do 20 let

Finančni ministri EU o uskladitvi davkov
11. 09. 1999 17.35
Finančni ministri držav članic EU nadaljujejo dvodnevno srečanje v finskem mestu Turku. Današnje pogovore bodo osredotočili na vprašanje davkov, vendar na tokratnem srečanju še ne pričakujejo dokončnih dogovorov.

Zakladi slovenskih cerkva v Narodni galeriji
11. 09. 1999 12.18
Od 16. septembra do 19. decembra bo v Narodni galeriji v Ljubljani na ogled razstava Zakladi slovenskih cerkva. Za razstavo so izbrali 194 eksponatov, s katerimi želijo prikazati tista izpovedno najbolj značilna ali po mojstrstvu izdelave najbolj dognana zlatarska dela, ki so se ohranila na Slovenskem v razponu od 13. stoletja do 30-ih let 20. stoletja. Gre za dela zlatarjev in pasarjev, ki so ustvarjali v Ljubljani, Mariboru in Celju, ter dela mojstrov zlatarske obrti iz drugih evropskih središč, kot so Augsburg, Fulda, Straubing, Nuernberg, Einsideln, Dunaj, Gradec, Benetke, Rim in Pariz. Ob razstavi je izšla monografija s katalogom del. Avtorica razstave je Marjetica Simoniti.

Kokain - modna droga mladih Britancev
09. 09. 1999 07.49
Uživanje kokaina se vse bolj širi med mladostniki v Veliki Britaniji, beli prah je postal že kar ''moda''. Po podatkih notranjega ministrstva se je lani uživanje kokaina med 20- do 24-letniki izredno povečalo. V starostni skupini od 16 do 29 let je 5 odstotkov vprašanih navedlo, da so ga že uživali. Po podatkih iz poročila temu botruje zgledovanje mladostnikov pri ''bogatih in slavnih'', čeprav oblasti še ne govorijo o nevarnosti epidemije po vzoru Združenih držav Amerike. Zloraba drog se je posebej povečala med revnejšimi sloji družbe, k čemur je pripomogel tudi nedaven padec cene kokaina.

V Genovi se predstavljajo dinozavri
08. 09. 1999 17.57
Trideset fosilnih ostankov dinozavrov, ki so živeli v puščavi Gobi v Mongoliji pred 65 do 125 milijoni let, je na ogled na razstavi v Genovi, ki bo odprta do 9. januarja 2000. Razstavo, ki jo je v Londonu že obiskalo več kot 70.000 ljudi, je pripravil Paleontološki center mongolske akademije za znanost. Poleg najdb so za razstavo izdelali tudi modele dinozaurov v naravni velikosti, ki se premikajo in celo govorijo. Puščava Gobi je zaradi posebne klime in ugodnih pogojev eno najbogatejših območij oz. najdbišč okamenelih ostankov dinozavrov. Na razstavi je med drugim videti ogromna skeleta dveh torbozavrov, sorodnikov ameriških tiranozavrov, ki v dolžino merita več kot deset metrov. Na razstavi so tudi vzorci jajc dinozavrov in njihovih zarodkov ter ostanki adrozaura, prazgodovinske živali, ki jo je krasil 30 centimetrov dolg kljun.

Umrl ''izumitelj'' Skrite kamere
08. 09. 1999 17.20
Allen Funt, čigar oddaja Skrita kamera je postala svetovno znana televizijska potegavščina, je umrl v nedeljo v starosti 84 let po daljši bolezni. Skrito kamero so na televiziji prvič prikazali leta 1984, vse do leta 1990 pa jo je vodil Funt sam.

