državnega zbora

Prihodnji teden zasedanje Parlamentarne skupščine SE
17. 06. 1999 21.31
Delegacija slovenskega državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope, v kateri bodo poleg vodje delegacije Boruta Pahorja še Roman Jakič in Miroslav Mozetič, se bo udeležila tretjega dela rednega letnega zasedanja te skupščine, ki bo od 21. do 25. junija v Strasbourgu.

Svetovni slovenski kongres s pristojno parlamentarno komisijo o skrbi za Slovence po svetu
17. 06. 1999 20.09
Predsednik komisije državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Marijan Schiffrer ter člani Zoran Lešnik, Samo Bevk in Maria Pozsonec so sprejeli delegacijo Svetovnega slovenskega kongresa pod vodstvom predsednika kongresa Jožeta Bernika. Posebno pozornost so namenili načinu financiranja organizacij, ki skrbijo za Slovence po svetu. Ugotavljali pa so tudi potrebo po spremembi zakona o volitvah na način, ki bo omogočal udeležbo na volitvah slovenskim državljanom po svetu, ter po sistematičnem urejanju odnosov med slovenskimi izseljenci in državo.

Budja pričal pred Jerovškovo komisijo
17. 06. 1999 13.49
Preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem je zaslišala eno od dveh vabljenih prič, in sicer novinarja Slovenskih novic Bojana Budjo. Druga priča, Borut Novak, nekdanji uslužbenec ministrstva za notranje zadeve, pa vabila za pričanje ni prejel. Zato ga bodo ponovno povabili.

Nadaljevanje zaslišanj v aferi Vič - Holmec
16. 06. 1999 21.04
Pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki ugotavlja odgovornost vladnih funkcionarjev za afero Vič-Holmec, je danes pričal Branko Slak, načelnik policijske uprave Ljubljana. Po seji komisije, ki je bila za zaprtimi vrati, je njen predsednik Jože Jerovšek izjavil, da so poslanci slišali ''srhljivo pričevanje''.

Veto na možnost predčasnega upokojevanja
16. 06. 1999 17.27
Državni svet (DS) je soglasno, s 33 glasovi, izglasoval odložilni veto na novelo zakona o poslancih, s katero je DZ po oceni državnih svetnikov izigral dogovor socialnih partnerjev o pokojninski reformi, saj uzakonja možnost predčasnega upokojevanja poslancev.

Jerovškova komisija priča ''srhljivi zgodbi''
16. 06. 1999 12.03
Pred preiskovalno komisijo državnega zbora o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem (Jerovškova komisija), naj bi danes nastopili dve priči, in sicer nekdanji državni podsekretar in direktor uprave za organizacijo kadrov Vinko Gorenak in direktor ljubljanske policijske uprave Branko Slak. Ker se je pričevanje slednjega, ki je potekalo za zaprtimi vrati, zavleklo, ga zaradi pričetka plenarnega zasedanja DZ niso dokončali.

Parlamentarno-vladna delegacija na obisku v Makedoniji
16. 06. 1999 10.58
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je na povabilo predsednika makedonske skupščine Sava Klimovskega prispel na enodnevni obisk v Makedonijo; člani slovenske delegacije, med katerimi sta tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur ter minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj, se bodo v Skopju sestali z najvidnejšimi predstavniki tamkajšnjega političnega vodstva ter opravili številne delovne pogovore.

ZSSS zbrala 200 podpisov za vložitev pobude za razpis naknadnega referenduma
15. 06. 1999 14.13
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič in sekretar ZSSS Rajko Lesjak bosta danes ob 14. uri pristojni službi državnega zbora predala zakonsko potrebnih več kot 200 podpisov za vložitev pobude za razpis naknadnega referenduma, so sporočili iz ZSSS.

