državljani eu

Svetovni dan prebivalstva: Na svetu kmalu osem milijard ljudi
11. 07. 2022 11.20
Praznujemo že 34. svetovni dan prebivalstva. Na svetu trenutno po ocenah živi 7,8 milijarde ljudi. Leta 2011 je svetovna populacija dosegala sedem milijard. Naslednji mejnik, osmo milijardo, bi po projekcijah Združenih narodov lahko dosegli že v prihodnjih dveh letih. Leta 2057 naj bi medtem na svetu živelo že deset milijard ljudi.

Srbi imajo med svetovnimi voditelji najboljše mnenje o Vladimirju Putinu
01. 07. 2022 11.59
Srbi menijo, da je Rusija najpomembnejši partner Srbije, najboljše mnenje med svetovnimi voditelji pa imajo o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, je pokazala raziskava srbskega raziskovalnega centra Demostat. Štiri petine jih nasprotuje sankcijam proti Rusiji, več kot polovica pa bi jih na referendumu glasovala proti vstopu Srbije v EU.

Quo vadis, EU?
25. 06. 2022 14.25
Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Sloveniji ob dnevu državnosti čestitala tudi kraljica Elizabeta in Biden
25. 06. 2022 07.42
Prvi predsednik republike Milan Kučan in predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle si ob 31. obletnici osamosvojitve Slovenije želita večje enotnosti slovenskega naroda. Slovenija medtem ob dnevu državnosti prejema čestitke številnih svetovnih voditeljev. Predsednik Borut Pahor je tako med drugim prejel čestitke britanske kraljice Elizabete II., ameriškega predsednika Joeja Bidna, nemškega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja in francoskega predsednika Emmanuela Macrona.

65 odstotkov Evropejcev meni, da je članstvo v EU dobra stvar
22. 06. 2022 07.00
Spomladanska raziskava Eurobarometra kaže, da je ruska vojna proti Ukrajini okrepila podporo javnosti EU. Gospodarske sankcije EU proti Rusiji podpira 80 odstotkov vprašanih, 59 odstotkov vprašanih meni, da mora biti obramba svobode in demokracije prednostna naloga. Zaradi vojne v Ukrajini 61 odstotkov Evropejcev ni prepričanih, da bo njihovo življenje ostalo nespremenjeno. Rusijo pozitivno ocenjuje le 10 odstotkov vprašanih, so poglavitne ugotovitve tokratne raziskave. Da je članstvo države v EU dobra stvar, ocenjuje 67 odstotkov anketirank in anketirancev iz Slovenije.

V Rigi nov poziv Pahorja k podpori BiH za status kandidatke za vstop v EU
20. 06. 2022 19.09
Borut Pahor je na uradni otvoritvi vrha pobude Tri morja v Rigi v svojem nastopu na predsedniškem panelu predsednike držav EU med drugim pozval, naj njihove države na Evropskem svetu podprejo pobudo, da Bosna in Hercegovina pridobi status kandidatke za vstop v unijo. Predsednik je že prejšnji teden v Bruselj poslal pismo, v katerem se zavzema za članstvo BiH v EU.

Ukrajina zasegla premoženje največje proruske stranke v državi
20. 06. 2022 11.14
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril, da bo Rusija v prihodnjih dneh okrepila napade v Ukrajini, medtem ko Kijev pričakuje zgodovinsko odločitev Evropske unije o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v povezavi. Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell je medtem rusko blokado ukrajinskih pristanišč, ki močno ovira izvoz žita iz Ukrajine, označil za vojni zločin. Poudaril je, da bo morala Rusija odgovarjati, če bo še naprej blokirala izvoz žita. Ukrajinske oblasti so medtem prepovedale delovanje največje proruske stranke v državi. Njeno premoženje bo preneseno v državno last. Ruski mediji pa poročajo o napadu na naftne ploščadi v Črnem morju, ki je za seboj pustil več ranjenih in pogrešanih.

