državnega zbora

V Dražgošah svarila pred današnjimi sejalci zla
12. 01. 2025 20.06
Zastave z rdečimi zvezdami so znova množično zaplapolale v Dražgošah. Borcem za svobodo so se v vasico na pobočju Jelovice odpravili poklonit številni pohodniki, ki so kljub zimskim temperaturam sledili soncu in pripešačili – tudi po 10 ur so hodili – po poteh partizanskega Cankarjevega bataljona. Ob 83. obletnici enega najprelomnejših dogodkov v osvobodilni vojni na naših tleh je množico nagovorila Urška Klakočar Zupančič. Zbrane je posvarila pred strahopetnimi sejalci zla in jih pozvala, naj se jim uprejo, če si želijo zagotoviti dostojno življenje.

Sajovic: Vesel sem, da smo v vojni imeli junake, ki so se znali upreti
04. 01. 2025 13.58
Ob spominskem obeležju pri Treh žebljih na Osankarici je potekala slovesnost ob 82. obletnici padca Pohorskega bataljona. Osrednji govornik je bil obrambni minister Borut Sajovic, ki je spomnil na trpljenje v času druge svetovne vojne in ob tem izrazil veselje, da smo takrat imeli junake, ki so se temu znali upreti.

Podpora vladi nekoliko upadla, najbolj priljubljena političarka Pirc Musarjeva
22. 12. 2024 15.37
Glede na novo raziskavo inštituta Mediana je podpora vladi upadla, prav tako je nekoliko več tistih, ki vlade ne podpirajo. Najbolj priljubljena stranka ostaja SDS, na drugem mestu je Gibanje Svoboda. Najbolj priljubljena političarka je Nataša Pirc Musar, gospodarski minister Matjaž Han, ki si je prejšnji mesec s predsednico delil prvo mesto, je zdaj drugi, tretji ostaja evropski poslanec Vladimir Prebilič.

Konec ugovora vesti za farmacevte
19. 12. 2024 17.30
Poslanci državnega zbora so na izredni seji z 51 glasovi za in enim proti sprejeli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. Novela bo med drugim farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočila uveljavljanje ugovora vesti. Novelo so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, nasprotovali pa so ji v NSi. V SDS so sejo obstruirali.

Poslanci sprejeli novelo zakona proti poveličevanju nacizma in fašizma
19. 12. 2024 16.20
Poslanci so na redni seji državnega zbora z 48 glasovi za in šestimi proti sprejeli novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje nacizma in fašizma. Za so glasovali v koalicijskih Svobodi, SD in Levici. Proti so bili v opozicijski NSi, poslanci SDS pa so bili med glasovanjem odsotni.

Poslanke upodobili v nacističnih uniformah, Svoboda bo ukrepala
19. 12. 2024 15.32
Ob robu seje državnega zbora, ki obravnava tudi predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki bi prepovedala uporabo nacističnih in fašističnih simbolov, so poslanci Svobode obsodili podobo treh njihovih poslank v nacističnih uniformah, ki jih je na naslovnici objavil tednik Demokracija. V Svobodi ob tem napovedujejo uporabo vseh pravnih sredstev.

Klakočar Zupančičeva prejela podporo: 'Ostajam s pokončno hrbtenico'
17. 12. 2024 06.20
DZ je s 33 glasovi za, 50 glasovi proti in eno neveljavno glasovnico na tajnem glasovanju zavrnil predlog za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Kot je poudarila, je vesela zaupanja poslancev, ocenila pa je, da bo treba še veliko storiti za dvig ravni komuniciranja v parlamentu. Ostajam s pokončno hrbtenico, je še dodala. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je medtem v odzivu komentirala, da bo DZ pod to predsednico "še naprej teater absurda".