Slovenska delegacija pod vodstvom predsednika DZ potuje v Makedonijo
15. 06. 1999 11.50
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo na povabilo predsednika makedonskega sobranja Sava Klimovskega jutri, 16. junija, odpotoval na enodnevni obisk v Makedonijo; parlamentarni delegaciji se bodo pridružili predstavniki vlade na čelu z ministrom za ekonomske odnose in razvoj Marjanom Senjurjem, v interesu poglabljanja neposrednih stikov med podjetji pa bo obisk predsednika državnega zbora spremljala tudi poslovna delegacija slovenskih gospodarstvenikov.

Evropske volitve pomembne tudi za Slovenijo
14. 06. 1999 18.54
Zmaga desnosredinskih strank nad levosredinskimi na volitvah v Evropski parlament na večji odmev v Sloveniji še ni naletela. Predsednik komisije državnega zbora za evropske zadeve in tudi opozicijskih Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle jo je pozdravil, sopredsedujoča Skupnega parlamentarnega odbora Darja Lavtižar Bebler pa je izrazila upanje, da tak volilni izid ne bo poslabšal pozitivnega odnosa Evropskega parlamenta do vključevanja Slovenije v EU.

Zaslišane prve priče v aferi Vič - Holmec
11. 06. 1999 20.43
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki ugotavlja morebitne zlorabe vodilnih funkcionarjev vlade in notranjega ministrstva v aferi Vič - Holmec, je danes opravila zaslišanja prvih prič. V javnem delu seje je zaslišala direktorja izobraževalnega centra Tacen Marka Pogorevca, odstavljenemu notranjemu ministru Mirku Bandlju pa komisija ni podelila statusa preiskovanca.

Minister Razgoršek ne namerava odstopiti
11. 06. 1999 15.39
Na zahteve po svojem odstopu, ki jih je sprožil sindikat avtoprevoznikov Slovenije, se je danes odzval minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek. Minister Razgoršek ocenjuje, da je storil vse in še več, kot je v njegovi pristojnosti, za uresničevanje dogovora med predstavniki vlade in sindikatom, podpisanim oktobra lani.

Poslovniška komisija - replike je treba omejiti
11. 06. 1999 12.04
Komisija za poslovnik je pred tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem v parlamentu s potrebno dvetretjinsko večino (7:2) podprla predlog Mirana Potrča (ZLSD) za noveliranje poslovnika državnega zbora (DZ) in pri tem zavrnila podporo dopolnilu socialdemokratske stranke (SDS), da bi iz predlaganih sprememb črtali predlagane omejitve poslanskih pojasnil oziroma t.i. replik.

Vlade proti možnosti predčasnega upokojevanja poslancev
10. 06. 1999 21.15
Vlada je na današnjem zasedanju sklenila, da bo poslancem državnega zbora skušala preprečiti možnost predčasnega upokojevanja, ki so si jo izglasovali včeraj. Poslanci vztrajajo pri tem, da so upravičeni do posebnega statusa, ker opravljajo posebno delo in se ne morejo ukvarjati s pridobitno dejavnostjo.

Upokojenci ogorčeni nad novelo zakona o poslancih
10. 06. 1999 15.37
Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) je v odprtem pismu izrazila ogorčenje in prizadetost zaradi sprejetja dopolnitve zakona o poslancih. Poslanci naj bi izsilili pogoje za predčasno upokojevanje in s tem kršili ustavno načelo o enakosti državljanov pred zakonom, zato je ZDUS na občnem zboru - ta je bil 8. junija - sklenila organiziratiti množičen protest.

DZ sprejel zakon o predčasnem upokojevanju poslancev
09. 06. 1999 20.28
Današnja odločitev državnega zbora bo vsekakor dvignila veliko prahu. Poslanci so določili, da se poslanci lahko upokojijo z najmanj 30. leti delovne dobe in 58. leti starosti oziroma 53. leti za poslanke. Za vsako leto, ko so bili poslanci, pa se ta meja zniža. Se pravi, poslanec, ki je sedel v parlamentu 4 leta, se lahko upokoji s 54. leti.

