dokler

Nadaljevanje dnevnih protestov proti režimu

21. 11. 1999 11.06

Vodilni predstavniki srbske opozicijske Zveze za spremembe (SZP) so včeraj sporočili, da se bodo v Beogradu nadaljevali dnevni protesti proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, čeprav so pred tremi dnevi napovedali, da demonstracije ne bodo več potekale vsak dan.

Rusi stiskajo obroč okoli Groznega

21. 11. 1999 10.04

Rusko letalstvo je po nekaj dneh slabega vremena, včeraj nadaljevalo z napadi na Čečenijo. Ruska letala so do sedaj opravila že 3500 poletov.

DeSUS kritičen le do metode pogajanj

19. 11. 1999 16.17

Demokratična stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) je v sporočilu za javnost zapisala, da so lahko kritični le do metode, ki je bila uporabljena v pogajanjih o sporazumu med Slovenijo in Svetim sedežem, do vsebine pa ne. Kot so pojasnili, so bili namreč podobno kot slovenska politična in strokovna javnost z vsebino sporazuma seznanjeni iz medijev.

Druga papeževa knjiga v slovenščini

17. 11. 1999 17.52

Pri celjski Mohorjevi družbi je te dni izšla knjiga Karola Wojtyle Brat našega boga, ki jo je papež Janez Pavel II. napisal še pred nastopom funkcije pri svetem sedežu. Knjiga je nastala na podlagi zgodovinskega lika sv. Alberta, ki je v poljskem Krakovu v prejšnjem stoletju skrbel za brezdomce, gre pa za prevod druge Wojtylove drame v slovenščino. Kot je na današnji predstavitvi povedal avtor spremne besede Jože Faganel, je knjiga namenjena slovenskim izobražencem, ki lahko tako spoznavajo papeža še po drugi plati in ugotavljajo tudi, odkod črpa.

Ibero-ameriški vrh v Havani

16. 11. 1999 20.58

V Havani te dni poteka vsakoletno ibero-ameriško vrhunsko srečanje. Predstavniki večine latinskoameriških držav, Španije in Portugalske so se tokrat prvič zbrali na Kubi, kar so nasprotniki Castrovega režima izkoristili za to, da so tujim državnikom predstavili svoje zahteve po demokratizaciji države.

Neodvisnost Kosova ni izključena

12. 11. 1999 17.51

Predsedujoči Varnostnemu svetu ZN, slovenski veleposlanik Danilo Tuerk, je izjavil, da glede končnega statusa Kosova ni izključena njegova neodvisnost, poroča Radio B2-92, ki se sklicuje na prištinski tisk.

Od ponedeljka bodo na cestah zimske razmere

12. 11. 1999 14.15

Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da morajo biti motorna vozila v cestnem prometu pozimi in v zimskih razmerah opremljena s predpisano zimsko opremo. Takšna oprema bo na slovenskih cestah nujna od 15. novembra pa do 15. marca prihodnje leto; v tem času namreč v skladu z odredbo o omejitvi cestnega prometa na slovenskih cestah traja zima, so sporočili z notranjega ministrstva.

OVSE v Ingušetiji

11. 11. 1999 14.40

Norveški diplomat Kim Traavik, ki vodi misijo OVSE, je obiskoval dve begunski taborišči v Ingušetiji in dejal, da je begunska situacija v pokrajini zelo resna. V poročilu urada za človekove pravice je zapisano, da v Ingušetiji umre iz dneva v dan več civilistov. Begunci pa morajo za prehod meje čakati vsaj tri dni.

Ruske sile nadaljujejo napade v Čečeniji

10. 11. 1999 16.04

Ruske sile so danes vstopile v severno predmestje čečenskega mesta Bamut, so sporočili s sedeža ruskih sil na Severnem Kavkazu. Isti vir je sporočil, da ruske sile nadaljujejo zračne napade na položaje islamskih upornikov v predmestjih Groznega, Gudermesa, Samaškija ter drugih čečenskih mest.

Rusija stopnjuje napade

07. 11. 1999 10.30

Ruske vojaške sile še vedno stopnjujejo napade na Čečenijo. Premier Vladimir Putin pa je dejal, da glavni cilj Rusije ostaja nespremenjen, kar pomeni, da bodo napadi trajali dokler ne bo celotno ozemlje pokrajine pod nadzorom ruskih sil. Ruska letala so včeraj bombardirala tudi glavno mesto Grozni in vasi v njegovi okolici.

Nadaljevanje napadov na Čečenijo

06. 11. 1999 19.57

Ruska letala so danes nadaljevala z napadi na čečensko glavno mesto Grozni, iz mesta pa poročajo o več ubitih in ranjenih ljudeh. Današnji letalski napadi naj bi sicer trajali samo 40 minut, vendar pa glavno mesto obkoljujejo ruske kopenske enote. Vodja čečenskih upornikov Šamil Basajev je danes povedal, da so si Rusi izbrali taktiko ubijanja z višine, z letal, ki jih ni mogoče zadeti, padajoče bombe ter rakete pa pobijajo civiliste.

