državne funkcije

Vizjaka prijavili protikorupcijski komisiji

09. 06. 2020 11.17

Društvo za preučevanje rib Slovenije je ministra za okolje Andreja Vizjaka prijavilo KPK, očitajo mu nasprotje interesov. Vizjak, ki je kot direktor bdel nad pripravami na gradnjo HE Mokrice, je nato kot minister odstranil "okoljevarstvene" prepreke, ki so projektu stali na poti, mu očitajo.

Prvič v zgodovini predčasno razrešili direktorja državnega statističnega urada

27. 05. 2020 07.54

Vlada je prvič v zgodovini predčasno razrešila generalnega direktorja državnega statističnega urada. Bojan Nastav je bil na petletni mandat imenovan lani avgusta. Na njegovo mesto je začasno prišel Tomaž Smrekar.

Kim Džong Un se je po dvajsetih dneh spet pojavil v javnosti

02. 05. 2020 07.00

Kim Džong Un se je po dvajsetih dneh spet pojavil v javnosti, poroča severnokorejska tiskovna agencija. Severnokorejski voditelj je imel operacijo srca ali ožilja, a naj ne bi bil huje bolan. Nedavni satelitski posnetki premikov severnokorejskih luksuznih jaht sicer nakazujejo, da se je voditelj umaknil v obalno letovišče Vonsan. Tudi Južna Koreja zavrača poročila o njegovem domnevno slabem zdravstvenem stanju, pa vendar se mnogi sprašujejo: kdo bi vodil Severno Korejo, če ne bi bilo Kima?

Ovadba zoper politike ob Kolpi: 'Kaj če bi z virusom okužili več ljudi, ki vodijo državo?'

30. 04. 2020 11.46

Zaradi sprehajanja ob reki Kolpi ob delovnem obisku državne meje brez upoštevanja ustreznih zaščitnih ukrepov je celjski odvetnik Boštjan Verstovšek na Specializirano državno tožilstvo vložil kazensko ovadbo zoper predsednika države Boruta Pahorja, ministra za obrambo Mateja Tonina, ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa in ostale neznane storilce. V ovadbi je opozoril, da bi se s tem početjem lahko okužilo več ljudi, ki vodijo državo, pa tudi, da je to skrajno malomarno početje.

Gale zavrača očitke Počivalška: Podpisal sem le pet pogodb, vse s soglasjem ministrstva

29. 04. 2020 13.05

Razkritja o domnevnih pritiskih in vmešavanju politike v posle za dobavo zaščitne opreme še vedno odmevajo. Gospodarski minister Počivalšek prst uperja v žvižgača Galeta, češ da je večino pogodb med 16. in 23. marcem podpisal prav on, in to brez soglasja ministrstva. Gale očitke zavrača in trdi, da je podpisal zgolj pet pogodb in dve naročilnici, prav za vse pa naj bi imel soglasje pristojnega ministrstva. Obrambni minister Tonin medtem zatrjuje, da je "velika večina ljudi pri postopkih nabav zaščitne opreme delala v korist Slovenije". Da naj se "čim prej ugotovi, kaj je res in kaj ne", pa poziva predsednik Pahor.

Direktor vladne zakonodajne službe postal eden glavnih kritikov arbitraže

18. 04. 2020 19.06

Kot ključni slovenski zunanjepolitični operativec in svetovalec za določitev meje s Hrvaško je pred leti v domovini zaslužil četrt milijona evrov. Nato zamenjal stran, se preselil v vilo v Opatiji in javno zagovarjal stališče južnih sosedov, da je arbitražna razsodba nična. Čeprav je nasprotoval slovenskim državnim interesom, je Miha Pogačnik postal šef zakonodajne službe slovenske vlade, kamor ga je na dopisni seji postavila aktualna Janševa oblast. Je to že prvi korak nove državne politike do Zagreba?

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

24. 01. 2020 06.00

V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

KPK: Pivčeva trikrat kršila zakon, ker ni prijavila svoje raziskovalne dejavnosti

15. 01. 2020 19.00

KPK je v postopku zoper kmetijsko ministrico Aleksandro Pivec ugotovila, da je ministrica tako v času, ko je opravljala delo državne sekretarke v vladnem uradu za zamejce, kot tudi v času ministrovanja, trikrat kršila zakon o integriteti s tem, ko KPK ni prijavila raziskovalnega dela v ZRC Bistra Ptuj in na projektu SRIPT. Ali bo prejela globo, in v kakšni višini, ni znano.

'Pomembno je, da pri spremembah zakonodaje na vrabca ne streljamo s topovi'

21. 11. 2019 12.39

Ministrski zbor je na mizi imel prve konkretne ukrepe, kako omejiti samooklicane varde, a si bodo za njihovo potrditev vzeli še nekaj časa. Konkretne spremembe bodo pri zakonu o varstvu javnega reda in miru, ki govori o uporabi nevarnih predmetov, ter pri zakonu o varovanju državne meje. Opravljanje policijskih nalog na lastno pest bi tako bilo prepovedano.

