državna uprava

Incotel podpisal pogodbo s Telekomom
29. 08. 2001 00.00
Telekom Slovenije in ponudnik mednarodne telefonije prek internetnega protokola Incotel iz Novega mesta sta po večmesečnih pogajanjih danes le podpisala pogodbo o medomrežnem povezovanju.

Poziv za podaljšanje roka
11. 07. 2001 00.00
Nova stranka je na ministra za notranje zadeve Rada Bohinca danes naslovila poziv za podaljšanje roka za zbiranje podpisov za razpis referenduma o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln, in sicer za tri delovne dni, tj. do srede, 25. julija. Svoj poziv so utemeljili z "dokazanimi kršitvami določenih odredb in zakona o referendumu in ljudski iniciativi oziroma z namernim oviranjem pri zbiranju podpisov v podporo referendumu s strani državne uprave". Kot opozarjajo v stranki, gre za zadnjo možnost pred uporabo sodne poti za zagotovitev temeljnih političnih pravic v Sloveniji.

Zagrebačka banka v tujih rokah
16. 05. 2001 00.00
Nadzorni svet in uprava Zagrebačke banke sta odobrili prodajo 75 odstotkov delnic te hrvaške banke italijanski banki UniCredito in nemški zavarovalniški hiši Allianz. Prodajo 75 odstotkov delnic Zagrebačke banke konzorciju, ki ga sestavljata UniCredito in Allianz, morata tako odobriti še hrvaška in italijanska centralna banka, soglasje k prodaji delnic konzorciju pa mora dati tudi hrvaška državna agencija za zavarovanje hranilnih vlog in sanacijo bank ter tamkajšnja agencija za varstvo konkurence. Po pisanju hrvaškega tiska guverner hrvaške centralne banke Željko Rohatinski ni naklonjen prodaji Zagrebačke banke UniCreditu, ker bi tako tri vodilne hrvaške banke prešle v večinsko last italijanskega kapitala. UniCredito je namreč že lastnik Splitske banke, italijanska skupina Intesa, ki se namerava združiti z UniCreditom, pa ima večinski delež v Privredni banki. Končna odločitev o potrditvi prodaje Zagrebačke banke UniCreditu bo znana 3. junija, ko bo prva redna seja sveta hrvaške osrednje banke.

Rok se je iztekel
20. 04. 2001 00.00
48-urni rok, ki so ga slovenski rejci dali državnim organom, da ponovno prepovejo uvoz mesa in prevoz živine prek države, se je že krepko iztekel, zgodilo pa se ni nič.

Država proti Telekomu
02. 04. 2001 00.00
Ministrstvo za informacijsko družbo je konec minulega tedna odločilo, da se morata novomeško podjetje Incotel in Telekom Slovenije v mesecu dni sporazumeti o medomrežnem povezovanju in cenah - v nasprotnem primeru bo ceno, ki naj bi jo Incotel plačal Telekomu za posredovanje klica, določilo ministrstvo.

Zasedanje srbske skupščine
25. 01. 2001 00.00
Z več kot enourno zamudo se je dopoldne začelo drugo izredno zasedanje srbske skupščine, ki ima eno samo točko dnevnega reda - potrditev vlade mandatarja Zorana 195144inđića. Nova vlada naj bi imela sedem podpredsednikov in 17 ministrskih resorjev. Predsednik Demokratske stranke (DS) in neformalni vodja Demokratične opozicije Srbije (DOS) 195144inđić je poslancem predstavil program in sestavo svojega kabineta.

Uspešno turistično leto
28. 11. 2000 00.00
Letošnje turistično leto bo, kakor kaže, najboljše odkar imamo samostojno državo, saj je bil turistični obisk v Sloveniji že v prvih desetih mesecih večji kot v celotnem letu 1997, ki je bilo doslej najboljše turistično leto. Na novinarski konferenci, ki jo je pripravilo ministrstvo za malo gospodarstvo in turizem, je minister Janko Razgoršek dejal, da to ponovno dokazuje, da sta turizem in malo gospodarstvo med najbolj rastočimi panogami našega gospodarstva, ki jima bo morala vladajoča koalicija oziroma nova vlada posvetiti vso pozornost. Minister Razgoršek spregovoril tudi o delovanju ministrstva za malo gospodarstvo in turizem, ki je delovalo samo od novembra 1997 do novembra 2000, vendar je po njegovi oceni v tem kratkem času veliko storilo. Tako je ministrstvo prispevalo k zakonski ureditvi odnosov na obeh področjih, poleg tega pa je z javnimi razpisi in različnimi drugimi ukrepi pospeševalo razvoj turizma in malih ter srednjih podjetij, med katera po evropski klasifikaciji sodi 99,7 odstotkov, po naši metodologiji pa 98,4 odstotkov vseh gospodarskih družb v državi.