Dvajset let galerije Commerce
07. 09. 1999 16.56
Galerija Commerce na Einspielerjevi ulici v Ljubljani letos slavi dvajset let delovanja. Prva razstava, slikarke Slavice Drev, je bila sicer že julija leta 1979, slovesno pa so galerijo odprli jeseni tistega leta, ko so se od 6. septembra do 1. oktobra predstavili bežigrajski slikarji in kiparji - Jirži Bezlaj, Lojze Čemažar, Rudi Gorjup, Tomaž Gorjup, Miloš Lavrenčič, Vladimir Pirnat, Janez Starman, Izidor Urbančič in Lujo Vodopivec. Novo sezono bo galerija ob svoji 20-letnici drevi ob 19. uri začela z razstavo del slikarke Mare Kraljeve, ki pojutrišnjem praznuje 90. rojstni dan. O umetnici, ki so ji razstavo v isti galeriji postavili že pred desetimi leti, ob njeni 80-letnici, bo spregovoril Mirko Juteršek, nastopili pa bodo tudi lutkar Nace Simončič in sekstet Zagoriški fantje.

Xanana Gusmao na prostosti
07. 09. 1999 16.48
Osem dni po glasovanju prebivalcev Vzhodnega Timorja za neodvisnost otoka so indonezijske oblasti danes po sedmih letih odpravile hišni zapor voditelju gibanja za neodvisnost otoka Xanani Gusmau, ki velja za vzhodnotimorskega Nelsona Mandelo.

Festival Ars Electronica v Linzu
04. 09. 1999 18.13
V avstrijskem mestu Linz se je danes začel festival računalniške umetnosti Ars Electronica. Do četrtka zvečer bodo umetniki in znanstveniki pripravili razstave in konference na temo biološke in genetske tehnologije. Osrednji dogodek letošnjega festivala bo simpozij z naslovom Sledi digitalni revoluciji še biološka? V ponedeljek zvečer bodo podelili nagrade za dosežke na področju interaktivne umetnosti šestim predstavnikom iz ZDA, Švedske, Velike Britanije in Avstrije. Festival Ars Electronica prirejajo že 20 let in je eden največjih festivalov umetnosti in tehnologije.

Germanisti proti prodaji Pesmi o Nibelungih
03. 09. 1999 18.12
Vodilni nemški germanisti protestirajo proti prodaji 800 let starega rokopisa Pesem o Nibelungih. V javnem pismu je nemško Društvo germanistov zapisalo, da je ''potrebno storiti vse, da bo rokopis dobil mesto v javni knjižnici''. ''Obstaja bojazen, da se bo eden izmed najpomembnejših nemških književnih spomenikov za zmeraj izgubil,'' poudarjajo germanisti. Rokopis, ki je nastal okrog leta 1200 in je sedaj v zasebni lasti, naj bi prodali za 20 do 25 milijonov mark. Pesem o Nibelungih je ena izmed najpomembnejših srednjevisokih nemških pesnitev. Junaški ep je sicer na seznamu kulturne dediščine in tako zaščitena pred izvozom v tujino.

Spremembe na vrhu OPEC
03. 09. 1999 10.21
Na vrhu organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) naj bi kmalu prišlo do kadrovske zamenjave. Avstrijski novinarji so izvedeli, da naj bi dosedanji generalni sekretar organizacije, Nigerijec Rilwanu Lukman, ki je funkcijo opravljal pet let, v mesecu dni odstopil. Nigerijec naj bi se vrnil v domovino, kjer naj bi prevzel funkcijo svetovalca predsednika. V OPEC-u domnev niso ne zanikali ne potrdili, v strokovnih krogih pa kot naslednika Nigerijca omenjajo predstavnika Irana in Savdske Arabije.

Dirkalnik F1 na dražbi hiše Sotheby's
03. 09. 1999 09.31
Natančen posnetek dirkalnika ekipe Jordan, ki ga je v sezoni 1996 vozil Brazilec Rubens Barrichello, bodo kot prvo tekmovalno vozilo ponudili na dražbi londonske hiše Sotheby's. Vozilo jordan 196 je razstavni model naravne velikosti, razen z imenom voznika pa je okrašen še z logotipi sponzorjev. Pričakujejo, da bodo vozilo prodali za 20.000 do 22.000 funtov. Na dražbi, ki bo 21. septembra, bodo skušali prodati še številne druge spominke na svetovne prvake formule 1 in dirkače, ki so osvojili velike nagrade v obdobju od 50. let do danes.

