dostop do vode

Iskanje rešitev za pozebe: bodo med njimi tudi protipozebne sveče?

08. 04. 2021 21.28

Potem ko je pozeba znova povzročila veliko škode predvsem v sadovnjakih, nizke temperature pa grozijo še naprej, pridelovalci iščejo rešitve, saj vsakoletni izpad dohodka pomeni neizprosno bitko za preživetje. Tudi na kmetijskem ministrstvu pravijo, da bo treba iskati dolgoročne rešitve.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev

07. 04. 2021 12.55

Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Macerl: Nevladniki smo velik trn v peti politike, ki dela za umazan kapital

31. 03. 2021 06.00

Namesto, da bi sledili zavezam, ki vodijo k večji zaščiti naših voda, sprejeta novela zakona o vodah Slovenijo pelje stran od teh ciljev, so prepričani okoljevarstveniki. Ni dopustno, da kratkoročni politični ali kapitalski interesi določajo politiko do voda in njihovo upravljanje, vztrajajo tudi strokovnjaki, ki očitajo vladi, da jih je pri pripravi zakona popolnoma prezrla in dala prosto pot nenadzorovani gradnji na priobalnih območjih ter s tem ogrozila celo pitno vodo.

S citiranjem ustave protestniki pozvali k zavrnitvi sporne novele zakona o vodah

29. 03. 2021 12.02

Na Trgu republike so se – v skupinah po 10, z maskami in varnostno razdaljo – zbrali podporniki čiste pitne vode, ki so se jim pridružili tudi Mladi za podnebno pravičnost. S transparenti in citiranjem 70.a člena ustave, ki zagotavlja pravico do pitne vode, so poslance pozvali, naj ne sprejmejo predlagane novele zakona o vodah. Na krajšem shodu se je zbralo okoli 50 ljudi. Pod peticijo za pitno vodo pa so medtem zbrali več kot 11.500 podpisov.

Že tretji dan prizadevanj za osvoboditev nasedle velikanke v Sueškem prekopu

25. 03. 2021 09.43

Tovorna ladja velikanka, ki blokira eno ključnih transportnih poti tik ob Sueškem pristanišču, je nasedla že tretji dan zapored. Medtem ko oblasti pritiskajo, da je treba ladjo čim prej umakniti, pa vodja podjetja, ki vodi operacijo, opozarja, da bodo morda morali raztovoriti ves tovor, kar pa bi lahko trajalo več tednov. Ves promet je ustavljen.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire

22. 03. 2021 06.56

Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Načrtovani kamp na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke brez gradbenega dovoljenja

11. 03. 2021 16.48

Radovljiška upravna enota je prejšnji mesec zavrnila izdajo gradbenega dovoljenja za gradnjo rekreacijsko-turističnega centra na Lancovem na območju sotočja Save Bohinjke in Save Dolinke pri Radovljici. Investitor je na odločitev upravnega organa vložil pritožbo, krajani pa projektu odločno nasprotujejo.

Svetnike pozivajo k odstopu: Občina se je postavila v bran zasebnemu podjetju in ne svojim občanom

05. 03. 2021 09.30

"Bilo bi korektno, da odstopijo vsi svetniki, ki so glasovali za sklep o novinarki Mojci Dumančič," pravijo v civilni iniciativi Danes. "Žal so sprejeti sklepi občinskega sveta le vrhunec dlje trajajoče kampanje, katere cilj je diskreditacija in utišanje vseh, ki izpostavljajo težave s podjetjem Salonit Anhovo," še dodajajo.

Ognjeni zublji pogoltnili Mozirsko kočo na Golteh: 'Ni bilo več rešitve'

25. 02. 2021 07.15

Gasilci PGD Mozirje, ki so prvi posredovali v požaru, v katerem je do tal pogorela Mozirska koča na Golteh, so lahko ob prihodu na kraj le še reševali okoliški gozd. Ker je teren zahteven, tam namreč ni hidrantnega omrežja, dostop do koče pa je izjemno poledenel, je bila to izjemno zahtevna intervencija. Z ognjem se je borilo 84 gasilcev iz šestih gasilskih društev.

