države eu

Do nadomestnih gradenj je še dolga pot, najprej register praznih stanovanj

08. 08. 2023 12.27

Predstavniki občin so se po ujmah sestali z državnim vrhom. Vlada je z novim posegom v zakon o odpravi posledic naravnih nesreč sklenila, da bo s predplačilom iz državnega proračuna pokrila 40 odstotkov stroškov sanacij, ne le 20. Glede nadomestnih gradenj za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo, so opozorili, da kljub pospešenim postopkom tega prej kot v letu ali dveh ne bo mogoče izvesti. Gradili namreč ne bodo na zemljiščih, ki so dokazano nevarna, treba bo spremeniti občinske prostorske načrte. V vmesnem obdobju pa je premier Robert Golob napovedal centralni register praznih stanovanj, ki jih bodo ponudili ljudem.

Hišam, ki so povodenj preživele, zdaj grozijo še plazovi

07. 08. 2023 05.45

Glede na nekoliko bolj prijazno vreme se četrti dan od najhujših poplav v zgodovini Slovenije razmere nekoliko izboljšujejo, a "normalnega stanja še nekaj časa ne bo", opozarjajo pristojni. Najhuje je še vedno v Zgornji Savinjski dolini, kjer je voda odnesla približno petnajst hiš, tistim, ki so obstale, zdaj grozijo še zemeljski plazovi. Tja in proti Koroški, kjer je brez pitne vode še vedno na tisoče ljudi, se vijejo humanitarni konvoji iz vse države, pomaga tudi tujina. Tudi prostovoljci, ki ponujajo pomoč, bodo v prihodnje prišli prav, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, saj gre za veliko škodo in veliko območje.

Ukrajina kljub vojni nesebično pomaga Sloveniji, Nato pošilja pomoč

07. 08. 2023 13.00

Slovenijo je v preteklih dneh prizadela najhujša ujma v zgodovini države, sporočila solidarnosti in podpore pa so Vladi RS prenesli tuji voditelji in vodje institucij EU. Posebej hvaležni smo voditeljem držav Zahodnega Balkana, ki nam v teh težkih trenutkih izražajo bližino in že pošiljajo najbolj potrebno pomoč, sporoča vlada. Ob tem so potrdili, da se bo v sredo v Sloveniji mudila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in si ogledala prizadeta območja.

Kakšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče?

07. 08. 2023 11.37

Marsikdo se sprašuje, ali je lahko zaradi odprave posledic poplav odsoten z dela. V primeru zadnjih dogodkov, ko so vremenske razmere prizadele območje celotne države, se upošteva primarni zakon, ki določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, delavec in delodajalec tveganje delita. Delavcu manjkajočih ur ni treba nadomestiti, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.

Satelitski posnetki Copernicusa prikazujejo stanje po poplavah

07. 08. 2023 12.00

Copernicus je objavil satelitsko fotografijo, ki prikazuje stanje po poplavah na območju Maribora. Copernicus na prošnjo Slovenije satelitsko spremlja poplavljena območja in zemeljske plazove v Sloveniji. Posnetek je označil za 'fotografijo dneva'.

'Škoda enormna, a vlada bo naredila vse, kar lahko. Ljudje ne bodo ostali sami'

06. 08. 2023 15.53

"Na terenu smo zato, da se prepričamo, ali lahko v času intervencije še kako pomagamo. In da, lahko," je ob obisku prizadetih območjih zaradi poplav dejal predsednik vlade Robert Golob. Z ministrom za naravne vire in prostor Urošem Brežanom sta se v Škofji Loki srečala z županom in regijskim poveljnikom civilne zaščite. Zagotoviti pa želi tudi, da sistem ob prehodu v sanacijo ne bo razpadel. "Po vseh ogledih lahko rečem, da je škoda res enormna, toda ne glede na to, bo vlada naredila vse, kar lahko," je dodal zvečer.

Zelenski poplavljeni Sloveniji: 'Poškodovanim želim čim hitrejše okrevanje'

06. 08. 2023 17.01

Pomoč in podpora po najhujših poplavah v zgodovini samostojne Slovenije prihajata z vsega sveta. Ob zapisih države poudarjajo, da bodo ekstremni vremenski dogodki in reševanje podnebne krize v prihodnje postali še pomembnejša tema pogovora. Med drugimi sta se na družbenem omrežju oglasila tudi ukrajinski in srbski predsednik, Volodimir Zelenski in Aleksandar Vučić, ki državi v času tragedije stojita ob strani.

