diplomacije

Konvencija predstavila predlog
06. 06. 2003 00.00
Kompromisni predlog prihodnjega institucionalnega ustroja EU, ki ga je pripravilo predsedstvo konvencije o prihodnosti Evrope, predstavlja podlago za končno soglasje o predlogu ustavne pogodbe unije, je ocenil predsednik konvencije Valery Giscard d'Estaing. Kompromisa sicer ni javno predstavil, temveč je le orisal njegove temeljne rešitve.

Srečanje Šarona in Abasa preloženo
27. 05. 2003 00.00
Srečanje med izraelskim in palestinskim premierom, ki je bilo predvideno za sredo, so preložili. Zunanji ministri EU so vpletene strani pozvali k uresničitvi časovnega načrta za mir, izraelska vojska pa je zjutraj vdrla v mesto Dženin ter tri okoliške vasi na severu Zahodnega brega.

Arafat zadovoljen, skrajneži ne
26. 05. 2003 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat je izrazil zadovoljstvo ob izraelskem sprejetju časovnega načrta za Bližnji vzhod. Po vsem Izraelu pa so potekale demonstracije desnousmerjenih Izraelcev proti odločitvi izraelske vlade. Tudi palestinski skrajneži, ki živijo na zasedenih palestinskih ozemljih, odobritev načrta ostro obsojajo.

London pozdravil izraelsko odločitev
26. 05. 2003 00.00
Britanski zunanji minister Straw je med prvimi pozdravil izraelski sprejem časovnega načrta za pomiritev izraelsko-palestinskega konflikta. Evropski časniki glede možnosti resničnega miru na Bližnjem vzhodu niso pretirano optimistični. Sodeč po neki javnomnenjski raziskavi pa mirovni načrt podpira tudi večina vprašanih Izraelcev.

Slovensko-češki odnosi odlični
21. 05. 2003 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob zaključku uradnega obiska na Češkem ocenil, da so odnosi med državama na vrhuncu. Z njim se je strinjal tudi njegov gostitelj, češki zunanji minister Cyril Svoboda.

Samomorilska napada v Afulu in Gazi
19. 05. 2003 00.00
V nakupovalnem središču v mestu Afula na severu Izraela se je pripetil nov samomorilski napad, v katerem so poleg napadalca umrle še tri osebe. Davi pa so bili na jugu Gaze v samomorilskem napadu ranjeni trije izraelski vojaki.

Peterle na čelu Evropskega parlamenta?
18. 05. 2003 00.00
Slovenski opazovalec v Evropskem parlamentu Lojze Peterle je po pisanju časnika Financial Times in tednika o dogajanju v EU European voice med najresnejšimi kandidati za novega predsednika Evropskega parlamenta.

Burns in Powell pozvala h končanju nasilja
04. 05. 2003 00.00
Namestnik ameriškega državnega sekretarja, pristojen za Bližnji vzhod, William Burns, in ameriški državni sekretar Colin Powell sta Palestince pozvala h končanju nasilja. Vodja izraelske laburistične stranke Amram Micma pa je odstopil s položaja predsednika stranke.

Zunanji ministri za enotno EU politiko
03. 05. 2003 00.00
Zunanji ministri EU in desetih prihodnjih članic so drugi dan neformalnega zasedanja v Grčiji govorili predvsem o skupni zunanji, varnostni in obrambni politiki. Kot je dejal minister Dimitrij Rupel, so se posvetili vprašanju, kaj je mogoče narediti, da bi EU govorila navzven z enim glasom in bila bolj učinkovita.

Pogovori o novi palestinski vladi
26. 04. 2003 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je o razvoju dogodkov na palestinskih območjih po telefonu sinoči pogovarjal z voditeljema ruske in egiptovske diplomacije. Govorili so o razvoju dogodkov na palestinskih ozemljih, "izraelskih napadih" in oblikovanju nove palestinske vlade pod vodstvom Mahmuda Abasa.

