države eu

Scholz pozval k znatnemu povečanju proizvodnje orožja v Evropi

12. 02. 2024 18.54

Evropa mora nujno in znatno povečati proizvodnjo orožja, je izjavil nemški kancler Olaf Scholz in opozoril, da stara celina ne živi v času miru. Po njegovih besedah morajo evropske države za ta namen združiti naročila in finančna sredstva.

Po Trumpovih izjavah članice Nata vedno bolj zaskrbljene

12. 02. 2024 10.12

Nedavne izjave najverjetnejšega republikanskega kandidata Donalda Trumpa, da bi Rusijo spodbujal k napadu na članice zveze Nato, ki ne izpolnjujejo svojih finančnih obveznosti do zavezništva, so požele kup kritik. Kot eden prvih se je odzval generalni sekretar zveze Nato, Jens Stoltenberg, ki je opozoril, da vsako "namigovanje, da se zavezniki ne bodo branili med seboj, spodkopava varnost vseh nas". "Zveza Nato ne more biti zavezništvo a la carte," pa se je odzval visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Trumpa pa so okrcali tudi njegovi republikanci.

Orban poziva k priključitvi Srbije EU: Izgubili jo bomo

11. 02. 2024 15.42

Madžarski premier Viktor Orban je pozval k čimprejšnji priključitvi Srbije Evropski uniji. Kot opozarja, bo Beograd v nasprotnem primeru zgradil odnose in sodelovanje z drugimi partnerji, Bruselj pa bo državo izgubil.

V Varnostnem svetu ZN prepir zaradi uvedbe evra na Kosovu

09. 02. 2024 07.42

Premier Kosova Albin Kurti in predsednik Srbije Aleksandar Vučić sta se v Varnostnem svetu ZN ostro sporekla zaradi uvedbe evra na Kosovu, ki je zamenjal srbski dinar kot edino veljavno valuto v državi. Slovenska predstavnica je obe državi pozvala, naj nadaljujeta dialog v smeri normalizacije odnosov pod pokroviteljstvom EU.

Članice EU naj bi podprle pomorsko operacijo v Rdečem morju

08. 02. 2024 15.55

Države članice EU so podprle načrtovano vojaško misijo za zaščito trgovskih ladij v Rdečem morju pred napadi jemenskih hutijevcev. Slednje je po poročanju nemške tiskovne agencije potrdilo več diplomatov. Operativni štab pomorske operacije, ki se bo imenovala Aspides, bo v grškem mestu Larisa. Formalno odločitev o vzpostavitvi in začetku misije naj bi sprejeli na zasedanju zunanjih ministrov 19. februarja v Bruslju.

Prvič 12 mesecev s temperaturami nad 'magično' stopinjo in pol

08. 02. 2024 09.41

Znanstveniki so zaskrbljeni. Povprečna globalna temperatura januarja je namreč prestopila 'magično' mejo 1,5 stopinje Celzije. Zemlja je prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temperaturami, ki so bile za 1,5 stopinje Celzija višje kot v predindustrijskem obdobju, je sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). To si je svet zadal v Parizu, ko so se države zavezale, da bomo omejili dvig globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Če bomo namreč presegli to mejo, svet čakajo katastrofalne posledice, napovedujejo znanstveniki.

Švedska končala preiskavo na plinovodih Severni tok: 'Nimamo pristojnosti'

07. 02. 2024 11.36

Švedski uradniki so se odločili zaključiti preiskavo o eksplozijah na plinovodih Severni tok 1 in 2, ki je bil zgrajen za transport ruskega zemeljskega plina v Nemčijo septembra 2022, saj za to niso pristojni. Celovita preiskava namreč ni ugotovila ničesar, kar bi kazalo na to, da so Švedska ali švedski državljani vpleteni v napad v mednarodnih vodah.

Slovenija po višini minimalne plače na osmem mestu v EU

06. 02. 2024 10.30

V EU ima minimalno plačo 22 od 27 držav. Najvišjo, več kot 2000 evrov bruto, prejemajo delavci v Luksemburgu, na Irskem, Nizozemskem in v Nemčiji, najnižjo, manj kot 500 evrov bruto, pa v Bolgariji. V Sloveniji je minimalna plača za letos določena pri 1254 evrov bruto, s tem pa je osma najvišja v Uniji.

Kaj razkrivajo predlogi vojaških strateških dokumentov?

