dobičkov

OZS: Stroške testiranj naj krije država
13. 08. 2021 13.15
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na stroko in vlado naslovila prošnjo, da za zajezitev epidemije covida-19 sprejmeta ukrepe, ki bodo bolj življenjski in lažje izvedljivi. V zbornici menijo, da bi bilo treba tedensko testiranje zaposlenih odpraviti, v vsakem primeru pa mora stroške testiranj nositi država, in ne delodajalec. Medtem zaposleni iz gostinstva in turizma opozarjajo na vse več pritiskov na tiste, ki še niso preboleli covida-19 in ki se še niso cepili.

Doktrina pandemičnega šoka in krizni kapitalizem
07. 08. 2021 07.32
S pojavom novega koronavirusa smo vstopili v dobo popolne odsotnosti nadzora nad situacijo in možnosti predvidevanja osebne ali družbene prihodnosti. Prihodnost je odvisna od političnih in ekonomskih špekulacij, od krivulj in statističnih podatkov, ki prikazujejo število okuženih in umrlih, na podlagi katerih se napoveduje bodisi zaostrovanje bodisi sproščanje ukrepov.

Države dosegle dogovor o globalnem digitalnem davku, med podpisnicami tudi Slovenija
01. 07. 2021 19.30
Okrog 130 držav in ozemelj se je pod okriljem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) pridružilo dogovoru o globalnem digitalnem davku. Podjetja, kot so Google, Amazon, Facebook in Apple, bodo morala v skladu z njim plačevati najmanj 15 odstotkov davka. Dogovor podpira tudi Slovenija, na spletni strani razkriva OECD.

Salonit Anhovo ob 100. obletnici delovanja: v naslednjih desetletjih cementarno čaka zeleni prehod
05. 05. 2021 12.45
V cementarni Salonit Anhovo letos praznujejo 100. obletnico delovanja. S proizvodnjo do milijon ton cementnega veziva letno oskrbujejo več kot 300 poslovnih kupcev doma in v tujini. Stalno vlagajo v raziskave in razvoj, saj je beton na cementni osnovi strateški material sedanjosti in prihodnosti. Na današnji novinarski konferenci je uprava družbe predstavila gospodarske, družbene in okoljske temelje svojega delovanja ter razvojne načrte za zeleni prehod cementarne na poti v brezogljičnost.

Skoraj polovica vprašanih trenutno izraža večjo ali manjšo nepripravljenost za cepljenje
10. 05. 2021 13.11
Prvi del rezultatov mednarodne raziskave o počutju in odnosu do cepljenja med pandemijo covida-19 je v Sloveniji pokazal, da na odnos do cepljenja najbolj vplivata zaskrbljenost zaradi možnosti stranskih učinkov in dvom v varnost cepiva. Čeprav je tri četrtine vprašanih vsaj nekoliko zaskrbljenih zaradi virusa, skoraj polovica vprašanih trenutno izraža večjo ali manjšo nepripravljenost za cepljenje, če jim bo to ponujeno in priporočeno.

Spremembe treh davčnih zakonov bodo razbremenile delo
05. 05. 2021 21.48
Vlada je potrdila predlog sprememb treh davčnih zakonov, katerih glavni namen je razbremenitev dela, s tem pa pomoč gospodarstvu in prebivalcem pri okrevanju po pandemiji covida-19. Obetajo se dvig splošne olajšave pri dohodnini, znižanje obdavčitve kapitala ter administrativne razbremenitve. Spremembe naj bi začele veljati 1. januarja 2022.

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?
03. 03. 2021 06.00
Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

Zadnji dan za napoved lanskih najemnin, dobičkov in obresti
01. 03. 2021 06.45
Vsi, ki so lani prodali vrednostne papirje in investicijske kupone, imajo le še danes čas za oddajo napovedi za odmero kapitalskih dobičkov. Danes je tudi zadnji rok za vložitev napovedi za odmero dohodnine od obresti in od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov, prijaviti je treba tudi prihodke od najemnin.

