doc

Michael J. Fox o Parkinsonovi bolezni: Smrti se ne bojim
02. 12. 2021 10.22
Kanadski igralec se s Parkinsonovo boleznijo bori že tri desetletja, optimizem pa ga kljub vsemu ne zapušča. Pred kratkim je priznal, da se smrti ne boji in da se je popolnoma sprijaznil z dejstvom, da zdravilo za njegovo stanje (še) ne obstaja.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?
29. 11. 2021 14.36
Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Ob pojavu nove različice: 'Poživitveni odmerek pomembno dvigne raven protiteles'
28. 11. 2021 20.05
Čeprav bi lahko obstoječa cepiva nudila nekoliko nižjo zaščito pri okužbi z novo različico virusa, je po mnenju strokovnjakov zelo verjetno, da bodo cepljeni in prebolevniki še vedno zaščiteni pred hujšim potekom bolezni. Zato je pomembno, da se ljudje še naprej odločajo za cepljenje, zlati s poživitvenim odmerkom, ki pomembno dvigne raven protiteles.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla
24. 11. 2021 12.17
V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva
10. 11. 2021 07.44
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Odprli ambulanto za zdravljenje z regeneronom: koktajl protiteles, ki nevtralizira virus
09. 11. 2021 17.50
Pritisk na bolnišnice, ki je, tudi zaradi prenizke precepljenosti, iz dneva v dan večji, bi lahko nekoliko zmanjšala uporaba regenerona, koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga je med prvimi prejel nekdanji ameriški predsednik Trump. Pri zgodnjem poteku okužbe ga dajejo tistim, za katere pričakujejo, da bi lahko razvili težji potek bolezni in bi potrebovali bolnišnično zdravljenje. Da bi ga ponudili čim več bolnikom, so v ljubljanskem kliničnem centru odprli posebno ambulanto za regeneron, kjer jim bodo pod ustreznim nadzorom aplicirali to zdravilo. Bolnik je v nekaj urah odpuščen v domačo oskrbo, hujših neželenih učinkov pa doslej niso zaznali.

Nepogrešljivi vitamin D: namesto 20 ga dnevno dobimo manj kot tri mikrograme
02. 11. 2021 10.14
Poleti je že 15-minutni sprehod po soncu dovolj, da naše telo dobi potrebno količino vitamina D, jeseni in pozimi pa ključno vlogo odigra prehrana. Žal pa s svojimi prehranjevalnimi navadami niti približno ne pokrijemo potreb po tem "sončnem vitaminu". Priporočen vnos je 20 mikrogramov dnevno, prebivalci Slovenije jih zaužijemo manj kot tri, je pokazala nova raziskava.

Denver poražen, Čančar spet brez priložnosti za dokazovanje
02. 11. 2021 07.38
Košarkarji Denver Nuggets Vlatka Čančarja, ki zaradi poškodbe spet ni igral, so v severnoameriški ligi NBA gostovali pri Memphis Grizzlies in klonili s 97:106. Luko Dončića z Dallas Mavericks naslednja tekma čaka v noči na sredo po srednjeevropskem času, ko bo z ekipo gostoval pri Miami Heat, Dragićevi dolgoletni ekipi, ki ga je poleti nepričakovano poslala v Toronto.

Saga se nadaljuje: Doc Rivers pokazal vrata Simmonsu kar sredi treninga
19. 10. 2021 20.15
Vroče v Philadelphii. Trener 76ersov Doc Rivers je s treninga vrgel avstralskega zvezdnika Bena Simmonsa. Iz kluba so sporočili, da so Simmonsa nemudoma suspendirali, vselej dobro obveščeni novinar Adrian Wojnarowski pa je sporočil, da je počilo na relaciji Rivers - Simmons.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu
18. 10. 2021 12.58
Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.