Razrešitev spora o mandatu Evropske komisije?
02. 09. 1999 20.46
Vodja poslanske skupine Ljudske stranke (PPE) v Evropskem parlamentu Hans-Gert Poettering je skušal danes nekoliko pomiriti spor z bodočim predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem v zvezi s trajanjem prihodnjega mandata komisije.

Skrivnost Velikega jezera rešena še letos?
31. 08. 1999 07.50
360-letno skrivnost o obstoju pošasti v Velikem jezeru na Švedskem naj bi razrešili do konca leta, saj so mnogi očividci ponovno potrdili obstoj pošasti, je povedal organizator konference o pošasti, raziskovalec Ole Matson. Trije očividci, prebivalci mesta Ostersund, v pokrajini Jamtland 600 kilometrov severozahodno od Stockholma, so povedali, da gre za dolgo pošast, temne barve, njeno telo je podobno zmajevemu, glava pa psu. Omenjen opis je podoben prejšnjim, je dejal Matson. Strokovnjaki sicer že vrsto let neuspešno poskušajo ujeti pošast Velikega jezera, ki jo je od leta 1635 videlo več kot 450 ljudi. Poleg Švedske in Škotske se lahko s pošastjo v jezeru ''pohvalijo'' tudi Kitajska, Rusija, Kanada, Kongo in ZDA.

V Srbiji poslej obvezno lastninjenje?
30. 08. 1999 11.06
V Srbiji je 7000 majhnih in srednje velikih podjetij, doslej pa se je lastninjenja lotilo samo 279 podjetij, kar so skromni štirje odstotki. Glavna ovira naj bi bil zakon, ki ne predpisuje obveznega lastninjenja.

Oster odziv Greenpeaca
25. 08. 1999 12.53
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je danes ostro kritizirala avstrijsko špedicijsko podjetje Felbermayr, ki namerava opraviti prevoz uparjalnikov za Nuklearno elektrarno Krško (NEK). Greenpeace je v svojem sporočilu podjetje pozval, naj to namero ''nemudoma opusti''.

Jutri bo na SP tekmovanja začela Betijeva
24. 08. 1999 20.13
Na 7. svetovnem prvenstvu v atletiki v španski Sevilli bo v sredo, 25. avgusta, od slovenskih tekmovalcev svoje nastope začela le Ljubljančanka Urška Beti (ob 13.10), ki bo v odsotnosti srebrne olimpijke iz Atlante Brigite Bukovec, slednja po operaciji še ni pripravljena za vrhunske nastope, tekla na 100 metrov z ovirami.

Stanovanjski sklad RS razpisuje nova posojila
24. 08. 1999 17.24
Stanovanjski sklad RS poziva k prijavam na 28. razpis za dolgoročna stanovanjska posojila za gradnjo, in sicer v višini 1,8 milijarde tolarjev. Obrazci za vloge so od včeraj že na voljo na vseh pooblaščenih enotah Pošte Slovenije, kjer jih bo mogoče dobiti do zaključka prijavnega roka. Vloge lahko interesenti oddajo od 6. do vključno 13. septembra s priporočeno pošiljko na naslov Stanovanjskega sklada RS, so sporočili iz SSRS.

