doktorica

Delo od doma luksuz, rezerviran za delavce z visoko izobrazbo

12. 04. 2025 11.04

Visoka miza v urejenem, poslovnem delu stanovanja, je dvakrat do trikrat tedensko njena pisarna. Špela Ajdišek opravlja globalno funkcijo, delo, ki poteka v več časovnih pasovih, na več kontinentih. Na drugem koncu mesta, prav tako v svojem stanovanju, Matej Golob z nekaj hitrimi preureditvami jedilno mizo prelevi v pisarno. "Te procedure morajo biti in je fajn, da jih imamo, ker mentalno naredijo preklop iz službe v privatno in obratno," pojasnjuje.

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država

02. 04. 2025 06.00

"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

DZ za sodnika na Sodišču EU izvolil Marka Bošnjaka

28. 03. 2025 19.51

Državni zbor je na tajnem glasovanju za novega sodnika na Sodišču EU izvoli Marka Bošnjaka. Prav tako je večina poslancev podprla imenovanji dosedanjih sodnikov Maje Brkan in Damjana Kukovca na prosti mesti na Splošnem sodišču EU.

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'

27. 03. 2025 12.51

Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Koalicija napoveduje podporo Dijani Možini Zupanc za novo varuhinjo

25. 03. 2025 14.31

Poslanske skupine koalicije so na usklajevanjih soglašale, da podprejo Dijano Možina Zupanc za novo varuhinjo človekovih pravic, je sporočila vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. O tem so tudi že obvestili predsednico republike Natašo Pirc Musar.

Babici za sedem let odvzeli licenco za samostojno opravljanje babiške nege

24. 03. 2025 14.02

Zbornica – Zveza je diplomirani babici Tejči Moškrič za obdobje sedmih let odvzela licenco za samostojno opravljanje babiške nege. Tako je odločila na podlagi izrednega strokovnega nadzora pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti Pinard. " Ugotovljene so bile večje strokovne nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju porodov na domu," pojasnjujejo.

Predsednica predlagala novo varuhinjo človekovih pravic

17. 03. 2025 19.31

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je koaliciji sporočila svoj predlog za naslednjo varuhinjo človekovih pravic. To je doktorica prava in dosedanja namestnica varuha, Dijana Možina Zupanc. Za izvolitev varuhinje je potrebna podpora dveh tretjin poslanskih glasov.

V pustnem tednu pojemo več deset milijonov krofov

01. 03. 2025 12.00

Brez krofov ni pusta. Tradicionalno pustno pecivo iz kvašenega testa je posebej v tem delu leta izjemno priljubljeno in iskano. Sestavine skoraj povsod enake – pa vendar – krof ni enak krofu.

Tabletka proti staranju?

02. 02. 2025 10.11

Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Bomo že kmalu živeli 150 let?

01. 02. 2025 15.02

Znanost in tehnologija napredujeta z izjemno hitrostjo. Biohekanje oziroma optimiziranje telesa, upočasnjevanje staranja in dolgoživost postajajo vse močnejša industrija. Nekateri znanstveniki in milijonarji, ki na sebi preizkušajo vedno nove protokole, vzpostavljajo novo paradigmo zdravja in vitalnega dolgega življenja.

Vplivneži zaradi novega zakona na nogah, ministrica: Gre za politično peticijo

06. 01. 2025 19.52

Besedna vojna influencerjev, spletnih vplivnežev, ki vsak na svoj način pojasnjujejo vladni predlog nove medijske zakonodaje. Ali nova pravila resnično zarežejo v svobodo govora na družbenih omrežjih? Tako trdi vplivnica Zala Klopčič, sicer tudi vidna članica podmladka SDS, ki je pod peticijo proti sprejetju takšnih zakonskih rešitev zbrala že več kot 10 tisoč podpisov. Na ministrstvu za kulturo odgovarjajo, da gre za politično peticijo v režiji desnice.

Dojenje štiriletnikov in petletnikov: kaj pravijo pediatri?

04. 01. 2025 10.34

Materino mleko je najboljša hrana za dojenčka, pravita NIJZ in Svetovna zdravstvena organizacija, a predvsem dolgotrajno dojenje spremljajo tudi številni tabuji. Vedno več domačih in svetovnih zvezdnic javno govori o dojenju svojih malčkov, starih tri, štiri, tudi pet let. V svetu je ena takih estradnica Tamara Ecclestone, ki je še dojila svojo skoraj petletno hčerko, pri nas pa igralka Ana Dolinar, ki doji svojega petletnega sina. Za nas je o dojenju malčkov v tandemu spregovorila pevka Maja Prašnikar. Kaj pa pravijo pediatri? Je dojenje – ob vseh svojih koristih – lahko tudi predlogo?

