dobave

Svet ECB obrestne mere dvignil za 0,75 odstotne točke

08. 09. 2022 14.25

Svet Evropske centralne banke je drugič zapored dvignil glavne obrestne mere v območju z evrom. Po julijskem dvigu za 0,5 odstotne točke jih je zvišal za rekordnih 0,75 odstotne točke. Dodatne dvige napoveduje tudi za naprej, predsednica ECB Christine Lagarde pa si želi odločnih korakov, saj da je raven obrestnih mer še daleč od primerne.

Poškodovan rezervni daljnovod. Grossi po obisku Zaporožja: Igramo se z ognjem

07. 09. 2022 07.39

Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) in generalni sekretar ZN Antonio Gutteres sta Rusijo in Ukrajino pozvala k vzpostavitvi demilitariziranega območja okoli jedrske elektrarne Zaporožje v južni Ukrajini. Rusi zdaj zahtevajo pojasnila in Zahod obtožujejo izvajanje pritiska na IAEA. Medtem naj bi bili prisiljeni kupovati vojaško opremo od Severne Koreje, saj sankcije zavirajo možnost Moskve, da oskrbuje svojo vojsko. Medtem je IAEA sporočila, da je bil v torkovem obstreljevanju poškodovan rezervni daljnovod jedrske elektrarne.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin

07. 09. 2022 11.35

Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Erdogan: Ne bom omenjal imen, a nekatere zahodne države provocirajo Rusijo

07. 09. 2022 16.08

Turški predsednik Erdogan je v Beogradu posvaril, da Rusije ne gre podcenjevati, in ocenil, da je energetska kriza v Evropi posledica provokacij Zahoda proti Rusiji, ki ne more prinesti rezultatov. Na vprašanje, kako to situacijo rešiti, je dejal, da je Turčija vedno vodila uravnoteženo politiko do Rusije in Ukrajine in bo s tem tudi nadaljevala.

V Slovenijo prispelo zdravilo paxlovid, v lekarnah prihodnji teden

07. 09. 2022 06.50

V UKC Ljubljana so že prejeli 10 škatel zdravila paxlovid, eden od covidnih bolnikov pa je že prejel prvi odmerek, je potrdila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. NIJZ bo zdravilo bolnišnicam in lekarnam sicer distribuiral prihodnji teden.

Gazprom z videom sporoča Evropi: A zima bo velika, samo mrak in sneg

06. 09. 2022 18.59

"In zima bo velika, tukaj, poglej, čez reko. Jesen počasi umira in maha z rumeno roko," prepeva Jurij Vizbor v eni svojih največjih uspešnic, ki se konča z napovedjo, da bosta zimo spremljala "samo mrak in sneg". Skladbo iz sovjetskih časov je v prirejeni izvedbi v svojem novem oglasu pomenljivo uporabil ruski državni energetski gigant Gazprom. Video prikazuje zaprtje ruskih plinovodov in evropske prestolnice, nad katere se spušča 'zlovešča zima'.

Za 2,73 evra ne želijo kuhati. 'Vsega, kar je zastonj, nihče ne ceni'

06. 09. 2022 11.04

Cena šolske malice za učenca ostaja pri 0,90 evra na dan, za dijaka pa 2,73 evra. Zaradi nizke cene pa imajo številne šole težave pri iskanju ponudnikov tople malice, saj cene surovin in živil naraščajo, nihče pa ne želi delati izgube. Z omenjenimi težavami se je soočil tudi ravnatelj sežanske gimnazije, ki je v iskanje ponudnika šel tudi osebno od vrat do vrat okoliških ponudnikov. Na koncu mu je le uspelo, a primer ni osamljen. In kaj na vse pravi pristojno ministrstvo? Za zdaj cene malic ostajajo enake, pripravljajo pa interventni zakon, ki bo šolam zagotovil dodatna sredstva za pripravo malic in nadomestil izpad prihodkov zaradi zamrznitve cen.

Rusija: Dokler bodo sankcije, plina ne bo

05. 09. 2022 19.05

Rusija je konec avgusta zaradi vzdrževanja za 'tri dni' zaprla plinovod Severni tok 1. A med pregledom so odkrili, da cev 'pušča', zato so ponovno dobavo plina zamaknili za nedoločen čas. Sedaj Rusija sporoča, da bo Evropi plin začela dobavljati, ko bo ta umaknila sankcije, sprejete zaradi ruske agresije na Ukrajino. Evropa jim odgovarja, naj z izsiljevanjem prenehajo.

Zelenski Rusijo obtožil energetske vojne in pozval k enotnosti v Evropi

04. 09. 2022 11.34

Ukrajinski predsednik Zelenski je v svojem sobotnem nagovoru Rusijo obtožil, da vodi energetsko vojno, katere cilj naj bi bil oslabiti in ustrahovati države Evrope. Te bi morale po njegovem prepričanju bolje usklajevati protiukrepe in izkazati več enotnosti.

