državne funkcije

Kdo se poteguje za sodnike v EU?
14. 01. 2004 00.00
Opolnoči se je iztekel rok za oddajo kandidatur za funkcije na evropskih sodiščih. Med kandidati je več znanih imen.

Rop za dobre odnose s Hrvaško
09. 07. 2003 00.00
V državnem zboru, ki se je sestal na zadnji seji pred počitnicami, so poslanci postavljali vprašanja predsedniku vlade Antonu Ropu. Socialdemokrati vztrajajo, da bi morala vlada zamenjati generalno državno tožilko Zdenko Cerar, Zmago Jelinčič pa je ponovno kritiziral sporazum o meji s Hrvaško.

Ministrova kadrovska kuhinja
29. 05. 2003 00.00
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Gregor Virant trdi, da gre pri imenovanju Vitomirja Pretnarja za direktorja urada za usmerjanje upravnih enot za klasičen primer kadrovske kuhinje. Notranji minister Rado Bohinc (ZLSD) naj bi podvajal funkcije in nastavljal ljudi iz svoje stranke.

Bo Lajovic ostal častni konzul?
30. 04. 2003 00.00
Slovenska vlada je podprla predlog zunanjega ministrstva o ustanovitvi posebne komisije, ki bo ocenila primernost Dušana Lajovica za opravljanje funkcije častnega konzula Slovenije za Avstralijo in Novo Zelandijo. Lajovicu mandat poteče 5. junija, o podaljšanju pa bo vlada odločala, ko bo komisija zaključila delo.

Iskanje Đinđićevih morilcev
13. 03. 2003 00.00
Srbska policija je v povezavi z umorom premiera Zorana Đinđića v obsežni akciji doslej prijela okoli 40 oseb, ki naj bi bile povezane s kriminalno skupino, osumljeno atentata. Oblasti so okrepile nadzor na vseh mejnih prehodih države, poostrene ukrepe na meji pa so uvedle tudi sosednje države.

Sporne plače v državnem svetu
03. 03. 2003 00.00
Računsko sodišče je ugotovilo nepravilnosti pri izplačevanju plač in dodatkov v državnem svetu. Še posebej sporni sta plači sekretarja in predsednika sveta, ki bi moral svojo funkcijo, po črki zakona, opravljati častno in ne poklicno.

Državni organi dolžni sodelovati s komisijo
27. 02. 2003 00.00
Poslanci so končno sprejeli vmesno poročilo preiskovalne komisije, ki se ukvarja z napadom na novinarja Mira Petka in sklepe povezane z delom komisije. Ugotavljajo, da policija in tožilstvo ne sodelujeta dovolj s preiskovalno komisijo. Notranjega ministra in generalno državno tožilko pozivajo, da v enem mesecu odpravita vse ovire.

SIB banka: sum zlorabe položaja
26. 02. 2003 00.00
Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je po pregledu poslovnih poročil ugotovilo, da bi bil v primeru nakupa SIB banke lahko podan sum kaznivega dejanja zlorabe položaja. Toda Marjan Rekar, direktor holdinga v odstopu, je opozoril, da so akti holdinga in Energetike prirejeni po svoje.

Drnovšek slovesno prisegel
22. 12. 2002 00.00
Na slavnostni seji državnega zbora je zaprisegel novoizvoljeni predsednik države Janez Drnovšek, ki je na tem položaju po desetih letih zamenjal dosedanjega predsednika Milana Kučana.

Vlada o radarskem sistemu
30. 10. 2002 00.00
Vlada je na današnji seji med drugim sprejela predlog zakona o zagotavljanju navigacijskih služb zračnega prometa in ga poslala v obravnavo državnemu zboru. Zakon bo posredno omogočil kakovostnejše vzdrževanje radarskega sistema v Sloveniji.

Zakon o predsedniku v nadaljnjo obravnavo
25. 09. 2002 00.00
Poslanci so s tesno večino podprli predlog zakona o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike. Najbolj sporen se poslancem zdi člen, ki zagotavlja bivšemu predsedniku pisarno, svetovalca, tajnico, varnostnika ter vozilo s šoferjem.

Metod Dragonja: Lek bo rasel hitreje!
17. 09. 2002 00.00
Pri ponudbi Novartisa za nakup Leka gre za največji prevzem pri nas doslej, ki bi v primeru uspešnosti lastnikom prinesel skoraj 200 milijard tolarjev. O pogojih in morebitnih posledicah prevzema smo se pogovarjali s predsednikom uprave Leka Metodom Dragonjo.