Tvegana nosečnost – od strahu do optimizma

22. 12. 2024 07.00

"Svet se mi je sesul, bil je šok. Strah nas je bilo," s 7-mesečnim dojenčkom Ernestom v naročju pripoveduje Nastja Vidic. V zgodnji nosečnosti so ji diagnosticirali preeklampsijo – življenjsko ogrožujoče stanje, ki je nevarno tako za mamo kot za otroka.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'

19. 12. 2024 06.00

Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

Za svoj videz zapravila že več kot 900 tisočakov, načrtuje že nove posege

14. 12. 2024 07.00

V svetu slavnih svetovne zvezdnice milijone zapravljajo za lepotne operacije. Nedavno je norveški Playboy za najbolj popolno žensko na svetu razglasil brazilsko manekenko, ki je za svoj videz zapravila že več kot 900 tisoč evrov, načrtuje pa že nove posege. Pri nas tako visokih zneskov v lepotni kirurgiji ni, pravi priznani kirurg Uroš Ahčan, v Združenih državah Amerike pa nekateri kirurgi samo za obrazni lifting računajo 200 tisoč evrov.

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji

24. 11. 2024 15.43

Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

Kasnejši začetek pouka, boljši učni uspeh

02. 11. 2024 16.30

Osem od desetih mladostnikov je neprespanih, kažejo raziskave. Zaradi zamika cirkadiane, notranje biološke ure, se v puberteti zamakne izločanje melatonina, hormona spanja, zato zvečer težko zaspijo, zjutraj se pa še težje zbudijo. "Vstajanje mladostnika ob 7. uri je kot vstajanje odraslega ob 4. uri," opozarja doktorica Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka otroške nevrologije in pediatrije, ki se že več kot 20 let ukvarja s proučevanjem spanja pri otrocih in mladostnikih.

Kako zavistni smo Slovenci?

06. 10. 2024 07.43

Stereotipi o Slovencih – od obvezne goveje juhe za nedeljsko kosilo, obveznega nošenja copat, obsesivnega športnega navdušenja in hoje v hribe do delavnosti, kreganja s sosedi, zavisti in varčnosti – so velikokrat navdih za šale. In če so se včasih mnogi iz tega norčevali, pa nekatere od teh značilnosti postajajo vse večje vrednote. Tujci, ki so se preselili v Slovenijo, pa jih z navdušenjem sprejemajo. Kaj sploh so stereotipi, ali držijo, kako nas vidijo tujci in kako se spreminja podoba tipičnega Slovenca?

Sol – belo zlato ali tihi ubijalec

07. 09. 2024 07.00

Na svetu letno pridelamo 240 milijonov ton soli. Evaporirane, kamene in morske. Med njimi, pravijo kemiki in prehranski strokovnjaki, ni večjih razlik, razlika je zgolj v načinu pridobivanja. Natrij je za normalno delovanje našega telesa nujno potreben. Prevelike količine soli pa lahko vodijo v številne zdravstvene zaplete – predvsem v povišanje krvnega tlaka, srčno žilne bolezni ter z njimi povezane številne smrti – v Sloveniji približno 4500 letno.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'

29. 08. 2024 12.32

Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

Zdravniška kriza na Krku: 'Na otok prihajate na lastno odgovornost'

08. 08. 2024 09.48

Zdravniki na hrvaškem otoku Krk opozarjajo na visoko obremenjenost, s katero se soočajo v času turistične sezone. Kot pravijo, je optimalno število obravnav okrog 40 na dan, oni pa je jih opravijo več kot 130. Zato so organizirali 'opozorilni protest'. Razmere so nevzdržne, zdravstveni sistem na otoku pa je kolapsiral, opozarjajo.

Novi državni sekretarki v premierjevem kabinetu Petra Aršič in Metka Paragi

28. 06. 2024 20.02

Vlada je na dopisni seji za državni sekretarki v kabinetu predsednika vlade imenovala Petro Aršič in Metko Paragi. Aršič bo tako s 1. julijem v kabinetu prevzela področje strateškega komuniciranja, Paragi pa bo zadolžena za področje javnega zdravstva in javnega zdravja.

Melanom – temna stran sonca

22. 06. 2024 08.09

"Na stegnu sem opazila cvetačasto znamenje, nekako v podzavesti sem vedela, da nekaj ni v redu, ampak si misliš: Ah, saj to ni nič." Tako se je začela zgodba Anje Matušin, ki se je pred tremi leti soočila z diagnozo malignega melanoma – kožnega raka, ki povzroči največ smrti.

Cedevita je predstavila dva nova okusa vitaminske vode - Body&mind in Focus

31. 05. 2024 00.15

Cedevita vitaminska voda je na voljo v petih različnih okusih, vsak okus pa ima svoje IME, KI POVE VSE: Energising (limona in ananas), Feel Good (pomaranča in papaja), Relaxing (limona in granatno jabolko), Body&mind (limona in robida) in Focus (limeta in limonska trava).

Prvič doslej: babica, ki opravlja porode na domu, ostala brez licence

15. 05. 2024 08.49

Zasebni zavod Pinard, ki izvaja porode na domu, je za eno leto izgubil licenco za opravljanje dejavnosti in končal v likvidaciji. Gre za najstrožji ukrep v zdravstveni negi in babištvu doslej, sprejeli so ga na podlagi strokovnega nadzora Zbornice zdravstvene in babiške nege. Zavod, ki je po zadnjih podatkih imel le dva zaposlena, je ustanovila nekdanja predstojnica oddelka za babištvo na ljubljanski zdravstveni fakulteti.

Urgentno pismo 157 ginekologov in ginekologinj: 'Še zadnji klic na pomoč'

12. 05. 2024 20.19

Več kot 200 tisoč deklet in žensk starejših od 13 let nima izbranega ginekologa. Odločevalci se radi pohvalijo s podatki, da je Slovenija ena najvarnejših držav na svetu za rojevanje in je na dobri poti, da izkorenini raka materničnega vratu, pa za sistem v zadnjih desetletjih niso storili veliko, poudarja 157 ginekologinj in ginekologov, ki se je podpisalo pod javno pismo. V njem opozarjajo, da če se bodo do leta 2026 upokojili vsi tisti, ki izpolnjujejo pogoje, bo brez ginekologa ostalo še 150 tisoč žensk, in vsi ti pozitivni trendi se bodo zelo hitro obrnili.

Boj za evropske stolčke: Vesna stavi na Prebiliča, kaj pa ostale stranke?

08. 04. 2024 12.42

Kdo vse se je prebil na kandidatno listo stranke Vesna za prihajajoče evropske volitve? Pričakovano je nosilec liste postal kočevski župan Vladimir Prebilič, v stranki pa so zdaj razkrili tudi osem bolj ali manj znanih imen, ki se bodo na volitvah potegovala za mesto v Evropskem parlamentu. Vesna je s predstavitvijo kandidatne liste in programa začela tudi z zbiranjem 1000 podpisov podpore. Katere stranke so že razkrile svoje kandidatne liste in na koga stavijo?

Se je vlada po kadrovskem cunamiju v energetiki lotila še področja kulture?

16. 03. 2024 19.21

V svet javnega zavoda SNG Drama je imenovala Evo Boštjančič, soprogo ministra za finance. Ta se je sicer izločil iz odločanja, ministrica za kulturo kot predlagateljica pa trdi, da ima imenovana vse strokovne kompetence. V koaliciji imajo nekateri neuradno pomisleke o primernosti imenovanja.

Med tekmovalci tudi bodoča doktorica nevroznanosti

06. 03. 2024 08.03

Andreja Špeh je mlada raziskovalka na Nevrološki kliniki, ki trenutno opravlja doktorski študij. 29-letnica pravi, da ne more biti pri miru, zato je v svojem življenju imela ogromno hobijev, njena največja strast pa je kuhanje.

Pomanjkanje vitamina D: od rahitisa do osteoporoze

20. 01. 2024 14.23

Mehke kosti, slaba mišična moč, rahitis, osteoporoza, težje prebolevanje respiratornih bolezni, alergije ... Vse to so lahko posledice prenizke ravni vitamina D v našem telesu. Gre za vitamin, ki ga naše telo tvori samo – zadostuje že 15-minutno izpostavljanje soncu – a le v poletnih mesecih, ko je sonce dovolj visoko.