Inflacija, dragi energenti in nestrinjanje z vlado na ulice pognali 70 tisoč Čehov

04. 09. 2022 09.58

V središču Prage se je v soboto zbralo več deset tisoč ljudi, ki so protestirali proti vladi premierja Petra Fiale, češ da več pozornosti posveča vojni v Ukrajini kot lastnim državljanom. Pod sloganom Najprej Češka so protestniki izpostavljali zlasti vse višjo inflacijo in cene energentov.

Plina po Severnem toku do nadaljnjega ne bo

02. 09. 2022 20.15

Dobava ruskega plina po plinovodu Severni tok 1 v soboto ne bo ponovno stekla, kot je bilo prvotno predvideno. Med tridnevnim vzdrževanjem so namreč odkrili okvaro v turbini, je sporočil ruski energetski velikan Gazprom. Dokler se okvara ne odpravi, dobava plina ostaja ustavljena. Koliko časa bo popravilo trajalo, niso sporočili.

Dober posel: Kitajska Evropi (pre)prodaja nujno potreben (ruski) plin

31. 08. 2022 19.29

Zima se bliža, Evropa pa potrebuje plin. Tega je doslej v veliki meri dobavljala Rusija, a zaradi ruskega napada na Ukrajino so se odnosi med Rusijo in povezavo močno spremenili. Evropa tako računa na varčevanje, večanje deleža obnovljivih virov energije - kar pa je počasen proces - ter seveda na nove dobavitelje. Ob ZDA se v tem smislu kot princ na belem konju ponuja - Kitajska.

Gazprom za tri dni zapira Severni tok 1

31. 08. 2022 06.19

Ruski energetski velikan Gazprom za tri dni ustavlja dobavo plina po Severnem toku 1. Zaprtje plinovoda so tudi tokrat utemeljili z rutinskimi vzdrževalnimi deli, medtem ko Evropa pred zimo mrzlično išče alternative temu ruskemu energentu. Ob tem je podjetje sporočilo tudi, da bo v četrtek prekinilo dobavo plina Franciji. Kot so zapisali, bodo dobave povsem ustavljene, vse dokler Francija ne bo plačala celotnega zneska, ki ga dolguje Gazpromu.

Gazprom bo Franciji v četrtek povsem ustavil dobavo plina

30. 08. 2022 21.27

Ruski energetski velikan Gazprom je sporočil, da bo v četrtek prekinil dobavo plina Franciji. Kot so v družbi zvečer zapisali na Telegramu, bodo dobave povsem ustavljene, vse dokler Francija ne bo plačala celotnega zneska, ki ga dolguje Gazpromu.

Obeta se tudi regulacija cene kurilnega olja

30. 08. 2022 06.00

Opolnoči so se podražili naftni derivati in s tem posledično tudi kurilno olje, ki ga za ogrevanje po nekaterih ocenah uporablja več kot 15 odstotkov gospodinjstev. Ali namerava vlada pomagati tudi njim? "Vse več analiz kaže, da bomo morali poseči tudi po regulaciji cene ekstra lahkega kurilnega olja. Smo zelo blizu temu in upam, da to naredimo ta ali pa prihodnji teden," je v oddaji 24UR ZVEČER potrdil infrastrukturni minister Bojan Kumer. "Model regulacije ne bo trd, šel bo tako, kot imamo trenutno pri naftnih derivatih. Lahko vzamemo v obzir tudi trdo regulacijo, ampak zaenkrat se bolj nagibamo k regulaciji marže," je dodal.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Agencija ni zaznala, da bi imeli drugi dobavitelji težave s pridobivanjem plina

26. 08. 2022 12.55

Agencijo za energijo smo povprašali, ali so zaznali, da bi imeli tudi drugi ponudniki dobave zemeljskega plina v Sloveniji podobne težave s pridobitvijo dobavitelja kot Komunalno podjetje Velenje. To je sporočilo, da ne bo več dobavljalo zemeljskega plina za odjemalce. Kot odgovarjajo na agenciji, "s strani drugih dobaviteljev plina, ki delujejo na maloprodajnem trgu, še niso prejeli uradnih informacij o težavah pri pridobitvi ponudbe plina za njihove odjemalce plina." Kot zagotavljajo, imajo velenjski odjemalci plina, če bodo hitro ukrepali, dovolj časa in možnosti, da najdejo drugega dobavitelja.

Komunalno podjetje Velenje bo prenehalo z dobavo zemeljskega plina odjemalcem

25. 08. 2022 09.47

S komunalnega podjetja Velenje so sporočili, da bodo oktobra prekinili dobavo zemeljskega plina odjemalcem v Republiki Sloveniji. Kot dodajajo, bodo z natančnimi informacijami odjemalcem pomagali pri menjavi dobavitelja. Razlog za takšno odločitev je ta, da niso prejeli nobene ustrezne ponudbe dobaviteljev, pojasnjujejo.

Državna revizijska komisija že tretjič zavrnila Lekarniško zbornico

24. 08. 2022 15.36

Državna revizijska komisija je v celoti razveljavila postopek oddaje javnega naročila za skupno nabavo zdravil na recept, ki ga je v imenu 14 lekarn marca objavila Lekarniška zbornica Slovenije. To je sicer že tretji razveljavljeni razpis lekarniške zbornice za skupno dobavo zdravil.

