dovoljeno

E-skiroji dobri za okolje, a slabi za prometno varnost

16. 09. 2022 07.22

Hoja, kolesarjenje, vožnja z e-skirojem in druge oblike mikromobilnosti manj onesnažujejo okolje kot vožnja z motornimi vozili, kar med drugim pomeni, da prispevajo k bolj kakovostnemu življenju, predvsem v mestih. Zato strokovnjaki za trajnostno mobilnost spodbujajo, da spremenimo 'lagodne' potovalne navade z avtomobilom in jih zamenjamo z omenjenimi alternativami. A strokovnjaki na drugi strani opažajo, da postajajo vozniki e-skirojev vse bolj objestni. Kar 149 voznikov e-skirojev je bilo udeleženih v letošnjih prometnih nesrečah, med njimi sta dva umrla. Agencija RS za varnost prometa ob Evropskem tednu mobilnosti poziva k varni vožnji in strpnosti vseh udeležencev.

Od torka občutno cenejša bencin in dizel

12. 09. 2022 15.09

Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih zunaj avtocest se bosta ob polnoči spremenili. Za liter bencina bodo vozniki odslej odšteli 1,354 evra, za liter dizla pa 1,683 evra.

Posebna reševalna vaja: trk avtobusa in vlaka, tavajoči poškodovanci

12. 09. 2022 06.00

Več kot 300 pripadnikov vseh struktur zaščite, reševanja in pomoči se je v soboto zbralo na železniški postaji Kranj. Razlog pa - obsežna regijska reševalna vaja 'Železniška nesreča Kranj 2022', katere namen je bil preveriti in okrepiti usposobljenost za ukrepanje ob nesreči na železnici vseh nosilcev sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v gorenjski regiji. Scenarij je predvideval hudo prometno nesrečo - trk avtobusa in vlaka, naokoli pa tavajoči poškodovanci.

Kakšen kralj bo Karel III.?

09. 09. 2022 06.00

S smrtjo kraljice Elizabete II. je njen prvorojeni sin Charles postal novi kralj Združenega kraljestva in 14 držav Commonwealtha. Za vladarja bo 73-letnik razglašen v petek na zasedanju pristopnega sveta v palači Svetega Jamesa. Najprej ga čaka turneja po Veliki Britaniji. Vendar, ali bo njegova vladavina sledila materini ali bo sprememba osebnosti prinesla drugačno vrsto vladanja?

Elizabeta II.: Kraljica, ki se ji sprva položaj ni obetal

08. 09. 2022 19.41

V 97. letu starosti je na gradu Balmoral na Škotskem umrla kraljica Elizabeta II. V zgodovino se je zapisala kot najdlje vladajoča britanska monarhinja, ki je v začetku februarja 2022 s sabljo pogumno zarezala v torto ob praznovanju platinastega jubileja. A britanski prestol je nasledila po spletu okoliščin, ko se mu je zaradi prepovedane ljubezni moral odpovedati njen stric. Med svojo vladavino pa se je izkazala za simbol stabilnosti v hitro se spreminjajočem svetu. V ospredje je vedno postavljala službo domovini in pri tem kljub težavam z zdravjem vztrajala do konca svoje več kot 70-letne vladavine.

Policisti zbudili spečega na cesti, ta jih je nadrl in se upiral

08. 09. 2022 10.53

V poznih večernih urah se je na cesti pri Valdoltri pripetil nenavaden slučaj. 43-letnik je namreč na cesti zaspal, ob prihodu policistov pa se je upiral ter jih zmerjal.

Potrjen predlog rebalansa: načrtovani primanjkljaj več kot dve milijardi evrov

07. 09. 2022 18.15

Vlada je potrdila predlog rebalansa letošnjega državnega proračuna. Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več. Načrtovani primanjkljaj je tako nekaj nad dvema milijardama evrov.

'Država je polna in potrebujejo prostor, kmetje pa imamo zemljo, ki jo želijo'

07. 09. 2022 09.17

Bodo prej klonili kmetje ali bo klecnila vlada? To vprašanje postaja vse bolj vroče na Nizozemskem, kjer dogajanje kaže, kako težko je v resničnem svetu, ne na papirju, uskladiti zelene ambicije z njihovimi potencialnimi gospodarskimi učinki.

Na Festivalu Ljubljana Alamut skupine Laibach

05. 09. 2022 15.05

Na Festivalu Ljubljana bo drevi v Križankah premiero doživelo simfonično delo skupine Laibach, nastalo po romanu Alamut. Zgodbo iz Perzije v 11. stoletju so v glasbo prelili v sodelovanju z iranskimi skladatelji in sodelavci. Na odru jo bodo izvedli skupaj s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija, vokalnima skupinama in harmonikarskim orkestrom.

Primanjkljaj v prvih osmih mesecih znašal 342 milijonov evrov

05. 09. 2022 11.20

Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih osmih mesecih 2022 znašal 342 milijonov evrov. Brez neposrednega učinka covid ukrepov pa bi imel državni proračun presežek v višini 189 milijonov evrov, sporoča Fiskalni svet.

