doktorica

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta
24. 09. 2022 07.00
Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

'Pet tednov sem prejemal injekcije, ki so popolnoma izkoreninile raka'
23. 09. 2022 13.24
Nova vrsta zdravljenja raka, ki za okužbo in uničenje škodljivih celic uporablja virus, je v prvih poskusih na ljudeh zelo obetavna, pravijo znanstveniki iz Združenega kraljestva. Pri enem od bolnikov je rak izginil, pri drugem pa so se tumorji zmanjšali. Zdravilo je oslabljena oblika virusa herpesa simpleksa, ki je bila spremenjena tako, da uničuje tumorje.

'Včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri naše življenje'
20. 09. 2022 09.50
V sredo, na mednarodni dan miru, bo ob 19. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma potekala okrogla miza z naslovom "Kako narediti svet prijazen kraj?". Naslov izhaja iz misli Alberta Einsteina, v kateri je pojasnil, kako naša notranja naravnanost vpliva na naše delovanje in kako s tem posledično krojimo svet. Pred dogodkom smo se o čuječnosti pogovarjali s povezovalko dogodka, kolumnistko, gostujočo predavateljico in učiteljico joge, Tino Košir. Na dogodek vabi prav vse, saj, kot pravi, včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri posameznikovo življenje.

Nas bo pozimi zeblo?
17. 09. 2022 07.00
Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

Nada Rotovnik Kozjek, maratonka, ki kljub osteoartrozi premaguje ovire
12. 09. 2022 08.55
Zdravnica, strokovnjakinja za klinično in športno prehrano ter rekreativna športnica - Nada Rotovnik Kozjek se že vrsto let zdravi zaradi osteoartroze. Gre za hudo obolenje sklepov, pri Rotovnik Kozjekovi pa je bolezen posledica izredno hude nesreče, ki jo je utrpela pred 31 leti, ko je med planinarjenjem padla v prepad. Od takrat dalje pravi, da je športnica iz nuje, saj mora redno vaditi, da sploh lahko funkcionira.

Ninna Kozorog: Čas je, da odložim nekaj teže tega sveta
19. 07. 2022 19.30
Predsednica humanitarnega društva Humanitarček, najbolj poznanega po projektu #vide, se po skoraj 11 letih poslavlja. "Čas je pravi, da odložim nekaj teže tega sveta. Čas je, da (p)ostanem Ninna. Samo Ninna. Skuštrana. Razigrana. S čopičem, nahrbtnikom in kitaro. Ninna pač. Tista, ki se mora naspati. Tista, ki mora ponovno začeti verjeti ... v dobro," je zapisala Ninna Kozorog. "Hvala, ker ste bili del moje zgodbe. To ni zbogom, to je na svidenje. Do kdaj? Nimam pojma," je dodala. Projekti društva bodo medtem še naprej tekli dalje.

Ali posmrtno življenje res obstaja?
08. 07. 2022 18.44
Se po smrti resnično vse konča? Ali bomo še kdaj srečali svoje ljubljene osebe, ki smo jih prezgodaj izgubili? Smrt je za marsikoga od nas tabu, še večji tabu pa je posmrtno življenje. Znanstveniki so v naravoslovju že večkrat dokazali, da energija ne gre v nič in da ne nastane iz nič, kar bi lahko pomenilo, da tudi ob naši smrti vendarle nekaj ostane, torej energija. S tem se strinja tudi dvojna doktorica Francka Premk, znanstvenica, profesorica, ki je tuje jezike poučevala na univerzah v Švici in Sloveniji. Pred petimi leti je izgubila moža, a izgubo dojema le kot fizični umik. Ta nadvse zanimiva ženska, ki bo kmalu praznovala 80. rojstni dan, med drugim v knjigi Čudež življenja bralcem na razumljiv način skozi pogovore s pokojnim možem predstavi svoj pogled na smrt in življenje po tej.

