doping

IO MOK potrdil EPO teste

29. 08. 2000 00.00

Izvršni

Christie se je odpovedal OI

26. 08. 2000 00.00

Linford Christie je vrnil formular za olimpijsko akreditacijo za OI v Sydneyju, kjer bi bil v vlogi trenerja. Olimpijski zmagovalec na 100 metrov na OI leta 1992, ki je bil februarja lani na doping testu na dvoranskem tekmovanju v Dortmundu pozitiven, se je s tem izognil sramotni zavrnitvi, v katero bi bil prisiljen Olimpijski komite Velike Britanije. Mednarodna atletska zveza (IAAF) ga je v ponedeljek kaznovala z dveletno prepovedjo nastopanja. Christie, ki je kraljeval v šprintu v začetku devetdesetih let (leta 1993 je bil tudi svetovni prvak), bi v Sydneyju treniral evropskega prvaka na 100 metrov Darrena Campbella in tekača na 400 metrov Jamieja Baulcha in Katherine Merry. "Moja naloga do OI je ostala enaka kot pred tem. Želim kar najbolje pripraviti svoje atlete, v času OI pa bo te naloge opravljal moj trener Ron Roddan, je dejal Christie.

IGF podpisala program o doping testih

25. 08. 2000 00.00

Mednarodna gimnastična zveza (IGF) je kot zadnja podpisala pogodbo oziroma program o doping testih izven tekmovanj, je sporočil generalni sekretar mednarodne protidopinške agencije Harry Salvasamy. Tako je zdaj pogodbo podpisalo vseh 28 zvez, ki bodo nastopale na poletnih olimpijskih igrah.

IAAF suspendirala tri Britance

21. 08. 2000 00.00

Mednarodna atletska zveza (IAAF) je zaradi pozitivnega dopinga za dve leti suspendirala bivšega olimpijskega zmagovalca na 100 metrov Linforda Christieja, pa tudi Garyja Cadogana in Douga Walkerja. Za Christieja in Cadogana prepoved ne bo imela večjih posledic, saj sta oba že končala kariero, Walker pa je še aktiven atlet. Tričlanska komisija je odločitev sprejela po štirih dnevih zaslišanj in se je za dvoletno prepoved odločila kljub temu da je pred tem britanska atletska zveza trojico oprostila krivde. Pri vseh treh Britancih so na doping kontrolah v krvi odkrili prepovedano poživilo nandrolon.

Evropskega prvaka na 400 metrov ne bo v Sydney

16. 08. 2000 00.00

Britanski atlet in evropski prvak v teku na 400 metrov Iwan Thomas je z jezo sprejel odločitev, da ga britanska atletska zveza ni uvrstila na seznam potnikov na olimpijske igre v Sydney. Namesto njega so izbrali Valežana Jamieja Baulcha, ki je v isti disciplini letošnji najhitrejši tekač na svetu. Ostali dve prosti mesti sta zapolnila prvi in drugi na letošnji izbirni tekmi potnikov na OI v Londonu Mark Richardson in Sean Baldock. Vseeno pa še vedno obstaja možnost, da bi Thomas le odpotoval v Sydney, saj lahko Mednarodna atletska zveza (IAAF) suspendira Richardsona, ki je bil pozitiven na doping testu zaradi prepovedanega steroida nandrolon, čeprav ga je britanska zveza že oprostila.

Avstralcem vnovič očitan doping

14. 08. 2000 00.00

Mesec dni pred začetkom olimpijskih iger v Sydneyju so se pojavili novi očitki o dopingu v avstralskem športu. Nekdanji športni zdravnik je za nedeljsko izdajo časnika The Sunday Telegraph zatrdil, da kar okrog 30 odstotkov avstralskih športnikov posega po prepovedanih poživilih. Brian Corrigan, ki je od konca 60-ih let, pa vse do leta 1988 pripadal medicinski ekipi olimpijskega moštva, svojih izjav ni mogel podkrepiti z dokazi.

Grška športnika ujeli na dopingu

08. 08. 2000 00.00

Za Alexandro Tziouti, grški prvakinji v hitri hoji na deset kilometrov, so se olimpijske igre v Sydneyju končale, preden so se sploh začele, saj je bila pozitivna na doping testu zaradi steroida nandrolon, zato so jo izključili iz grške olimpijske reprezentance.