Powell opozoril Francijo
23. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je dejal, da se bo morala Francija zaradi nasprotovanja napadu na Irak soočiti s posledicami. Powell ni pojasnil, kakšne naj bi bile te posledice, Evropska komisija pa je izrazila prepričanje, da bodo ZDA spoštovale mednarodno pravo.

Sirija zadovoljna z Bushevo izjavo
21. 04. 2003 00.00
Sirski zunanji minister Faruk al Šara je zadovoljen z izjavo ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je poudaril, da Sirija v sporu z ZDA kaže znake sodelovanja. Kot je poudaril al Šara, je bila Sirija vedno proti vojnam, vendar hkrati za dialog z ZDA.

Evroparlamentarke zahtevajo ustavitev vojne
31. 03. 2003 00.00
Petdeset predstavnic Evropskega in nacionalnih parlamentov držav članic in kandidatk za članstvo v EU je podpisalo poziv proti <em>"nesmiselni"</em> vojni v Iraku. Kaže pa, da EU zaradi nevtralnosti ne bo usklajevala človekoljubne pomoči Iraku z vojaškimi operacijami ZDA.

Rop: Članstvo v EU izjemna priložnost
16. 04. 2003 00.00
<em>Članstvo v EU je za Slovenijo izjemna priložnost, na državi sami pa je, ali bo to izkoristila,</em> je ob podpisu pristopne pogodbe med EU in Slovenijo v Atenah dejal slovenski premier Anton Rop. Svoje poglede pa so ob slovesnem podpisu podali tudi zunanji minister Rupel, minister za evropske zadeve Potočnik, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Kacin in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Alojz Peterle.

Solana obiskal Beograd
11. 04. 2003 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Beogradu po pogovorih z najvišjimi predstavniki Srbije in Črne gore izrazil zadovoljstvo z aktivnostmi, ki jih nova državna skupnost izvaja na poti približevanja EU in pri preiskavi umora srbskega premiera Zorana Đinđića.

ZN zahtevajo politično vlogo v Iraku
10. 04. 2003 00.00
Večina članic Varnostnega sveta ZN se na sredinem sestanku o povojnem Iraku ni strinjala le s humanitarno vlogo, ki sta jim jo dodelila ameriški in britanski voditelj, Bush in Blair. Menijo namreč, da bi morali ZN po vojni igrati tudi politično vlogo.

Kdo bo obnavljal Irak?
10. 04. 2003 00.00
Pri povojni obnovi Iraka si marsikdo obeta dobre posle. Tudi slovenska podjetja, ki se pri iskanju priložnosti zanašajo tudi na pomoč naše diplomacije. Najbrž bodo Irak na novo gradile Združene države Amerike lahko pa tudi Združeni narodi.

Rupel na srečanju povabljenk v Nato
05. 04. 2003 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel se je v romunskem Snagovu v imenu predsednika vlade Antona Ropa udeležil neformalnega srečanja predsednikov vlad sedmerice držav, povabljenih v zvezo Nato.

Nemčija, Francija in Rusija o obnovi Iraka
04. 04. 2003 00.00
Zunanji ministri Francije, Rusije in Nemčije - Dominique de Villepin, Igor Ivanov in Joschka Fischer - so se na tristranskem srečanju v Parizu izrekli za osrednjo vlogo Združenih narodov pri povojni obnovi Iraka. De Villepin je ZDA očital, da že pred koncem vojne sklepajo pogodbe za obnovo države.

Podpis pogodbe o vstopu v Nato
26. 03. 2003 00.00
Na sedežu zveze Nato v Bruslju so veleposlaniki držav članic podpisali protokole o vstopu sedmih novih držav v Severnoatlantsko zvezo. Slovesnega podpisa protokolov so se udeležili tudi zunanji ministri prihodnjih članic, med njimi vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel.