V veljavi zakon o lokalni samoupravi
12. 06. 2002 00.00
Z današnjim dnem začne veljati novela zakona o lokalni samoupravi, ki med drugim omogoča uveljavitev pravice romske skupnosti do predstavnika v občinskem svetu v 20 občinah, kjer so Romi stalno naseljeni.

Združenje občin nasprotuje spremembam ustave
15. 10. 2001 00.00
Članice Združenja občin Slovenije, v katerega je trenutno vključenih 43 občin, nasprotuje vsem tistim predlaganim spremembam ustave, ki bi lahko zavrle ljudsko iniciativo ali razvoj lokalne samouprave.

Bizjak predlagal Fišerjevo razrešitev
12. 04. 2002 00.00
Pravosodni minister Ivan Bizjak je vladi predlagal razrešitev Gorazda Fišerja z mesta vodje ljubljanskega okrožnega tožilstva. Vlada bo o predlogu odločala že prihodnji četrtek, Bizjak pa je napovedal tudi strožji nadzor državnih tožilstev.

Odzivi na srbsko-črnogorski sporazum v ZRJ
14. 03. 2002 00.00
Sporazum o načelih odnosov Srbije in Črne gore v okviru nove državne skupnosti, je v srbski in črnogorski javnosti naletel na različne odzive.

Milošević končal uvodni zagovor
18. 02. 2002 00.00
Nekdanji predsednik ZRJ Slobodan Milošević je zaključil svoj uvodni zagovor pred haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Po koncu njegovega zagovora pa je kot priča tožilstva nastopil nekdanji voditelj kosovskih komunistov Mahmut Bakalli.

O premoženjskem stanju funkcionarjev
17. 10. 2001 00.00
Trije funkcionarji, Dušan Hrček, Žarko Pregelj in Bogomir Vaupotič, ter nekdanji poslanec, Ciril Metod Pungartnik, kljub številnim opozorilom še vedno niso posredovali podatkov o svojem premoženjskem stanju.

Cook opozarja črnogorsko vlado
25. 04. 2001 00.00
Britanski zunanji minister je v Podgorici ponovno poudaril nujnost dialoga z Beogradom ter očitno razdeljenost črnogorskega naroda glede vprašanja samostojne države, kar bi lahko ob predčasnem referendumu v državi sprožilo hude konflikte. "Prihodnost Črne gore in njenih sosedov temelji na čim boljši povezanosti z Evropo, zato menimo, da imamo pravico zahtevati od Črne gore in Srbije, naj rešujeta to vprašanje z dialogom, spremembe pa izvajata soglasno," je poudaril Cook.

Haag uspešno izročil obtožnico
06. 04. 2001 00.00
Sekretar haaškega sodišča Hans Holthuis se je danes v Beogradu sestal z jugoslovanskim pravosodnim ministrom Momčilom Grubačom, kateremu je uradno predal obtožnico in nalog za aretacijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je obtožen zločinov med kosovsko vojno. Kot je Holthuis povedal po srečanju z Grubačem, mu je slednji zagotovil, da bodo dokumente izročili Miloševiću osebno.

Cariniki ZRJ na črnogorskih mejah
15. 02. 2001 00.00
Po neuradnih podatkih naj bi se jugoslovanski cariniki v prihodnjih desetih dneh vrnili na pet črnogorskih mejnih prehodov na meji te republike s Hrvaško, Albanijo in BiH. Že od 12. februarja pa so na administrativni meji Srbije s Kosovom in Črno goro nadzorne točke, na katerih bo ocarinjeno vse blago tujega porekla, prihodek od carin pa bo šel v proračun ZRJ. S tem naj bi cariniki preprečili tihotapljenje in sivo ekonomijo.

Madeleine Albright in ovca Dolly
22. 01. 2001 00.00
Nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je priznala, da se bo morala po več letih, ko je imela na voljo šoferja in telefonistko, ponovno privaditi na stvarno življenje. "Začelo se bo novo življenje, ponovno se bom morala naučiti šofirati, pripraviti telefonske pogovore in si organizirati urnik". Albrightova se je ob odhodu iz Bele hiše spomnila najzanimivejših trenutkov štiriletnega obdobja načelovanja ameriški zunanji politiki, med katerimi je izpostavila petje šaljive pesmice z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom na vrhu Združenja držav jugovzhodne Azije. Albrightova se bo med drugim opravljanja funkcije državne sekretarke lahko spomnila tudi potem, da jo je neka revija uvrstila na seznam 25 najbolj "presenetljivih" bitij na planetu. Na seznam so sicer uvrstili tudi klonirano ovco Dolly. Med resnejše dogodke je Albrightova uvrstila srečanje z mladimi Izraelci in Palestinci, ki so izrazili željo, "da bi skupaj rasli v večjem dostojanstvu", izrazila pa je zadovoljstvo nad beograjskimi protesti proti njenemu "zapriseženemu sovražniku", nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. 63-letna Albrightova, katere družina je po drugi svetovni vojni emigrirala v ZDA, namerava napisati knjigo, nedavno pa so jo izvolili na čelo Nacionalnega demokratičnega inštituta, sklada, ki je blizu ameriški Demokratski stranki.

