diabetesa

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00
Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

BLOG: Kaj je ketogena dieta?
31. 01. 2021 07.00
V nasprotju s številnimi modnimi dietami, ki prihajajo in odhajajo z zelo omejenimi stopnjami dolgoročnega uspeha, se ketogena dieta izvaja že od dvajsetih let prejšnjega stoletja in temelji na trdnem razumevanju fiziologije in znanosti na področju prehranjevanja. Klasična ketogena dieta je način prehranjevanja z visoko vsebnostjo maščob, nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov in ustreznim vnosom beljakovin.

Zaradi sedmih okužb prebivalcem prepovedali odhod iz Pekinga
20. 01. 2021 10.10
Na Kitajskem zaradi peščice okužb z novim koronavirusom znova uvajajo stroge ukrepe. Tako so delno zaprli prestolnico, v naseljih, kjer so potrdili okužbe, pa stanovalci ne smejo zapuščati svojih domov. Med sedmimi okužbami v Pekingu sta tudi prva dva potrjena primera britanskega seva na Kitajskem. Svetovna zdravstvena organizacija je medtem sporočila, da je britanski sev prisoten že v najmanj 60 državah.

Umrl najslavnejši nemški frizer, urejal je tudi Angelo Merkel
20. 11. 2020 19.35
Umrl je Udo Walz, najslavnejši nemški frizer, ki je urejal pričeske številnih svetovnih zvezdnikov. Med njegovimi rednimi strankami je bila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Sodeloval je tudi s številnimi oblikovalci in velikimi imeni modne industrije.

Zakaj je za sladkorne bolnike pedikura pomembna?
14. 11. 2020 16.26
Potem ko je vlada prejšnji teden dovolila obratovanje pedikerjev, so z novim zaostrovanjem ukrepov to dejavnost znova zaprli, saj gre po mnenju vlade za nenujno dejavnost. Tisti, ki potrebujejo pedikuro, med njimi tudi sladkorni bolniki, bodo tako morali z njo počakati vsaj še 14 dni, ko bi vlada lahko znova sprostila nekatere ukrepe. A profesionalna nega nog in zgodnje prepoznavanje sprememb lahko preprečita hude zaplete pri sladkornih bolnikih.

BLOG: Prepoznate simptome diabetesa?
08. 11. 2020 16.16
Približuje se 14. november, rojstni dan kanadskega znanstvenika Fredericka Bantinga, ki je skupaj s svojim asistentom Charlesom Bestom v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Za ta izjemen dosežek je Banting leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino, njegov rojstni dan pa so določili za svetovni dan sladkorne bolezni. Ker se je ta bolezen sprevrgla v pravo epidemijo, sem se odločil današnji prispevek nameniti tej tematiki.

Zaskrbljena mama: Kaj če bi otrokove matične celice potrebovala danes?
20. 10. 2019 07.07
Potem ko je švicarska banka za shranjevanje matičnih celic CryoSave zaradi finančnih težav zaprla svoja vrata, so brez odgovorov ostali tudi nekateri slovenski starši. Bog ne daj, da bi otrokove matične celice potrebovala danes, saj ne vemo, kje so, pravi naša bralka. Večino inventarja iz CryoSave je sicer prevzel laboratorij poljske banke matičnih celic PBKM, ki zdaj vzorce ročno popisuje in priznava: "Na kaj takega nismo bili pripravljeni."

Prepletenost zdravnikov in farmacevtov: 'Nobeno kosilo ni zastonj'
18. 09. 2019 04.00
11,5 milijona evrov je lani 22 inovativnih farmacevtskih družb, ki v Sloveniji prodajajo zdravila, izplačalo zdravnikom. Zdravniki pa so napisali rekordno število receptov, več kot 17,5 milijonov. Posledično se je za kar 80 odstotkov zvišala vrednost receptov in znašala pol milijarde evrov. Na čigav račun?

'Do 25. leta bo slep ali mrtev.' Diagnoza kot poslanstvo in zgodba o uspehu
23. 06. 2019 07.30
Tokratna kolesarska dirka Po Sloveniji je na slovenske ceste privabila tudi prav posebno ekipo, v kateri so vsi kolesarji diabetiki. Team Novo Nordisk ne kolesari le za športne dosežke. V ospredju njihovega dela je sporočilo vsem, ki se spopadajo z diabetesom - ne dovolite, da vas ima bolezen v oblasti.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?
31. 03. 2019 07.00
Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

Premalo spanca lahko povzroči psihične težave in sladkorno bolezen
09. 03. 2019 08.23
Pet dni zapored premalo spati, nato pa v soboto in nedeljo dlje poležati: to ni dobra strategija, kažejo rezultati najnovejše raziskave. Kronično pomanjkanje spanja moti presnovo in povečuje tveganje za bolezni – in ga konec tedna ni mogoče nadoknaditi.