Mednarodni odzivi na vojno
20. 03. 2003 00.00
Svetovni odzivi na začetek ameriškega napada na Irak so nasprotujoči. Medtem ko je ruski predsednik Putin prepričan, da vojaška akcija ni upravičena in francoski predsednik Chirac meni, da bo imel napad, ki ga je obsodil tudi turški predsednik Sezer, hude posledice za prihodnost, sta Japonska in Južna Koreja napad podprli.

Varnostni svet v senci vojne
19. 03. 2003 00.00
Nekaj ur pred iztekom ultimata ameriškega predsednika Georgea Busha Iraku so Rusija, Francija in Nemčija na zasedanju Varnostnega sveta ZN znova ostro obsodile grozeči napad ZDA in njenih zaveznic na Irak.

V pričakovanju Bushevega govora
17. 03. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo ob 02.00 po našem času nagovoril ameriške državljane. V govoru naj bi iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu postavil ultimat, da mora zapustiti Irak in opozoril, da se je "okno diplomacije zaprlo". Po poročanju našega vojnega poročevalca se ameriški in britanski vojaki že od zgodnjih jutranjih ur razporejajo vzdolž kuvajtsko-iraške meje, oklepne enote pa se postavljajo v posamezne skupine za napad.

Srbija in Črna gora dobila prvo vlado
17. 03. 2003 00.00
Parlament državne skupnosti Srbije in Črne gore (SČG) je danes potrdil seznam kandidatov za petčlanski ministrski svet (vlade) SČG, ki jo je predlagal prvi predsednik nove države Svetozar Marović.

Hu Jintao novi kitajski predsednik
15. 03. 2003 00.00
Kitajski ljudski kongres je za novega predsednika države izvolil generalnega sekretarja Kitajske komunistične partije Hu Jintaoa, ki je na tem položaju nasledil Jiang Zemina.

Intenzivneje o EU in Natu
04. 03. 2003 00.00
V času pred referendumoma o vstopu v EU in Nato, želi vlada javnost seznaniti s spremembami, ki bodo nastopile po vstopu Slovenije v EU in odgovoriti na vsa vprašanja, ki si jih zastavlja. O tem so govorili premier Rop, zunanji minister Rupel in minister za evropske zadeve Potočnik.

Civilne žrtve letalskih napadov
03. 03. 2003 00.00
Iz Iraka poročajo o šest mrtvih in 15 ranjenih civilnih žrtvah med nočnimi letalskimi napadi britanskih in ameriških zračnih sil v pristaniškem mestu Basra na jugu Iraka. ZDA in Velika Britanija sta okrepili zračne napade na iraške cilje na t. i. območju prepovedi poletov, kar naj bi pomenilo začetek priprav na kopensko invazijo na Irak.

Turška odločitev ostaja
02. 03. 2003 00.00
Turška vlada in predstavniki vladajoče Stranke za pravico in razvoj so preučili odločitev turškega parlamenta, ki je v soboto zavrnil namestitev ameriških vojakov. Vlada se je odločila, da zaenkrat ne bo ponovno pozvala parlamenta, naj odobri namestitev 62.000 ameriških vojakov.

Prve rakete že uničili
01. 03. 2003 00.00
Iraški strokovnjaki so pod nadzorom inšpektorjev za razoroževanje uničili prve rakete al-Samud 2, ki presegajo dovoljeni domet. Vodja inšpektorjev Blix je to odločitev Iraka pozdravil, predstavniki ZDA in Velike Britanije pa označili za trik.

ZDA od Iraka zahtevajo več
28. 02. 2003 00.00
Bagdad je sporočil, da bo v soboto pod nadzorom inšpektorjev za orožje začel uničevati prepovedane rakete al samud 2. Predstavniki ameriških oblasti pa iraškim zavezam ne verjamejo in poudarjajo, da se mora Irak povsem razorožiti. S tem se strinjata tudi španski in britanski premier, ki sta se srečala v Madridu.