Kosova najavila kandidaturo za predsednico države: 'Skupaj bomo temu kos'
28. 06. 2022 09.14
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob in podpredsednica Marta Kos sta predstavila sklepe digitalnega kongresa. Poglavitni sta bili dve točki, je dejal premier in predsednik stranke. Prva je bila združevanje liberalne sredine – to so potrdili tako v Gibanju Svoboda kot tudi v LMŠ in SAB. Druga pomembna točka pa je bila predstavitev kandidatke za predsednico države. "Danes stojim tukaj, ker želim Sloveniji in svetu ponosno najaviti, da bom kandidirala za prvo predsednico Republike Slovenije," je dejala Kosova. Če bo izvoljena, bo takoj zamrznila članstvo v stranki, je obljubila. Golob je ob tem dodal še, da je nastopil čas za prvo predsednico države. Od nje si želi, da bi imela tudi vlogo moralnega kompasa.

Golob bi v predsedniško tekmo poslal Marto Kos
27. 06. 2022 06.16
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob bo na digitalnem kongresu stranke članom predstavil predlog za kandidatko za predsednico republike. Ocenjuje, da je najboljša kandidatka za to mesto podpredsednica stranke Marta Kos. Končno odločitev o kandidatu stranke bosta sicer sprejela izvršni odbor in svet stranke, je sicer pojasnil Golob.

Bo Slovenija prvič v zgodovini dobila predsednico države?
26. 06. 2022 21.17
Kandidaturo na jesenskih volitvah je uradno že napovedala Nataša Pirc Musar. Potrdila jo je tudi Marta Kos, podpredsednica stranke Gibanje Svoboda. Uradno bo stranka o tem odločala v ponedeljek. Kandidaturo je najavila tudi javnosti manj znana potencialna kandidatka, 37-letna doktorica filozofije Nina Krajnik, ki je v javnih nastopih doslej simpatizirala z desno politično opcijo. Vnovičnega vstopa v predsedniško tekmo še ni povsem izključila niti evropska poslanka Ljudmila Novak.

Taylor Swift ob prejetju častnega doktorata o dobri plati zavrnitev
19. 05. 2022 11.14
Večkratna grammyjeva nagrajenka se lahko pohvali s povsem novim nazivom. 32-letna Taylor Swift je od newyorške univerze prejela častni doktorat in s tem naziv doktorice umetnosti. "Upam, da veste, kako ponosna sem, da lahko ta dan delim z vami," je preostalim diplomirancem v govoru dejala zvezdnica in se pošalila na račun doktorskega naziva: "Dokler imamo to srečo, da lahko dihamo, bomo globoko vdihnili in globoko izdihnili. Sedaj, ko sem doktorica, dobro vem, kako deluje dihanje."

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?
12. 05. 2022 10.29
V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?

Sanda Lah Kravanja, ki skrbi za nasmehe otrok na podeželju, je obraz zdravništva
06. 05. 2022 19.52
Zdrav in lep nasmeh je tisto, kar najprej opazimo pri ljudeh, pravi doktorica Sanda Lah Kravanja, specialistka čeljustne in zobne ortopedije, ki skrbi za to, da imajo tudi otroci na podeželju lep nasmeh. A pot do ortodontske obravnave na napotnico za otroke in mladostnike v idiličnem Bovcu, kjer ima ordinacijo, ni bila preprosta. Trajala je dolgih 11 let. Sanda Lah Kravanja je tokratni obraz zdravništva, projekta Zdravniške zbornice.

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?
02. 04. 2022 11.06
Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.

