dovoljeno

Nezanesljivi alkotesti grške policije
25. 08. 2001 00.00
Grška policija je ugotovila, da so njihovi alkotesti več let napačno merili stopnjo alkohola v krvi voznikov. Atenske oblasti pa hkrati napovedujejo, da bodo dovoljeno količino alkohola v krvi z 0,5 znižale na 0,24 promila.

Nov državni rekord Alenke Bikar
27. 06. 2001 00.00
Slovenska šprinterka Alenka Bikar je na mednarodnem atletskem mitingu EAA v švicarskem Luzernu postavila nov državni rekord v teku na 100 metrov. Vrhničanka je v imenitni konkurenci s časom 11,24 osvojila tretje mesto in za tri stotinke sekunde izboljšala svojo doslej najboljšo znamko. Zmagala je Ukrajinka Žana Pintusevič Block s časom 11,21.

Novosti pri prevozu skupin otrok
11. 06. 2001 00.00
Od 1. septembra 2001 bo dovoljeno voziti skupine otrok le z vozili, ki ne bodo starejša od 12 let. Starost vozila šteje od datuma prve registracije, če je leto prve registracije enako letu izdelave, če pa je bilo vozilo prvič registrirano kasneje, šteje njegova starost od 31. decembra leta, ko je bilo izdelano.

Tragedija trajekta v Kongu
04. 05. 2001 00.00
V hudi nesreči trajekta na jezeru Kiva v Kongu je po še neuradnih podatkih utonilo najmanj 150 ljudi.

Nenevarni orjaki v slovenskem morju
24. 04. 2001 00.00
V slovenskem morju se že nekaj časa zadržuje skupina precej nenavadnih obiskovalcev. Gre za jato nenevarnih morskih psov orjakov (latinsko "Cetorhinus maximus"). Dopoldne so jih pred Izolo prešteli sedem, največji med njimi meri kar deset metrov, pred tedni pa so pri italijanski Anconi opazovali jato dvajsetih morskih psov, ki so bili namenjeni proti severu. Do obiska sprva dveh orjakov je prišlo že v nedeljo, zatem pa še v včeraj in danes dopoldne.

Japonska princesa je noseča
16. 04. 2001 00.00
Predstavniki japonskega cesarskega dvora so danes sporočili, da je princesa Masako noseča. V kratkem sporočilu za javnost so z dvora sporočili, da princesa "kaže znake nosečnosti", o podrobnostih pa niso želeli govoriti.

Ustanovitev občin pod sodnim varstvom
11. 04. 2001 00.00
Ustavno sodišče je ugotovilo neustavnost zakona o postopku za ustanovitev občin ter določitev njihovih območij (ZO), saj v predhodnem postopku za ustanovitev občin ne predvideva sodnega varstva. Presoja, če območje izpolnjuje zakonske zahteve za ustanovitev občine, je po sedaj v pristojnosti državega zbora, ta pa bi o tem lahko odločal tudi arbitrarno. Zoper njegovo odločitev, da območje ne izpolnjuje pogojev za ustanovitev občine, doslej namreč ni bilo predvideno sodno varstvo. Državnemu zboru je ustavno sodišče zato naložilo, da sodno varstvo zagotovi v enem letu, kar pomeni, da bi morala priti nova ureditev v poštev že pri lokalnih volitvah naslednje leto.

Nov carinski režim vstopa v Hrvaško
30. 03. 2001 00.00
Hrvaška carinska uprava bo v mesecu maju na mejnih prehodih, preko katerih v državo vstopa največ turistov, uvedla nov režim vstopa v državo, preko katerih v državo vstopa največ turistov, uvedla nov režim vstopa v državo. Tako bodo na mejnih prehodih Jelšane, Gruškovje in Obrežje po vzoru evropskega sistema uvedli rdeče in zelene pasove, na katere se bodo vozniki razvrščali odvisno od tega, ali vozijo v prtljažniku svojih avtomobilov blago, ki ga je potrebno ocariniti, ali ne. Da bi voznike seznanili z novostjo, so pripravili brošure v hrvaškem, angleškem, nemškem in italijanskem jeziku s podatki o tem, katero blago je dovoljeno vnesti v državo, o hrvaškem carinskem sistemu in mejnem režimu. Vozniki, ki bodo menili, da njihovega blaga ni potrebno cariniti in ne bodo vnesli blaga, vrednega več kot dovoljenih 300 kun na osebo, bodo mejo prestopili po zelenem pasu. Ker pričakujejo, da bodo po njem vozili večinoma le turisti, naj bi to močno zmanjšalo čakalne vrste v visoki turistični sezoni. Seveda pa to ne pomeni, da cariniki avtomobilov na tem pasu ne bodo pregledovali.