100 najbogatejših Slovencev: vrednost njihovega premoženja kar 5,8 milijarde evrov
19. 11. 2020 11.11
V času, ko se v glavnem pogovarjamo o hudi gospodarski krizi in naraščanju brezposelnosti, ki sta posledica epidemije covida-19, se zdi skorajda pregrešno govoriti o slovenskih milijonarjih. Kaj pravi letošnja Managerjeva lestvica najbogatejših Slovencev? Kdo je na čelu, kdo je novinec in komu kriza ni prišla do živega?

Odbor DZ ni podprl prepovedi frackinga v Sloveniji
06. 10. 2020 18.41
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je zavrnil predlog Levice za novelo zakona o rudarstvu, ki bi predvidela prepoved pridobivanja zemeljskega plina z metodo hidravličnega lomljenja, t. i. frackinga, v Sloveniji. Koalicija je sledila stališču vlade, da bo to problematiko vključila v novelo tega zakona, ki jo sama pripravlja.

Bratuškova o Vizjakovem nakupu delnic: V Janševi vladi se nič ne zgodi naključno
25. 09. 2020 06.00
Kako je okoljski minister Vizjak zasenčil vladno sprostitev cen goriv in s svojim nakupom delnic Petrola sprožil vprašanje o domnevni zlorabi notranjih informacij in konfliktu interesov. Kako na očitke odgovarja minister Vizjak? Alenka Bratušek medtem pravi, da ne verjame v naključja. Se bodo cene goriv res dvignile?

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 12.46
Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

Debirokratizacija: kako vam bo država olajšala življenje?
16. 09. 2020 12.14
Strateški svet za debirokratizacijo je za vlado pripravil nabor predlogov ukrepov na davčnem, gospodarskem in okoljskem področju, ki so usmerjeni v poenostavitev poslovanja in v nekaterih primerih nižje davke. Predsednik sveta Ivan Simič je na novinarski konferenci ocenil, da nižji davki pomenijo tudi več izplačil v proračun.

Narobe svet? Gospodarstvo na kolenih, delnice v višavah
04. 09. 2020 07.00
Medtem ko svetovno gospodarstvo tone v recesijo, indeks tehnoloških podjetij dnevno na borzah dosega vrhove. Evforija lahko traja še nekaj časa, saj so obrestne mere ničelne, obveznice na razvitih trgih po večini prinašajo negativne donose in denar se tako še naprej seli na delniške trge, pravijo strokovnjaki.

Zmagovalci krize: Facebook podvojil dobiček, Google hoče ves denar zase
31. 07. 2020 11.23
Medtem ko večina gospodarstva hodi po robu preživetja, obstaja sektor, ki s tem nima težav – tehnološki giganti beležijo velike dobičke. Ob tem pa v oči bode dejstvo, da denarja, ki ga služijo z oglaševanjem ob "tujih vsebinah", niso pripravljeni deliti z nikomer.

Sodišče EU razveljavilo zahtevo Applu za plačilo davkov na Irskem
15. 07. 2020 12.35
Sodišče EU je razveljavilo zahtevo Evropske komisije, ki je ameriškemu tehnološkemu velikanu Apple leta 2016 naložila plačilo za 13 milijard evrov neplačanih davkov na Irskem. Kot je sporočilo sodišče, komisija ni uspela dokazati, da je bil Apple deležen nezakonitih ugodnosti. Odločitev po mnenju analitikov predstavlja velik udarec za komisijo.

KOMENTAR: Bo Slovenija prva država v Evropi, ki bo uvedla UTD?
25. 06. 2020 08.25
Predstavljajmo si, da bi vsak prebivalec Slovenije vsak mesec dobil še dodatnih 300 evrov. Ne glede na to, koliko zasluži, torej ali je direktor farmacevtskega podjetja ali začasno zaposleni s 700 evri na mesec. Dobili bi tudi otroci in upokojenci, vsi prebivalci torej. To bi bila najbolj čista oblika univerzalnega temeljnega dohodka, o katerem povsod po svetu govorijo vedno več, vsaj o njegovih različnih izpeljavah.

'Opreme je dovolj, stiske, kot je bila v začetku prvega vala, ne bo'
18. 06. 2020 08.43
Domnevno sporna nabava zaščitne opreme, predvsem mask in ventilatorjev, v času epidemije še vedno ni dobila svojega epiloga, pa čeprav je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek uspešno prestal interpelacijo. Pojasnjevanja glede nabav se tako nadaljujejo. Na tiskovni konferenci je minister za zdravje Tomaž Gantar povedal, da je opreme trenutno dovolj. Glede različnih podatkov o številu ventilatorjev in domnevnega presežnega nakupovanja pa je dejal, da gre za zlonamerne interpretacije.

Sindikati enotno proti odpuščanju v Fraportu Slovenija
12. 06. 2020 15.01
Vsi trije sindikati, ki delujejo v družbi Fraport Slovenija, so v četrtek poslovodstvu družbe poslali skupno stališče glede napovedanega odpuščanja. Enotno menijo, da še niso podani razlogi in tudi ne izkoriščene vse ostale možnosti, ki bi opravičevale najbolj radikalen ukrep, to je odpuščanje večjega števila delavcev.

'Mehki ukrepi' Revoza: ukinili bodo nočno izmeno in odpustili 400 delavcev
19. 05. 2020 20.43
Avtomobilski proizvajalec Revoz, ki je v lasti francoskega Renaulta, bo zaradi padca povpraševanja kot posledice epidemije koronavirusa ukinil nočno izmeno, zaradi česar bodo prekinili sodelovanje z nekaj več kot 400 delavci. Uporabili bodo t. i. mehke ukrepe, med drugim odpovedi agencijskih delavcev in predčasno upokojevanje.

Banka Slovenije: V primeru globlje recesije banke z veliko izgubo
19. 05. 2020 06.05
Banke bi po analizi Banke Slovenije ob predpostavki upada gospodarske aktivnosti za okoli šest odstotkov lahko poslovale blizu ničelnega rezultata. V primeru globlje recesije pa bi bančni sistem ob koncu leta posloval z veliko izgubo. Resne razmere zahtevajo nadaljnje usklajene ukrepe.

Panika – najsmrtonosnejši virus za demokacijo
09. 05. 2020 07.00
Če smo se opazovalci dogajanja zadnje dni kdaj prestrašili, kaj se je v naši državi zgodilo s politično kulturo, osnovnim bontonom komuniciranja in kaj bo po tednih, preživetih v strahu in negotovosti, dejansko postalo nova normalnost, smo bili po drugi strani hitro obveščeni, da je epidemija povzročila splošno stanje stresa, ki meje sprejemljivega očitno globoko pomika. A stres je kar za vse postal univerzalen izgovor, ne glede na vsebino našega greha – če smo prijavili soseda, ki je sveže prepleskal polovico hiše; če smo prejšnji teden stali v vrsti za hamburger in krompirček, pred dnevi pa smo bili prvi pred vrati salona za novo pričesko; če smo žalili, grozili in maltretirali nekoga, ki misli drugače od nas; če v našem kraju (ali javnem zdravstvenem zavodu) nismo želeli (ne mladih ne starih) okuženih s koronovirusom, ali pa če smo sprejemali napačne politične odločitve – bili smo pod stresom in biti nam mora odpuščeno.

Delavski direktor Gorenja: Odpuščanju se bomo ostro uprli
23. 04. 2020 10.02
V podjetju Hisense Gorenje so napovedali, da bodo močno znižali število zaposlenih, do konca leta naj bi v velenjskem obratu brez dela ostalo tisoč ljudi, od tega 700 v proizvodnji in 300 v režiji. V tamkajšnjem sindikatu so ogorčeni, podprl jih je tudi delavski direktor Gorenja Drago Bahun. Na velenjski občini odločitev o odpuščanjih označujejo kot nedopustno, saj da bo povzročila socialno bombo, v podjetju pa se branijo: Naročila v aprilu so upadla za dve tretjini.

