dialog

Kontaktna skupina za prepoved izvoza orožja v ZRJ
09. 03. 1998 18.27
Članice kontaktne skupine, z delno izjemo Rusije, so na današnjem srečanju v Londonu, posvečenem položaju na Kosovu, sprejele akcijski načrt, v katerem so med drugim zapisale, da bodo od Varnostnega sveta ZN zahtevale uvedbo mednarodnega embarga na prodajo orožja ZRJ. Tako želijo prisiliti Beograd, da bo končal nasilje na Kosovu in začel dialog z Albanci.

Dialog med Ljubljano in Beogradom je treba nadaljevati
09. 03. 1998 16.23
Na današnjih neformalnih pogovorih visokih delegacij zunanjih ministrstev Slovenije in ZR Jugoslavije v Ljubljani strani nista dosegli nobenega konkretnega dogovora o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama, prevladalo pa je prepričanje, da je dialog med Ljubljano in Beogradom treba nadaljevati, saj je nenazadnje v interesu ljudi iz obeh držav in splošne stabilizacije na Balkanu. Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič, ki je o vsebini pogovorov v Vili Podrožnik edini seznanil novinarje, je izrazil pričakovanje, da se bodo odnosi med Slovenijo in ZR Jugoslavijo sorazmerno kmalu normalizirali. Jugoslovanska stran ni dala nobene izjave za javnost.

Na Kosovem bo treba hitro in ostro ukrepati
09. 03. 1998 08.54
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je po srečanju s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom v Parizu danes poudarila, da je treba v nekdanji Jugoslaviji "hitro in ostro ukrepati".

Nasilje na Kosovu bo moralo prenehati
04. 03. 1998 09.26
Ameriški odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard je sinoči opozoril predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića, da tvega svoj stolček, če nasilje na Kosovu ne bo takoj prenehalo. Opozoril ga je še, da Združene države ne bodo dopustile nasilja in bodo nanj odgovorile z najstrožjo kaznijo, kar pa bi pomenilo konec Miloševićeve vladavine. Gelbard je ZR Jugoslaviji zagrozil tudi s ponovno uvedbo sankcij, če ne zaustavi nasilja v pokrajini. Stroge triletne sankcije so proti ZR Jugoslaviji uvedli po koncu vojne leta 1995. Mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International je obsodila nasilje na Kosovu in mednarodno skupnost pozvala, naj ukrepa. Finska zunanja ministrica Tarja Halonen je po pogovoru z jugoslovanskim kolegom Živadinom Jovanovićem sinoči prav tako zahtevala takojšnji in brezpogojni dialog med oblastmi v Beogradu in albanskimi predstavniki na Kosovu.

Makedonija močno zaskrbljena zaradi razmer na Kosovu
03. 03. 1998 17.07
Makedonija je globoko zaskrbljena zaradi razmer na Kosovu in poziva jugoslovanske oblasti ter vodilne predstavnike kosovskih Albancev, naj čimprej vzpostavijo dialog, je navedeno v sporočilu makedonskega zunanjega ministrstva.

Trije sindikati enotno proti vladi
03. 03. 1998 16.31
Tri sindikalne centrale - KSS Pergam, Konfederacija sindikatov Slovenije 90 in Neodvisnost KNS Slovenije - so se odločile za skupen nastop proti vladni politiki, ki se po njihovem mnenju odraža v katastrofalnem položaju zaposlenih. Kot menijo, bo le enotno sidnikalno gibanje kos takemu ravnanju vlade. Predsedniki omenjenih sindikatov Dušan Rebolj, Boris Mazalin in Slavko Kmetič so na skupni novinarski konferenci, ki je sledila sestanku predsedstev treh sindikatov, zagrozili z izstopom iz pogajanj o reformi pokojninskega sistema, v kolikor bo parlament po podpori vlade sprejemal zakone, ki pomenijo prejudiciranje reforme.

Turčija za konstruktiven dialog na Kosovu
03. 03. 1998 12.27
Turčija je danes pozvala h "konstruktivnemu dialogu" med stranmi na Kosovu in se zavzela za pogajalsko rešitev v okviru ozemeljske celovitosti Zvezne republike Jugoslavije.