Nobelova nagrajenka dobila še tri leta zapora

02. 09. 2022 10.00

Odstavljeno voditeljico Mjanmara, Aung San Suu Kyi, je sodišče mjanmarske vojaške hunte zaradi domnevne volilne goljufije obsodilo na še tri dodatna leta zapora. Skupno je bila v zadnjih mesecih 77-letnica obsojena na 17 let zapora zaradi različnih kaznivih dejanj, vključno s korupcijo, spodbujanjem k uporu in kršenjem covidnih ukrepov.

Delovno sodišče pritrdilo Nataliji Gorščak

01. 09. 2022 15.08

Delovno in socialno sodišče je ugodilo pritožbi nekdanje direktorice Televizije Slovenija Natalije Gorščak zoper odločitev generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija Andreja Graha Whatmougha, ki jo je lani poleti razrešil s tega položaja. Informacijo je Gorščakova potrdila za več medijev.

Shamimo Begum pretihotapil agent kanadske obveščevalne službe

31. 08. 2022 08.16

Organi kazenskega pregona so posredovali informacije in dosje o Mohammedu Al Rasheedu iz Sirije, ki je delal za kanadsko obveščevalno agencijo, medtem ko je sodeloval v tihotapski mreži ISIS-a. Ena izmed punc, ki ji je pomagal na poti v Islamsko državo, je tudi Shamima Begum, najbolj znana džihadistična nevesta, ki se želi vrniti v Združeno kraljestvo.

V spopadih v Iraku umrlo 30 ljudi, protestniki skočili v bazen vladne palače

30. 08. 2022 07.09

Po ponedeljkovem vdoru v vladno palačo in izbruhu nasilja v iraški prestolnici število smrtnih žrtev narašča. Do zdaj je bilo v tamkajšnjih spopadih med iraškimi varnostnimi silami in privrženci vplivnega iraškega klerika Moktada al Sadra ubitih najmanj 30 oseb, okoli 700 pa jih je ranjenih. Iraški začasni premier je pozval k miru, vojska pa je po nemirih v več drugih mestih razglasila policijsko uro po vsej državi. Razmere v Iraku medtem zaskrbljeno opazujejo tudi druge države.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Na hrvaški meji do dve uri čakanja, pred Karavankami daljši zastoj

27. 08. 2022 09.45

Na zadnjo avgustovsko soboto se je promet na nekaterih cestah popoldne še zgostil. Na več mejnih prehodih s Hrvaško je treba za vstop v državo čakati do dve uri. Čakalna doba je na mejnih prehodih Sečovlje, Dragonja, Starod, Jelšane, Metlika, Obrežje, Gruškovje in Petišovci. Zastoj pred predorom Karavanke je medtem dolg sedem kilometrov.

V Zadru 'vpregli' opice, sove, pobarvane ptice in kače

27. 08. 2022 15.45

Resda si na Hrvaškem med turistično sezono pomagajo s tujo delovno silo, a, da bodo svojevrstni turistični delavci postale eksotične živali, naši sosedi niso ravno pričakovali. Opice, sove, pobarvane ptice in kače so poleti postale stalnica na ulicah Zadra. In s tem – nezakoniti delavci. Njihovi lastniki jih namreč izkoriščajo in ponujajo turistom za fotografiranje. Služenje denarja na ta način ni dovoljeno, gre za mučenje, saj zakon ne dovoljuje izpostavljanja živali pod takšnimi pogoji. Mesto Zadar je že stopilo v akcijo. Če ulovijo lastnike, ki se na ta način okoriščajo, jih doleti kazen od skoraj 2 do 4 tisoč evrov.

Črnogorski prvak v poležavanju v senci javorja preležal 'le' 60 ur

24. 08. 2022 18.42

Tudi Črnogorci očitno niso več tisto, kar so nekoč bili ... Narod, ki ga v šalah z območja nekdanje Jugoslavije spremlja pregovorna lenoba, je priredil svoje tradicionalno tekmovanje v poležavanju. Če je lanski zmagovalec preležal kar 117 ur, je bilo letos le 60 ur lenarjenja dovolj, da je novi državni prvak pometel z vso konkurenco.

Državni zbor soglasno sprejel začasno znižanje DDV na energente

23. 08. 2022 06.09

78 glasov za in noben proti. Državni zbor je tako soglasno sprejel zakon o nujnem ukrepu na področju DDV za omilitev dviga cen energentov. Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo tako DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike z 22 odstotkov znižan na 9,5 odstotka.

Črnogorci letos ponovno tekmujejo v poležavanju - rekord je 117 ur

21. 08. 2022 12.59

V soboto se je v Črni gori začelo tradicionalno tekmovanje v poležavanju, po katerem je Črna gora edinstvena v Evropi. Nenavadno tekmovanje organizirajo že enajsto leto zapored, devet tekmovalcev iz Podgorice, Danilovgrada in Beograda pa bo letos poskušalo podreti rekord 117 ur ležanja.