Ustavno sodišče zadržalo izvajanje parlamentarne preiskave v zadevi Kangler tudi glede tožilcev

13. 11. 2019 12.39

Potem ko je ustavno sodišče konec oktobra zadržalo izvajanje parlamentarne preiskave v zadevi Kangler v delu, ki se nanaša na sodnike, je zdaj do končne odločitve zadržalo tudi izvrševanje zakona in poslovnika o parlamentarni preiskavi, ki se nanaša na državne tožilce. "Ustavno sodišče je poslalo jasno sporočilo, da imamo pravosodno oblast, ki je brez nadzora," pa odločitev komentira Mahnič.

"Da predsednik vlade stoji za županom, ki podpisuje neki dokument, žali Slovence"

13. 09. 2019 08.22

Komisija za preprečevanje korupcije je na državni zbor ter na ministrstvi za javno upravo in pravosodje naslovila pobudo za uvedbo mehanizmov sankcioniranja predstavniških teles na državni in lokalni ravni ter županov. Pri komisiji ugotavljajo, da pri nas ni zadovoljive politične kulture. Predsednik KPK je pokomentiral tudi odhod slovenske delegacije v Moskvo.

Zaradi izjav o širitvi EU 28 intelektualcev Pahorja poziva k odstopu

11. 09. 2019 12.46

Skupina 28 intelektualcev predsednika Pahorja poziva k odstopu. Razlog? Nedavne izjave na Blejskem strateškem forumu glede članstva Turčije in Ukrajine v Evropski uniji. Pahor je namreč dejal, da za omenjeni državi zagovarja poseben status, v primerjavi s polnopravnim članstvom za države Zahodnega Balkana.

Boj za karavanške milijone: nove spremembe na področju javnih naročil?

05. 07. 2019 06.00

Čeprav na avstrijski strani že več mesecev delajo s polno paro, se pri nas še vedno kopljemo v papirjih. In sploh še ne vemo, kdo bo drugo cev pod Karavankami gradil. Gradbincev, ki si želijo 100 milijonov evrov težkega posla, namreč ne manjka. Če je še decembra Dars odločil, da bo pri nas gradil najcenejši in na področju gradnje predorov najbolj izkušeni turški gigant Cengiz, so se na izbiro pritožila lokalna gradbena podjetja, ki ne popuščajo.

'Ne smemo dovoliti, da bi cesta prevladala nad pravno državo'

17. 06. 2019 11.17

V poslanskih skupinah so enotni v ostrih obsodbah napada na mariborsko sodnico. Poslanci med drugim ocenjujejo, da gre za napad na pravno državo, prav tako pa je slišati očitke, da je k temu pripomogla tudi sama politika. Pristojne organe so pozvali k čimprejšnji obravnavi nasilnega dogodka in ustreznim ukrepom.

Primer LB: V Strasbourgu soočili slovenske in hrvaške argumente

12. 06. 2019 11.07

Pred velikim senatom ESČP je potekala ustna obravnava glede vprašanja, ali je sodišče pristojno za presojanje v meddržavni tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi terjatev nekdanje Ljubljanske banke do hrvaških podjetij. Razprava se je vrtela predvsem okoli vloge LB v državi, o čemer so imeli več vprašanj tudi sodniki.

Pravniki enotni: DZ v tem trenutku nima zadostne podlage za razrešitev Horvatha

31. 05. 2019 15.14

Predsednik državnega zbora Židan se je s pravnimi strokovnjaki posvetoval o temi nezdružljivosti funkcij poslancev. To vprašanje se je odprlo po opozorilih glede nezdružljivosti funkcij poslanca Ferenca Horvatha, o čemer so pravna mnenja različna.

Mandatno-volilna komisija bo razrešila Smrdela

11. 04. 2019 13.27

Mandatno-volilna komisija je sprejela sklep o razrešitvi Boruta Smrdela s položaja predsednika Državne revizijske komisije. Smrdel je odstopil v začetku aprila zaradi pritiskov na delo komisije. Novega kandidata ali kandidatko bo komisija določila na majski seji.

'Metode v Sloveniji postajajo čedalje bolj podobne mafijskim'

04. 04. 2019 08.04

Odstop Boruta Smrdela s funkcije predsednika Državne revizijske komisije (DRK) še vedno odmeva. Po oceni Emila Milana Pintarja, predsedujočega Sintezi - Koaliciji civilne družbe za prenovo, ki že nekaj časa na glas opozarja na zaplete pri javnih naročilih za večje infrastrukturne projekte v državi, odstop šefa revizijske komisije ni preuranjen, ampak prepozen. 

Odstopil predsednik Državne revizijske komisije: Breme je postalo pretežko

03. 04. 2019 08.53

S položaja predsednika Državne revizijske komisije je odstopil Borut Smrdel. Kot je navedel v odstopni izjavi, se je za to odločil, ker je "breme vodenja komisije postalo pretežko". Kot je še dodal, je ob nastopu funkcije menil, da mu strokovno znanje in poštenje zadostujeta, danes pa vidi, da so mu manjkale še izkušnje. "Danes te izkušnje imam, kar iskreno obžalujem," je zaključil Smrdel.