Dan beguncev: Slovenija za humanitarno in varno migracijsko politiko
20. 06. 2022 08.19
Ministrica Tatjana Bobnar je v poslanici ob svetovnem dnevu beguncev zapisala, da si Slovenija prizadeva za oblikovanje učinkovite humanitarne in varne migracijske politike. Pri nastajanju nove nacionalne migracijske strategije pa jih po njenih besedah vodi spoštovanje temeljnih svoboščin in človekovih pravic ter zagotavljanje varnosti vsem. Združeni narodi opozarjajo na visoko število beguncev, ki je preseglo 100 milijonov ljudi. V luči vojne v Ukrajini, množičnih pregonov in kršitev človekovih pravic letošnji svetovni dan beguncev v ospredje postavlja pravico do iskanja varnosti.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina
18. 06. 2022 14.18
Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Ukrajina in Moldavija korak bližje članstvu v EU
17. 06. 2022 12.41
Evropska komisija je predlagala, da se Ukrajini dodeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Bruslju sporočila predsednica komisije Ursula von der Leyen. Enako priporočilo je izdala tudi za Moldavijo. Za Gruzijo za zdaj predlaga le podelitev "evropske perspektive". Dokončno odločitev o tem morajo sprejeti voditelji članic EU. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je Evropski komisiji zahvalil za njeno "zgodovinsko odločitev". "To je prvi korak na poti do članstva v EU, ki bo nedvomno približal našo zmago," je zapisal.Tudi predsednik slovenske vlade Robert Golob se je sestal s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in pozdravil predlog Evropske komisije za podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini.

Avstrijska ureditev glede otroških dodatkov ni skladna s pravom EU
16. 06. 2022 11.22
Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom unije, je v tožbi Evropske komisije proti severni slovenski sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante.

Golob na poziv k spremembi politike do Rusije: Odločitev ne bom sprejemal sam
13. 06. 2022 19.00
Premier Robert Golob odgovarja nekdanjima predsednikoma Milanu Kučanu in Danilu Türku, ki sta ena izmed podpisnikov odprtega pisma aktualni vladi k spremembi politike Zahoda do Rusije. "Odločitve, ali naj oziroma kako konkretno bo Slovenija spremenila svojo politiko do vojne v Ukrajini, kot jo je zastavil prejšnji predsednik vlade Janez Janša, ne bom sprejemal sam," pravi. Vlada pa je zdaj v obliki že drugega javnega pisma prejela še en poziv, tokrat k vztrajni podpori ukrajinski obrambi. "Iskanje trajnega miru mora izhajati iz neomajnega spoštovanja suverene in demokratično izražene volje ukrajinskega ljudstva," je jasno okoli 50 vidnih podpisnikov slednjega pisma.

Evropska prihodnost za BiH: dosežen dogovor o reformah
13. 06. 2022 12.42
Politični voditelji Bosne in Hercegovine so v Bruslju dosegli dogovor o reformah, ki jih mora storiti BiH za pridobitev statusa kandidatke za članstvo v Evropski uniji, so sporočili iz Evropskega sveta. Sestanek je bojkotiral predsednik Hrvaške demokratske stranke BiH Dragan Čović, vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik pa je podal ločeno mnenje.

Evropski parlament začel proces za spremembo pogodb EU
09. 06. 2022 15.51
Evropski parlament je sprejel resolucijo, v kateri je pozval Evropski svet, naj se dogovori o začetku postopka za revizijo pogodb EU. Poslanci so pritrdili predlogu reform na več področjih, vključno z razširitvijo glasovanja s kvalificirano večino v Svetu EU.

Slovenija po kazalnikih blaginje najboljša pri varnosti, najslabša pri zdravju
04. 06. 2022 12.00
Slovenija po kazalnikih blaginje znotraj EU najbolj pozitivno izstopa po varnosti, pri čemer je po občutku varnosti na vrhu lestvice držav, najslabše pa se je odrezala na področju zdravja, v okviru katerega je pri kazalniku samomori zasedla 26. mesto, je razvidno iz poročila, ki ga je na podlagi smernic OECD pripravilo ministrstvo za delo.