Doping tudi med veslači

15. 07. 2000 20.41

Veslaško regato v Luzernu je danes, devet tednov pred začetkom olimpijskih iger v Sydneyju, zasenčila novica, da so odkrili tri primere jemanja nedovoljenih poživil. Predsednik Mednarodne veslaške zveze (FISA), Dennis Oswald, je povedal, da so bili primeri s pozitivno A in B progo odkriti pretekli teden, pri tem pa ni razkril imen športnikov. FISA je tekmovalce že začasno suspendirala, dokončno odločitev pa bo sprejela po pogovorih s posameznimi športniki in njihovimi zvezami. Takrat bo sporočila tudi podrobnosti.

Yanyan padla na testu dopinga

14. 07. 2000 08.19

Kitajska plavalka in svetovna rekorderka na 200 metrov mešano Wu Yanyan je bila pozitivna na doping testu, zato so jo izključili iz olimpijske reprezentance, je sporočil predstavnik kitajske olimpijske protidopinške komisije. Plavalka je bila pozitivna že maja, ponovni test v juniju pa je samo potrdil uporabo prepovedanih substanc. Yanyanovo verjetno čaka štiriletna prepoved nastopanja.

Sodišče zavrnilo Baumanna

05. 05. 2000 15.33

Olimpijski zmagovalec Nemec Dieter Baumann po pisanju nekaterih nemških časnikov še ne bo mogel tekmovati na atletskih stadionih. Deželno sodišče v Darmstadtu, kjer je sedež Nemške atletske zveze (DLV), ni ugodilo njegovi zahtevi po ukinitvi suspenza, ki ga je dobil potem, ko je bil lani dvakrat pozitiven na doping kontroli. Bamannov zagovornik Michael Lehner bo sedaj zadevo predal na višje sodišče, saj je Baumann dejal, da bo svoj primer peljal do konca. Trdi, da je nedolžen, sledi prepovedanega nandrolona pa so odkrili v zobni pasti, ki jo je uporabljala njegova družina.

Trgovina z dopingom pred OI cveti

25. 04. 2000 22.19

Trgovina s prepovedanimi poživili pred olimpijskimi igrami v avstralskem Sydneyju cveti, potrjujejo rezultati zaupnega poročila avstralskega Nacionalnega sveta za nelegalne droge, ki ga je v torek povzel časnik Sydney Morning Harald. Časnik je med drugim zapisal, da je carina v zadnjih štirih letih zaplenila 25-krat več prepovedanih sredstev kot pred tem. Avstralski olimpijski komite (AOC) je zato pozval specialne enote policije, da poostrijo dejavnost na področju preprečevanja in odkrivanja preprodaje prepovedanih sredstev ter preprodajalce priprejo.

Vsi slovenski športniki na kontrolo dopinga

11. 04. 2000 16.24

Vsi slovenski športniki, ki bodo nastopili na olimpijskih igrah v Sydneyju, bodo pred tem opravili vsaj eno kontrolo dopinga, je na Olimpijskem novinarskem klubu v Ljubljani povedal sekretar odbora za vrhunski šport pri OKS Jani Dvoršak. Od 46 slovenskih evidentnih kandidatov je bila kontrola dopinga že opravljena pri polovici slovenskih tekmovalcev, drugi pa bodo prišli na vrsto do iger, nekateri morda celo večkrat. Kot je povedal Dvoršak, bodo kontrole v Sydneyju izredno ostre, saj so prireditelji napovedali 2000 kontrol, kar pomeni, da bo testirana skoraj četrtina vseh nastopajočih.

Doping tudi v badmintonu

05. 04. 2000 20.06

Badminton naj bi bil eden najčistejših športov, toda predstavniki Mednarodne zveze IBF so se morali sprijazniti s četrtim primerom dopinga v zadnjih desetih letih. Pri 22-letni indijski igralki Aparni Popat so med azijskim delom ekipnega svetovnega prvenstva za Uberjev pokal zasledili substanco penilpropanolamin, pozitivna pa je bila tudi druga kontrola.

Konec tekmovanj za danske kolesarje?