Lenarčič: Slovenija bo predvidoma zaprosila za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada

05. 08. 2023 12.57

Hrvaška, Madžarska in Črna gora so v odzivu na katastrofalne poplave, ki so prizadele večji del države, slovenskemu ljudstvu izrekle sožalje in ponudile pomoč. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je zagotovila mobilizacijo pomoči, ko bo to potrebno. Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič pa je po seji vlade napovedal, da bo po njegovi oceni Slovenija za reševanje posledic poplav zaprosila za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada. Doslej je Slovenija že zaprosila za pomoč prek mehanizma za civilno zaščito, pomoč pa lahko pridobi tudi iz drugih sredstev EU.

Golob ocenil, da bo škoda po ujmah presegla pol milijarde evrov

05. 08. 2023 12.05

"Slovenija se sooča z najhujšo naravno ujmo v novejši zgodovini," je po seji sveta za nacionalno varnost dejal predsednik vlade Robert Golob in dodal, da sta prizadeti kar dve tretjini Slovenije. "Izkazali smo voljo in odločitev, da bomo delovali enotno, da bi čim prej pomagali državljanom. Trgovine s hrano in tehnično opremo bodo, kjer bo možno, odprte tudi v nedeljo," je napovedal Golob. Poveljnik civilne zaščite Srečo Šestan je po izredni seji vlade potrdil, da bodo izdali odredbo za odprtje nekaterih trgovin.

Baltske države se želijo odklopiti od ruskega in beloruskega energetskega omrežja

03. 08. 2023 06.38

Estonija, Litva in Latvija se želijo do začetka leta 2025 odklopiti od energetskega omrežja, ki si ga delijo z Rusijo in Belorusijo. Vilna si sicer prizadeva za še zgodnejši izstop iz omrežja, čemur pa Talin nasprotuje.

Pomanjkanje zdravnikov specialistov: okrepitvam nudijo javna stanovanja

31. 07. 2023 17.17

Redna zaposlitev, nastanitev in celo zaposlitev za partnerja. To je ponudba za zdravnike iz tujine, predvsem iz držav nekdanje skupne države, da bi svoje znanje ponudili v naših zdravstvenih domovih. V Sloveniji manjka najmanj 250 družinskih zdravnikov, če bi želeli doseči povprečje Evropske unije ali standard Avstrije, pa 1000 zdravnikov z različnih področij. A s kroničnim mankom zdravnikov se spopadajo praktično vse evropske države. Kaj torej storiti, da bi jih lahko zvabili k nam? Je stanovanje dovolj?

Hunta: Francija se pripravlja na vojaško posredovanje v Nigru

31. 07. 2023 15.43

Nigrska vojaška hunta je sporočila, da Francija načrtuje vojaško operacijo za osvoboditev odstavljenega predsednika. Francosko zunanje ministrstvo je zanikalo, da se pripravlja na uporabo sile in sporočilo, da je trenutno pridržani predsednik Mohamed Bazoum edina legitimna avtoriteta v državi. V prestolnici Niamey še naprej potekajo demonstracije v podporo prevratnikom, napadli so tudi francosko veleposlaništvo in vzklikali protifrancoske in proruske slogane.

Uporniški general se je razglasil za predsednika Nigra

28. 07. 2023 15.08

General Abdourahamane Tchiani, vodja predsedniške garde, ki je razglasila državni udar, se je razglasil za predsednika nacionalnega sveta in s tem za novega voditelja Nigra. EU je v odzivu na dogajanje v tej sahelski državi novim oblastem v Niameyju zagrozila z ukinitvijo finančne pomoči.

Pahor predstojnik katedre za slovenski nacionalni program na Novi univerzi

28. 07. 2023 12.02

Na Novi univerzi v Novi Gorici so junija ustanovili katedro za slovenski nacionalni program, njen predstojnik pa je nekdanji predsednik države Borut Pahor. Ustanovno sejo katedre bo sklical septembra.