Pevec skupine Montley Crue krivi podjetje Rocketdyne
20. 08. 1999 14.10
Vince Neil, pevec skupine Montley Crue, je vložil tožbo proti podjetju Rocketdyne, češ da je krivo za smrt njegove štiriletne hčerke Skylar. Deklica je pred štirimi leti (1995) umrla za posledicami redkega in skrivnostnega raka na jetrih. Neil je izjavil, da se hoče boriti v njenem imenu. Prebivalci in delavci v dolini Simi Valley so se namreč že nekaj časa pritoževali nad povišano stopnjo raka v okolici desetih nekdanjih jedrskih reaktorjev, kjer je še vedno tudi naprava za preizkušanje raket. Neil meni, da je podjetje Rocketdyne namenoma odlagalo odpadke na ozemlju blizu njegovega nekdanjega doma. Od 50. do 80. let se je v reaktorjih in laboratoriju 80 kilometrov severozahodno od Los Angelesa zgodilo več nesreč. Leta 1989 so sicer prenehali izvajati jedrske poskuse, še vedno pa preizkušajo gorivo in motorje na raketni pogon, saj je zmogljivosti leta 1996 odkupil Boeing.

V ponedeljek stavka na mariborskem letališču
20. 08. 1999 12.12
Zaradi neuspešnih pogajanj je stavkovni odbor sindikata podjetja Aerodrom Maribor včeraj sprejel sklep, da v ponedeljek, 23. avgusta, začne stavko. ''Obstaja sicer možnost, da s konkretnimi izpolnitvami zahtev stavko prekinemo glede na to, da se ob 10. uri letališče odpre,'' je za STA povedal predsednik stavkovnega odbora in sindikata podjetja Aerodrom Maribor Adi Lipovnik. Pobvedal je še, da je stavkovni odbor pred dnevi sklenil, da opozorilno stavko, ki naj bi prvotno trajala en dan, spremeni v redno stavko do izpolnitve zahtev.

Vzhodnoevropske novosti na hamburškem festivalu
19. 08. 1999 09.48
Deset let po odpravi železne zavese so se na hamburškem festivalu Internationale Sommertheater Festival odločili, da se bodo letos osredotočili na gledališko dogajanje v Vzhodni Evropi. Povabili so skupine iz Bolgarije, Estonije, Romunije, Rusije, Češke, Madžarske in Slovenije.

Mladi Nemci brez strokovne izobrazbe
17. 08. 1999 13.21
Čeprav je bila v Nemčiji, v primerjavi z drugimi evropskimi državami, dolga leta nezaposlenost na zavidljivo nizki ravni, pa tokrat rezultati študije, ki jo je pripravil Inštitut Emnid, kažejo da kar 1,3 milijona mladih Nemcev nima srednje strokovne izobrazbe. Samo lansko leto se je število teh povečalo za dodatnih 130.000, piše Vjesnik.

Judi v Philadelphiji
16. 08. 1999 10.16
S slavnostnim odprtjem so se v nedeljo v Philadelphiji začele judovske igre mladih športnikov. V štirih dneh bo na Maccabi igrah nastopilo 1400 judov, starih od 13 do 16 let, ki se bodo merili v košarki, baseballu, keglanju, namiznem tenisu, tenisu, nogometu, atletiki, softballu, inline hokeju in golfu. Zaradi iger v Philadelphiji vladajo izredne varnostne razmere, saj se prireditelji bojijo novega napada na judovsko ljudstvo.

Bill in Hillary kupujeta hišo v New Yorku
16. 08. 1999 09.02
Ameriški predsednik Bill Clinton je skupaj s soprogo Hillary, hčerko Chelseo ter taščo Dorothy Rodham obiskal državo New York, kjer so iskali primerno prebivališče, ki ga bo potrebovala prva dama, če se hoče leta 2000 potegovati za senatorko New Yorka.

Bayer ob polletju povečal dobiček
13. 08. 1999 09.47
Nemški kemični in farmacevtski koncern Bayer je v letošnjih prvih šestih mesecih podvojil dobiček na 3,3 milijarde nemških mark. Izključujoč prodajo nekdanje hčerinske družbe Agfa pa se je dobiček največjega nemškega kemičnega podjetja v opazovanem obdobju v skladu s tržnimi pričakovanji znižal na 1,8 milijarde mark. Bayer je junija prodal 65 odstotkov Agfinih delnic. Do konca leta naj bi dobiček ob izboljšanju gospodarskega položaja v Evropi in Aziji ter z novimi produkti, višjo produktivnostjo in zniževanjem stroškov dosegel raven preteklih let.