Razstava slikarja Franca Duga
31. 10. 2000 00.00
V Pokrajinskem muzeju na Goriškem gradu bodo 3. novembra odprli pregledno razstavo goriškega slikarja in grafika Franca Duga. Na ogled bo 135 likovnih del, ki jih je Dugo ustvaril v zadnjih dveh desetletjih. Razstavo sta podprla goriška pokrajinska uprava in Sklad Goriške hranilnice, pri njeni pripravi pa sodelovala Državna knjižnica v Gorici in tamkajšnji Kulturni dom.

Največja investicija je izgradnja cest
08. 08. 2000 00.00
V Sloveniji so bila plačila za investicije v prvem polletju realno nižja po vseh področjih dejavnosti, z izjemo prometa in zvez ter gospodarske infrastrukture (energetika in promet). Po področjih je največji investitor državna uprava s četrtino vrednosti vseh investicijskih plačil oziroma DARS, ki je v okviru programa izgradnje avtocest v polletju investiral 27,4 milijarde tolarjev, ugotavlja julijsko Ekonomsko ogledalo, publikacija Urada za makroekonomske analize in razvoj.

Slovesnost ob 10-letnici Manevrske strukture
26. 05. 2000 09.54
Na kongresnem trgu v Ljubljani se bo drevi ob 20. uri pod geslom ''(Bili smo) uporniki z razlogom'' začela državna proslava v počastitev 10-letnice ustanovitve Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ). Prireditelja slovesnosti v počastitev zgodovinskega projekta, iz katerega je zrasla današnja Slovenska vojska, sta Generalštab Slovenske vojske in Generalna policijska uprava.

Bizjak: Pravni red v državi je nestabilen
04. 04. 2000 17.37
Pravni red v državi je še vedno nestabilen, velik del problemov, ki jih posameznikom povzroča državna uprava, je povezan z njenim neustreznim, neučinkovitim in celo nezakonitim delovanjem, je na današnji novinarski konferenci poudaril varuh človekovih pravic Ivan Bizjak, ki je predstavil nekaj poudarkov iz Letnega poročila za leto 1999. Čez dva tedna, ko bo natiskano v celoti in ga bo izročil vodstvu državnega zbora, bo varuh o njegovi vsebini podrobno spregovoril na novinarski konferenci. Po Bizjakovih besedah so v letnem poročilu skušali prikazati stanje v vseh vejah oblasti ter opozoriti na probleme, ki so najbolj občutljivi z vidika spoštovanja človekovih pravic in pravne varnosti državljanov. Tako na zakonodajnem področju varuh tudi v poročilu '99 ugotavlja, da je pravni red nestabilen in ima precejšnje posledice za pravno varnost, saj se predpisi hitro spreminjajo. Številni med njimi so pomanjkljivi in neskladni z že veljavnimi predpisi in po ombudsmanovi oceni ''se ravno te luknje v zakonih prepočasi odpravljajo''.

Avstrija bo tožila države EU zaradi osamitve
06. 03. 2000 15.17
Avstrija se bo prvič pritožila pri Evropskem sodišču, ker naj bi 14 držav članic Evropske unije državo zaradi desnokonservativne vlade osamilo, so danes poročali dunajski časniki. Povod za tožbo je preklic povabila Avstrije na veliki turistični sejem v Bruselj, ki se začne 16. marca.

Slovesna podelitev nagrad GZS
25. 02. 2000 17.58
Nagrade <A HREF=http://www.gzs.si target=_blank> Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) </A> za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke so na današnji slovesnosti v Cankarjevem domu v skupini srednjih in velikih podjetij prejeli direktor Dušan Bencik, direktor Zdravilišča Moravske Toplice, Muharem Bolič, direktor velenjskega Vegrada, Leopold Panjan, direktor Podjetja Danfoss Compressors, Janez Špes, direktor Uniorja ter Janez Bohorič, predsednik uprave Save in člani njene uprave Franc Balanč, Vinko Perčič in Emil Vizovišek.

Durs letos uspešno in varčno
17. 12. 1999 19.08
Direktor davčne uprave (DURS) Stojan Grilj je leto 1999, ki ga je zaznamovala uvedba davka na dodano vrednost, označil kot uspešno, saj jim je ob pretežno pozitivnih kazalcih uspelo tudi občutno znižati stroške poslovanja.