Veljati je začela novela Zakona o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj

27. 07. 2023 06.18

Veljati je začela novela Zakona o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj, ki pravico do odškodnin žrtvam kaznivih dejanj širi tudi na državljane tretjih držav. Novela, ki so jo vložili koalicijski poslanci, predvideva pridobitev odškodnine iz državne sheme ne glede na državljanstvo žrtve.

Na predčasnih volitvah v Španiji zmagali konservativci, slavijo pa tudi socialisti

24. 07. 2023 08.14

Predčasne volitve v Španiji niso dale jasnega zmagovalca. Po skoraj 100 odstotkih preštetih glasov nedeljskih volitev je jasno, da naveza desnosredinske Ljudske stranke in skrajno desne stranke Vox ne bo imela večine v parlamentu. Slavijo tudi vladajoči socialisti, ki so dobili več sedežev kot na prejšnjih volitvah. Ker pa niti socialisti jasne poti do oblikovanja nove vlade nimajo, se ponuja več scenarijev, eden izmed njih je tudi razpis novih predčasnih volitev.

Rusija je začasno odstopila od sporazuma o izvozu žita, Zahod kritičen

17. 07. 2023 11.38

Rusija začasno odstopa od mednarodnega sporazuma o izvozu žita iz Ukrajine prek Črnega morja, so sporočili iz Kremlja in navedli, da odločitev ni povezana z napadom na Krimski most, za katerega je odgovornost prevzela Ukrajina. Dodali so, da je Rusija pripravljena obnoviti sodelovanje, takoj ko bodo izpolnjeni zahtevani pogoji. Ruski odstop od sporazuma je sicer obsodila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in dejanje ruskih oblasti označila za cinično. Nemčija je medtem Moskvo pozvala, naj ponovno pristopi k sporazumu ter skupaj z Veliko Britanijo opozorila, da z odstopom ogroža svetovno prehransko varnost. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem dejal, da je Ukrajina pripravljena na nadaljevati izvoz žita prek Črnega morja brez ruskih varnostnih jamstev.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Golob: Arbitražo bomo umaknili iz dnevne politike

14. 07. 2023 12.32

"Imamo eno samo temo, ki nas je po nepotrebnem v preteklosti razdvajala, ki ji bomo pustili čas in jo umaknili iz dnevne politike. Verjamem, da bomo potem tudi lažje našli rešitev zanjo," je glede arbitraže napovedal premier Robert Golob, ki se je na prvem uradnem obisku v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem. Ta je dejal, da bi bil dober znak dobre volje prenehanje izdajanja kazni ribičem iz ene in druge države. Golob pa je možnost odprave kaznovanja ribičev zavrnil: "Slovenska vlada je zavezana spoštovati slovenski pravni red, in to velja tudi za Policijo. Trenutni pravni red je glede tega zelo jasen," je dejal.

Biden: Članice G7 bodo Ukrajini zagotavljale varnost pred kakršnokoli agresijo

12. 07. 2023 13.37

Ameriški predsednik Joe Biden je poudaril, da s pripravo dolgoročnih varnostnih jamstev članice G7 ne bodo čakale na to, da bi Ukrajina postala članica Nata in da Moskva še vedno dvomi v moč in enotnost zavezništva. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je voditeljem G7 zahvalil za podporo in dodal, da se Ukrajina zaveda, da je vojaška pomoč Zahoda odvisna od razmer na bojišču. Na dogajanje so se že odzvali iz Kramlja, kjer so potezo G7 označili za potencialno zelo nevarno napako in izrazili upanje, da bo glede tega Zahod "pokazal modrost".

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

V Izolo po nujno medicinsko pomoč tudi bolniki iz hrvaške Istre

12. 07. 2023 14.55

Na podlagi sporazuma med Slovenijo in Hrvaško bo izolska bolnišnica postala dostopna tudi prebivalcem hrvaške Istre. Te bodo napotili v Izolo v primeru nujnih stanj, kot so denimo srčni infarkt, možganska kap ali politravma. Stroške storitev bo krila hrvaška zdravstvena blagajna.

Se s klimo izplača hladiti celo stanovanje? Kako bo s cenami energentov letos?