100 let rojstva mojstra grozljivk
13. 08. 1999 09.38
V svetu filmske umetnosti danes praznujejo stoletnico rojstva mojstra srhljivk Alfreda Hitchcocka. V Londonu, kjer se je slavni režiser rodil, so odkrili spominsko ploščo na hiši, kjer je živel pred odhodom v Hollywood, kip so mu postavili tudi v New Yorku, v Los Angelesu pa se ga bodo spomnili na slavnostni akademiji.

Bayer ob polletju povečal dobiček
12. 08. 1999 18.15
Nemški kemični in farmacevtski kocern Bayer je v letošnjih prvih šestih mesecih podvojil dobiček na 3,3 milijarde nemških mark. Izključujoč prodajo nekdanje hčerinske družbe Agfa pa se je dobiček največjega nemškega kemičnega podjetja v opazovanem obdobju v skladu s tržnimi pričakovanji znižal na 1,8 milijarde mark. Bayer je junija prodal 65 odstotkov Agfinih delnic.

Jutri odpira vrata 49. mednarodni Gorenjski sejem
12. 08. 1999 11.05
V Kranju bodo jutri odprli tradicionalni mednarodni Gorenjski sejem, ki bo letos že 49. po vrsti. V desetih dneh se bo na 8000 kvadratnih metrih notranjih in 5000 kvadratnih metrih zunanjih razstavnih površin predstavilo 492 domačih in 82 tujih razstavljalcev, in sicer iz Italije, Avstrije, Nemčije, Romunije, ZRJ, Japonske, Koreje, Francije, Belgije in Hrvaške.

Sto let od rojstva Alfreda Hitchcocka
11. 08. 1999 16.00
V petek, 13. avgusta, bo minilo sto let od rojstva mojstra filmskih srhljivk Alfreda Josepha Hitchcocka. Britanski filmski režiser, ki je večino svojih mojstrovin posnel v Hollywoodu, se je rodil v Londonu, ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti, ki vsako leto podeljuje prestižne nagrade oskar, pa bo v Los Angelesu pripravila spominsko slovesnost. Obletnice se bodo spomnili še marsikje drugje, med drugim tudi v New Yorku, kjer je filmski studio Universal nedavno v spomin na režiserja postavil njegov doprsni kip.

Sto let od rojstva Alfreda Hitchcocka
11. 08. 1999 14.03
V petek, 13. avgusta, bo minilo sto let od rojstva mojstra filmskih srhljivk Alfreda Josepha Hitchcocka. Britanski filmski režiser, ki je večino svojih mojstrovin posnel v Hollywoodu, se je rodil v Londonu, ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti, ki vsako leto podeljuje prestižne nagrade oskar, pa bo v Los Angelesu pripravila spominsko slovesnost. Obletnice se bodo spomnili še marsikje drugje, med drugim tudi v New Yorku, kjer je filmski studio Universal nedavno v spomin na režiserja postavil njegov doprsni kip.

Letos že 19. kraška ohcet
09. 08. 1999 19.40
Kraška ohcet, 19. po vrsti, ki vsako leto privabi na tisoče obiskovalcev, bo potekala od 25. do 29. avgusta v vasi Repen (občina Repentabor) pri Trstu, so povedali na novinarski konferenci, na kateri so predstavili to največjo etnografsko prireditev na Tržaškem. Prva prireditev, na kateri se bo letos poročil kraški par, je bila prvič leta 1968. Prvih pet let je potekala vsako leto, nato pa le vsako drugo leto. Sicer pa bodo prvi dan odprli prenovljeno kraško hišo v Repnu, naslednje dni bodo sledili običaji, ki spremljajo ta dogodek, poroka pa bo v nedeljo. Kraško ohcet bodo spremljale razstave umetne obrti, pokušnja vin, slikarski ex tempore, na katerega so vabljeni umetniki z obeh strani meje, ter nekatere druge prireditve.