Zadnja topografska karta po analogni metodi
19. 11. 1999 13.34
Državna topografska karta Republike Slovenije v merilu 1:25.000 je nastajala od leta 1993, ker so bile karte iz leta 1974 in njene dopolnitve iz let 1985 in 1986 vsebinsko zastarele.

Radioaktivni plini v starih egipčanskih spomenikih
27. 10. 1999 08.20
Nekateri leseni spomeniki v Egiptu naj bi vsebovali velike količine radioaktivnega plina radon, piše ameriška revija New Scientist. Znanstveniki iz univerze Laurentian University in strokovnjaki Urada za jedrsko energijo v Kairu so pregledali sedem spomenikov, izdelanih iz lesa, pri čemer so v treh izmerili nevarno koncentracijo radona. Najvišjo stopnjo radona, 5809 becquerelov na kubični meter, so zabeležili v piramidi Sakhm Khat v Saggari južno od Kaira. Strokovnjaki sicer trdijo, da obiskovalci niso v nevarnosti.

110-letna Argentinka se uči brati in pisati
22. 06. 1999 08.16
Z upanjem, da bo živela še mnogo let, se je 110-letna nepismena Argentinka Concepion Fernandez začela učiti brati in pisati, da bi se tako pripravila na izzive novega tisočletja. V pogovoru za državno tiskovno agencijo Telam je starka dejala, da želi postati pismena, da bi se pripravila na prihodnost. Mati dvanajstih otrok je začela z učenjem na domu po programu, ki ga podpira državna uprava revnih pokrajin, v katerih pridelujejo bombaž. Priletna ženica, ki še vedno sama obdeluje zemljo, pravi, da se dobro počuti, čeprav jo malo boli noga, odkar jo je udaril konj.

Podobnik in Hrovat sprejela predsednika češkega senata Pirtharta
15. 07. 1998 17.38
Predsednika senata Češke Republike Petra Pitharta, ki se z delegacijo mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji, sta dopoldne sprejela gostitelj, predsednik državnega sveta Tone Hrovat, in predsednik državnega zbora Janez Podobnik.

O Evropski uniji in trgu kapitala na finančno-borzni konferenci
19. 05. 1998 15.39
O procesu oblikovanja Evropske denarne unije in uvajaju nove denarne enote evro je mag. Vladimir Lavrač uvodoma ugotovil, da bo oblikovanje denarne unije in uvajanje evra povzročilo spremembe v gospodarstvih EU. Doseganje petih glavnih konvergenčnih kriterijev pa bo pomembno vplivalo tudi na gospodarstva srednjeevropskih držav kandidatk za vstop v EU. Podjetja, banke, državna uprava in drugi subjekti gospodarske politike se bodo morali najprej lotiti prilagajanja trajno fiksnim tečajem med evropskimi valutami in nato uvedbi evra. Slovenija danes ne izpolnjuje vseh konvergenčnih kriterjev. Konvergenčni kriterij inflacije 11 držav, ki danes sooblikujejo Evropsko denarno unijo, določa njeno 2,7-odstotno stopnjo, slovenska pa se giblje med osmimi in devetimi odstotki. Slovenija tudi še ne dosega kriterija dolgoročnih obrestnih mer. Od zahtev denarne unije pa prav tako odstopa še denarni in devizno tečajni sistem.

Rusija zavrača predlog Japonske glede Kurilskih otokov
20. 04. 1998 07.32
Po rusko-japonskem vrhu konec minulega tedna je tiskovni predstavnik Kremlja Sergej Jastržembski zavrnil rešitev spora z Japonsko glede štirih Kurilskih otokov po zgledu Hong Konga.

Lek na Kitajskem tudi s svojim podjetjem
15. 12. 1997 17.52
V minulem tednu se je v Sloveniji mudila delegacija kitajskega ministrstva za zdravstvo, ki jo je vodil podminister za zdravstvo Cao Ronggui. V petek, 12. decembra, je obiskala tudi delniško družbo Lek, kjer je visoke goste sprejel predsednik uprave Leka Andro Ocvirk s svojimi najožjimi sodelavci. Osnovni namen obiska je bil podrobnejša seznanitev s to slovensko farmacevtsko družbo, njenimi aktivnostmi doma in po svetu ter pogovori o sodelovanju med Lekom in kitajskimi podjetji ter državnimi institucijami.