12. 07. 2023 06.00

Klimatske naprave te dni delujejo vse dneve, brez njih je težko. In hlajenje prostorov pri dragih energentih drago stane. Pričakujete torej lahko višje položnice za elektriko. Cene elektrike so se sicer umirile, nekatere države beležijo celo negativne cene megavatne ure, tudi v Sloveniji je za trenutek bilo tako. A to še ni zagotovilo, da bomo plačevali bistveno manj, niti da bodo prihodnjo ogrevalno sezono cene energentov nižje. Je pa na morebitno krizo letos precej bolje pripravljen politični aparat v Bruslju. Evropska komisija države članice poziva, naj prihodnjo zimo ne znižujejo DDV. Zakaj?

Zelenski v Vilni: Nato nam bo zagotovil varnost, mi bomo okrepili zavezništvo

11. 07. 2023 06.13

Voditelji držav zveze Nato so v litovski prestolnici Vilna začeli dvodnevno zasedanje, ki se ga udeležujeta tudi slovenski premier Robert Golob in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Slednji je ob robu vrha članicam Nata namenil kritiko glede negotovosti ukrajinskega članstva v zavezništvu. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je kasneje zagotovil, da so z voditelji znova potrdili, da bo Ukrajina postala članica zavezništva.

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev

11. 07. 2023 09.24

V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Stoltenberg: Erdogan zagotovil ratifikacijo švedskega vstopa v Nato

10. 07. 2023 13.10

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je pred odhodom na vrh Nata v Litvi dejal, da bo podprl članstvo Švedske v zvezi le, če bo Evropska unija znova začela pristopna pogajanja s Turčijo, je po besedah generalnega sekretarja Nata Jensom Stoltenbergom vendarle popustil. Zagotovil je, da bo protokol o švedskem pristopu k Natu posredoval turškemu parlamentu in zagotovil ratifikacijo.

Kdo odloča, kaj bomo jedli? 'Iluzija je, da je to potrošnik'

08. 07. 2023 07.16

Kaj, predvsem pa kdo vpliva na našo prehrano? To med drugim raziskuje in razkriva novo poročilo krovne evropske potrošniške organizacije BEUC, imenovano Iluzija izbire. Nakup, priprava in zaužitje hrane so v veliki meri posledica odločitev v živilskem sektorju in ne izbire potrošnikov. Evropsko komisijo zato pozivajo, naj sprejme zakonodajo, ki bo Evropejcem olajšala izbiro zdrave in bolj trajnostne prehrane. Ugotovitvam krovne evropske potrošniške organizacije sicer pritrjuje tudi konzorcij neodvisnih znanstvenikov, ki svetuje Evropski komisiji. Ni čudežne roke, ki bi potrošnika usmerjala pri prehodu na bolj trajnostno zdravo prehrano, so jasni znanstveniki.

Ruski napad na Lvov zahteval najmanj deset življenj

07. 07. 2023 07.43

Ruski raketni napad na stanovanjsko naselje v mestu Lvov na zahodu Ukrajine je po zadnjih podatkih zahteval najmanj deset življenj. Župan mesta Andrij Sadovij je na Telegramu sporočil, da so truplo desete žrtve našli pod ruševinami stanovanjskega poslopja. Oznanil je tudi konec iskalne operacije. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obiskal Prago, kjer je po srečanju s češkim predsednikom Petrom Pavlom dejal, da Ukrajina na vrhu Nata prihodnji teden želi dobiti jasen signal o povabilu v zavezništvo. Zelenski bo odpotoval v Turčijo, kjer se bo sestal s predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Vlada sprejela zakon, ki bolnikom zagotavlja nemoteno preskrbo z zdravili

06. 07. 2023 13.48

Po tem, ko se je v preteklih mesecih v lekarnah pojavilo pomanjkanje nekaterih zdravil, je vlada na seji zdaj sprejela zakon o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene preskrbe z zdravili. "Sprejeti zakon je podlaga, da bodo imeli naši bolniki tudi v prihodnje na razpolago zdravila," je zagotovil sekretar na ministrstvu za zdravje.

Bruselj: V Sloveniji napredek glede neodvisnosti sodstva in medijev

05. 07. 2023 14.37

Slovenija je naredila napredek glede neodvisnosti sodstva in javnih medijev ter v boju proti korupciji, v poročilu o vladavini prava ugotavlja Evropska komisija. Slovenijo ob tem poziva k nadaljnjim prizadevanjem, med drugim pri zaščiti novinarjev, opozarja tudi na izzive v povezavi z RTV Slovenija.