Pirc Musarjeva: Aleš Hojs je prvak v izbiri neprimernih besed
05. 03. 2022 13.28
V zgodovino se je zapisala kot prva slovenska odvetnica, ki je zastopala prvo damo ZDA Melanio Trump. Vladanje Janševe vlade z odloki v času koronakrize je označila za pravno huliganstvo. Vedno dvigne glas, ko gre za pravice žensk in manjšin. Je doktorica prava in pravi, da se Slovenci večkrat pravdamo za oslovo senco. Nekdanja novinarka in voditeljica in tudi strastna ljubiteljica motorjev. Malokdo pa ve, da je bila v bovlingu kar 11-krat državna prvakinja. Je ostra kritičarka sovražnega govora, ki ga je koronakriza samo še potencirala. Je v vrhu meritev priljubljenosti novih političnih obrazov. Jo politika sploh zanima? Gostja v oddaji Ena na ena je bila Nataša Pirc Musar.

Slovenka leta 2021 je Nika Kovač
13. 02. 2022 19.43
Za Slovenko leta 2021 je bila izbrana antropologinja in sociologinja, ustanoviteljica in direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač. Najbolj znana je zaradi vloge pri kampanji proti zakonu o vodah in peticiji Samo ja pomeni ja, poleg tega pa je bila tudi del elitnega razreda fundacije Baracka Obame 40 bodočih evropskih voditeljev, kjer se je med drugim učila od ljudi iz ameriške administracije.

Odvetniki princa Andrewa: Giuffrejeva bi lahko imela 'lažne spomine'
15. 01. 2022 20.36
Odvetniki princa Andrewa se v obtožbah o spolnih zlorabah sklicujejo, da se tožnica poteka dogodkov morda ne spominja pravilno. Kot pravijo, bi si lahko namreč ustvarila "lažne spomine". Zaradi tega želijo med drugim zaslišati tudi psihologinjo Virginie Giuffre, ki vojvodo Yorškega obtožuje spolnega napada. Odvetniška ekipa tožnice pa želi na zaslišanje poklicati prinčevega nekdanjega pomočnika, ki bi lahko imel pomembne informacije o prinčevem razmerju z obsojenim spolnim prestopnikom Epsteinom.

Kje so meje in pasti lepote?
15. 01. 2022 07.00
Lepotni ideali so se skozi zgodovino spreminjali ves čas, vendar pa so trenutni ideali še veliko bolj nevarni kot kdaj koli prej, saj jih je nemogoče doseči na naraven način. Trajno videz spreminjajo vse mlajši, starejši postajajo neprepoznavni, kult mladosti in všečkov nas spreminja v plastične spake, ne da bi vedeli, kaj to dolgoročno pomeni za naše zdravje, način življenja in prihodnost družbe.

Vplivne ženske v slovenskem gospodarstvu
04. 01. 2022 11.00
V Sloveniji potrebujemo več žensk na vodilnih položajih. V času predsedovanja smo bili edina država v Evropski uniji, ki se ji je indeks enakosti poslabšal. V oddaji Preverjeno smo izpostavili šest vplivnih menedžerk, ki ustvarjajo nova delovna mesta, širijo proizvodnjo in razvijajo različne gospodarske sektorje.

'Družino delamo in družin je toliko, kot je ljudi'
25. 12. 2021 07.00
Podobe idealnih družin nas v tem prazničnem času spremljajo na vsakem koraku. Oče, mati, dva otroka in pes. Pa gre res za tipične družine, je res večina takšnih? Danes je oblik družin veliko, spreminjajo se odnosi v družinah, prav tako spolne vloge.

'Če sir peče in pogreni, to ni pikanten sir, to je sir z napakami'
04. 12. 2021 11.21
Vsak Slovenec letno poje devet kilogramov skute in sira. Z mlekom smo samooskrbni, slovenski kmetje so ga lani namolzli 630 tisoč ton. Iz petine mleka, ki ga bodo prepeljali v slovenske mlekarne, pa bo nastal sir. Kako kakovosten bo, je v prvi vrsti odvisno od kakovosti mleka.

Preobrat v zadevi Balkanski bojevnik: Tošić na prostosti
26. 11. 2021 19.15
Po naših informacijah je vrhovno sodišče v Ljubljani razveljavilo sodbo v primeru Balkanski bojevnik. Na podlagi 423. člena Zakona o kazenskem postopku je sodišče prekinilo prestajanje zaporne kazni za obsojence v tej zadevi, med drugim za prvoobtoženega Dragana Tošića, domnevnega vodjo slovenskega narkokartela.

