč pričakovati tudi poskuse kadrovskih zamenjav v vrhovih podjetij in ustanov, ki jih nadzoruje vlada.

V tretje gre rado
03. 05. 2000 20.31
V državnem zboru je včeraj potekalo že tretje glasovanje za novega mandatarja, tudi tokrat pa je bil edini kandidat Andrej Bajuk. A pomladnima strankama je tokrat vendarle uspelo dobiti večinsko podporo in to kljub temu, da je bilo na seji prisotnih vseh 90 poslancev.

Težaven začetek za italijansko vlado
26. 04. 2000 21.54
Nova italijanska vlada premiera Giuliana Amata (61) je danes prisegla pred italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem. Pred predsednikom pa ni prisegel Edo Ronchi, član Zelenih, ki bi moral prevzeti ministrstvo za evropske zadeve. Težave se obetajo tudi pri glasovanju v parlamentu; poslanska zbornica bo razpravo o zaupnici novi vladi začela jutri.

Podražitev elektriktrične energije
20. 04. 2000 20.36
Po zapletu na seji vlade prejšnji teden so nekateri danes pričakovali ponoven obračun med podpredsednikoma vlade v odstopu. A to se ni zgodilo.

Volitve v Švici
24. 10. 1999 08.50
Približno 4, 64 milijona volilnih upravičencev bo v Švici volilo nov zvezni parlament. Švicarji bodo za štiriletni mandat volili 200 poslancev spodnjega doma, nacionalnega sveta, in 40 od 46 predstavnikov 20 kantonov in šestih polkantonov v zgornjem domu parlamenta, svetu držav. Predstavniki šestih kantonov so namreč že znani.

Konservativna demokracija na pohodu
01. 09. 1999 19.01
V Novi Gorici bo 25. septembra ustanovni kongres Konservativne demokracije Slovenije (KDS), nove politične stranke, ki bo v političnem programu zagovarjala temeljne in tradicionalne vrednote zmerne sredinsko-desne laične stranke realnega in modernega konservatizma, dopolnjenega z neoliberalno doktrino, je sporočil vodja iniciativnega odbora za ustanovitev KDS Alojz Krapež.

Japonska končno dobila uradno zastavo in himno
09. 08. 1999 10.47
Japonski parlament je danes kljub ostrim kritikam dokončno potrdil zakon o nacionalni zastavi in himni. Zastava hinomaru, stilizirano rdeče sonce na beli podlagi, in himna kimigajo za desne kroge na Japonskem utelešata ponos naroda, medtem ko sta za kritike simbola militarističnega in imperialistične preteklosti.

Izraelski parlament potrdil razširjeno vlado
05. 08. 1999 16.44
Izraelski parlament je danes potrdil pet ministrov in osem namestnikov ministrov, ki jih je imenoval premier Ehud Barak. Novi člani vlade so takoj zaprisegli.

Barak imenoval pet novih ministrov
05. 08. 1999 10.47
Izraelski premier Ehud Barak je danes imenoval drugo ministrico v svoji vladi. Petinštiridesetletno sociologinjo Juli Tamir je imenoval za ministrico za priseljevanje, so danes sporočili uradni viri.