Apostolski nuncij znova pri predsedniku Kučanu
02. 03. 1998 16.22
Predsednik RS Milan Kučan je sprejel apostolskega nuncija dr. Edmunda Farhata. Izmenjala sta mnenja o sedanjem stanju v odnosih med državo in Rimskokatoliško cerkvijo ter pri tem soglašala, da je treba pospešiti pogovore med vlado in slovenskimi škofi pri iskanju rešitev za odprta vprašanja na tem področju. Medsebojno razumevanje in spoštovanje, strpen dialog, spoštovanje ustavnega reda naše države in avtonomija cerkve so po besedah sogovornikov ključni za uspešnost pogajanj.

EU poziva h konstruktivnemu dialogu glede Kosova
23. 02. 1998 18.30
Zunanji ministri Evropske unije so danes v Bruslju pozvali oblasti v Beogradu in vodstvo albanske skupnosti na Kosovu, naj nujno vzpostavijo poln in konstruktiven dialog.

Poziv k pogajanjem
17. 02. 1998 13.20
Vodstvi Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije pozivata generalnega direktorja Laboda d.d. Novo mesto in direktorico Laboda Delta, konfekcija d.o.o. Ptuj ter stavkovni odbor, da ponovno vzpostavijo odnose, ki bodo omogočili nadaljnja pogajanja s ciljem ohranitve delovnih mest, socialne varnosti zaposlenih in ohranitve družbe Labod Delta, Konfekcija d.o.o. Ptuj, so sporočili iz omenjenih sindikatov.

Kitajski premier za konstruktiven dialog o človekovih pravicah
16. 02. 1998 15.17
Kitajski premier Li Peng, ki se mudi na večdevnem uradnem obisku na Nizozemskem, je med današnjim srečanjem z nizozemskim kolegom Wimom Kokom poudaril, da se bo Kitajska zavzemala za konstruktiven političen dialog z Evropsko unijo. Obisk kitajskega ministrskega predsednika na Nizozemskem, ki je namenjen predvsem krepitvi gospodarskih stikov med državama, poteka v senci protestov in razprav o kršitvah človekovih pravic na Kitajskem.

Francija za konstruktiven dialog s Kitajsko
23. 01. 1998 15.24
Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je ob koncu dvodnevnega obiska na Kitajskem dejal, da je Pariz pripravljen začeti konstruktiven dialog s Pekingom glede človekovih pravic. "Naš namen je začeti dialog v konstruktivnem duhu in ne v duhu konfrontacije," je izjavil Vedrine na novinarski konferenci v Pekingu po srečanju z najvišjimi kitajskimi državniki. Vodja francoske diplomacije se je danes sešel s kitajskim kolegom Qian Qichenom ter namestnikom premiera Li Lanchingom, sprejel pa ga je tudi kitajski predsednik Jiang Zemin.

Izredni odnosi med Slovenijo in Makedonijo
21. 01. 1998 16.30
Slovenski in makedonski predsednik, Milan Kučan in Kiro Gligorov, sta po današnjih delovnih pogovorih v Ljubljani v izjavah za javnost potrdila dobro sodelovanje med državama, podobnost interesov Slovenije in Makedonije pri vključevanju v evroatlantske organizacije, pri čemer je Slovenije po besedah Gligorova "nekoliko naprej", ter pripravljenost za nadaljnji dialog na vseh področjih. Gligorova na kratkem obisku v Sloveniji spremlja tudi zunanji minister Blagoj Handžiski. S slovenske strani je na današnjih pogovorih sodeloval tudi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri.Slovenski in makedonski predsednik, Milan Kučan in Kiro Gligorov, sta po današnjih delovnih pogovorih v Ljubljani v izjavah za javnost potrdila dobro sodelovanje med državama, podobnost interesov Slovenije in Makedonije pri vključevanju v evroatlantske organizacije, pri čemer je Slovenije po besedah Gligorova "nekoliko naprej", ter pripravljenost za nadaljnji dialog na vseh področjih. Gligorova na kratkem obisku v Sloveniji spremlja tudi zunanji minister Blagoj Handžiski. S slovenske strani je na današnjih pogovorih sodeloval tudi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri.

Delegacija EU in alžirska vlada za razjasnitev nedavnih pokolov
20. 01. 1998 09.07
Delegacija Evropske unije se bo v Alžiru danes sestala s predstavniki alžirske vlade in opozicije. Na pogovorih bodo skušali razjasniti nedavne pokole, v katerih je bilo od začetka postnega meseca ramadana konec decembra ubitih na stotine civilistov. EU želi "pospešiti politični dialog z Alžirijo" in konstruktivno prispevati k "lajšanju trpljenja alžirskega prebivalstva", je ob prihodu delegacije evropske trojke v Alžir v ponedeljek zvečer povedal namestnik britanskega zunanjega ministra Derek Fatchett.