Šah – šola za življenje
21. 11. 2021 07.05
Šah je resen in naporen šport. Igralci lahko na večdnevnih turnirjih – partije so dolge tudi po šest ur – shujšajo po pet kilogramov. Ta kraljevska igra osvaja že otroke, postala pa je tudi globalna uspešnica, na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Pa drži, da so moški boljši igralci od žensk ter da so vsi šahisti 'piflarji' in vase zaprti posebneži? Šah je sicer tudi umetnost in znanost, predvsem pa šola za življenje.

V četrtek potrdili 3517 okužb
19. 11. 2021 09.36
V Sloveniji so potrdili novih 3517 okužb s koronavirusom, opravili pa so 8274 testiranj PCR. Delež pozitivnih testov znaša 42,5 odstotka. Umrlo je 20 covidnih bolnikov. V državi je aktivnih 45143 primerov okužb.

Lejko Zupanc: Tisti, ki nasprotujejo covidnim ukrepom, se obnašajo kot razvajeni otroci
18. 11. 2021 23.07
Kdaj se bo Slovenija zbudila v dan, ko v prvih minutah informativnih oddaj ne bo več štetja okuženih, umrlih za covidom, opozarjanja na prepolne intenzivne oddelke in izgorele zdravstvene delavce, ko se bomo ljudje nehali deliti na cepljenje in necepljene? Se bomo v tak dan zbudili, ko bo večina ljudi v državi spoznala, da se proti covidu, ki je udaril v vse pore družbe, lahko borimo le vsi skupaj?

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...
11. 11. 2021 20.47
Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

'V trenutku sem postala nekdo, ki je skrajno osovražen na eni strani in skrajno ljubljen na drugi'
31. 10. 2021 10.03
Ana Roš je prva ženska na svetu, ki se je uvrstila na sedmo mesto med chefi. V času korone, ko je vrhunska kuharica opozarjala, da se nihče ne ukvarja z gostinci, so jo označevali za sebično in zmerjali s komunistko. Javnosti je dala misliti, ko je v svojo Hišo Franko kot natakarja povabila begunca iz Afganistana. Kot pravi, se v njeni hiši »uresničujejo sanje«, saj ima Hiša Franko tudi najboljšo slaščičarko na svetu. Pravi, da je najprej mama in šele nato chefinja. Z Urošem Slakom sta se v oddaji Ena na ena pogovarjala tudi o tem ali bi v svoji gostilni gostila politike.

Direktorici NPU znova podaljšali mandat. Je to zakonito?
01. 10. 2021 12.27
Generalni direktor Policije Anton Olaj je z odločbo, ki začne veljati 12. oktobra, Petro Grah Lazar že tretjič imenoval za začasno direktorico Nacionalnega preiskovalnega urada. Zakon o javnih uslužbencih predpisuje, da se lahko vršilcu dolžnosti mandat za šest mesecev podaljša le enkrat, a na Policiji pojasnjujejo, da drugače ni šlo, ker "posebna natečajna komisija, ki jo je imenoval Uradniški svet, do danes ni zaključila natečajnega postopka".

Telefonske linije pregorevajo, stranke odpovedujejo termine pri frizerju
08. 09. 2021 06.00
"Klica ni mogoče izvesti zaradi prezasedenosti linije," govori mehanski glas na centrali jeseniškega zdravstvenega doma. Ko je bilo objavljeno, da morajo PCT-pogoj izpolnjevati tudi uporabniki storitev, so odpovedi terminov v lokalnem frizerskem salonu začele deževati, v tamkajšnjem domu upokojencev pa so preverjanje poskusno sami uvedli še pred vladnim odlokom.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge
18. 10. 2019 10.03
Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.