Heker poskušal zastrupiti pitno vodo v mestu na Floridi

09. 02. 2021 09.38

Računalniški heker je pridobil dostop do vodnega sistema mesta na Floridi in v vodni sistem poskušal sprostiti 'nevarno' količino kemikalije. Pozornemu operaterju se gre zahvaliti, da mu ni uspelo.

Na Pokljuki so pripravljeni na začetek biatlonskega SP

27. 01. 2021 16.29

Do začetka svetovnega prvenstva v biatlonu, ki ga bo gostila Pokljuka, sta še dva tedna. Organizatorji nimajo težav s pomanjkanjem snega, prej obratno. V organizacijskem odboru tekmovanja so pripravljeni, žal tekmovalcev ne bodo mogli spodbujati navijači, a poudarjajo, da bodo skušali narediti vse, da ogled tekme omogočijo vsaj nekaterim zdravstvenim delavcem.

Začelo se je rušenje dotrajanega hotela na Rimskem vrelcu

18. 01. 2021 14.41

V Kotljah se je začelo rušenje dotrajanega hotelskega objekta na Rimskem vrelcu, kjer se bo po napovedih prihodnje leto začela gradnja novega sodobnega hotela. Danes delavci odstranjujejo ostrešje, celoten objekt pa naj bi porušili v dobrem tednu dni. Izvir mineralne vode medtem ostaja javno dostopen.

EU in Združeno kraljestvo dosegla dogovor o odnosih po brexitu

24. 12. 2020 07.55

EU in Združeno kraljestvo sta ponoči nadaljevala pogajanja o prihodnjih odnosih in dosegla dogovor. Sporna so bila predvsem vprašanja okoli ribištva in poslovnih pravil v prihodnosti, dogovor pa sta dosegla le teden dni pred rokom. Medtem ko je bil britanski premier Boris Johnson ob razglasitvi dogovora naravnost navdušen, je predsednica Evropske komisije spregovorila o grenko-sladki ločitvi.

Nemec: Poraja se vprašanje, ali je v tem primeru Sova prevzela naloge policije

22. 12. 2020 10.33

Dvomesečni nadzor, ki so ga člani Knovs v zadevi Farrokh izvajali na Sovi, je po besedah predsednika Knovs Matjaža Nemca pokazal, da se je naznanilo iz Sove, naslovljeno na Mahniča in Janšo, poleti pojavilo v kabinetu predsednika vlade, kar pomeni, da so bili o vsebini obveščeni. "Dajanje usmeritev, koga naj se ovadi, naznani ali pa samo navede kot pričo, lahko predstavlja sum nedovoljenega vplivanja na samostojnost agencije. Teh usmeritev pa je v javnih občilih ogromno," je dejal. Knovs bo zdaj vso zbrano dokumentacijo odstopil Specializiranemu državnemu tožilstvu.

Bolje: Možnost ribolova v mednarodnih vodah moramo ohraniti za prihodnje rodove

19. 12. 2020 07.00

Kaj preostane Sloveniji, potem ko bosta Hrvaška in Italija v Jadranu januarja razglasili izključni gospodarski coni? Hrvaški sabor je odločitev vlade skoraj soglasno podprl. Trojica zunanjih ministrov se bo danes srečala v Trstu. Naši južni sosedi pričakujejo, da bo skupno izjavo, kjer naj bi pisalo, da imajo vse tri države enako vizijo o Jadranskem morju, podpisala tudi Slovenija.

DZ podprl novelo o kazenskem postopku, prepoved frackinga pa niti v tretje ni dobila podpore

17. 12. 2020 11.30

Poslanci na zadnji dan seje državnega zbora glasujejo o predlogih zakonov, ki so jih obravnavali v torek in sredo. Prepoved frackinga že v tretje ni dobila zadostne podpore DZ, medtem ko so zakon o kazenskem postopku poslanci podprli. Prav tako pa so izglasovali, da je predlog zakona o demografskem skladu primeren za nadaljnjo obravnavo.

