diplomacije

Romanu Leljaku naj bi Avstralci preprečili vstop v državo

07. 12. 2018 15.23

Po poročanju hrvaških medijev so na letališču v Sydneyju preprečili vstop slovenskemu publicistu in pisatelju Romanu Leljaku. Leljak naj bi v Avstraliji promoviral svoj kontroverzni dokumentarni film Mit o Jasenovcu, v katerem negira vojne zločine v hrvaškem taborišču Jasenovac v času 2. svetovne vojne. Avstralski organi naj bi prejeli anonimno prijavo zoper Leljaka.

Slovaški minister Lajčak preklical odstop

07. 12. 2018 13.41

Vodja slovaške diplomacije Miroslav Lajčak je sporočil, da preklicuje svojo odločitev o odstopu, ki jo je obelodanil prejšnji teden, ker je parlament v Bratislavi zavrnil dogovor ZN o migracijah. "Odločil sem se, da še naprej opravljam mandat ministra za zunanje in evropske zadeve," je zapisal Lajčak.

Ralph Lauren: prvi ameriški modni oblikovalec, ki bo povišan v viteza

15. 11. 2018 06.00

Ralph Lauren bo v kratkem povišan v častnega viteškega poveljnika najprestižnejšega reda britanskega imperija. V zgodovino se bo zapisal kot prvi ameriški modni oblikovalec, ki je prejel viteški naziv.

Polkovnik avstrijske vojske vohunil za Rusijo

09. 11. 2018 13.21

Upokojeni polkovnik avstrijske vojske naj bi od 90. let prejšnjega stoletja do letos sodeloval z rusko obveščevalno službo. Primer preučuje avstrijsko tožilstvo, sta danes javnosti sporočila avstrijski kancler Sebastian Kurz in obrambni minister Mario Kunasek. Če bodo sum potrdili, to ne bo izboljšalo odnosov med Rusijo in EU, je poudaril Kurz.

Cerar: Prav je, da vlada izrazi morebitne pomisleke glede dogovora

06. 11. 2018 16.02

SDS je zahtevala sklic izredne seje državnega zbora o dogovoru Združenih narodov o varnih, urejenih in zakonitih migracijah. Kot je povedal Grims, SDS od vlade zahteva, naj v celoti zavrne ta dogovor. Pozivu k zavrnitvi se je pridružila tudi Nova Slovenija. Zunanji minister Cerar pa je dejal, da mora vlada sprejeti odločitev o stališču Slovenije glede globalnega dogovora ZN o migracijah.

Vprašanje meje na irskem otoku še naprej pretrd oreh

15. 10. 2018 19.11

Britanska premierka Theresa May kljub temu, da se pogajanja z Brusljem že nekaj časa ne premaknejo z mrtve točke, še vedno verjame, da je dogovor o brexitu dosegljiv. Tudi vodje diplomacij držav EU so ocenili, da je še čas za dogovor o urejenem izstopu Britanije iz EU.

Bulčeva odločno zavrača kritike v povezavi z arbitražo

19. 09. 2018 17.59

Evropska komisarka Violeta Bulc je v Bruslju odločno zavrnila kritike v povezavi z arbitražno razsodbo. Izpostavila je, da je po njenem jasnem zastopanju slovenskih stališč kolegij dvakrat sprejel jasno odločitev, da je arbitražno razsodbo treba spoštovati. To sta ji danes zatrdila tudi Juncker in Timmermans.

Minister za javno upravo se zaveda problema plač, a pogajanj s sindikati ne bo vodil

14. 09. 2018 10.00

Ministri in ministrice predajajo delo. Premier Marjan Šarec ne pričakuje, da bo vlada imela sto dni miru. Da se bo nova vlada morala takoj lotiti dela, pa nakazujejo tudi poteze sindikatov javnega sektorja, ki so neposredno po izvolitvi ministrske ekipe pozvali k takojšnjim pogajanjem. Novi minster za javno upravo se je na to že odzval.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?

14. 09. 2018 06.00

13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Cerar za odprto in uravnoteženo zunanjo politiko

04. 09. 2018 06.35

Kandidatka za kmetijsko ministrico Aleksandre Pivec, kandidat za zunanjega ministra Miro Cerar, kandidat za notranjega ministra Boštjan Poklukar, kandidat za ministra za izobraževanje znanost in šport Jernej Pikalo in kandidat za ministra brez resorja, pristojen za razvoj, strateške projekte in kohezijo Marko Bandelli so po zaslišanjih dobili podporo svojih odborov.

Kadrovski razrez: katera od strank bo ugriznila v najbolj kislo jabolko?