Vlada bo sprejela sklep o uvedbi nove valute

01. 11. 1999 17.31

Podpredsednik črnogorske vlade Novak Kilibarda je za Radio B2-92 potrdil, da bo v Črni gori kot uradna valuta uvedena nemška marka.

Tyson čaka na razsodbo

26. 10. 1999 14.08

Ameriški boksar Mike Tyson bo moral na ček v vrednosti 8,7 milijona ameriških dolarjev počakati še par dni. Vsoto, ki bi jo Tyson prejel v primeru zmage nad rojakom Orlinom Norrisom, je nadzorni boksarski organ Nevade zadržal, dokler ne razišče vseh okoliščin prekinitve sobotnega dvoboja. Dvoboj se je končal brez zmagovalca.

Peta konferenca o podnebju

25. 10. 1999 20.49

V Bonnu se je začela peta konferenca o podnebju, na kateri naj bi se dogovorili o zmanjšanju emisije škodljivih plinov, ki povzročajo ogrevanje planeta in nastajanje ozonskih lukenj. Gre za neizpolnjene obveznosti razvitih držav, ki so največje onesnaževalke okolja, vendar pa še nobena ni ratificirala sporazuma iz Kjota iz leta 1997. O uresničevanju sporazuma bo razpravljalo 5000 udeležencev iz 160 držav. Gre predvsem za obveznost razvitih držav, da bodo do leta 2012 zmanjšale emisijo potisnih plinov na 5,2 odstotka ravni iz leta 1990. Po mnenju predstavnikov ZN naj bi se stopnja emisije do leta 2010 za 18 odstotkov celo povečala.

V Segedinu srečanje Dobbins-Djindjić

25. 10. 1999 13.18

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Djindjić se bo danes v madžarskem mestu Segedin ločeno sestal s posebnim ameriškim odposlancem za Balkan Jamesom Dobbinsom.

Varnostni svet ZN zahteva Osamo bin Ladna

16. 10. 1999 17.37

Varnostni svet ZN je včeraj izglasoval resolucijo o uvedbi finančnih ukrepov in letalskega embarga proti talibanom, če ne bodo do 14. novembra izročili islamskega terorista Osame bin Ladna, ki ga obtožujejo odgovornosti za bombni napad na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es Salaamu. Napad se je zgodil leta 1998, v njem pa je umrlo 224 ljudi.

VS ZN zahteva izročitev Osame bin Ladna

16. 10. 1999 11.07

Varnostni svet OZN je soglasno potrdil resolucijo, s katero od afganistanskih Talibanov zahteva izročitev osumljenega mednarodnega terorista Osame Bin Ladena v roke državi, ki mu je pripravljena soditi. Resolucija poleg tega zahteva, da Talibani takoj prenehajo s podporo mednarodnim teroristom in zagotovijo, da ozemlje pod njihovim nadzorom ne bo služilo za urjenje teroristov ali pripravo terorističnih napadov. Resolucija je bila sprejeta pod 7. poglavjem Ustanovne listine OZN, kar pomeni, da se lahko za izpolnitev zahtev uporabi tudi vojaška sila.

Priprave na končen obračun?

14. 10. 1999 12.31

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je včeraj pokazal najbolj jasno znamenje, da namerava Rusija zasesti celotno ozemlje Čečenije z besedami, da Moskva ne bo končala operacije dokler ne bo uporniška pokrajina pod popolnim nadzorom. Po njegovih besedah bodo ruske vojaške sile izpolnile vse naloge vključno z uničenjem oboroženih in terorističnih skupin v pokrajini. S temi besedami je Sergejev nakazal, da ruske sile načrtujejo prečkanje reke Terek, kjer leži čečensko glavno mesto Grozni in kreniti proti kavkaškemu gorovju, kjer se zadržuje glavnina islamskih upornikov.

Nadaljevanje napadov

13. 10. 1999 20.11

Rusko topništvo nadaljuje napade na Čečenijo. Tarča napadov je mesto Goragorski, kjer naj bi se zadrževal vodja muslimanskih upornikov Basajev. Poveljnik ruskih letalskih sil Kornukov je dejal, da bodo ruske sile nadaljevale z napadi, dokler ne bodo uničile upornikov. Čečenski predsednik Mashadov pa je napovedal, da ruskim enotam ne bodo prepustili nadzora nad to kavkaško republiko.

Haider Sloveniji očita provokativnost

09. 10. 1999 17.38

Koroški deželni glavar Joerg Haider je danes na prireditvi ob 79. obletnici koroškega plebiscita od Slovenije zahteval priznanje pravic ''Staroavstrijcem'' in razveljavitev avnojskih sklepov iz let 1943/44, s katerimi so takratno nemško govoreče prebivalstvo razglasili za brezpravno.