Predstavniki Slovenske izseljenske matice na obisku v državnem zboru
09. 06. 1999 19.40
Predsednik komisije državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Marijan Schiffrer ter člana komisije Samo Bevk in Maria Pozsonec so se danes srečali s predsednikom Slovenske izseljenske matice Antonom Beblerjem, ki sta ga spremljala podpredsednik matice Peter Kovačič - Peršin ter njen tajnik Janez Rogelj.

Slovenija mora z EU vztrajati pri kompenzacijah za kmetijstvo
09. 06. 1999 12.00
Slovenija mora v procesu vključevanja v Evropsko unijo na področju kmetijstva vztrajati pri pridobitvi kompenzacijskih plačil in na enakopravnem obravnavanju v primerjavi s sedanjimi članicami, saj je to izrednega pomena za zaščito slovenskega kmetijstva ter tudi z vidika izravnave proračunske bilance s skupno blagajno EU. To je pokazalo preučevanje posledic, ki jih bo imela Agenda 2000, unija jo je sprejela na izrednem vrhu v Berlinu konec marca, za slovensko kmetijstvo; o tem je danes razpravljala komisija državnega zbora za evropske zadeve.

Kacin sprejel Meckla
07. 06. 1999 20.41
Predsednik odbora za mednarodne odnose državnega zbora Jelko Kacin je danes sprejel člana nemškega zveznega parlamenta Marcusa Meckla, ki je Kacina seznanil s številnimi aktivnostmi Nemčije kot predsedujoče Evropske unije, še zlasti na zunanjepolitičnem področju. Pogovarjala sta se tudi o kosovski krizi, varnostni politiki ter širitvi EU in zveze NATO. Srečanja se je udeležila tudi nemška veleposlanica v Sloveniji Heike Zenker, so sporočili iz DZ.

Poslanca v Nafti Lendava
07. 06. 1999 14.09
Prekmurska poslanca državnega zbora Marija Pozsonec in Ciril Pucko sta se danes na pobudo župana in podžupana občine Lendava udeležila sestanka z vodstvom Nafte Lendava. Udeleženci so ga sklenili z zahtevo, naj oba lastnika, Petrol in država, takoj začneta z dokončno rešitvijo večletne agonije tega lendavskega podjetja, hkrati pa so posamezna ministrstva in predsednika vlade Janeza Drnovška pozvali, naj se dejavneje vključijo v reševanje te pereče problematike.

Maistrov borec praznuje stoletnico rojstva
06. 06. 1999 10.17
Alojzij Igličar, Maistrov borec, danes praznuje stoletnico rojstva. Njegovi domači so ob jubileju v Ratečah pri Škofji Loki pripravili dve praznovanji.

V Portorožu so se začeli politološki dnevi '99
04. 06. 1999 10.43
V portoroškem hotelu Metropol so se začeli letošnji slovenski politološki dnevi na temo Procesi in problemi konsolidacije demokracije. V tem okviru se je po otvoritvenih nagovorih začela okrogla miza z razpravo o naslovni temi, popoldanski del posveta pa bo namenjen razpravi o vlogi državnega zbora in drugih političnih institucij v procesu utrjevanja demokracije in približevanja Evropski uniji.

Obrtniki proslavili 30-letnico svoje zbornice
02. 06. 1999 16.51
V Sloveniji je v obrti zaposlenih 132.000 ljudi, kar je nekaj več kot 15 odstotkov aktivnega slovenskega prebivalstva, ustvarijo pa približno petino bruto domačega proizvoda. Obrt v sebi nosi velike razvojne potenciale in rezerve, ki se bodo v prihodnosti zagotovo sprožili, seveda če jih bo država s svojimi mehanizmi znala aktivirati, je v Cankarjevem domu na osrednji slovesnosti ob 30-letnici Obrtne zbornice Slovenije poudaril njen predsednik Miha Grah.