04. 04. 2000 18.12

Zaradi vnovičnih očitkov o uporabi prepovedanih poživil danskemu kolesarskemu moštvu MemoryCard-Jack&Jones grozi propad. Dan po diskvalifikaciji Nicolaja Bo Larsna na dirki svetovnega pokala v Flandriji, ki je imel previsoko koncentracijo hematokritov v krvi, je glavni sponzor napovedal takojšen umik, če moštvo ne bo znalo ovreči obstoječih obtožb.

Viviani Susin štiriletna prepoved nastopanja

28. 03. 2000 19.15

Mednarodna plavalna zveza (FINA) je italijansko plavalko Viviano Susin zaradi jemanja nedovoljenih poživil kaznovala s štiriletno prepovedjo nastopanja. Susinovi so na doping testu 25. januaja v Lyonu odkrili preveliko količino testosterona. Kazen je veljavna takoj, Susinova pa se lahko pritoži na Mednarodno športno razsodišče v Lausanni (CAS).

Raziskava o nandralonu

18. 03. 2000 17.05

Mednarodna atletska zveza (IAAF) bo raziskala, če dodatki v hrani in zeliščni preparati lahko povišajo stopnjo prepovedane substance nandrolona v telesu.

Je Rominger užival doping?

10. 03. 2000 18.50

Švicarska kolesarska zveza je začela preiskovalni postopek zoper Tonyja Romingerja, nekdanjega odličnega kolesarja in trikratnega zmagovalca kolesarske dirke Po Španiji (Vuelta), saj obstaja utemeljen sum, da je med svojo aktivno kolesarsko kariero užival prepovedana sredstva.

Športno razsodišče zavrnilo pritožbo

01. 03. 2000 21.13

Mednarodno športno razsodišče v Lausanni je zavrnilo pritožbo slovenskega in španskega daljinskega plavalca Igorja Majcna in Davida Mece Medine, ki sta se pritožila na štiriletno prepoved nastopanja zaradi domnevnega jemanja prepovedanega steroida nandralona. Plavalca sta se pred arbitražno komisijo zagovarjala, da je nandralon v njuno telo prišel z zaužitjem svinjskega mesa v Salvador de Bahiji.

Oscar Freire slavil v tretji etapi

25. 02. 2000 07.27

Španski kolesar Oscar Freire (Mapei) je zmagovalec tretje etape dirke po Valenciji. Freire je v šprintu ugnal Nizozemca Erika Dekkerja in Američana Georgeja Hincapieja. Na štartu etape se zaradi vrtoglavice ni pojavil Italijan Marko Pantani. ''Slonček'' je na dirki po Valenciji nastopil prvič, odkar je bil lani pozitiven na doping testu dirke po Italiji.

Krvni test za odkrivanje dopinga

18. 02. 2000 12.52

Allan Hahn iz Avstralskega inštituta za šport je članom izvršnega odbora (IO) Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) ob koncu tridnevnega zasedanja v Sydneyju poročal o razvoju krvnih metod za odkrivanja poživil; doslej so za doping teste odvzemali le vzorce urina. Prišli so do metode, pri kateri je napaka mogoča v razmerju 1:100.000.

Že v Sydneyju krvni testi za EPO?

14. 02. 2000 15.03

Prireditelji olimpijskih iger v Sydneyju nameravajo med igrami s krvnimi testi preverjati tudi, če so športniki zlorabljali t.i. krvni doping EPO (eritropoietin). S pomočjo sredstva EPO si športniki povečajo število rdečih krvnih telesc, ki vežejo kisik. Avstralski Institut za šport že dlje časa raziskuje s sredstvi MOK, kako trdno dokazati uporabo tega prepovedanega sredstva. ''Upam, da bomo imeli do iger zanesljiv test,'' je povedal predsednik avstralskega olimpijskega komiteja John Coates.

Češka podpirala program dopinga

10. 02. 2000 17.39

Češke športne oblasti so priznale, da je vlada nekdanje Češkoslovaške republike podpirala uživanje nedovoljenih poživil pri športnikih. Oblasti so dejstva priznale na podlagi trditev, ki jih je navedel Jan Hnizdil v svoji knjigi z naslovom Doping. Takratna češkoslovaška vlada je namreč določila kvoto medalj za najrazličnejša športna tekmovanja, uspehe pa so javnosti predstavili kot triumf socializma. Oblasti so skrivni program dopinga opustile po olimpijskih igrah leta 1998 v Seulu.

Kolesarji z ''zdravstvenimi izkaznicami''

11. 01. 2000 16.51

Mednarodna kolesarska zveza (UCI) je sporočila, da bo od kolesarjev v tej sezoni zahtevala t.i. ''zdravstvene izkaznice''. Na ta način bo UCI skušala preprečiti doping s sredstvi, ki jih je težko dokazati.

Tudi Theunisse priznal doping

06. 01. 2000 11.27

Predsednik Mednarodne kolesarske zveze (UCI) Hein Verbruggen je kritiziral ravnanje nekdanjih nizozemskih kolesarjev Stevena Rooksa, Maartena Ducrota in Petra Winnena, ki so za nizozemsko televizijo priznali, da so v aktivnem času uživali prepovedane snovi in da so jim to omogočili v klubih. ''Izjave so naravnane tako, da izgleda, kot da gre v klubih za sistematičen doping in da jim ni preostalo nič drugega. V prvi vrsti je vsak odgovoren zase in temu bi se lahko uprli,'' pravi Verbruggen.

Maradona končal v bolnišnici

05. 01. 2000 11.50

Nekdanji argentinski nogometni velemojster Diego Armando Maradona je zaradi previsokega krvnega pritiska in srčne aritmije moral v bolnišnico Cantegril v Urugvaju.

Nekdanji nizozemski kolesarji priznali doping

03. 01. 2000 12.48

Nekdanji nizozemski kolesarski zvezdniki Steven Rooks, Peter Winnen in Maarten Ducrot so v dokumentarni oddaji nizozemske televizije priznali, da je bil doping v njihovih nekdanjih klubih v 80. letih zdaj že prejšnjega stoletja sistematičen. Kolesarji so povedali, da so vsa sredstva dobili od moštvenih zdravnikov in spremljevalcev in da so za to vedeli tudi vodilni ljudje v moštvih. Najpogosteje so kolesarji uživali anabolike in amfetamine.

Meca vzbuja pozornost

19. 12. 1999 09.27

Španski plavalec na dolge proge David Meca je v četrtek v hudih vremenskih razmerah preplaval gibraltarsko ožino. To je storil predvsem z namenom, da bi javnost opozoril nase teden dni pred zaslišanjem pred Mednarodnim olimpijskim komitejem (MOK). Meca je bil namreč pozitiven na dopinškem testu, potem ko so januarja letos v Braziliji v njegovi krvi odkrili steroid nandrolon.

CONI izključil maratonko iz programa OI 2000

18. 12. 1999 16.10

Olimpijski komite Italije (CONI) je sklenil, da maratonko Franco Fiacconi izključi iz programa za finančno pomoč kandidatom za olimpijske igre leta 2000 v Sydneyu (Olimpijski klub). CONI, ki je pred tedni kot prvi nacionalni olimpijski komite na svetu določil obvezne krvne kontrole dopinga za vse športnike, je pokazal resnost namere, da svoj sklep tudi uresniči.

Novi dokazi proti Ottojevi

16. 12. 1999 09.57

Enajst let po osvojitvi šestih zlatih medalj na olimpijskih igrah v Seulu leta 1988 se kopičijo sumi, da je takratna reprezentantka Nemške demokratične republike, Kirstin Otto, nastopila s pomočjo prepovedanih poživil. Novinarja Hans Jaochim Seppelt in Holger Schueck sta v knjigi ''Obtožba: Doping otrok. Dediščina športa NDR'' objavila dele tožbe proti zdravniku takratne nemške reprezentance Hansu Tauschu, ki je med leti 1985 in 1989 kar 22 plavalkam, med njimi tudi Ottojevi, podtaknil doping. Po navodilih dr. Lotharja Kipkeja naj bi bila Ottojeva, ki je bila takrat že polnoletna, z dopingom celo seznanjena.

Ottojeva v doping programu nekdanje NDR

13. 12. 1999 10.50

Šestkratna olimpijska plavalna prvakinja v Seulu 1988, Kirstin Otto, je bila vključena v doping program nekdanje NDR. Časnik Focus poroča, da to potrjuje mandatna kazen berlinskega sodišča zoper takrat vodilnega zdravnika v vzhodnonemški plavalni reprezentanci Horsta Tauscha. Sodišče je Tauschu naložilo tudi, da se pisno opraviči 22 prizadetim plavalkam.