Za slovenske ribiče je ključno ohraniti možnost ribolova v mednarodnih vodah

15. 12. 2020 13.58

Trenutno ni veliko slovenskih ribičev s plovili za ribolov v mednarodnih vodah, vendar je pomembno, da se Slovenija zavzame za ohranitev te možnosti v prihodnje, je ob napovedih Italije in Hrvaške o razglasitvi ekonomskih con v Jadranu izpostavil vodja svetovalne službe za ribištvo Aleš Bolje. Za ribiče na kratki rok sicer ne pričakuje zapletov.

Velika Britanija svoje vode pripravljena braniti s štirimi ladjami kraljeve mornarice

12. 12. 2020 14.18

Če dogovor med EU in Veliko Britanijo o odnosih po brexitu decembra ne bo sklenjen, ima Velika Britanija v pripravljenosti štiri ladje kraljeve mornarice, ki bodo branile britansko ribištvo. Bruselj in London sta si zadala nedeljo kot zadnji rok za sklenitev dogovora.

Ponekod na Gorenjskem več kot pol metra snega, nevarnost snežnih plazov

09. 12. 2020 10.08

Od severovzhoda je v sredo k nam dotekal vse hladnejši zrak in meja sneženja se je spustila do nižin. Dež je prešel v sneg na Štajerskem in Koroškem, kjer so bile ceste ponekod že zasnežene, drugod po Sloveniji pa je prevladoval dež. Predvsem v Julijskih Alpah je bila zaradi močnega sneženja povečana nevarnost snežnih plazov. Zaradi težkega snega in obilnih padavin je brez elektrike ostalo 2200 odjemalcev. Močno sneženje je precej težav povzročilo tudi na avstrijskem Koroškem.

Pobelilo je Obalo: ne snežinke, klestila je toča

07. 12. 2020 06.21

Močno deževje, ki je preglavice povzročalo predvsem v zahodni polovici države, se je umirilo. Gasilci medtem poročajo o številnih intervencijah – največ dela so imeli z nameščanjem protipoplavnih vreč ter s prečrpavanjem meteorne vode iz stanovanjskih in gospodarskih objektov, hotelov, domov za ostarele. Nekatere reke sicer še vedno poplavljajo. Piran je medtem pobelilo – a ne sneg, klestila je toča. Orkanski veter pa je v Izoli dobesedno odtrgal nekaj deset metrov kovinske strehe in podrl stoletno drevo, ki je pod seboj pokopalo tri avtomobile.

Po potrditvi tretjega primera ptičje gripe ministrstvo z vnovičnim pozivom rejcem perutnine

07. 12. 2020 16.09

V Ljubljani so pri poginjenem labodu grbcu v petek potrdili tretji primer aviarne influence v Sloveniji. Na kmetijskem ministrstvu so zato danes vse rejce perutnine znova pozvali, naj dosledno upoštevajo začasne ukrepe zaradi ptičje gripe, ki jih je izdala Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Meteorna voda zalila več stanovanj, sprožili so se tudi plazovi

06. 12. 2020 09.08

Zahodni del države je zajelo močno deževje, ponekod je poplavljalo cestišča, meteorna voda je ogrožala objekte, na slovenski obali je zalila več stanovanjskih objektov v občinah Koper in Izola. V Kranju se je sprožil zemeljski plaz in popolnoma zaprl cesto Kropa–Jamnik. Reke Dragonja, Gradaščica in Reka so poplavljale na izpostavljenih območjih.