Bandelj zahteva 15 milijonov odškodnine
01. 06. 1999 20.55
Nekdanji notranji minister Mirko Bandelj, ki ga je tudi spodnesel Holmec, je na vlado naslovil predlog za izvensodno poravnavo škode, ki mu je bila domnevno storjena z Gričarjevim poročilom.

Slovenija Bruslju izročila dopolnjeni program za prevzem pravnega reda
31. 05. 1999 19.08
Slovenija je danes Evropski komisiji izročila dopolnjeno različico državnega programa za prevzem pravnega reda Evropske unije, ki jo je vlada potrdila minuli teden, so sporočili s slovenske misije pri EU.

Interpelacijo poslali vladi - odgovor najkasneje v 30 dneh
31. 05. 1999 16.58
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je danes predsedniku vlade Janezu Drnovšku, ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Cirilu Smrkolju ter poslancem poslal interpelacijo, ki jo je v petek zoper omenjenega ministra vložila skupina enajstih poslancev ZLSD, DeSUS in SNS, so potrdili v kabinetu predsednika DZ. Na obtožbe iz interpelacije mora v skladu s poslovniškimi določbami minister Smrkolj oziroma predsednik vlade Drnovšek odgovoriti najpozneje v 30 dneh.

Slovenska parlamentarna delegacija na obisk na Bavarsko
28. 05. 1999 11.06
Delegacija državnega zbora (DZ) je pod vodstvom predsednika Janeza Podobnika odpotovala na dvodnevni obisk na Bavarsko. Slovenska delegacija, v kateri so še poslanci Jože Zagožen, Janez Per in Marijan Schiffrer, se bo popoldne srečala z bavarskim državnim ministrom za zvezne in evropske zadeve Reinholdom Bockletom.

Kandidat za novega generalnega sekretarja SE v Ljubljani
27. 05. 1999 15.33
Člani delegacije državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope (PS SE) so se danes v Ljubljani srečali z britanskim kandidatom za generalnega sekretarja Sveta Evrope Terryjem Davisom, so sporočili iz DZ.

Kviaz pri urejanju poslanskega statusa še naprej v ''klinču''
27. 05. 1999 14.26
Komisija državnega zbora (DZ) za volitve imenovanja in administrativne zadeve (kviaz) je pred nadaljevanjem rednega parlamentarnega zasedanja podprla predlog Sodnega sveta za izvolitev šestih kandidatov in kandidatk v trajno sodniško funkcijo.

Pogajalska izhodišča za štiri nova področja dobila zeleno luč
27. 05. 1999 11.13
Odbor državnega zbora za mednarodne odnose je danes obravnaval pogajalska izhodišča za štiri nova področja prevzemanja pravnega reda Evropske unije - gospodarska in denarna unija, socialna politika in zaposlovanje, prost pretok kapitala ter energetika, po pridobitvi dovoljšne podpore, ki je zaradi nesklepčnosti na seji še ni bilo, pa bo omogočil njihovo oddajo v Bruslju do konca meseca maja in kasneje pogajanja Slovenije z EU za ta področja. Podporo naj bi korespondenčno še danes dobil tudi predlagani umik prehodnega obdobja za področje kultura in avdiovizualna politika, o katerem se Slovenija z EU že pogaja. V najnovejših pogajalskih izhodiščih Slovenija na področju energetike zahteva prehodno obdobje treh let glede zalog nafte ter še eno potencialno prehodno obdobje, ki ga zahteva tudi na področju socialne politike in zaposlovanja. Z umikom zahteve po prehodnem obdobju pri kulturi glede zagotavljanja večinskega deleža evropskih del v televizijskih programih Slovenija v pogajalskih izhodiščih za 19 področij, od tega je 15 že oddanih, zaenkrat jasno zahteva tri prehodna obdobja in eno trajno izjemo. To se utegne tudi spremeniti, saj več zadev samo v najnovejših izhodiščih, ki jih bo Slovenija oddala predvidoma v ponedeljek, ostaja odprtih, je komisiji danes pojasnil vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik.