do 20 let

Na Spodnjem Avstrijskem razstava 160 let fotografije
31. 03. 1999 20.05
Na gradu Grafenegg na Spodnjem Avstrijskem bo od 17. aprila do 1. novembra letos na ogled razstava z naslovom 160 let fotografije. Na razstavi bodo poleg raritet na ogled tudi eksponati moderne, aktualne fotografije. Med vrhunci razstave bo gotovo primerek 160 let stare ''prve fotografije'' kot tudi primerek ''prvega fotografskega aparata''. Nekatere razstavljene predmete bo mogoče tudi kupiti, med njimi na primer fotografski aparat leica, izdelan v omejeni nakladi. Na svetu naj bi bilo namreč le 400 primerkov tega aparata. Pobudnik razstave v t.i. letu fotografije je priznani fotograf Heinz Zwal iz Klosterneuburg.

General Morillon: Slej ko prej bodo na Kosovu potrebne kopenske sile
30. 03. 1999 15.58
Nekdanji poveljnik sil Združenih narodov v BiH, francoski general Philippe Morillon, je v pogovoru za današnji Le Soir ocenil, da bo mednarodna skupnost slej ko prej na Kosovo morala poslati kopenske sile. Vendar pa je pri tem opozoril na veliko razliko med kopenskimi enotami, ki bi skrbele za uresničevanje mirovnega sporazuma, in oboroženimi silami na območju suverene države. Treba je oceniti posledice, je poudaril.

Eksplozije v Podgorici
30. 03. 1999 01.43
Tudi v črnogorski prestolnici Podgorici so sirene naznanile zračno nevarnost, nato pa je bilo po poročanju televizijske postaje CNN slišati eksplozije.

Šestdeset let padca Madrida
28. 03. 1999 21.19
Pred natanko 60 leti je vodja desničarskih prevratnikov general Francisco Franco brez boja zasedel špansko prestolnico Madrid. Tri dni po zasedbi Madrida, 1. aprila 1939, je general Franco razglasil konec španske državljanske vojne. Po porazu republikanskih sil je na oblast prišla Francova fašistična diktatura.

V spopadih v Paragvaju umrlo 6 oseb, več kot 100 ranjenih
27. 03. 1999 15.04
Po zadnjih podatkih je bilo v spopadih v prestolnici Paragvaja v noči na soboto ubitih 6 oseb, več kot 100 pa jih je bilo ranjenih, ko so ostrostrelci Asuncionu streljali na protestnike, ki zahtevajo odstavitev predsednika Raoula Cubasa.

Milan Kučan: Posredovanje zveze NATO ni sovražno dejanje proti srbskemu narodu
24. 03. 1999 21.22
Predsednik Milan Kučan je ob posredovanju zveze NATO na Kosovu izrazil obžalovanje, da je prišlo do vojaškega posega v Srbiji, hkrati pa poudaril, da se je zgodilo, kar se je moralo zgoditi.

Tekmovanje mladih dirigentov
23. 03. 1999 13.56
Selekcijo za mednarodno tekmovanje mladih dirigentov, ki tradicionalno poteka v francoskem Besanconu, bodo prvič v zgodovini pripravili tudi v Pekingu. Selekcija v Pekingu bo od 28. do 30. aprila za tekmovalce iz Azije, sicer pa bodo takšni selekciji pripravili še v Besanconu in New Yorku. Tekmovanje bo letos vključevalo glasbena dela iz 20. stoletja. Tekmovali bodo dirigenti, mlajši od 35 let, glavna nagrada, ki jo bodo podelili v Besanconu, pa znaša 60.000 francoskih frankov.

Svetilnik v nevarnosti
23. 03. 1999 08.21
V Beachy Headu na jugu Anglije so v štirih dneh za 17 metrov premaknili svetilnik, težak 850 ton, ki se je skoraj zrušil v morje. Med tem zahtevnim podvigom so svetilnik dvignili na hidravlično dvigalo in ga za nekaj centimetrov na uro pomikali po tračnici. Svetilnik Tout Belle je stal na steni, ki je počasi drsela v morje. Lastnik in prebivalec svetilnika Mark Roberts je bil nad uspešno izpeljano tehnično operacijo navdušen, saj se je ustrašil, da bo izgubil svojo hišo, v kateri živi z družino. Lani novembra so namreč Robertsovi neko jutro opazili, da je njihov vrt zgrmel v morje skupaj z velikim kosom stene, ki se je krušila deset let. Svetilnik Tout Belle je bil zgrajen leta 1834, deloval pa je le do leta 1902. Kasneje je postal čajnica in nazadnje dom Robertsovih.

Pet fotografov še ta teden
23. 03. 1999 07.56
V Klubu kulturnih in znanstvenih delavcev v Ljubljani, znamenitem Pen klubu, so še za en teden - do petka 26. marca - podaljšali fotografsko-gledališko razstavo ''Veselja dom/globalno gledališče Nicka Upperja''.

Umrl fotograf Harry Callahan
20. 03. 1999 13.40
Ameriški fotograf Harry Callahan, ki je v svojih fotografijah uspel združiti natančnost z veseljem do eksperimentiranja, je umrl minuli teden v 86. letu starosti na svojem domu v Atlanti, je poročal časnik New York Times. Callahan je bil po lastnih besedah obseden s svetlobo, črtami in prostorom ter njihovim součinkovanjem. ''Eksperimentiram z različnimi tehnikami, da bi predmete videl drugačne, kot sem jih videl prvotno,'' je nekoč povedal. To je ''fotografsko gledanje'' in šele ko človek vidi fotografsko, vidi pravilno.

Tudi delfini niso tako nedolžni
15. 03. 1999 07.20
Delfini navezujejo zapletene družbene odnose, podobne človeškim, med njimi pa je najti celo politike, trdijo znanstveniki. Med raziskovanjem v zalivu Shark Bay na zahodu Avstralije so znanstveniki odkrili, da samci ene od vrst delfinov v jatah s prek 400 živalmi navezujejo družbene odnose na dveh ravneh. Večina jih spoštuje trdne vezi, nekateri pa znajo v hipu pozabiti na zvestobo. Videti je, da družbeno kolesje te vrste poganja zapleten sistem vezi s političnim ozadjem, pravi profesor morske biologije na univerzi Darmouth v zvezni državi Massachusetts Richard Connor, ki je s sodelavci odkril, da je 14 delfinov v opazovani jati na mah zavrglo prijateljstva, da bi se pridružili izstopajočim posameznikom v ''superzavezništvu,'' ki potuje do tri kilometre daleč, da bi tekmovalo z manjšimi in konzervativnejšimi skupinami. Čeprav posamezni delfini lahko ostanejo skupaj do dvajset let, se lahko skupine po besedah znanstvenikov izoblikujejo tudi zaradi sodelovanja - iz obrambe ali pred napadom - in zdržijo več let. Ker imajo le ljudje večji odstotek možganov v primerjavi s celim telesom, lahko sklepamo, da so družbeni odnosi povezani z velikostjo možganov, pišejo znanstveniki v poročilu, objavljenem v britanski reviji Nature.

Republikanci ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona
10. 03. 1999 09.28
Republikanski kongresniki in senatorji ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona zaradi počasne preiskave primera vohunjenja v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu na račun Kitajske. Senatni odbor za obveščevalne dejavnosti tako že pripravlja zaslišanja vladnih uradnikov na čelu z ministrom za energetiko in nekdanjim veleposlanikom ZDA v ZN Billom Richardsonom. Richardson je v ponedeljek sicer odpustil osumljenega znanstvenika tajvanskega rodu Wen Ho Leeja, senatorje pa razburja dejstvo, da so Leeja že vrsto let sumili, svoje delo pa je normalno opravljal naprej. Polemike je sprožilo tudi vprašanje varnostnega režima v znanstvenih laboratorijih. Bill Richardson je priznal, da je varnostni režim bolj ''akademski'', kar pa ne pomeni, da lahko kdorkoli pride do podatkov o ameriških jedrskih skrivnostih.

Vstop ameriške investicijske banke Goldman Sachs na organizirani trg vrednostnih papirjev
10. 03. 1999 08.39
Poslovni partnerji ene od večjih ameriških investicijskih bank Goldman Sachs naj bi po poročanju vodstvenega osebja družbe odobrili njen vstop na organizirani trg vrednostnih papirjev. Družba, ki ima prek 220 poslovnih partnerjev, deluje pa že 130 let, naj bi na Wall Streetu ponudila 15 odstotkov svojih delnic. Na Wall Streetu vrednost celotne družbe Goldman Sachs ocenjujejo na od 21 do 24 milijard ameriških dolarjev, prva emisija delnic pa naj bi prinesla od 2,1 do 3,6 milijarde dolarjev svežega kapitala.

Lakota v Severni Koreji vse hujša
09. 03. 1999 17.41
Kljub mednarodni pomoči je lakota v Severni Koreji vse hujša. Kot je danes v Ženevi povedala predstavnica Svetovnega programa za prehrano, je podhranjenih tudi vse več otrok v starosti nad sedem let.

Pilot v primeru Cavalese oproščen krivde
05. 03. 1999 08.34
Ameriškega pilota Richarda Ashbyja, ki je povzročil gondolsko nesrečo v italijanskem Cavaleseju, so včeraj oprostili krivde. Osemčlanska vojaška porota v Camp Lejeuneu v ameriški zvezni državi Severna Karolina je sklenila, da Ashbyju ne morejo dokazati, da je 3. februarja leta 1998 iz malomarnosti povzročil smrt 20 ljudi. Natančnejše obrazložitve za oprostitev za zdaj niso navedli.

Tirana poziva kosovske Albance, naj čimprej podpišejo mirovni dogovor
04. 03. 1999 19.14
Albanski parlament je pozval Albance na Kosovu, naj čimprej podpišejo mirovni sporazum, ki ga je pripravila kontaktna skupina. Obenem albanski poslanci poudarjajo, da je navzočnost sil zveze NATO na Kosovu nujna za zagotovitev uresničevanja mirovnega dogovora.

Roton naj bi pocenil pot v vesolje
04. 03. 1999 11.25
V puščavi Mojave v ZDA so v začetku tedna predstavili zasebno vesoljsko plovilo Roton, s pomočjo katerega naj bi se v prihodnosti vesoljski poleti močno pocenili.

Američani jemljejo stimulatorje, Evropejci pa pomirjevala
25. 02. 1999 08.24
Evropejci so največji porabniki pomirjeval na svetu, Američani pa pokupijo največ sredstev za povečevanje sposobnosti koncentracije, kažejo podatki mednarodne organizacije za nadzor nad opojnimi substancami. Organizacija se zavzema za oblikovanje strogih kriterijev za uporabo ''legalnih drog''. Omenjena organizacija, ki takšna poročila objavlja vsako leto, je v lanskem poročilu opozorila na povečanje uporabe tablet za hujšanje, letos pa so tarča napadov sredstva za zdravljenje živčnosti in nesposobnosti koncentracije. Zdravljenje s temi sredstvi je v 50 državah naraslo kar za 100 odstotkov, samo v ZDA pa porabijo 85 odstotkov vseh takšnih zdravil v svetu. Strokovnjaki organizacije se ne strinjajo s trditvijo, da je mogoče težave, povezane s sposobnostjo koncentracije, ugotoviti že pri enoletnih otrocih, zato so države ''zaprosili, naj se borijo proti zlonamernemu diagnosticiranju in zmanjšajo čezmerno porabo metilfenidata, ki ga v glavnem predpisujejo osnovnošolcem, pa tudi drugim otrokom in odraslim''. ''Če dajemo mladim zdravila zato, da bi jim pomagali pri premagovanju čustvenih težav, izboljševanju učnega uspeha in pri uresničitvi njihovih sanj, kako lahko potem od njih pričakujemo, da kasneje ne bodo posegli po mamilih,'' se sprašuje predsednik organizacije Hamid Ghodse. Zaradi ''hiperaktivnosti in pomanjkanja koncentracije'' se zdravi od 30 do 40 odstotkov otrok. V ZDA vsak dan porabijo 330 milijonov tablet za zdravljenje tega sindroma, medtem ko v drugih državah po svetu v enem dnevu porabijo 65 milijonov tovrstnih tablet. V Evropi je zaskrbljujoča zlasti povečana poraba pomirjeval, saj naj bi v nekaterih evropskih državah takšna zdravila jemalo kar 10 odstotkov prebivalstva, največji porabniki pa so ljudje, stari nad 65 let. Kljub temu da ne trpijo zaradi stresa na delovnem mestu, jih jemljejo, da bi laže prebrodili osamljenost in spremembe, ki ogrožajo njihov vsakdan. Vsa ta zdravila so nevarna, saj lahko povzročijo odvisnost.