Novinarji o Roglju in medijskih manipulacijah
30. 03. 2001 00.00
Medijska potegavščina z Matjažem Rogljem je bila sicer zelo dobro pripravljena, vendar s preveč pomanjkljivostmi, da ne bi postala očitna ob temeljitejšem preverjanju. Dodaten zagon novici je dalo tudi medsebojno potegovanje medijev za najnovejša odkritja, negativno vlogo pri zgodbi pa so odigrali tudi uredniki. Iskanje resnice o Roglju je bilo medijsko precej bolj izpostavljeno, kot pa precej bolj pereč problem razpolaganja z državnim denarjem s strani šolskega ministrstva, ki je Roglju za udeležbo na tekmovanju priskrbelo nepovratna sredstva. Razlog za to je preprost: od države je zelo težko dobiti kakršnekoli informacije, brez gledanja pod prste državi, ki z novinarji najbolj manipulira, pa v Sloveniji tudi ne bo raziskovalnega novinarstva, so ugotovili udeleženci klubskega večera Društva novinarjev Slovenije o manipuliranju novinarjev in z novinarji.

Pocenitev nafte članic OPEC
26. 03. 2001 00.00
Cena nafte članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je prejšnji teden precej znižala. Za sod nafte je bilo potrebno v povprečju odšteti 22,85 dolarja, kar je 1,08 dolarja manj kot teden prej. Februarja je bilo potrebno za 159-litrski sod nafte v povprečju odšteti 25,41 dolarja, v letu 2000 pa 27,60 dolarja.

Končan vrh v Stockholmu
24. 03. 2001 00.00
S sporočilom, da Evropska unija polno zaupa v svoj gospodarski potencial ter da je odločena zdržati pritiske globalnega gospodarskega upočasnjevanja in okrepiti lastno konkurenčnost, se je danes v Stockholmu končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje petnajsterice. Ob gospodarski strategiji so voditelje dva dni zaposlovale tudi zunanjepolitične teme, predvsem napete razmere v Makedoniji in odnosi z Rusijo, izognili pa se niso tudi krizi, v katero je zaradi slinavke in parkljevke zašlo evropsko kmetijstvo.

Voditelji EU o slinavki in parkljevki
23. 03. 2001 00.00
Voditelji EU so na zasedanju v Stockholmu izrazili zaskrbljenost zaradi katastrofalnih posledic, ki jih ima za evropsko kmetijstvo širjenje slinavke in parkljevke ter izrazili solidarnost s prizadetimi državami, pri tem pa so bili prevladujočega mnenja, da mora Unija kljub problemom spoštovati proračunske okvirje in porabe za skupno kmetijsko politiko ne povečati nad dovoljeno. V Stockholmu sta sicer britanski premier Tony Blair in nizozemski premier Wim Kok Unijo zaprosila, naj jim strokovno pomaga ter v Veliko Britanijo in na Nizozemsko pošlje evropske veterinarje.

Vrh EU v Stockholmu
23. 03. 2001 00.00
Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Ukrepi proti slinavki
05. 03. 2001 00.00
Na ljubljanskem letališču bodo vsi potniki, ki bodo pripotovali v Slovenijo, morali stopiti v posebno posodo in s tem razkužiti podplate svojih obuval. To je dodatni preventivni ukrep za preprečitev vnosa parkljevke in slinavke v Slovenijo, za katerega so se predstavniki vseh slovenskih veterinarskih institucij dogovorili na današnjem sestanku državnega središča za nadzor bolezni. Tega je v prostorih Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS) sklical njen direktor Zoran Kovač.

Aktivne počitnice za šolarje
24. 02. 2001 00.00
Prihodnji teden bodo za ostalimi slovenskimi šolarji zimske počitnice uživali tudi njihovi ljubljanski in mariborski vrstniki, za katere so nekatere mladinske organizacije pripravile zanimiv in bogat program različnih aktivnosti. Tako bodo lahko ljubljanski šolarji počitnice preživljali na smučanju, ob squashu, badmintonu, rolanju in vožnji z gokarti, možno pa bo tudi počitnikovanje na prostem ali ob aktivnostih v ustvarjalnih delavnicah. Mariborski šolarji bodo prav tako lahko sodelovali pri ustvarjalnih delavnicah, drugače pa se bodo bolj posvetili pustnemu rajanju.

Pivske navade grških voznikov
24. 01. 2001 00.00
Grški vozniki septembra in decembra bolj pijejo kot pa v ostalih mesecih, je v posebni študiji ugotovila grška policija. Vozniki naj bi se septembra alkoholizirali bolj zato, ker naj bi prišli naravnost z dopusta in naj bi bili prepričani, da se počitnice še nadaljujejo.