Devetletnica sprejema ustave
23. 12. 2000 00.00
Na današnji dan je Skupščina Republike Slovenije pred devetimi leti sprejela prvo ustavo samostojne Slovenije, omenjeni datum pa je ustavno sodišče leta 1997 razglasilo za dan ustavnosti. Za dan ustavnosti se je ustavno sodišče odločilo po zgledu tujih ustavnih sodišč, saj sprejem ustave za Slovenijo pomeni tudi prehod v svobodno in demokratično družbo. S sprejetjem ustave je bil postavljen temelj novemu pravnemu sistemu, ki temelji na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, na načelih pravne in socialne države, na parlamentarni obliki državne oblasti ter na načelu delitve oblasti na zakonodajno, izvršilno in sodno.

Predlog za novega zunanjega ministra že v DZ
24. 01. 2000 21.11
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku poslal pisni predlog, da DZ za novega zunanjega ministra imenuje dosedanjega slovenskega veleposlanika v Združenih državah Amerike Dimitrija Rupla. Predlagal je, da se imenovanje opravi čimprej ob predhodni predstavitvi pristojnemu delovnemu telesu DZ. Hkrati je premier Drnovšek predsednika DZ obvestil, da je odstopil dosedanji minister za zunanje zadeve Boris Frlec, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Razrešitev Cerarjeve še vedno v igri
02. 08. 1999 16.33
Minister za pravosodje Tomaž Marušič je na današnji novinarski konferenci Slovenske ljudske stranke (SLS) posebno pozornost namenil področju sodstva, ki ga že dalj časa pestijo številne nerešene zadeve, dotaknil pa se je tudi pobude za razrešitev generalne državne tožilke Zdenke Cerar, ki jo je vladi v obravnavo predlagal skupaj s podpredsednikom vlade Marjanom Podobnikom.

Začela se je primopredja poslov Ribnikar-Brezigar
07. 06. 1999 14.07
Novoimenovani vodja skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Anton Ribnikar je danes od svoje predhodnice, vrhovne državne tožilke Barbare Brezigar, začel prevzemati posle. Za zdaj še ni znano, kdaj se bo primopredaja zaključila, saj bi ta lahko potekala tudi več dni, je STA izvedela na državnem tožilstvu.

Drnovšek na novinarski konferenci o diplomatski dejavnosti in domačih temah
02. 06. 1999 15.23
Bojazen, da mednarodna skupnost Slovenijo pri reševanju razmer v Jugovzhodni Evropi potiska v ''balkanski kotel'', ni upravičena, je na današnji novinarski konferenci po vrnitvi z dvodnevnega obiska v Bonnu in krajšega obiska v Bruslju poudaril premier Janez Drnovšek.

Davorin Kračun kandidat za rektorja univerze v Mariboru
16. 04. 1999 18.04
Senat mariborske ekonomsko-poslovne fakultete se je na današnji seji soglasno odločil, da bo njihov kandidat za funkcijo rektorja univerze v Mariboru dr. Davorin Kračun. Kot so sporočili iz mariborske univerze, bo uradna predstavitev kandidata 20. aprila.

Do konca junija bo imenovan slovenski nogometni selektor
12. 06. 1998 11.51
Nogometna zveza Slovenije (NZS) je sporočila, da bo v najkrajšem času, najkasneje pa do konca junija letos, imenovala novega slovenskega selektorja A državne reprezentance.

Srbi na Hrvaškem zagrozili, da bodo zapustili parlament
17. 02. 1998 18.09
Srbi na Hrvaškem so danes zagrozili, da bodo zapustili hrvaški parlament in vse ostale državne funkcije, če obljube hrvaškega predsednika Franja Tudjmana ne bodo izpolnjene, je za beograjsko tiskovno agencijo Tanjug pojasnil vodja Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) Vojislav Stanimirović. Srbi zahtevajo sočasno vračanje vseh beguncev v vzhodno Hrvaško in ne samo Hrvatov. Poleg tega zahtevajo tudi več zagotovil glede njihove varnosti na območju, kjer živijo. V primeru, da njihove zahteve do 15. marca ne bodo izpolnjene, bodo srbski predstavniki zapustili vse funkcije, je povedal Stanimirović.