Vse več nosečnic s sladkorno, si zdravstvo tako le polni blagajno?
04. 12. 2018 06.00
V letu 2017 se je moralo v diabetološki ambulanti zglasiti 1700 nosečnic, obravnava ene stane 85 evrov na mesec. Naši zdravniki so leta 2011 med prvimi v Evropi smernice za sladkorno bolezen v nosečnosti znižali na 5,1 milimola na liter na tešče. Zakaj je mejna vrednost postavljena tako nizko? S tem želimo spodbuditi k bolj zdravemu načinu življenja tudi na dolgi rok, odgovarjajo strokovnjaki.

Zvezdnik obeležil 13 let življenja z diabetesom
18. 11. 2018 13.24
26-letni Nick Jonas že 13 let živi z avtoimunsko boleznijo. Na svojem instagram profilu je delil fotografijo, pod katero je opisal, kakšno je zdaj njegovo življenje in kako hvaležen je, ker so zdravniki pred 13 leti pravočasno odkrili vzrok njegovega naglega izgubljanja kilogramov.

BLOG: Najboljši vitamini za ženske
28. 10. 2018 07.00
Drage moje dame, kljub temu, da se zelo trudite ohranjati mladosten videz, pravo telesno težo in se zdravo prehranjujete, se lahko zgodi, da v telo ne vnašate zadostne količine vitaminov, ki so za vas, vaše zdravje, izgled in počutje, izjemnega pomena. Vas zanima, na vnos katerih bi morale biti še posebej pozorne?

Ženske so bolj dosledne pri zajtrku in zelenjavi, moški pri ribah
25. 08. 2018 15.14
Raziskava NIJZ spodbudno kaže, da se v Sloveniji povečuje delež ljudi, ki vsakodnevno uživajo zelenjavo in redno zajtrkujejo, zmanjšuje pa se delež tistih, ki uživajo sladkane pijače. Kljub temu se v povprečju vsak drugi še vedno prehranjuje nezdravo.

BLOG: Popoln poletni sadež
19. 08. 2018 07.10
Lubenica je nizkokalorično, okusno sadje, ki nas v vročih poletnih dneh osveži ter hidrira. Kar pa najbolj odlikuje ta poletni sadež, je definitivno to, da je lubenica izjemen vir antioksidantov, vitaminov in mineralov.

Z novimi trošarinami nad socialno najšibkejše – kaj pa zdravje?
25. 05. 2018 11.27
Slovenija po zgledu nekaterih evropskih držav že več let razmišlja o uvedbi dodatnih trošarin na nezdravo hrano in pijačo. Vladni strokovnjaki ob tem v ospredje ves čas postavljajo skrb za zdravje, a vse več analitikov je prepričanih, da gre samo za poskus, kako obogatiti državno blagajno in že tako revne pahniti v še večjo bedo. Strokovnjaki so namreč medtem dokazali, da se da zdravje izboljšati tudi z drugačnimi pristopi.

Želite shujšati na delovnem mestu? Sedenje zamenjajte za stanje
02. 02. 2018 09.38
Kdor na delovnem mestu v pisarni sedi povprečno okoli šest ur dnevno in bi se želel znebiti kakšnega odvečnega kilograma, to lahko stori na preprost način. Sedenje zamenjajte za stanje, svetujejo ameriški kardiologi. S stanjem namreč v eni uri porabimo 0,15 kalorije več kot s sedenjem.

Kako sem znižal sladkor v krvi, pomagal pa sem si na popolnoma naraven način!
23. 01. 2018 09.24
Vedel sem, da ne smem prenehati jemati zdravil za sladkor ... Pa sem vendar poskusil še nekaj drugačnega* in to je moja neverjetna zgodba.

Življenje s sladkorno boleznijo sem si olajšal samo v enem tednu
03. 01. 2018 06.30
Za vsako ceno sem želel najti naravno rešitev, ki bi mi olajšala življenje s sladkorno boleznijo. Našel sem nekaj, za kar bi moral vedeti VSAK človek, saj lahko vsi enkrat postanemo diabetiki!