12. 08. 2018 18.20

Potem ko je peterica strank po mukotrpnih usklajevanjih dorekla vsebino koalicijske pogodbe in projektno sodelovanje z Levico, je zdaj na vrsti morda še trši oreh: kadrovski razrez. Do vseh imen še zdaleč niso prišli, najprej se bodo namreč morali dogovoriti, kako med stranke razdeliti resorje.

Trump spremenil retoriko: trdi, da se mu je v Helsinkih zgolj zareklo

17. 07. 2018 08.54

Čeprav sta tako Putin kot Trump z izkupičkom vrha v Helsinkih zadovoljna, je bil nastop morda Trumpova največja napaka doslej. Kritike dežujejo tako z leve kot desne, ocenjujejo ga kot bizarnega, njegov najslabši dan doslej, kot državno izdajo in sramoto.Trump pa sedaj zavrača kritike in pravi, da se mu je zgolj zareklo.

Grki in Makedonci končujejo spor o imenu: rešitev je Republika Severna Makedonija

12. 06. 2018 18.20

Grčija in Makedonija sta dosegli dogovor o imenu slednje za končanje spora, ki traja že 27 let. Spor med Grčijo in Makedonijo o uradnem imenu slednje traja že od leta 1991 in je zaradi grške blokade glavna ovira Makedoniji na poti v EU in zvezo Nato.

Kdo se bo s kom pogovarjal na povolilni ponedeljek?

01. 06. 2018 21.18

Zadnje televizijsko soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami: osem najmočnejših tekmecev je še zadnjič merilo moči, neposredno smo soočili tudi oba najverjetnejša mandatarja. Neopredeljenih volivcev je več kot petina in vse kaže, da bo prav njihov glas odločilen.

Slovenija si prizadeva za zaščito čebel na ravni EU

15. 05. 2018 15.36

Slovenija, ki je uspela s pobudo za razglasitev 20. maja za svetovni dan čebel, si zdaj prizadeva za zaščito čebel na ravni EU. Pogovori o tem že potekajo, minister Dejan Židan si želi, da bi to Evropska komisija storila še pred koncem aktualnega mandata, torej do sredine prihodnjega leta. S tem se namreč odpre pot za podporo čebelarstvu.

'Ne bomo dopustili, da Trump zmaga v tej psihološki vojni'

09. 05. 2018 06.55

Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump izkazal, da ne bo poslušal nikogar, in ZDA umaknil iz iranskega jedrskega sporazuma, so zdaj vse sile preostalih podpisnic usmerjene k ohranitvi sporazuma. Največ obžalovanja je bilo seveda slišati iz ust evropskih voditeljev, Iran pa je sporočil, da bo, kljub napovedanim ameriškim sankcijam, vztrajal pri dogovoru.

Adijo, Rex Tillerson. Pozdravljen, Mike Pompeo

26. 04. 2018 20.23

Ameriški senat je s 57 glasovi proti 42 potrdil nekdanjega kongresnika in direktorja Cie Mika Pompea na položaj državnega sekretarja ZDA, kamor prihaja namesto naftnega direktorja Rexa Tillersona, ki ga je Trump po letu dni vodenja ameriške diplomacije odpustil.

Inšpektorji čakajo na dovoljenje za vstop v Dumo

16. 04. 2018 06.53

Rusija in Sirija še nista dovolili ekipi strokovnjakov Organizacije za prepoved kemičnega orožja vstopa v sirsko mesto Duma, kjer želijo preiskati, ali je tam res prišlo do napada s kemičnim orožjem, je sporočilo britansko veleposlaništvo na Nizozemskem.

Erjavec: Nesprejemljivo je, da je v času sirskega konflikta večkrat prišlo do uporabe kemičnega orožja

14. 04. 2018 13.58

Slovenska politika večinoma podpira napad zaveznic na cilje, kjer naj bi sirski režim skrival kemično orožje. Predsednik republike Borut Pahor pa pričakuje, da se bo mednarodna skupnost ob tem ukrepu takoj osredotočila na diplomatsko reševanje vseh odprtih vprašanj po mirni poti.

Šarec ne želi druge Švice, raje kot prazne obljube ima kakšen glas manj, Kučan in Janša pa ga ne zanimata

14. 04. 2018 13.30

"Raje dobimo kakšen glas manj, kot pa da bi ljudem lagali in trosili lažne obljube," je v nagovoru na zboru članov stranke LMŠ poudaril novi stari predsednik Marjan Šarec. Med ključnimi programskimi cilji programa Liste Marjana Šarca so med drugim sicer reforma političnega in volilnega sistema, skrb za varnost in boj proti kriminalu.

'Odgovor Hrvaške na pismo glede arbitraže dokaz o obstoju sodbe'

11. 04. 2018 09.47

Da se bo Hrvaška izrekla o tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe in tudi ustno pojasnila svoja stališča, je dokaz, da arbitražna razsodba obstaja, je prepričan Karl Erjavec.