04. 02. 2024 11.04

Predlogi vojaških strateških dokumentov, ki jih je ministrstvo za obrambo dalo v javno razpravo, dopuščajo popolnjevanje in naraščanje mirnodobne stalne sestave Slovenske vojske (SV) z vojaki na obveznem služenju vojaškega roka in z obvezno rezervo. Središče delovanja ostaja Zahodni Balkan, a bo SV na voljo, kjer jo potrebuje zavezništvo.

Madžarska: Švedske v NATU ne bo, dokler premier ne obišče Budimpešte

03. 02. 2024 18.03

Madžarska vladajoča stranka Fidesz je v petek napovedala, da ne bo dovolila glasovanja o ratifikaciji pristopa Švedske k Natu, dokler švedski premier Ulf Kristersson ne prispe v Budimpešto na pogovore z madžarskim kolegom Viktorjem Orbanom, poročajo tuje tiskovne agencije.

Hotelska srečanja jasna: Orban in Melonijeva v evropsko 'španovijo'

02. 02. 2024 09.43

Madžarski premier Viktor Orban je na četrtkovem zasedanju voditeljev EU vendarle popustil in umaknil veto Madžarske na nov paket pomoči Ukrajini, vreden 50 milijard evrov. Po besedah diplomatov sta ključno vlogo pri prepričevanju Orbana odigrala italijanska premierka Giogia Meloni in francoski predsednik Emmanuel Macron. Melonijeva se je pred srečanjem voditeljev z Orbanom dvakrat sestala tudi v hotelu. Danes je postalo jasno, o čem je (še) tekla beseda. Orban je namreč sporočil, da se bo njegova desničarska stranka Fidesz po evropskih volitvah pridružila politični družini Melonijeve, evroskeptičnim Evropskim konservativcem in reformistom (ECR).

Evropska komisija bi kmetom zrahljala pravila skupne kmetijske politike

02. 02. 2024 15.37

Kmetje v EU bi lahko po predlogu Evropske komisije letos izkoristili nekatera odstopanja od pravil skupne kmetijske politike. "Kmetje so hrbtenica prehranske varnosti EU in jedro naših podeželskih območij, ukrep pa jim omogoča dodatno prožnost v času, ko se spopadajo z več izzivi," je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Popustil tudi Orban, EU znova enotna: Ukrajini 50 milijard evrov pomoči

01. 02. 2024 11.43

Voditelji vseh 27 članic EU podpirajo 50 milijard evrov makrofinančne pomoči za Ukrajino, je po pogovorih z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki je tako umaknil veto Madžarske, povedal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Orban je dejal, da so dobili zagotovila, da madžarski denar ne bo šel Ukrajini. Pomoč je del revizije dolgoročnega proračuna EU (MFF), ki vključuje še dodatna sredstva za soočanje z migracijami in naravnimi nesrečami. Ukrajina je dogovor že pozdravila. V Bruslju sicer menijo, da EU z dogovorom o nadaljnji makrofinančni pomoči Ukrajini pošilja tudi sporočilo ZDA.

Kmetje stopnjujejo pritisk, Von der Leyenova jih miri

01. 02. 2024 11.04

V luči današnjega izrednega zasedanja voditeljev držav članic EU v belgijski prestolnici poteka protest kmetov, ki so se s traktorji pripeljali pred Evropski parlament. Vanj mečejo jajca, v bližini stavbe pa netijo požare in zažigajo pnevmatike. Pripeljali so tudi gnoj. Z blokadami prometa nadaljujejo tudi francoski kmeti.Von der Leyenova pa je kmetom obljubila zmanjšanje upravnega bremena.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?

31. 01. 2024 18.05

Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

16.000 živali na ladji čaka na svojo usodo: jim bo Avstralija dovolila izkrcanje?

31. 01. 2024 16.46

Na tisoče ovac in krav je obtičalo pred avstralsko obalo, potem ko so oblasti ladji, ki je v lasti Izraela in prevaža živi tovor, ukazale, naj se obrne, saj se bojijo, da bi ji lahko sledili jemenski uporniki Hutiji. 16.000 živali na krovu ladje MV Bahijah, zasidrane nekje pri zahodni Avstraliji, je tako na milost in nemilost prepuščenih žgočemu soncu, medtem ko se avstralska vlada odloča, ali naj ladji dovoli, da pripluje v pristanišče. Kontejnerski promet v Rdečem morju je ob napadih jemenskih hutijevcev na ladje upadel za približno tretjino, ocenjujejo v Mednarodnem denarnem skladu (IMF). Obrambni ministri članic EU tako na neformalnem zasedanju v Bruslju razpravljajo tudi o vzpostavitvi vojaške operacije v Rdečem morju.