Zala Djurić: Vsaki svoji vlogi napišem življenjepis in ji izberem parfum

20. 08. 2022 08.00

Slovenska igralka Zala Djurić se trenutno po Sarajevu potika, ker tam predstavlja dva filma – prvi božični film Kapa, kjer ima stransko vlogo, in film Šesti avtobus, kjer je prevzela glavno vlogo. S slednjo je navdušila že na filmskem festivalu v Puli, zdaj še v Bosni in Hercegovini. Ker jo v kratkem čaka še premiera filma Dedek gre na jug, smo jo povprašali, kako se znajde med snemanjem več filmov naenkrat. Kako se loti upodabljanja različnih vlog in kako preklaplja med njimi.

Zatrpana gorenjska avtocesta, težave povzročalo tudi neurje

18. 08. 2022 07.01

Nalivi in močni sunki vetra, ki so podirali drevesa, so težave povzročale tudi v prometu. "Vozite previdno in prižgite luči. Ustavljanje vozil pod nadvozi in v predorih je nevarno in prepovedano," so opozarjali na prometnoinformacijskem centru. Na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke medtem še vedno ostaja večkilometrski zastoj. Zaradi varnosti občasno zapirajo predor proti Avstriji. Za osebni promet sta zaprta uvoz Jesenice zahod proti Avstriji ter izvoz Jesenice vzhod iz smeri Ljubljane. Na slednjem je dovoljen lokalni promet.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve

12. 08. 2022 11.25

Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

KPK ni ugotovila kršitev v primeru zaposlitve Maje Tašner Vatovec

10. 08. 2022 11.53

Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila postopek v zvezi z očitki pri zaposlovanju Maje Tašner Vatovec v kabinetu ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ob tem pri zaposlitvi žene poslanca Mateja Tašnerja Vatovca v kabinetu ministra Luke Mesca ni ugotovila kršitev odločb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, zato je postopek v zadevi ustavila.

Turisti kljub strogi prepovedi 'veselo' plavajo v zaščitenih visokogorskih jezerih

09. 08. 2022 15.11

Obiskovalci v visokogorskih jezerih v Triglavskem narodnem parku plavajo kljub strogi prepovedi. Visokogorska jezera so zelo ranljivi ekosistemi, ob kopanju pa se z naših teles v obliki potu sproščajo hranilne snovi, ki so glavni krivec slabšanja stanja jezer. Plavanje je tako z zakonom prepovedano, kršiteljem grozi do 3000 evrov globe. Iz TNP so potrdili, da so o dogodku obveščeni, a da zaradi omejenega števila nadzornikov ne zmorejo optimalno pokriti vseh območij, kjer so kršitve možne.

Rešili Belgijki, ki ju je začel odnašati tok Soče

09. 08. 2022 12.50

22-letna državljanka Belgije je zaplavala ob bregu Soče, rečni tok pa jo je začel odnašati, zato je za njo v reko skočila še 22-letna sodržavljanka in jo poskušala izvleči iz vode. Rečni tok je nato začel obe odnašati po reki navzdol. Uspelo se jima je ujeti za večjo skalo, rešili so ju prisotni še pred prihodom gasilcev.

Skupini BTS bo med služenjem vojaškega roka morda dovoljeno nastopati

04. 08. 2022 07.00

Fantje iz skupine BTS bodo morda lahko še vedno nastopili med služenjem obveznega vojaškega roka v Južni Koreji, je dejal tamkajšnji obrambni minister. Skupina je dobitnica številnih nagrad in je ena izmed popularnejših glasbenih skupin na svetu. Zaradi njihovih obveznosti jim skuša država čim bolj prilagoditi služenje vojaškega roka. Kljub uspehom fantje razmišljajo o premoru in o solo karierah.

Španska vlada po sporni kampanji: Nismo vedeli, da so na sliki prave ženske

03. 08. 2022 16.13

Ženske, katerih slike je španska vlada brez dovoljenja uporabila v poletni kampanji, ne verjamejo pojasnilu ministrstva. Vlada namreč trdi, da ni vedela, da so na njej "dejansko prave ženske". S kampanjo so sicer želeli ženske spodbuditi, da se lahko ne glede na svojo postavo brezskrbno odpravijo na plažo.

Ustrahujejo protestnike, grozijo študentom in zapirajo duhovnike

03. 08. 2022 13.59

Trenutni predsednik Šrilanke Ranil Wickremesinghe je podaljšal izredno stanje, ki ga je zaradi številnih protestov razglasil 18. julija. Predsednik je vojski in policiji ukazal, da protestnike ustavita, ter jima v sklopu izrednega stanja dodelil dodatne pravice. Oblasti zdaj protestnike ustrahujejo, pretepajo, zapirajo brez utemeljenega suma in nad njimi izvajajo druge pritiske. Aktivisti so v več kot 100 dni trajajočih protestih že dosegli umik prejšnjega predsednika Gotabaje Rajapakse, zdaj želijo, da odgovornost za največjo ekonomsko krizo, v kateri se je znašla država, prevzame tudi Wickremesinghe. Mednarodni denarni sklad Šrilanki zaenkrat ne bo dal posojila. Kitajska medtem izrablja svojo vlogo posojilodajalke in je v šrilanško pristanišče domnevno poslala svojo vojaško ladjo.