doline

'Vzpone sva jemala bolj lahkotno, nisva hitela od vrha do vrha'
24. 04. 2021 17.28
Zakonca Drab ne povezuje zgolj zakonska vez, ampak tudi neustavljiva ljubezen do gora. Eden izmed njunih ciljev je bil osvojiti najvišje vrhove Evrope. To jima je tudi uspelo, kar sta zaokrožila s planinskim vodnikom Najvišji vrhovi evropskih držav. Vodnik ni samo navodilo za pot, ampak sta se avtorja v njem spomnila posebnih srečanj z domačini in opisala druge dogodivščine. Ena od zanimivosti je, da jima je bilo najtežje priti prav na najnižji vrh – vatikanski grič.

Gorenje obstalo v polfinalu evropskega pokala
24. 04. 2021 15.57
Rokometaši velenjskega Gorenja se niso uvrstili v finale evropskega pokala. Po porazu na prvi tekmi pred tednom dni v gosteh proti grški ekipi AEK Atene z 29 : 31 so na povratni tekmi v Rdeči dvorani igrali nedoločeno 31 : 31 (19 : 13) ter izpadli iz nadaljnjega tekmovanja.

Mount Everest: Koronavirus dosegel tudi najvišji vrh na svetu
23. 04. 2021 10.40
Pred nekaj tedni so za plezalce po letu zapore znova omogočili vzpone na najvišji vrh na svetu, a mediji že poročajo o najmanj enem plezalcu, ki se je okužil s koronavirusom. Nepal je v veliki meri odvisen od dohodka, ustvarjenega na odpravah na Everest, zato bi bil lahko izbuh okužb zanj velik udarec.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13
146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Mladi za podnebno pravičnost o strategiji za izstop iz premoga: Bogati naj za prehod plačajo več
15. 04. 2021 14.12
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost so ob koncu javne obravnave osnutka strategije za izstop iz premoga k dokumentu vložili vrsto pripomb. Strategija se jim zdi z vidika reševanja podnebne krize razmeroma zadovoljiva, a opozarjajo, da je na socialnem in zdravstvenem področju nesprejemljiva.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza
13. 04. 2021 17.24
Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.

Podgoršek: Pozeba naj bi povzročila do 50 milijonov evrov škode
12. 04. 2021 13.00
Minister za kmetijstvo Jože Podgoršek, ki si na terenu po nedavni pozebi ogleduje škodo v sadjarstvu in vinogradništvu, je ob obisku v Trebnjem ocenil, da naj bi pozeba povzročila za 40 do 50 milijonov evrov škode. Primerljiva naj bi bila s škodo po pozebi v letih 2016 in 2017, ki je dosegla približno 45 milijonov evrov. Nastalo škodo na sadnem drevju zaradi posebe v Vipavski dolini si je ogledal državni sekretar Anton Harej. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in Slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Egiptovsko 'izgubljeno zlato mesto' razkriva skrivnosti življenja faraonov
11. 04. 2021 07.00
Blišč zlata in dragocenosti, v kamen vklesane skrivnosti, monumentalne grobnice in čaščenje božanstev. Tako nekako bi si lahko predstavljali življenja starodavnih faraonov. Arheologi pa so nedavno v bližini nekaterih najbolj znanih egiptovskih spomenikov našli do zdaj neznano mesto, ki bi lahko odstrlo še zadnje tančice skrivnosti in strokovnjakom omogočilo vpogled v prestiž vsakdana mogočnih egipčanskih vladarjev. Gre za najpomembnejšo najdbo vse od odkritja Tutankamonove grobnice.

Štiri pogorele koče v štirih letih. Policija: dogodki niso povezani
10. 04. 2021 12.15
Dom na Osankarici je že četrta planinska koča v štirih letih, ki so jo pogoltnili ognjeni zublji. Gorele so koče na Korošici, Okrešlju in Golteh. Policija, ki je odkrila vzrok za prva dva požara, ne sumi, da bi bili dogodki med seboj povezani.

Do petka boste lahko na nebu opazili več vojaških letal
07. 04. 2021 07.10
Na širšem območju letališča Cerklje ob Krki, Gotenice, Mirnske doline, Suhe in Bele krajine, Cerovega Loga ter na taktičnem simulatorju v centru kontrolorjev združenih ognjev v Cerkljah ob Krki bo od danes do petka potekalo usposabljanje slušateljev mednarodnega tečaja za kontrolorje združenih ognjev. Med vajo bo opravljenih več preletov zračnih plovil.

Drzni kajakaš z vrha ognjenika 'prismučal' v dolino
31. 03. 2021 18.36
Katalonski kajakaš Aniol Serrasolses je na epskem popotovanju z vrha čilskega ognjenika Villarrica (2860 m) do doline prečkal zasnežena pobočja in gozdne poti ter se na koncu ustavil v bližnji reki. Dosegel naj bi hitrosti do 100 km/h.