Obširna razstava iz obdobja Pompidouja
24. 02. 1999 20.34
Francoski predsednik Jacques Chirac je v ponedeljek v Parizu odprl razstavo z naslovom Georges Pompidou in moderna. Gre za pregled francoske kulturne scene 60-ih in 70-ih let - za časa takratnega francoskega predsednika. Prva obširna razstava več kot 80 eksponatov različnih umetniških praks iz obdobja Pompidouja je na ogled v muzeju Jeu de Paume. Razstava se osredotoča na umetniška dela, s katerimi se je obdal Pompidou. Odprta bo do 18. aprila.

Placido Domingo ostaja v washingtonski operi
24. 02. 1999 18.33
Španski tenorist Placido Domingo bo do leta 2003 ostal umetniški direktor washingtonske opere. Na včerajšnji predstavitvi programa za sezono 1999/2000 je Domingo povedal, da bo operi ostal zvest še dve leti kljub številnim mednarodnim obveznostim in kljub temu, da je obenem tudi umetniški vodja opere v Los Angelesu. Prihodnja sezona bo v Washingtonu v znamenju Giuseppeja Verdija. Leta 2001 bo namreč preteklo sto let od njegove smrti. Na programu bosta Rigoletto in Othello, poleg tega pa še Massenetov Cid, ki so ga v ZDA zadnjič uprizorili leta 1902, Puccinijeva Tosca, Bellinijevi Puritanci, Haendeljev Julij Cezar in Susannah Američana Carlylea Floyda. Domingo bo pel v naslovni vlogi Cida in dirigiral Othella.

Končno pomilostitev za Gakuja
22. 02. 1999 09.32
Južnokorejska vlada je danes odobrila pomilostitev političnega zapornika z najdaljšo zaporno kaznijo na svetu. V okviru obsežne amnestije je namreč Seul pomilostil tudi 71-letnega Wooha Yong-Gakuja, ki je v zaporu preživel 41 let.

Mir vstopil v 14. leto delovanja
20. 02. 1999 18.26
Minilo je 13 let, odkar so davi ob 2.28 in 23,006 sekunde po lokalnem času v nekdanji SZ izstrelili v vesolje glavni (bazni) modul orbitalne znanstvene znanstvene postaje Mir, ki je - medtem dopolnjen s šestimi specializiranimi moduli - doslej že 74.300-krat obkrožil Zemljo.

Wendersov film na Berlinalu požel aplavz
19. 02. 1999 11.20
Novi film Wima Wendersa Buena Vista Social Club, ki predstavlja hommage kubanske glasbe, je na Berlinskem filmskem festivalu požel velik aplavz.

Ocalan obtrožil Turčijo zaradi kršenja človekovih pravic
18. 02. 1999 14.57
Kurdski voditelj Abdulah Ocalan, se je pritožil Evropskemu sodišču za človekove pravice, češ da Turčija krši njegove pravice, predvsem pravice o svobodi in varnosti, pravico do pravičnega sojenja ter pravico do zaščite pred mučenjem, je v izjavi povedal predstavnik sodišča. Ocalan je tudi zaprosil sodišče k preventivnemu ukrepanju še pred uradnim sprejetjem njegove pritožbe, to pa v tem primeru lahko le poda neobvezno priporočilo. Turški premier Bulent Ecevit je zagotovil pravično sojenje za Ocalana, ki je obtožen izdaje in sokrivde za smrt več kot 29.000 ljudi v 14 let trajajočem delovanju Kurdske delavske stranke (PKK) za odcepitev od Turčije.