ZN se z Rusijo pogajajo glede deblokade ukrajinskih pristanišč
03. 06. 2022 08.16
Mineva sto dni, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja sprožil invazijo na Ukrajino z besedami, da gre za posebno vojaško operacijo za demilitarizacijo in denacifikacijo zahodne sosede. Po prvih napovedih, da bodo ruske sile v le nekaj dneh prevzele nadzor nad državo, sta se zdaj obe strani znašli v vojni izčrpavanja. Ruska invazija je za seboj že pustila daljnosežne posledice. V vojni v Ukrajini ne bo zmagovalcev, ruska invazija pa je za seboj pustila opustošenje in izgube, so opozorili tudi Združeni narodi (ZN). Zmaga bo ukrajinska, pa je v videonagovoru ob stotem dnevu vojne dejal predsednik Volodimir Zelenski. Predsedniku sta se pridružila tudi premier Denis Šmihal in predsedniški svetovalec Mihajlo Podoljak, ki bila ob predsedniku že v videu na prvi dan vojne, 24. februarja. V Kremlju pa po 100 dneh vojne pravijo, da ne nameravajo odnehati, dokler ne bodo dosegli zastavljenih ciljev.

Pahor: EU bi morala BiH dati status kandidatke takoj in brez pogojev
03. 06. 2022 16.42
Predsedniki Slovenije, Hrvaške in Avstrije so se na srečanju na Brionih zavzeli za pospešitev pristopnih pogajanj z državami Zahodnega Balkana za članstvo v Evropski uniji. Obsodili so vojno v Ukrajini in se strinjali, da je trenutno ni mogoče rešiti po diplomatski poti.

Bobnarjeva: Prevzemam mandat po pravnem barbarstvu, najbolj brutalnem v Policiji
02. 06. 2022 11.03
"Prevzemam mandat notranje ministrice po dveletnem pravnem barbarstvu, ki je bilo na Ministrstvu za notranje zadeve in v Policiji, po vsej verjetnosti, najbolj brutalno od vseh državnih institucij. Nikoli več se ne sme zgoditi, da politika vpreže Policijo. Nikoli več se ne sme zgoditi, da z njeno pomočjo dvigne roko nad ljudi," je v prvem intervjuju povedala nova ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, ki opozarja, da je bila Policiji v minulih dveh letih storjena nepopisna škoda. V posebnem pogovoru za 24ur.com je napovedala, da bo letošnja slovesnost ob Dnevu Policije, simbolično, na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer se želi tudi opravičiti državljanom.

Težave z verodostojnostjo: je Nemčija izgubila vodilno vlogo v EU?
22. 05. 2022 14.04
Tako se sprašujejo pri DW, kjer analizirajo položaj Nemčije po ruski invaziji na Ukrajino. Ocenjujejo, da ima Nemčija od invazije problem z verodostojnostjo zaradi svoje zgodovine pajdaštva z Rusijo. To pa bi lahko vplivalo na razmerje moči v EU.

Švicarji na referendumu podprli krepitev sodelovanja v Frontexu
15. 05. 2022 16.26
Švicarski volivci so na referendumu glasovali o krepitvi sodelovanja Švice v evropski mejni agenciji Frontex, kar je po podatkih inštituta za javnomnenjske raziskave gfs.bern podprlo 72 odstotkov udeležencev referenduma. Ob tem so Švicarji glasovali še o dveh drugih vprašanjih – o predlogu, ki predvideva, da bi bili po novem vsi državljani Švice avtomatično darovalci organov in zakonodaji, ki bo ponudnike pretočnih video vsebin zavezala k vlaganju v švicarske medije in filmsko produkcijo.

Skuša opozicija otežiti delo novi vladi? 'Očitno je, da gre za oviranje procesa'
14. 05. 2022 19.35
Poslance novega sklica državnega zbora je takoj ob prihodu v novo službo čakalo presenečenje. Na mizi imajo že več kot 30 zakonskih predlogov, ki jih je v proceduro vložila opozicija. Kaj takšnega se doslej še ni zgodilo. Ali skuša opozicija otežiti delo novi vladi, ki zdaj kar nekaj časa ne bo mogla v parlament spraviti svojih predlogov? Da takšna taktika v Sloveniji na dolgi rok ne deluje, pa ocenjujejo pravni strokovnjaki.