Koronavirus, kapitalizem in država
11. 04. 2020 07.00
Koronavirus je ohromil svetovni kapitalistični sistem. Države so skoraj povsod po svetu uvedle karanteno, prepoved zbiranja ljudi, samoizolacijo, ponekod celo izredne razmere. Kapitalistično gospodarstvo je posledično obstalo. Vsi ekonomisti, tako najbolj zagrizeni neoliberalni ekonomisti kot tudi (neo)keynesianci, so enotnega mnenja, da mora država v tej popolnoma novi situaciji prevzeti ključno vlogo za blažitev posledične krize in recesije, ki pa je v tem trenutku neizbežna. To se bo tudi zgodilo – države se bodo množično zadolževale z namenom rešiti kapitalizem.

Po Šarčevem odstopu: predčasne volitve ali nova koalicija?
28. 01. 2020 07.48
Po tem, ko je odjeknila novica o odstopu predsednika vlade Marjana Šarca, smo v oddaji 24UR ZVEČER gostili prvake strank, ki so soočili svoja mnenja o tem, ali nas aprila čakajo predčasne volitve ali politična agonija s poskusom oblikovanja nove vlade v sedanji parlamentarni sestavi. Povabili smo tudi Marjana Šarca, Mateja Tonina in Janeza Janšo, a se vabilu niso odzvali.

Banka Slovenije vložila zahtevo za oceno ustavnosti zakona
10. 01. 2020 11.54
Banka Slovenije je vložila zahtevo za oceno ustavnosti zakona o postopku sodnega in izvensodnega varstva imetnikov kvalificiranih obveznosti bank. "Kot smo že večkrat izpostavili, zakon namreč krši temeljna načela delovanja centralne banke," so prepričani. Po njihovem je zakon sporen predvsem z vidika monetarnega financiranja in finančne neodvisnosti centralne banke.

Poslanci potrdili razbremenitev plač in večjo obdavčitev kapitala
23. 10. 2019 10.33
Državni zbor je sprejel spremembe štirih davčnih zakonov, s katerimi se razbremenjuje lestvica za odmero dohodnine, po drugi strani pa zvišuje obdavčitev kapitala in uvaja minimalna stopnja obdavčitve podjetij. V proračun se bo zato steklo manj denarja, a naj bi izpad nadomestili z bolj učinkovitim pobiranjem davkov in strožjim nadzorom.

Šarec: Ko bo pravi čas, možna večja razbremenitev davkov
21. 10. 2019 15.52
Vlada je nekoliko omilila prvotne spremembe, ki jih je načrtovala pri davkih, a je to storila z razlogom. Poleg tega ni povsem izključila možnosti, da bo v prihodnosti na vrsti večja davčna razbremenitev, a ko bo za to čas, je premier Marjan Šarec reagiral na vprašanje poslanca Luka Meseca, zakaj vlada daje davčno darilo najbolje plačanim.

Tri ure z avtobusom, dve uri z avtom, kar pet z vlakom – bodo Korošci le dobili cesto?
17. 10. 2019 10.21
17. oktober je bil dan, ko bi se morali Korošci, ki glede izgradnje tretje razvojne osi že (vsaj) 15 let poslušajo lažne obljube s strani vseh vlad, ki so se zvrstile v teh letih, zbrati pred vladno palačo. Tam bi ob 10. uri, kjer vsak četrtek poteka seje vlade, jasno in glasno opozorili: "Še letos hoč’mo prvo lopato!" A protest je zamrznjen.

V drugem in tretjem davčnem razredu za eno odstotno točko nižja stopnja davka
16. 10. 2019 22.05
Lestvica za odmero dohodnine bo nekoliko prijaznejša do zaposlenih, a bo razbremenitev najvišjih plač nekaj nižja od načrtov vlade - takšen je predlog novele zakona o dohodnini, o katerem so se uskladili člani odbora DZ za finance. Za obravnavo na plenarni seji so pripravili tudi preostale tri zakone iz davčnega paketa.