Novi napadi kurdskih protestnikov na turška in grška predstavništva
18. 02. 1999 09.33
Po prijetju vodje Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulaha Ocalana in smrtnih strelih na tri Kurde v Berlinu je v več mestih v Nemčiji minulo noč prišlo do novih napadov na turške ustanove. Že tretji dan se nadaljuje tudi izredno stanje na grškem veleposlaništvu v Londonu, ki ga je zasedla skupina Kurdov. V poslopju veleposlaništva je še vedno več deset Kurdov, ki imajo za talca enega od varnostnikov.

Romunski rudarji so znova krenili proti Bukarešti
16. 02. 1999 12.04
Več sto romunskih rudarjev iz doline Jiu se je dopoldne odpravilo proti Bukarešti, se je izvedelo pri rudarjih v Petrosaniju.

Preiskovalec pod preiskavo nadaljuje s preiskavo
14. 02. 1999 09.52
Neodvisni svetnik Ken Starr, pobudnik preiskave o razmerju med predsednikom ZDA Billom Clintonom in Monico Lewinsky, še ne misli odnehati, čeprav je ogrožen tudi njegov položaj. Starrov urad neodvisnega preiskovalca že nekaj let kot slaba vest visi nad prvim parom ZDA, od afere Whitewater iz Arkansasa vse do škandala z Monico Lewinsky.

Kmalu film o Falcu
13. 02. 1999 09.22
V kinematografe naj bi kmalu prišel film o življenju avstrijskega pop zvezdnika Falca, ki je umrl v avtomobilski nesreči pred enim letom. Rudi Dolezal in Hannes Rossacher iz Avstrije se nameravata še letos lotiti projekta v sodelovanju z muenchensko producentsko hišo Bavaria, je nedavno poročal avstrijski Kronen Zeitung. Podlaga za film, ki naj bi stal osem milijonov mark, bo roman o Falcu, ki sta ga lani objavila Dolezal in Rossacher. Do sedaj so prodali že 10.000 izvodov knjige. Falco je umrl 6. februarja lani v Dominikanski republiki v starosti 40 let.

''Skrivnost'' dolgega življenja zmernost in čistoča
13. 02. 1999 09.21
Tajsko ministrstvo za zdravstvo je te dni objavilo nasvete za vse, ki bi radi doživeli sto let. Ministrstvo svetuje redno umivanje zob, kopanje dvakrat na dan, skrb za čisto stanovanje in obleko. V svojih ''enostavnih skrivnostih za dolgo življenje'' priporoča tudi tri obroke, šest do osem kozarcev vode na dan ter šest do osem ur odmora. Priporočljiv je tudi obisk zdravnika enkrat na leto, izogibanje narkotikom, moralno življenje, prehrana brez maščob ter ohranjanje vezi z družino in prijatelji. Ministrstvo je priporočila oblikovalo na osnovi raziskave, v kateri je leta 1996 sodelovalo 156 Tajk in Tajcev, starejših od 100 let. Med njimi je bilo kar 120 žensk.

Zaradi kavbojk oproščen posilstva
13. 02. 1999 09.19
Razsodba najvišjega italijanskega prizivnega sodišča, da ženske v kavbojkah ni mogoče posiliti, je razburila italijansko javnost. Sodišče je namreč zavrnilo obsodbo proti 45-letnemu inštruktorju vožnje, ki so ga zaradi posilstva 18-letne učenke obsodili na dve leti in dva meseca zapora. Odločitev je sodišče pojasnilo s tem, da ''kavbojk brez pomoči osebe, ki jih nosi, ni mogoče sleči niti do polovice''. Sodnica Simonetta Sotgiu je v pogovoru za časnik La Republicca sodbo označila kot nemogočo. Dejala je, da se je z njo italijansko pravosodje vrnilo nazaj za 30 let, ko je neki sodnik na Sardiniji enako razsodil. Pred poslopjem parlamenta pa je protestiralo šest poslank v kavbojkah, ki so nosile napise ''Kavbojke: alibi za posilstvo''.