Erjavec: Neudeležba Hrvaške na srečanju v Bruslju 2. maja bi bila klofuta za Evropsko komisijo

10. 04. 2018 13.06

Evropska komisija v povezavi s slovenskim pismom glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama predlaga ustno obravnavo 2. maja. Karl Erjavec ob tem srečanje v Bruslju razume kot poskus, da se Hrvaško prepriča v spoštovanje razsodbe arbitražnega sodišča.

Trump Putinu predlagal srečanje v Beli hiši, za gostiteljico se je ponudila tudi Srbija

02. 04. 2018 13.59

Ruski zunanji minister Lavrov je dejal, da bi bila zastrupitev nekdanjega dvojnega agenta Skripala z živčnim strupom lahko v interesu britanske vlade. Trump pa naj bi v telefonskem pogovoru z Vladimirjem Putinom predlagal vrh držav. Datum zaenkrat še ni znan, srbski zunanji minister pa je povedal, da bi srečanje lahko gostila Srbija.

Združeni narodi: razmere so podobne hladni vojni

29. 03. 2018 06.21

Erjavec je v pogovoru z veleposlanikom Šeligom ponovno izrazil zaskrbljenost zaradi uporabe živčnega plina v Veliki Britaniji. Rusija obžaluje sprejetje slehernih ukrepov, ki vodijo stran od konstruktivnega razvoja meddržavnih odnosov. Vsem državam, ki so izgnale ruske diplomate, bo odgovorila z enakim ukrepom. Guterres pa je posvaril pred napetostmi kot v hladni vojni.

Kneisslova: Avstrija podpira stališče Slovenije glede arbitražne razsodbe

20. 03. 2018 13.57

Avstrijska zunanja ministrica Karin Kneissl, ki se mudi na predstavitvenem obisku v Sloveniji, je po pogovorih z zunanjim ministrom Karlom Erjavcem poudarila, da Avstrija v luči pravne varnosti in mednarodnega prava podpira stališče Slovenije glede arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Strokovnjaki bodo preučili vzorce živčnega strupa, Rusija bi na pomoč poklicala detektiva Poirota

18. 03. 2018 12.47

Ruski veleposlanik Čižov trdi, da bi bil lahko britanski raziskovalni laboratorij vir izdelave živčnega strupa, s katerim sta se zastrupila bivši agent Skripal in njegova hčerka. Britanski zunanji minister Johnson je njegove trditve označil za "satiro". Strokovnjaki pa bodo na Otoku preučili vzorce živčnega strupa.

Hillary Clinton: Administracija predsednika Donalda Trumpa se ne zaveda nevarnosti pogajanj o jedrski razorožitvi s Pjongjangom

10. 03. 2018 10.15

Kitajski predsednik Ši Džinping je ameriškega in severnokorejskega voditelja pozval, naj se srečata čim prej. Donald Trump je odgovoril, da je dogovor s Severno Korejo še v nastajanju. Medtem pa Trumpova nasprotnica na predsedniških volitvah Hillary Clinton meni, da Washington nima dovolj izkušenih diplomatov za takšna pogajanja.

Renzi odstopil: Potrjujem 'ne' vladanju s skrajneži. Svojega mnenja nismo spremenili

05. 03. 2018 06.05

Po porazu na parlamentarnih volitvah je dosedanji italijanski premier Matteo Renzi odstopil z mesta vodje stranke. Na parlamentarnih volitvah v Italiji je s približno 37 odstotki glasov zmagalo desnosredinsko zavezništvo, znotraj katerega je do tujcev sovražna Liga premagala Berlusconijevo Naprej Italijo. Vodja Lige Matteo Salvini je po uspehu svoje stranke poudaril, da so Italijani Ligi dali mandat, da državo "osvobodi negotovosti in nestabilnosti".

'Ne gre več za politično, ampak za pravno vprašanje spoštovanja arbitražne razsodbe'

05. 03. 2018 15.12

Karl Erjavec je ponovil, da bo Slovenija pismo Bruslju glede arbitraže poslala takoj po obravnavi na parlamentarnem odboru za zunanjo politiko. To je nujen, potreben korak, saj "hrvaška stran ne samo, da ne spoštuje arbitražne razsodbe, ves čas prihaja tudi do incidentov, kar gotovo ni dobro", je povedal Erjavec.

Je Meghan Markle nova princesa Diana?

23. 02. 2018 06.21

Meghan Markle, zaročenka princa Harryja, postaja nova princesa Diana. Po priljubljenosti naj bi namreč že prekosila vojvodinjo Kate Middleton, skupnih točk s princeso Diano pa ima več, kot bi si mislili.