Evropska solarna industrija pred zlomom, Kitajska si mane roke

31. 01. 2024 16.20

Gradnja sončnih elektrarn v Evropi je tudi lani podirala rekorde. Vsak dan so namestili dodatnih 306.000 solarnih panelov in tako dodali za skoraj 60 gigavatov dodatnih kapacitet. A v luči te nepretrgane rasti se evropski proizvajalci fotovoltaike soočajo z vse večjim izzivom – kitajsko konkurenco. Izdelki z Daljnega vzhoda so za tretjino cenejši, štiri velika evropska podjetja se soočajo z likvidnostnimi težavami. Evropska komisija pa želi, da bo do leta 2030 kar 40 odstotkov vseh sončnih panelov, nameščenih v EU, proizvedenih znotraj unije.

Zahod ukinja financiranje UNRWA, Slovenija na nasprotnem bregu

31. 01. 2024 11.29

Za prekinitev financiranja agenciji UNRWA se zaradi domnevnega sodelovanja s Hamasom pri napadu na Izrael odloča vse več držav. Med drugim so vsaj začasno financiranje prekinile ZDA, Evropska komisija in Nemčija, ki so sicer v zadnjih letih tej agenciji za palestinske begunce prispevale največ denarja. Slovenija se medtem, kot smo že poročali, pridružuje pozivu generalnega sekretarja ZN k nadaljnjemu financiranju agencije, "saj bi bila sicer ogrožena življenja Palestincev".

Članice EU z dogovorom: del zamrznjenega ruskega premoženja za obnovo Ukrajine

30. 01. 2024 13.00

Države članice EU so v ponedeljek dosegle politični dogovor o zakonodajni podlagi, ki bi v prihodnje omogočila uporabo prihodkov od zamrznjenega ruskega premoženja za obnovo Ukrajine. Prvi korak predvideva zgolj zamrznitev prihodkov, ki jih imajo finančne ustanove od upravljanja ruskega premoženja.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo

30. 01. 2024 10.37

Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Konec dinarja na Kosovu, EU in ZDA opozarjajo na negativne posledice

29. 01. 2024 16.45

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na srečanju s posebnim odposlancem EU za dialog med Beogradom in Prištino Miroslavom Lajčakom kritiziral odločitev Prištine, da ukine srbski dinar. Na morebitne negativne posledice te odločitve sta opozorili tako EU kot ZDA ter kosovske oblasti pozvale k čim daljšemu prehodnemu obdobju.

Začelo se je obleganje Pariza, kmetje blokirajo glavne vpadnice

29. 01. 2024 12.19

Francoski kmetje so ob 14. uri začeli "oblegati" Pariz, in sicer bodo po napovedih za nedoločen čas zaprli glavne avtoceste in se pomikali vse bližje prestolnici. Zahtevajo predvsem boljše delovne pogoje, s katerimi bodo lahko konkurenčni tudi kmetom sosednjih držav. Nezadovoljni so tudi kmetje v drugih državah, ob koncu tedna so protest organizirali v Belgiji.

Evropa popustila Kitajski in prekinila postopek zaradi pritiskov na Litvo

29. 01. 2024 12.43

Evropska komisija je iz "tehničnih razlogov" prekinila postopek pred Svetovno trgovinsko organizacijo proti Kitajski. Litva je pred tremi leti namreč odobrila prošnjo Tajvana za ustanovitev tajvanskega predstavništva v tej baltski državi. Uporaba imena je takrat razburila Peking, ki vztraja, da je otok del Kitajske. Zahtevali so, da se namesto tega uporablja besedo Tajpej – sicer glavno mesto Tajvana.

Izrael bo skušal ustaviti delovanje UNRWA v Gazi, države ustavljajo financiranje

27. 01. 2024 08.59

Na obtožbe Izraela, da je agencija ZN za palestinske begunce (UNRWA) vpletena v smrtonosni napad islamističnega palestinskega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani, se je odzval tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je nad novico zgrožen. Vodjo agencije Philippa Lazzarinija pa je prosil, da zadevo čim hitreje preišče. UNRWA je sicer po hudih obtožbah že odpustila več zaposlenih, ZDA, Kanada, Avstralia, Italija in Velika Britanija pa so začasno ustavile dodatno financiranje agencije. Medtem je Izrael napovedal, da bo po vojni skušal ustaviti delovanje UNRWA v Gazi.