Pojav ptičje gripe na Hrvaškem: KGZS opozarja rejce

23. 11. 2020 12.10

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) rejce opozarja, da so na Hrvaškem zabeležili pojav aviarne influence, znane tudi kot ptičja gripa. Gre za zelo nalezljivo virusno bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Rejcem perutnine zato svetujejo dosledno izvajanje varnostnih ukrepov, ki so temelj za preprečevanje vnosa bolezni v rejo.

Minister Gantar napovedal hitre teste za zaposlene v kritični infrastrukturi

04. 11. 2020 14.09

S hitrimi antigenskimi testi na novi koronavirus želijo pristojni uvesti redno testiranje zaposlenih v kritični infrastrukturi, v največ 24 urah želijo test omogočiti tudi osebam z znaki bolezni ali stikom z okuženimi. Izvajalci lahko z nabavo teh testov že začnejo, glede na poizvedbo je možno več 10.000 testov naročiti v nekaj dneh, pravi minister Tomaž Gantar.

Spopadi med policijo in protestniki na protivladnih protestih v Iraku

26. 10. 2020 10.55

V iraški prestolnici so ponovno izbruhnili spopadi med iraškimi varnostnimi silami in protestniki, potem ko se je več tisoč ljudi po vsej državi zbralo na ulicah ob obletnici protivladnih protestov, ki so se začeli oktobra lani. V Bagdadu so varnostne sile s solzivcem poskušale odgnati demonstrante, nekateri protestniki pa so na policijo metali kamenje in molotovke.

Spletni Robin Hood? Hekerji delijo nakradeni denar

20. 10. 2020 08.15

Robin Hood, legendarni junak, ki je kradel bogatim, da bi dal revnim, je dobil posnemovalce med spletnimi kriminalci. Hekerska skupina, katere člani so, kot trdijo, od velikih dobičkonosnih podjetij z izsiljevanjem pridobili na milijone dolarjev, zdaj denar deli dobrodelnim organizacijam. Kot pravijo, želijo "napraviti svet boljši". A prejemnike postavlja njihova pomoč v nezavidljivo situacijo.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

'S svojo žensko energijo bom Slovenijo vodila med deset najbolj razvitih držav'

10. 10. 2020 10.04

Tanja Fajon je na 13. kongresu SD postala predsednica stranke. Z 276 glasovi je premagala Janija Prednika, ki jih je prejel 107. S tem je postala prva ženska na čelu SD. Za podpredsednico stranke so delegati na kongresu, ki je zaradi novega koronavirusa prvič potekal na daljavo, izbrali Dominiko Švarc Pipan. "Naš cilj je uresničiti veliko vizijo majhnega naroda," je ob zmagi na kongresu dejala Fajonova.

V Kranju zaživela zelena streha: na svežem zraku bo lahko 60 učencev

28. 09. 2020 15.43

Učenci sedmih razredov OŠ Staneta Žagarja v Kranju so od ravnateljice in župana v uporabo prevzeli novo zeleno streho. Učenje naravoslovja, kemije, tehničnega in likovnega pouka na prostem bo zdaj bolj zanimivo in poučno, pravi ravnateljica, župan pa načrtuje, da bodo na strehi organizirali tudi visoke protokolarne obiske. Projekt je prijazen ne le do okolja, pač pa tudi do zdravja – zlasti v času razsajanja virusov.

Starši utopljenega 10-letnika: Nisva vedela, kje je najin otrok, nisva mogla do njega

03. 08. 2020 16.24

Smrt 10-letnega dečka iz Ljubljane, ki se je utopil v reki Soči, še vedno odmeva. Starši so v pretresljivi izpovedi spregovorili o njihovem "najgrozljivejšem dnevu v življenju" in obenem opozorili, kako nehuman je sistem predajanja informacij svojcem ob takšnih tragičnih dogodkih. Kot navajajo, so bili o smrti obveščeni šele več ur po dogodku, stik s preostalima sinovoma so jima preprečile delavke CSD. Te se branijo, da so delovale po navodilih in da so skrušenim svojcem nudile psihosocialno pomoč v najtežjih trenutkih.