Do zime zagotovo ne bomo zadostno precepljeni, novo zdravilo prejelo 72 okuženih
12. 10. 2021 18.40
Slovenija je po precepljenosti daleč pod povprečjem EU. Pri nas se zadnji mesec cepi le še približno tisoč ljudi dnevno, zato do zime zagotovo ne bomo dosegli zadostne precepljenosti, opozarjajo strokovnjaki. Ob tem stroka ponovno poudarja, da sta tako cepivi Moderne kot Pfizer, s katerima zdaj prednostno cepimo, varni. Obe sta prestali vse faze zelo strogih testiranj tako evropske kot ameriške agencije za zdravila. Roman Jerala s Kemijskega inštituta pričakuje tudi skorajšnjo uradno odobritev zdravila Regeneron, ki preprečuje hujši potek bolezni. Pri nas ga s privolitvijo bolnika že uporabljamo.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih
03. 10. 2021 08.56
Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Ben Simmons vztraja, da ne bo nikoli več zaigral za Philadelphio
22. 09. 2021 12.16
Nova sezona lige NBA se začne čez 27 dni, priprave vseh 30 moštev pa se začnejo naslednji teden. Na treningih Philadelphia 76ersov pa ne bo prisoten njihov zvezdnik Ben Simmons, ki si želi oditi v drugo moštvo. Za to, da bi se mu želja uresničila, je pripravljen plačati kar 1,3 milijona dolarjev (približno 1,1 milijona evrov) kazni za neudeležbo na pripravah moštva.

Zdravko je bil prvi v Sloveniji, ki so mu presadili pljuča, potem ko je zbolel za covidom
21. 09. 2021 15.26
Slišali smo že veliko zgodb ljudi, ki so zboleli za covidom-19, toda zgodba 35-letnega Zdravka iz Prekmurja je čisto posebna. Zaradi hude oblike covida so mu v Ljubljani kot prvemu Slovencu in enemu izmed prvih na svetu presadili pljuča. Tri mesece je bil v komi, skupno sedem mesecev v bolnišnici. Kako je vse skupaj potekalo, nam je pripovedoval sam, ko ga je ekipa oddaje Preverjeno obiskala na domu.

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo
10. 09. 2021 09.17
V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

5 ključnih lastnosti za podjetniško miselnost in kaj to sploh je
06. 09. 2021 00.15
Podjetniška miselnost je ključna veščina 21. stoletja, ki znatno vpliva na posameznikovo zaposljivost in uspešnost tako na poslovni poti kot v zasebnem življenju. Da pa to kultiviramo, potrebujemo 5 lastnosti, ki se jih lahko priučimo.

Zgodovinski uspeh slovenskih študentov matematike
18. 08. 2021 12.34
Slabo leto po olimpijski zlati medalji na matematični olimpijadi je Luka Horjak, bruc na fakulteti za matematiko, spet posegel po odličnem rezultatu. Na tekmovanju za študente matematike je prejel prvo nagrado. Njegov uspeh so, prav tako s prvo nagrado, dopolnili še Daniel Vitas, z drugo nagrado pa Matevž Miščič, Andraž Maier, Žan Bajuk in Tjaž Silovšek. S srebrom se lahko pohvali tudi Besfort Shala s koprske fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije.

Na 74. festival v Cannesu uvrščena dva filma slovenske koprodukcije
02. 07. 2021 18.59
Prestižni filmski festival v Cannesu se po lanski spletni izvedbi letos julija vrača in njegovi obiskovalci si bodo lahko v živo ogledali tudi dva filma, ki sta nastala v slovenski manjšinski koprodukciji. V dveh različnih programskih tekmovalnih sklopih se bosta predstavila 'Telesce', prvenec italijanske režiserke Laure Samani, in 'Morena', prvenec hrvaške režiserke Antonete Alamat Kusijanović.

Kaj smo gledali leta 1991?
26. 06. 2021 08.00
Nekatere filme imamo v glavi kot "klasike", morda pa kdaj pozabimo na leto njihovega nastanka. Ob 30-letnici Slovenije je tako prav, da si malce osvežimo spomin, čeprav nas bo morda šokiralo, koliko s(m)o se vmes že postarali ...

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?
20. 06. 2021 09.18
Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."

Thibodeau izbran za trenerja leta v ligi NBA
08. 06. 2021 08.41
Glavni trener ekipe New York Knicks, Tom Thibodeau, je bil izbran za trenerja leta v severnoameriški poklicni košarkarski ligi NBA. 'Kratkohlačniki' imajo za sabo uspešno sezono, v kateri so prvič po letu 2013 zaigrali v končnici.

'Prelomno je, da smo potencialne probiotike vgradili v trden dostavni sistem'
30. 05. 2021 13.46
Pred kratkim so podelili zlate znake Jožefa Stefana za leto 2021. Med prejemniki tega prestižnega priznanja, ki ga podeljujejo našim najodmevnejšim doktoratom, je bila tudi doc. dr. Špela Zupančič z ljubljanske fakultete za farmacijo. Z njo smo se pogovarjali o njenem raziskovalnem delu na področju razvoja inovativne terapije za zdravljenje parodontalne bolezni pa tudi o slovenski znanosti in njenem mestu v mednarodnem prostoru. Kot poudarja sogovornica, bi morali biti ponosni na domače znanje.