Tanja Fajon: Gre za jasna sporočila Izraelu, da mora takoj ustaviti morijo

26. 01. 2024 17.17

EU pričakuje takojšnjo uresničitev odločitve Meddržavnega sodišča (ICJ), so sporočili iz Bruslja in poudarili, da so odredbe sodišča za pogodbenice zavezujoče. Več držav, med njimi Turčija, Španija, Iran in tudi Slovenija, je odločitev ICJ pozdravilo.

Odziv anesteziologa, ki je tarča kritik: Izjavo obžalujem in se opravičujem

25. 01. 2024 09.34

Anesteziolog Bojan Kontestabile je v zadnjih dneh postal tarča številnih kritik. Zato, ker je dejal, da zasluži manj od čistilk. Pa tudi zato, ker je pred devetimi leti kupil luksuzno vilo in jo začel prenavljati, z družino pa je v tem času živel v neprofitnem stanovanju, ki so sicer v prvi vrsti namenjena socialno najšibkejšim. Zdaj pravi, da izjavo o urnih postavkah obžaluje, prizadetim se tudi opravičuje. Pojasnjuje pa tudi, da je po nakupu vile z najemodajalcem sklenil dogovor, da do ureditve nebivalne nepremičnine še naprej uporabljajo stanovanje, a po tržni ceni. Javni stanovanjski sklad sicer pojasnjuje, da so neizpolnjevanje pogojev za neprofitno stanovanje ugotovili dve leti po njegovem nakupu vile, ko so mu najemnino tudi povišali.

Državni svet novelo zakona o delovnih razmerjih poslal v ustavno presojo

24. 01. 2024 17.21

Državni svet je na predlog interesne skupine delodajalcev odločil, da pošlje novelo zakona o delovnih razmerjih, ki je med drugim prinesla petdnevni oskrbovalski dopust ter ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja, v ustavno presojo. Novelo izpodbija, ker je bila sprejeta po nujnem postopku, pa tudi zaradi vsebine.

Rusi znova raketirali Kijev in Harkov: umrlo najmanj 18 ljudi

23. 01. 2024 09.59

Vojna v Ukrajini se neusmiljeno nadaljuje in veča število smrtnih žrtev. V novem raketnem napadu na Kijev in mesto Harkov je umrlo najmanj 18 civilistov. Napad na prestolnico naj bi bil najdaljši po 2. januarju. Ukrajinske zračne sile so sporočile, da so čez noč uničile med 21 in 41 raket, ki jih je izstrelila Rusija. Poljska vojska je medtem sporočila, da je po zadnjem ruskem napadu na Ukrajino napotila letala za zaščito poljskega zračnega prostora.

Fajonova v Varnostnem svetu za takojšnje premirje v Gazi: 'Dovolj je'

23. 01. 2024 19.10

Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je v Varnostnem svetu ZN poudarila, da je treba nemudoma končati spopade med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas v Gazi. Omenila, da je v 100 dneh spopadov življenje izgubil vsak stoti Palestinec v Gazi. "Dovolj je. Velika večina ubitih v Gazi so ženske in otroci. Civilisti v Gazi se soočajo z nenehnimi napadi, stradanjem, prenapolnjenimi zavetišči, uničeno civilno infrastrukturo, sesutim zdravstvenim sistemom in onemogočenim dostopom do drugih osnovnih storitev," je opozorila in dodala, da bo le premirje omogočilo dostavo zadostne humanitarne pomoči.

Fides: Navodilo ministrstva glede izdajanja bolniških nima nobene pravne podlage

23. 01. 2024 19.33

Po tem ko je ministrstvo za zdravje sporočilo, da morata biti tudi med stavko zagotovljeni pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo, zdravniški sindikat Fides trdi, da navodilo nima nobene pravne podlage. Medtem ko ministrstvo meni, da je nujno, da zdravniki še naprej zagotavljajo zdravstvene storitve, ki so ključne tudi za socialno varnost zavarovancev, Fides sporoča, da gre za neutemeljeno in pravno napačno stališče. Nastradali pa bodo bolniki, ki v stiski ne vedo, kaj storiti ali na koga se obrniti.