Guverner hrvaške centralne banke: Prevzem evra neizogiben
11. 05. 2022 13.01
Prevzem evra na Hrvaškem, ki je v najboljšem primeru načrtovan s 1. januarjem 2023, je neizogiben, je ocenil guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić. Hrvaško gospodarstvo je namreč močno "evroizirano", valutno tveganje pa zato zelo veliko. O evru se trenutno več razpravlja tudi na Češkem.

Več članic EU, tudi Slovenija, v non-paperju: 'Evropo, ki deluje, že imamo'
09. 05. 2022 10.42
Deset držav članic Evropske unije, med njimi Slovenija, je pripravilo t. i. non-paper, v katerem so kritične do uporabe idej evropskih državljanov v okviru konference o prihodnosti Evrope za interese posameznih institucij. Poudarili so tudi, da namen konference ni bil sprememba pogodb EU. Očitki letijo predvsem na Evropski parlament, čeprav ta v dokumentu ni izrecno omenjen.

Italija zasegla skoraj 700 milijonov evrov vredno Šeherezado
07. 05. 2022 10.25
Italija je odredila zaseg superjahte Šeherezade, ki je od septembra lani na popravilu v pristanišču v Toskani. Preiskava italijanske finančne policije je namreč pokazala, da ima jahta pomembne vezi z visokimi predstavniki ruske oblasti in posamezniki, ki so tarča sankcij Evropske unije. Tuji mediji in fundacija ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega Šeherezado povezujejo z Vladimirjem Putinom.

Kdo je Alina Kabajeva, Putinova Eva Braun in najbolj gibčna Rusinja?
07. 05. 2022 07.00
Najbolj gibčna Rusinja, domnevna Putinova ljubica, s katero naj bi imel ruski predsednik več otrok, celo dvojčici, ni nikoli potrdila razmerja z ruskim predsednikom. Tudi v Kremlju so takšne informacije zanikali.

Več držav zahteva izvzetje iz embarga na rusko nafto
04. 05. 2022 08.49
Evropska komisija je predstavila nov paket sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino. Med njimi je tudi embargo na uvoz ruske nafte v EU. "Bodimo jasni, ne bo lahko. Vendar to preprosto moramo storiti," je dejala predsednica komisije Ursula von der Leyen. A nekatere evropske države so močno odvisne od ruskih energentov, zato so odzivi različni. Po mnenju Madžarske predlog ne prinaša zagotovil za njeno energetsko varnost, kritična pa je tudi Češka. Slovaška zahteva triletno izvzetje iz embarga, Ukrajina pa je države, ki nasprotujejo sankcijam, obsodila. Slovenski infrastrukturni minister je medtem predlog Komisije glede embarga že pozdravil.

Konferenca v Strasbourgu: kakšna bo prihodnost Evrope?
30. 04. 2022 11.02
Plenarna skupščina konference o prihodnosti Evrope bo potrdila sklepne predloge konference, ki se med drugim nanašajo na področja zdravja, okolja, odločanja v EU, njenega zunanjega delovanja, gospodarstva in vladavine prava. Izvršni odbor konference bo na sklepnem dogodku 9. maja v Strasbourgu te predloge predal predsednikom institucij EU.

Solidarna EU?
23. 04. 2022 16.22
Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

Državljani BiH, Srbije, Črne gore in Kosova na Hrvaško le s posebnim dovoljenjem
21. 04. 2022 10.50
Državljani Bosne in Hercegovine (BiH), Srbije, Črne gore in Kosova bodo morali zaradi uvedbe novega varnostnega sistema EU od leta 2023 za vstop v Hrvaško morali podati elektronsko zahtevo in plačati sedem evrov pristojbine. Podoben sistem so že leta 2009 uvedle ZDA.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?