Iranski poslanci zavračajo dialog z ZDA
18. 01. 1998 12.06
Več kot 200 od skupno 270 poslancev iranskega parlamenta je danes podpisalo peticijo, v kateri so izrazili trdno podporo vrhovnemu verskemu voditelju ajatoli Aliju Hameneiu pri njegovem zavračanju vsakršnega uradnega dialoga z Združenimi državami, poroča iranska tiskovna agencija IRNA.

Turčija se z EU ne namerava pogajati
08. 01. 1998 12.56
Turška delegacija bo na policijskem vrhu, ki se je danes začel v Rimu, izrazila pripravljenost na sodelovanje z Italijo in drugimi evropskimi državami pri zajezitvi vala kurdskih beguncev, so sporočili v Ankari, kjer pa dodajajo, da se ne bodo neposredno pogajali z Evropsko unijo, saj so z njo po decembrskem luksemburškem vrhu prekinili politični dialog.

Ali se ZDA do Irana še vedejo v duhu hladne vojne?
08. 01. 1998 09.58
Iranski predsednik Mohamed Hatami je Združenim državam očital, da se do njegove države še vedno vedejo v duhu hladne vojne. Kot primer je navedel gospodarske sankcije proti Teheranu in uradno podpiranje načrtov za zrušenje islamskega državnega vodstva. Dejal je, da morajo ZDA prenehati s svojo sovražno politiko, potem pa bi lahko vzpostavili nove politične odnose. Dodal je, da ni nobenega znaka, da se je ta odnos spremenil, sicer pa Iran zaenkrat lahko shaja tudi brez odnosov z Združenimi državami.

Odzivi na turško odločitev o prekinitvi dialoga z EU
15. 12. 1997 09.37
V evropskih prestolnicah odmeva odločitev Turčije po sobotnem vrhu Evropske unije, da bo prekinila politični dialog s petnajsterico, ker ta Ankare ni vključila v širitvene načrte. Medtem ko v Bruslju po besedah tamkajšnjih diplomatov čakajo na uradno obvestilo iz Ankare, je nemški zunanji minister Klaus Kinkel dejal, da je turška odločitev vredna obžalovanja in je neupravičena. Poudaril je, da turška pot v Evropo vodi preko rešitve vprašanj, povezanih s spoštovanjem človekovih pravic, Kurdi, Grčijo in Ciprom. Francija po besedah ministra za evropske zadeve Pierra Moscovicija razume razočaranje Ankare, si bo pa prizadevala, da se odnosi z Ankaro uredijo.

Tesnejše sodelovanje med Rusijo in srednjeameriškimi državami
29. 11. 1997 11.34
Države Srednje Amerike naj bi v prihodnje tesneje sodelovale z Rusijo. Na srečanju med zunanjimi ministri tega območja in njihovim ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom sta se obe strani dogovorili za ustanovitev foruma za dialog. Njegov cilj je krepitev sodelovanja na področju trgovine, investicij, kulture, znanosti in športa.

Na srečanju zunanjih ministrov peterice bo razprava potekala o ruskem predlogu za razrešitev iraške krize
19. 11. 1997 13.26
Francosko zunanje ministrstvo je danes potrdilo, da bo zunanji minister Hubert Vedrine drevi odpotoval v Ženevo, kjer se bo s kolegi iz Združenih držav, Velike Britanije in Rusije ponoči srečal na pogovorih o rešitvi iraške krize. Na srečanju bodo ministri proučili iraški odgovor na ruski načrt za rešitev krize. Ruski zunanji minister Primakov je že odpotoval v Ženevo. Pred tem se je o iraški krizi pogovarjal s kitajskim kolegom Qian Qichenom. Iraški tisk pa danes piše, da Bagdad ne bo privolil v nikakršne koncesije v svojih zahtevah do Združenih narodov. Zahteve Iraka so po oceni tiska pravične in legitimne, zato morajo vsa diplomatska prizadevanja in dialog izhajati iz teh zahtev. Najpomembnejša zahteva je ukinitev embarga na izvoz nafte. Ameriška letalonosilka George Washington, ki jo je Bill Clinton kot okrepitev poslal v Zaliv, ne bo do tja priplula pred petkom. V puščavi Negev na jugu Izraela se trenutno urijo elitne ameriške enote, vendar je tiskovni predstavnik ameriškega veleposlaništva v Tel Avivu zanikal, da bi se enote pripravljale na morebitno vojno proti Iraku.