Nova orožna zakonodaja
07. 01. 2001 00.00
Z današnjim dnem začne veljati lani junija sprejeti zakon o orožju, ki med drugim prinaša možnost legalizacije orožja, in sicer v šestih mesecih po uveljavitvi zakona. Med 7. januarjem in 8. julijem letos bo lastnikom neprijavljenega orožja, ki ne izvira iz kaznivih dejanj omogočeno, da to orožje legalizirajo in zanj dobijo dovoljenje. Osebe, ki imajo neprijavljeno orožje, ki ga ni dovoljeno posedovati, pa bodo imele možnost, da o posesti orožja obvestijo pristojne organe, ne da bi proti njim uvedli sankcije. Takšno orožje bo strokovno odstranjeno in uničeno. Sicer je novi zakon o orožju v celoti usklajen s standardi EU. Notranje ministrstvo je pri njegovi pripravi upoštevalo pravila evropske direktive o kontroli nabave in posesti orožja, v kateri so določeni minimalni kriteriji, ki jih mora izpolnjevati vsaka članica unije. Cilji nove orožne zakonodaje so predvsem v tem, da se posameznikom, pravnim osebam in samostojnim podjetnikom zagotovi uresničevanje pravic pri športnem strelstvu, lovu in osebnem varovanju, po drugi strani pa da se v največji možni meri prepreči možnost zlorabe orožja.

Srbski minister plačal globo
04. 01. 2001 00.00
Prvič v več kot 50 letih je moral kak srbski minister prometni policiji plačati globo zaradi prometnega prekrška. Dva srbska policista sta namreč pred dnevi ustavila srbskega notranjega ministra Boža Prelevića, ki se je vračal v Beograd iz obiska na jugu Srbije. Ker je minister prekoračil dovoljeno hitrost, sta mu policista naložila plačilo 150 dinarjev oziroma približno pet mark kazni. Minister je globo brez ugovorov plačal.

Ronaldo za las presegel mejo
12. 12. 2000 00.00
Brazilski nogometni zvezdnik Ronaldo, ki je že nekaj mesecev poškodovan, je v Španiji vozil pod vplivom alkohola, dovoljeno mejo pa je presegel le za las. Štiriindvajsetletnega športnika je policija med rutinsko kontrolo zaustavila v baskovskem mestu San Sebastian in v njegovi krvi odkrila 0,27 promila alkohola, kar ga je stalo 215 nemških mark.

Legalizirali delo uličnih glasbenikov
29. 11. 2000 00.00
V Londonu bodo kmalu v veljavi zakonski predpisi o delu uličnih glasbenikov. Pobudo o tem je predstavila londonska podzemna železnica, ki ima največ tež av s pouličnimi glasbeniki, saj si ti svoj vsakdanji kruh služijo ravno na hodnikih podzemnih postaj.

V Kanadi volijo parlament
27. 11. 2000 00.00
V Kanadi potekajo predčasne parlamentarne volitve. Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da lahko premier Jean Chretien računa z večinsko podporo svoje Liberalne stranke in tako s tretjim mandatom. Chretienova Liberalna stranka je bila že na zadnjih volitvah leta 1997 z 38,5 odstotka glasov najmočnejša in je na podlagi volilnega prava s 161 od 301 poslanskega sedeža dobila tudi absolutno večino. Institut za javnomnenjske raziskave Zogby napoveduje stranki na tokratnih volitvah 41 odstotkov glasov, nekatere druge raziskave pa celo 43 odstotkov. Neuradne izide volitev, na katerih bo 20 milijonov volilcev med 1808 kandidati iz petih velikih strank izbiralo 301 poslanca, je mogoče pričakovati v noči na torek. V nasprotju z ZDA v Kanadi pred zaprtjem volišč v vseh časovnih pasovih ni dovoljeno objavljati nobenih ocen rezultatov.

Se v Ljubljani obeta prohibicija?
20. 11. 2000 00.00
Kot kaže, čez več kot eno leto v dežurnih prodajalnah in prodajalnah z motornimi gorivi na območju ljubljanske mestne občine ne bo več dovoljeno prodajati alkoholnih pijač. To namreč določa danes sprejeti odlok o merilih za določanje dežurstev prodajaln, ki ga je danes večinsko izglasoval mestni svet ljubljanske mestne občine. Omenjeno rešitev je predlagal svetnik z liste Rad imam Ljubljano Andrej Razdrih, glede na možne "logistične težave" pa je mestni svet na njegov predlog izglasoval tudi enoletno prehodno oziroma pripravljalno obdobje za dokončno uveljavitev domnevnih "prohibicijskih členov". Ob uveljavitvi bo to vsekakor edinstvena rešitev v celotni državi.