'Počutila sem se, kot da se mi to ne dogaja, kot da je na mojem mestu nekdo drug'
25. 05. 2021 15.25
September 2019. Takrat le 17-letna Sergeja Urnaut je slišala diagnozo, ki je njeno življenje obrnila na glavo. Akutna mieloblastna levkemija (AML). Življenje ji je rešila presaditev krvotvornih matičnih celic. Njej jih je darovala sestra, a pri številnih bolnikih darovalca znotraj družine ne najdejo. In takrat je še kako pomembno, da je v registru Slovenija Donor čim širši nabor potencialnih darovalcev. Nekdanji bolniki, darovalci in stroka tako v en glas pozivajo: "Daj se na seznam!" Ter dodajajo: darovanje je danes enostaven in neboleč postopek.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami
19. 05. 2021 15.31
Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

Brezplačen predmet online študija - edinstvena priložnost
10. 05. 2021 12.09
Dobin model online študija velja za enega najbolj domišljenih in kakovostnih v svetovnem merilu. Je tudi edini online študij v Sloveniji in JV Evropi z dvema mednarodnima akreditacijama. Po mnenju več kot 1500 online študentov, ki so letos vpisani v Dobine programe, pa je online študij ena najbolj fleksibilnih oblik izobraževanja, ki je hkrati prilagojena zaposlenim odraslim in mladim, ki želijo nekaj več.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati
08. 05. 2021 15.56
V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

Trije kandidati za mesto predsednika Desusa
28. 04. 2021 14.37
Ljubo Jasnič, Srečko Felix Krope in Gorazd Žmavc so trije kandidati za mesto novega predsednika stranke upokojencev, na čelu katere se je v dobrem letu zamenjala že vrsta imen. Za položaj se ne bosta potegovala niti Brigita Čokl, ki Desus začasno vodi, niti minister za kmetijstvo Jože Podgoršek. Njegove ideje, da bi znova postal član stranke in obenem ohranil ministrski stolček so namreč v Desusu v kali zatrli.

Življenje kot v kirurški dvorani: ali razkužila prinašajo tudi tveganja?
24. 04. 2021 20.00
Če smo si včasih roke umivali površno, se večina danes vsak dan vede kot v kirurški dvorani. Razkužila – WHO priporoča tista, ki kot aktivno snov vsebujejo alkohol – dokazano učinkovito uničijo novi koronavirus in so eno izmed najmočnejših orožij za zaščito pred okužbo. A pretirana skrb za čistočo lahko v manjši meri slabi naš imunski sistem, razkužila pa s seboj ob nepravilni rabi prinašajo določena tveganja. Čeprav jih po eni strani porabimo več kot kadar koli prej, se lahko po drugi strani, če pri razkuževanju pogosto uporabimo prenizko koncentracijo ali je čas delovanja prekratek, razvijejo bakterije, ki so odporne proti razkužilu. Zato je ključno, da jih uporabljamo pravilno in po pameti.

Milwaukee spet boljši od Sixersov, Phoenix klonil v Bostonu
23. 04. 2021 07.00
V obračunu prve in tretje ekipe vzhodne konference so Milwaukee Bucksi vnovič premagali Philadelphia 76erse, ki se jim skupaj z Brooklyn Netsi sicer še naprej nasmiha osvojitev vodilnega položaja pred začetkom končnice, v katero so Jeleni v zadnjih sezonah venomer vstopali s prvega mesta (124 : 117). Šesta ekipa Vzhoda, Boston Celtics, je na svojem parketu ugnala druge nosilce Zahoda, Phoenix Sunse (99 : 86).

'Politiki, ki zlivajo gnojnico na Ustavno sodišče'
20. 04. 2021 15.32
Po tem, ko je vlada prepovedala prireditve, shode in zborovanja, je Ustavno sodišče odločilo, da je takšna prepoved v nasprotju z ustavo, in jo odpravilo. Po tem, ko je vlada prepovedala izhod iz države zaradi koronavirusa, je Ustavno sodišče odločilo, da je to v nasprotju z ustavo, in prepoved odpravilo. Ko je vlada prepovedala referendum o investicijah v Slovensko vojsko, se je opozicija obrnila na Ustavno sodišče. Ustavno sodišče je ugotovilo, da zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski ni v neskladju z ustavo. Enkrat so njegove odločitve vladi všeč, drugič ne. Kakšna je sploh vloga Ustavnega sodišča?