Nova soseska v Kamniku

03. 10. 1999 19.59

V Kamniku gradijo novo poslovno-stanovanjsko sosesko. Po mnenju strokovnjakov gre za enega največjih posegov v staro mestno jedro pri nas. Gradnja soseske ne bi bila nič posebnega, če ne bi predstavniki kamniške občine priredili listine in spremenili namembnost zemljišča mimo zakonov in predpisov. Upravna enota pa je izdala gradbeno dovoljenje, ki je bilo napisano na kožo investitorju.

Država mora poskrbeti za Betnavski kompleks

01. 10. 1999 17.05

Mariborski župan Boris Sovič je vladi poslal dopis, v katerem jo poziva, da v skladu z njenimi pristojnostmi upošteva izraženo voljo približno 5900 meščank in meščanov, ki so podpisali peticijo SNS Betnave ne damo in tako izrazili svojo voljo v zvezi s problemom denacionalizacijskih postopkov, del katerih je tudi Betnavski kompleks. Ob tem je izrazil željo, da bi prišlo do takšne odločitve, ki bi ohranila širšo rabo objekta in predvsem omogočila, da bi se objekt obnovil ter tako služil Mariborčanom in obiskovalcem, skladno z njegovo spomeniško vrednostjo, so sporočili iz županovega kabineta.

Stroge sankcije za starše

29. 09. 1999 10.00

Šolske oblasti v kalifornijskem zalivu osvajajo novo taktiko, ki naj bi zagotovila redno udeležbo šoloobveznih otrok pri pouku: če bo otrok manjkal pri pouku, lahko starše čaka ječa.

Avstrija proti določitvi datuma za širitev EU

28. 09. 1999 14.42

Avstrija nasprotuje natančni določitvi datuma za vstop novih držav v Evropsko unijo, za kar se je zavzel novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi, je danes novinarjem v Bruslju dejal novi stalni predstavnik Avstrije pri EU, veleposlanik Gregor Woschnagg.

Ruska letala še vedno napadajo Čečenijo

27. 09. 1999 18.58

Rusko letalstvo je danes že peti dan zapored bombardiralo cilje v Groznem, prebivalstvo pa množično beži proti Ingušetiji. V to republiko naj bi se po poročanju agencije Itar-Tass zateklo že 50.000 ljudi. Sicer je administrativna meja med Čečenijo in Ingušetijo zaprta. Po besedah inguškega premierja Ahmeda Malsagova so razmere v tej republiki ''na robu humanitarne katastrofe'', saj Ingušetija ne more sprejeti tolikšnega števila beguncev, zato so oblasti že zaprosile za humanitarno pomoč. Po poročilih očividcev naj bi letala napadla industrijske objekte v na obrobju glavnega mesta Grozni. Tarče napadov naj bi bile predvsem rafinerije in skladišča nafte.

Študentski nemiri v Džakarti

26. 09. 1999 17.02

Stotine indonezijskih študentov se je danes ponovno zbralo na protestih proti novemu osnutku zakona o varnosti, ki predvideva skoraj neomajna pooblastila vojske v izrednih razmerah. Pri tem so poudarili, da protestniki v Džakarti in drugem največjem indonezijskem mestu Surabaja ne bodo odnehali, dokler vlada osnutka ne bo zavrnila. Študenti so se na podobnem protestu zbrali že v petek, ko se je s policijo spopadlo približno 10.000 študentov in okoliških prebivalcev, pri tem je bilo ubitih sedem ljudi, med njimi tudi policaj. Da bi vlada proteste zaustavila, je v petek objavila, da je začasno odložila sprejem osnutka zakona.

Ruske sile pripravljene na napad

26. 09. 1999 11.59

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je danes sporočil, da je ruska vojska pripravila načrte za kopensko posredovanje v Čečeniji, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Nujnost podpore demokracijam na Balkanu

23. 09. 1999 08.43

Član slovenske parlamentarne delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope Jelko Kacin je danes na letnem zasedanju PS SE dejal, da je potrebno podpirati širitev Evropske unije na Balkan, pri tem pa podpirati in postopoma uresničevati demokracijo iz države v državo.

Novi protesti srbske opozicije

21. 09. 1999 14.22

S stavko v beograjski tovarni traktorjev IMT so se davi začeli napovedani protesti, ki naj bi zajeli vso Srbijo, je poročal beograjski radio B2-92.

Srbska opozicija v Novem Sadu

17. 09. 1999 07.46

V Novem Sadu je sinoči potekala prva konvencija opozicijske Zveze za spremembe (SZP), ki se je je udeležilo 5000 ljudi. Med govorniki sta bila tudi voditelj Demokratske stranke Zoran Djindjić in nekdanji guverner centralne banke Dragoslav Avramović, ki sta se zavzela za svobodne in demokratične volitve pod nadzorom Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.