21 držav med kladivom in nakovalom: cena vojne v Ukrajini

24. 08. 2022 09.22

Šest mesecev vojne v Ukrajini je močno zaznamovalo Evropo. Odzivi držav pa so različni, precej so povezani z zgodovinskimi izkušnjami z Rusijo in odvisnostjo od njenih energentov.

Na vladi pobuda za sklenitev solidarnostnega sporazuma s Hrvaško

23. 08. 2022 10.44

Po ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in Italijo o solidarnostnih ukrepih za zagotovitev zanesljivosti oskrbe s plinom ima vlada zdaj na mizi še predlog za sklenitev tovrstnega sporazuma s Hrvaško. Sporazum bi Sloveniji omogočil, da v primeru motnje v oskrbi s plinom svojih zaščitenih odjemalcev Hrvaško zaprosi za solidarnostno pomoč.

Nova stavka na Otoku: višje plače zahteva 1900 pristaniških delavcev

21. 08. 2022 15.16

Delavci najbolj prometnega britanskega pristanišča so se prvič po 30 letih odločili za osemdnevno stavko. 1900 zaposlenih se je že zbralo pred podjetjem, kjer zaradi najvišje inflacije v državi v zadnjih 40 letih zahtevajo višje plače. Z vrha so jim ponudili sedemodstotno povišanje, a delavci so jasni – to je premalo. Podjetje je namreč v zadnjih dveh dneh s svojo matično družbo ustvarilo 240-milijonski dobiček. Javnost stavko močno podpira, za delavci stoji tudi sindikat Unite.

Gazprom bo znova ustavil dobavo plina preko Severnega toka

19. 08. 2022 19.52

Ruski energetski velikan Gazprom bo konec avgusta za tri dni ponovno ustavil dobavo ruskega plina prek plinovoda Severni tok 1. Tudi tokrat so kot razlog za prekinitev navedli vzdrževalna dela. Cene plina so po objavi novice poskočile na novo rekordno raven.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije

18. 08. 2022 13.32

Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

V Nemčiji nov davek za zemeljski plin. Kaj čaka Slovence?

16. 08. 2022 17.56

Nemci bodo plačevali nov davek za zemeljski plin, ki bo gospodinjstva povprečno lahko stal tudi več sto evrov letno. Ukrep, ki bo začel veljati oktobra, naj bi pomagal uvoznikom, ki se zaradi zmanjšane dobave ruskega plina spopadajo z dodatnimi stroški. Slovenija podobne dajatve ne bo uvedla, je zagotovil premier Golob. Bo pa že v četrtek vlada sprejela nove ukrepe za blažitev energetske draginje.

Neenotnost glede prepovedi vstopa v EU za ruske turiste

16. 08. 2022 07.48

Na srečanju nemškega kanclerja Olafa Scholza in premierjev nordijskih držav se je razkrila neenotnost glede morebitne prepovedi vstopa v EU za ruske turiste kot odgovora na rusko agresijo nad Ukrajino. Na čelu prizadevanj za uvedbo tega ukrepa je Finska, ki namerava močno omejiti turistične vizume za ruske državljane, Nemčija pa je zadržana.

Kaj se zgodi, ko je električno omrežje preobremenjeno?

11. 08. 2022 09.45

Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je podvržena velikim nihanjem. Zadnje mesece zaradi suše tudi sicer zanesljive hidroelektrarne prispevajo manj električne energije. Toda električno omrežje mora biti stabilno in Slovenija je glede na nepredvidljivost vremenskih nevšečnosti pripravljena, zatrjujejo pri Elektru Slovenija (ELES).

Na Obali šteje vsaka kaplja vode: pozivi k varčevanju

10. 08. 2022 19.01

Zaradi požara pri Socerbu je oskrba slovenske Istre s pitno vodo znova ogrožena. Rižanski vodovod je pozval k maksimalnemu varčevanju, saj bi zaradi velike porabe vode za gašenje prebivalci lahko ostali brez nje. Samo v torek so z Unca pripeljali nekaj več kot dva tisoč kubičnih metrov, gasilci pa je skušajo čim več dobiti iz Kraškega vodovoda in tako čim manj obremenjevati Rižanskega. V noči s torka na sredo se je sicer za kratek čas zmanjšal pritok vode s Krasa v Istro. Počila je več kot 80 let stara litoželezna cev, vendar so delavci hitro vzpostavili obvod.

Madžarska, Slovaška in Češka ostale brez ruske nafte

09. 08. 2022 21.26

Potem ko je dobava ruske nafte v Evropo od prejšnjega četrtka vzdolž južnega kraka naftovoda Družba, ki vodi prek Ukrajine, prekinjena, so iz ruskega operaterja naftovoda Transnefta sporočili, da je razlog za nastalo situacijo v njihovi nezmožnosti plačila tranzitnih pristojbin. Ustavitev dobav je že prizadela Madžarsko, Slovaško in Češko.