Življenje s sladkorno boleznijo sem si olajšal samo v enem tednu
20. 12. 2017 06.30
Za vsako ceno sem želel najti naravno rešitev, ki bi mi olajšala življenje s sladkorno boleznijo. Našel sem nekaj, za kar bi moral vedeti VSAK človek, saj lahko vsi enkrat postanemo diabetiki!

Smrt štiriletne Sofie zaradi malarije buri duhove v Italiji
05. 09. 2017 14.14
Zdravnike v Italiji zaposluje smrt štiriletne Sofie, ki je zbolela za eno najhujših oblik malarije. Deklica namreč ni potovala v tujino, je pa bila na pregledu v bolnišnici na severu Italije, kjer sta se zdravila dva otroka z malarijo, a ni bila v stiku z njima.

S patentirano slovensko učinkovino Belinal® nad povišano vrednost krvnega sladkorja
28. 06. 2017 07.51
Sladkorna bolezen je postala epidemija tretjega tisočletja. Sedem odstotkov odrasle populacije trpi za posledicami sladkorne bolezni. Letno na svetu zaradi diabetičnih zapletov umre 5 milijonov ljudi.

Ruski zdravilec verjame, da je zdravje dosegljivo vsakomur
22. 06. 2017 07.45
Številni ruskega zdravilca Maksima Osipova opisujejo kot čudodelca, saj je pomagal tudi tistim, nad katerimi so vsi drugi obupali.

Lidl Slovenija bo zmanjševal vsebnost dodanega sladkorja in soli v izdelkih lastnih blagovnih znamk
26. 05. 2017 10.38
Lidl Slovenija je predstavil zavezo, s katero bo v vseh izdelkih lastnih blagovnih znamk do leta 2025 vsebnost dodanega sladkorja in soli zmanjšal skupno za 20 odstotkov. Z zavezo bodo uresničevali pobude kupcev za izboljševanje kakovosti ponudbe.

Kaj bi se zgodilo, če bi vsi ljudje na svetu postali vegetarijanci oz. vegani?
15. 03. 2017 06.30
Proizvodnja mesa, še posebej govejega, je zelo obremenjujoča za okolje, saj v zrak sprošča ogromne količine toplogrednih plinov. Veliko je polemik okoli tega, kaj bi se zgodilo, če bi vsi ljudje na svetu postali vegetarijanci ali celo vegani. Strokovnjaki omenjajo številne pozitivne učinke, a porajajo se tudi skrbi.

Vzgajamo generacije kronično bolnih ljudi: Skoraj je ni šole, ki ne bi poznala otroka, težkega sto kilogramov
19. 01. 2017 15.40
Naši otroci se bistveno premalo gibljejo, več kot tretjina otrok je predebelih, le dobra tretjina otrok se športno udejstvuje, kaže raziskava Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. "Vzgajamo generacije mladih bolnih ljudi, ki bodo prve posledice, kot so bolezni srca in ožilja ter prevelika telesna teža, čutili že pri 30," opozarja podpredsednik društva Franc Zalar.

Moškim je bolj vseeno, če so debeli in zato bolni
13. 12. 2016 10.38
Pandemija debelosti je tudi slovenski problem, zlasti revnejših in tistih na vzhodu države. Debelih je skoraj petina Slovencev. Močno izstopajo moški, saj pri njih debelost iz leta v leto narašča, presega 20 odstotkov. Posledično narašča število kroničnih bolezni, najbolj sladkorna bolezen tipa II, danes jo ima že kar 125.000 ljudi, vsako leto na novo zboli 2500 oseb.

Imate preveč radi meso, da bi se mu povsem odpovedali? Lahko postanete fleksitarijanec
11. 12. 2016 06.30
Uživanje manjših količin mesa bi bilo dobro tako za naš planet kot naše zdravje. Ni treba, da zaradi tega postanete vegetarijanec ali vegan. Fleksitarianizem vam omogoča, da se začnete pravilneje in bolj zdravo prehranjevati, ne da bi se morali povsem odpovedati slastnim zrezkom in hamburgerjem. Omejitve si postavite sami.

Vrhunski kljub bolezni
18. 11. 2016 18.49
Zdrava in redna prehrana je življenjskega pomena za sladkorne bolnike, ki jih je v Sloveniji okoli 130.000. Da je mogoče tudi s to boleznijo postati vrhunski športnik, dokazujejo člani nogometne diabetične reprezentance. Na evropskem prvenstvu so se uvrstili na odlično peto mesto, ob svetovnem dnevu diabetesa pa so v Novi Gorici prepričljivo porazili še ekipo znanih Slovencev.