Ena od Šarčevih kandidatk za evroposlanko se umika iz volilne tekme

03. 04. 2019 19.07

Lista Marjana Šarca jo je predstavila kot kandidatko stranke za evropske volitve, zdaj pa se Katja Damij umika. So v ozadju davčni dolgovi iz preteklosti? Ali nova poslovna priložnost, ki naj bi navrgla celo več kot plača evroposlanke?

Za krmilom SDH začasno Igor Kržan

01. 04. 2019 06.22

Vajeti v upravi Slovenskega državnega holdinga po odhodu predsednice uprave Lidije Glavina z današnjim dnem začasno prevzema prvi nadzornik holdinga Igor Kržan. Ta je pretekli teden zatrdil, da na čelu SDH ostaja samo začasno, prihaja pa v času, ko je pred upravo holdinga zaključna faza prodaje Abanke.

Vučić med govorom o Natovem bombardiranju Srbije zajokal

25. 03. 2019 09.32

"Smrt 2500 civilistov, 79 otrok, opustošenje države, škoda na desetine milijard dolarjev bo za nas vedno zločin," je na spominski slovesnosti ob 20. obletnici Natovega bombardiranja Srbije dejal Aleksandar Vučić. Srbski narod se je odločil, da ne želi biti in nikoli ne bo del zveze Nato, je zatrdil.

Po odhodu Fakina funkcija prenehala tudi državni sekretarki

21. 03. 2019 12.25

Vlada se je seznanila s prenehanjem funkcije državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Pie Vračko. Da za Vračkovo prostora v novi ekipi ne bo, je že jasno povedal premier Marjan Šarec.

Do imenovanja novega ministra bo zdravstveni resor vodil Šarec

19. 03. 2019 13.16

Premier Marjan Šarec je predsednika DZ Dejana Židana danes obvestil, da bo namesto Sama Fakina, ki je odstopil s funkcije ministra za zdravje, to funkcijo začasno opravljal sam. V kabinetu predsednika vlade sicer zatrjujejo, da bo Šarec že v sredo poslal v DZ tudi kandidaturo Aleša Šabedra za novega ministra.

Kdo je Nik, ki mu je afera ukradeni sendvič prinesla poslanski stolček?

15. 02. 2019 19.30

Afera ukradeni sendvič, ki je odnesla poslanca LMŠ Darija Krajčiča, je v državno politiko izstrelila še enega političnega novinca. V državnem zboru ga bo namreč nadomestil 27-letni Nik Prebil. S priznanjem za izjemno delo nagrajeni študent Zdravstvene fakultete je bil pred volitvami poslanec v Študentskem zboru, zdaj pa bo stopil tudi na državni politični parket.

Glas otrok more biti slišan in upoštevan

20. 11. 2018 18.11

V torek obeležujemo svetovni dan otroka. Pod okriljem globalne pobude Unicefa, ki daje priložnost otrokom po vsem svetu, da je njihov glas slišan in tudi upoštevan, je letos tudi pri nas približno 1000 otrok za en dan prevzelo najpomembnejše vloge v državi, od političnih funkcij do vodenja podjetij.

Vraničar Ermanovo razrešili s položaja državne sekretarke na ministrstvu za finance

25. 10. 2018 12.41

Vlada je na seji razrešila Matejo Vraničar Erman s položaja državne sekretarke na ministrstvu za finance. Razrešitev je predlagal finančni minister Andrej Bertoncelj, ker sta se njuni viziji o nekaterih pomembnih izzivih razhajali. Nekdanja finančna ministrica z Bertoncljem domnevno ni bila usklajena glede zakona o nepremičninah.

Kdo vse od funkcionarjev prejema nadomestilo plače?

17. 10. 2018 08.01

17 nekdanjih poslancev še vedno prejema nadomestilo plače. Prav tako sedem nekdanjih državnih sekretarjev, medtem ko za nadomestilo ni prosil nobeden od nekdanjih ministrov Cerarjeve vlade.

Mandatno-volilna komisija za potrditev mandatov nadomestnim poslancem

20. 09. 2018 11.53

V poslanske klopi se vrača Möderndorfer, ki bo nasledil Cerarja. Namesto Počivalška bo poslanske čevlje obul nekdanji nogometaš, Medveda pa bo zamenjala Nina Maurovič. V parlament se bo vrnila tudi nekdanja poslanka Maša Kociper, Bandellija pa bo zamenjal gimnazijski profesor biologije Šušmelj.

Kaj bodo zdaj počeli Cerarjevi ministri?

14. 09. 2018 06.00

V novem mandatu bodo ministrski položaj ohranili štirje od članov prejšnje vlade Mira Cerarja. Od teh bo resor obdržal le gospodarski minister Zdravko Počivalšek, trije pa bodo zamenjali stolčke. Več dosedanjih ministrov gre v pokoj, nekateri pa se vračajo v akademske vode ali na prejšnja delovna mesta.