Deset let od konca hladne vojne
19. 11. 2000 00.00
Hladna vojna, ki je zaznamovala svetovno politiko v obdobju od leta 1945 do 1990, se je uradno končala 19. novembra 1990, ko so članice zveze NATO in Varšavskega pakta po dveh letih pogajanj podpisale Sporazum o konvencionalnih silah v Evropi (CFE). Gre za ključni dokument evropske varnosti v obdobju po hladni vojni, ki je predvidel obsežno zmanjšanje vojaškega potenciala v Evropi ter uničenje več kot 50.000 kosov orožja in vojaške opreme.

Freemanova hitra tudi na cesti
01. 11. 2000 00.00
Avstralska olimpijska junakinja Cathy Freeman ni hitra le na atletskih stezah, pač pa tudi na cesti. Policijska patrulja je namreč najbolj priljubljeno avstralsko športnico ujela v radar, potem ko je za 35 kilometrov na uro prekoračila dovoljeno hitrost.

V ZDA dovoljenih le 0,8 promila
24. 10. 2000 00.00
Po Clintonovem podpisu predloga zakona se bo najvišja dovoljena količina alkohola v krvi voznikov do leta 2004 znižala na 0,8 promila. Omenjeni zakon vzpostavlja najvišjo dovoljeno količino alkohola v krvi voznikov na nacionalni ravni, torej v vseh zveznih državah in na območju glavnega mesta Washington D.C. Zvezne države so imele doslej proste roke glede zakonskih omejitev o tem vprašanju, podobno pa bo tudi v prihodnje. Zakon namreč predvideva, da bodo države, ki ne bodo sprejele strogega zveznega standarda izgubile proračunska sredstva namenjena za izgradnjo in obnovo cest.

Politika kršila predvolilni molk v ZRJ
22. 09. 2000 00.00
Prvi dan, ko je v ZR Jugoslaviji začel veljati predvolilni molk, je provladna Politika objavila komentar države agencije Tanjug o srbski opoziciji. Volilni molk je začel veljati ob polnoči in bo trajal do nedelje do 20. ure, ko naj bi zaprli vsa volišča. Tanjug v komentarju z naslovom Vse je jasno trdi, da opozicijske stranke "sploh niso imele predvolilne kampanje, ampak so priredile kampanjo proti volitvam, ker se zavedajo, da ne morejo zmagati, saj jih podpirajo samo štirje odstotki glasovalcev. Očitno gre za scenarij manipulacije z domačo in svetovno javnostjo, katere namen je vsiliti oceno o dozdevni volilno volji ljudstva še prej, preden so volitve končane. Tako so srbske opozicijske stranke naučili njihovi mentorji iz zveze NATO, ki so tudi financirali to protivolilno kampanjo. Dokaz tega scenarija prevare strank zveze NATO je tudi papagajsko ponavljanje trditve, da so volitve praktično že končane in da je zmagovalec njihov kandidat, kot da ni pomembno, kako bo ljudstvo glasovalo, ampak je najbolj važno, kaj pove Washington", piše Tanjug, objavlja pa danes Politika.

Monitorji –
20. 09. 2000 00.00
Prostor, poln računalnikov in monitorjev naj bi predstavljal aktivno delovno okolje, znanstveniki pa so ugotovili, da je lahko tudi razlog številnih bolezni in alergijskih reakcij. Škodljiva naj bi bila snov v ohišju zaslonov, ki preprečuje vnetljivost.

Protidesničarske demonstracije po Nemčiji
19. 08. 2000 00.00
V številnih nemških mestih so danes potekale protidesničarske demonstracije, ki se jih je udeležilo več tisoč ljudi. Največ, okoli 2.500 se jih je zbralo v Hamburgu, približno 1.000 v Rostocku in kakih 200 v Eisenachu. Zvezno sodišče v Karlsruheju pa je medtem prepovedalo demonstracije dvema neonacističnima skupinama, ki sta jih nameravali pripraviti za jutri v Hamburgu. Skrajnim desničarjem bo tako dovoljeno zborovanje pod določenimi pogoji.

Angleži bodo klonirali človeške zarodke
16. 08. 2000 00.00
Britanska vlada je potrdila predlog zakona o kloniranju človeških zarodkov v medicinske namene.

Dovoljeno slikanje Blairovega sina
08. 08. 2000 00.00
Kljub prvotnemu obotavljanju je britanski premier Tony Blair dovolil fotografom, da slikajo njegovega nekajmesečnega sina Lea. Blair je povabil fotografe v vrtove počitniške vile v Toskani, kjer s svojo družino preživlja počitnice. Britanski premier je fotografe opozoril, naj sina fotografirajo v popolni tišini, saj ni želel, da se Leo zbudi. Zagrozil jim je celo, da bo slikanje takoj prekinil, če bi se Leo zbudil.