Tris, prvi romunski ris, ki bo osvojil Gorenjsko
17. 03. 2021 11.44
Na začetku marca so strokovnjaki v prilagoditveno oboro na Pokljuki pripeljali prvega risa, ki ga bodo izpustili na Gorenjskem. Zdaj čaka še na samico, nato bosta skupaj odhitela v gorenjske gozdove. Ime za risa, ki so ga pripeljali iz Romunije, so izbirali učenci Skupnosti šol Biosfernega območja Julijske Alpe in ga poimenovali Tris – triglavski ris.

'Sežig v Tešu v trenutnih okoliščinah ni izvedljiv'
16. 03. 2021 14.03
Velenjski mestni svetniki so na podlagi mnenja delovne skupine za civilni nadzor nad projektom sosežiga odpadkov v Termoelektrarni Šoštanj sklenili, da ta projekt v trenutnih okoliščinah ni izvedljiv. Dejali so, da bodo tudi v prihodnje podpirali razvojno in tehnološko napredne projekte za zagotavljanje toplotne oskrbe.

Kakšen vpliv ima vreme na vračanje ptic selivk?
13. 03. 2021 07.00
Vsako leto marca se iz toplih krajev v svoja gnezdišča v Evropi začnejo vračati ptice selivke, med njimi se jih kar 90 odstotkov vrača iz nizko ekvatorialne in južne Afrike. A takšna pot je za ptice polna nevarnosti. Največjo nevarnost predstavljajo spreminjajoče se vreme in plenilci, v zadnjih letih pa vse pogosteje tudi človek. Ste se že kdaj vprašali, kako ptice vedo, kdaj napoči čas za selitev in kako se na svoji poti orientirajo?

Na Hrvaškem zasegli več kot 70 kilogramov kokaina
08. 03. 2021 17.00
Na Hrvaškem je dubrovniško-neretvanska policijska uprava sklicala izredno tiskovno konferenco, na kateri so predstavili rezultate obsežne kriminalistične preiskave, ki je prekinila še eno verigo tihotapcev kokaina prek morja na Hrvaško in naprej v evropske države. Med preiskavami so našli skoraj 73 kilogramov kokaina zelo visoke čistosti.

Svetnike pozivajo k odstopu: Občina se je postavila v bran zasebnemu podjetju in ne svojim občanom
05. 03. 2021 09.30
"Bilo bi korektno, da odstopijo vsi svetniki, ki so glasovali za sklep o novinarki Mojci Dumančič," pravijo v civilni iniciativi Danes. "Žal so sprejeti sklepi občinskega sveta le vrhunec dlje trajajoče kampanje, katere cilj je diskreditacija in utišanje vseh, ki izpostavljajo težave s podjetjem Salonit Anhovo," še dodajajo.

Županja Kanala se novinarki ne namerava opravičiti
02. 03. 2021 20.32
Poročanje o okoljski problematiki je tako zmotilo županjo Kanala ob Soči in občinske svetnike, da so od javne televizije zahtevali, naj razišče objektivnost poročanja. Med drugim tudi o težavah s pitno vodo, na kar opozarjajo v lokalnih ekoloških iniciativah. Županja Tina Gerbec, sicer članica Socialnih demokratov, trdi, da ne gre za pritisk na novinarje. Da je ravnanje županje neprimerno, je zapisala predsednica stranke Tanja Fajon, vendar pa proti županji za zdaj ne bodo ukrepali.

Zmaga Federici Brignone, Ilka Štuhec povsem na repu
28. 02. 2021 13.48
Superveleslalomski mali kristalni globus je že oddan. Zmagovalka posebnega superveleslalomskega seštevka svetovnega pokala je pričakovano Švicarka Lara Gut-Behrami, ki je dobila štiri od šestih preizkušenj v tej disciplini v sezoni 2020/21. Na sporedu je le še finalni superveleslalom v Lenzerheideju. Zmagala je Italijanka Federica Brignone. Od Slovenk je do točk prišla Maruša Ferk (29.), Ilka Štuhec pa je bila z zaostankom dobrih štirih sekund daleč zadaj.

JTAC – eno najmočnejših orožij Slovenske vojske
27. 02. 2021 07.00
Slovenska vojska je zadnji teden februarja urila kontrolorje združenega ognja – JTAC. Človek, ki ne nastopa v prvi vrsti, redko se pojavi v filmih, v realnosti pa je najmočnejše orožje, ki ga ima poveljnik na tleh. Močnejši od tanka, močnejši od vojaka – ker je on tisti, ki lahko nad nasprotnikove enote spravi na stotine kilogramov eksploziva.

V Kranjski Gori apartmaji dobro zasedeni, številni na smučanje z avtodomom
25. 02. 2021 20.11
Kmalu se bodo zimske počitnice končale tudi za šolarje zahodne Slovenije. Kako so jih preživeli in kje so se nastavljali soncu? Kot kaže, je prvo mesto med počitniškimi destinacijami Kranjska Gora. Ker so hoteli še vedno zaprti, se je večina družin odločila za dnevni izlet, nekateri pa so se na zimovanje pripeljali kar z avtodomom ali prikolico. Veliko pa je bilo tudi takšnih, ki so apartma najeli poslovno.

Ognjeni zublji pogoltnili Mozirsko kočo na Golteh: 'Ni bilo več rešitve'
25. 02. 2021 07.15
Gasilci PGD Mozirje, ki so prvi posredovali v požaru, v katerem je do tal pogorela Mozirska koča na Golteh, so lahko ob prihodu na kraj le še reševali okoliški gozd. Ker je teren zahteven, tam namreč ni hidrantnega omrežja, dostop do koče pa je izjemno poledenel, je bila to izjemno zahtevna intervencija. Z ognjem se je borilo 84 gasilcev iz šestih gasilskih društev.

Arso Termitu nalaga izvedbo ukrepov zaradi nevarnosti nastanka okoljske škode
25. 02. 2021 14.07
Arso je v dopisu podjetju Termit zapisal, da na območju peskokopa Drtija obstaja neposredna nevarnost za nastanek okoljske škode, in podjetju naložila izvedbo preprečevalnih ukrepov. V Občini Moravče to vidijo kot "etapno zmago", v Termitu pa izpostavljajo, da okoljska škoda tlom ni bila povzročena. Postopek na Arsu še ni končan.

Omejitve pri vstopu v Slovenijo ostajajo, nekoliko spremenjen rdeči seznam držav
25. 02. 2021 10.35
Vlada je s spremembami odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja pandemije covida-19 nekoliko spremenila rdeči seznam držav in seznam epidemiološko slabših držav. Ukrepi in omejitve pri vstopu v Slovenijo iz teh držav pa ostajajo nespremenjeni, so sporočili po seji vlade.

Požar popolnoma uničil Mozirsko kočo na Golteh
24. 02. 2021 20.27
V večernih urah je zagorela Mozirska koča na Golteh. Prvi so bili na kraju dogodka mozirski gasilci, skupaj je požar gasilo 84 gasilcev. Koča je popolnoma uničena, ostalo ni nič, je za 24UR ZVEČER povedal poveljnik PGD Mozirje Stane Weiss. Mozirsko kočo, ki leži na 1356 metrih nadmorske višine, so nedavno popolnoma obnovili.

Živa Rebolj in Zarja Eržen
22. 02. 2021 05.30
Zarja in Živa sta si kot dan in noč. Živa je natančna in ima rada dobre ocene, Zarja pa je kar malo hiperaktivna in pravi, da ne more biti tiho. Živa bi bila matematičarka, Zarja pa modna oblikovalka. Zarja je tudi najmlajša med vsemi tekmovalci vseh sezon, a pravi, da ima največjo željo po zmagi.

Gneča predvsem na smučiščih, večina se ukrepov drži
20. 02. 2021 15.34
Ob lepem, sončnem vremenu se je ta konec tedna marsikdo odločil za obisk izletniških točk. Za vzhodno polovico države se namreč končujejo, za zahodno pa začenjajo zimske počitnice, kar se je odražalo predvsem na smučiščih. Gneča je bila povsod, vendar so smučarji večinoma upoštevali ukrepe – nosili maske in pazili na razdaljo. Povečan obisk je bil tudi na Obali, živahno je bilo med drugim na koprski promenadi.

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45
Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Veliko snežno neurje v ZDA zahtevalo že najmanj deset smrtnih žrtev
16. 02. 2021 10.10
O izrednih vremenskih razmerah poročajo iz osrednjega dela ZDA, in sicer vse od kanadske meje do Mehiškega zaliva. V Chisholmu v Minnesoti so namerili minus 39 stopinj Celzija, temperature pa so padle globoko pod nič tudi v teksaškem San Antoniu in Houstonu. Veliko snežno neurje je doslej zahtevalo najmanj deset življenj, v pripravi pa je novo neurje, ki se iz doline Ohio na srednjem zahodu ZDA pomika proti severovzhodu ter prinaša sneg in ledeni dež.

Ronaldo: Našli smo zmagovalni duh, Juve bo le še rasel
03. 02. 2021 11.24
Za zabijanje golov vedno in povsod dovolj lačni in željni Cristiano Ronaldo je bil vnovič ključni mož Juventusa. Ob zmagi na prvi polfinalni tekmi italijanskega pokala v Milanu (2:1) je Portugalec zabil oba gola in staro damo močno približal velikemu finalu. Ronaldo se je malce muzal v končnici tekme, ko je bil zamenjan ...

Snežne plazove na Bovškem raziskujejo tudi z laserskim skenerjem
01. 02. 2021 14.28
Posledice snežnih plazov, ki so 22. in 23. januarja zaprli ceste na Bovškem, so raziskovali tudi s pomočjo laserskega skenerja, nameščenega na daljinsko vodeni letalnik, je povedal Milan Kobal z ljubljanske Biotehniške fakultete. Tokrat so ga za določanje višine snežne odeje ter akumulacije snega na čelu plazu uporabili prvič.