Bodo dokumenti o trgovini z orožjem končno javni?
17. 12. 2024 09.42
Poslanci Svobode Martin Premk, Urška Klakočar Zupančič in Branko Zlobko so vložili predlog, da se umakne oznaka tajnosti iz dokumentov o nedovoljeni trgovini z orožjem med letoma 1991 in 1994. Predlagatelji so izpostavili dejstvo, da kljub vsem obravnavam na parlamentarnih komisijah in razpravah v javnosti zadeva še vedno ostaja brez epiloga. Predlagatelji ne vidijo več razloga, da bi se ta del slovenske zgodovine še vedno skrival pred javnostjo.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57
V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

Poklukar naj bi še naprej imel Golobovo zaupanje
15. 12. 2024 19.27
Se bosta morala notranji minister Boštjan Poklukar in generalni direktor policije Senad Jušić posloviti od svojega položaja, ali ju bo koalicija zaščitila? Medtem ko koalicijske stranke od ministra zahtevajo pojasnila, se iz stroke že vrstijo jasni pozivi k njegovemu odstopu. Razburile so domnevne nepravilnosti pri Centru za varovanje in zaščito, ki se sooča z očitki, da so policisti brez pooblastil zbirali informacije o življenju tožilke iz primera Kavaški klan, pa tudi predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič.

Sprejetje zakona o Tešu zaznamovala 'reklama Janševe knjige'
12. 12. 2024 19.46
Nenavadno - tako bi lahko povzeli sejo v državnem zboru. Na seji se je namreč vnel spor zaradi knjige Budnica Janeza Janše. SDS-ov poslanec je knjigo kar med sejo kazal kameram, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je po dveh pozivih, naj knjigo umakne in naj ne dela reklame, poslancu izrekla dva opomina in sejo prekinila. Na seji so sicer koalicijski poslanci sprejeli zakon s katerim naj bi vlada TEŠ in Premogovnik Velenje rešila pred stečajem in delovna mesta v Šaleški dolini.

Janša med podporniki v Celju: Spet prihaja slovenska pomlad
12. 12. 2024 12.11
Pred celjsko sodno stavbo so se ob sojenju prvaku SDS Janezu Janši v zadevi Trenta znova zbrali protestniki, ki so izrazili nezadovoljstvo nad po njihovem mnenju skorumpiranim slovenskim sodstvom. Nagovoril jih je tudi Janša, ki je ponovno izrazil precej očitkov na račun pravosodnega sistema in aktualne oblasti, ki jo je označil za vladavino lutk. Zaslišali so tudi izvedenko urbanistične stroke Lidijo Dragišič, ki v nasprotju z gradbenima izvedencema prejšnji teden ni izključila možnosti obnove ali nadomestne gradnje propadajočih kmečkih objektov.

'Večina držav ima pri nas ambasado in rezidenco, naša predsednica nima niti rezidence'
12. 12. 2024 06.09
"Mislimo, resno odrezani ste od realnosti navadnega človeka," to smo lahko slišali po tem, ko je predsednik Kluba Slovenskih podjetnikov Joc Pečenik predsednici države poslal pismo, da z idejo, da država zagotovi zemljišče, podjetniki pa bodo na njem zgradili predsedniško rezidenco, mislijo resno. Kot pravijo, si namreč celotna država in tudi sama funkcija predsednika republike zaslužita rezidenco, ki nam bo vsem v ponos. Pa je predsedniška rezidenca nujni diplomatski objekt, ki ga Slovenija kot ena redkih držav še nima, ali je ta ideja o gradnji rezidence skregana z realnostjo navadnega človeka in luksuz, ki si ga ne moremo privoščiti, kot so do predloga kritični poslanci Gibanja Svoboda?

Je predsedniška rezidenca nepotreben luksuz ali nuja?
11. 12. 2024 20.09
"Slovenija že zaradi ugleda potrebuje predsedniško rezidenco in Klub slovenskih podjetnikov pri tem lahko pomaga," je poslovnež Joc Pečečnik zapisal v pismu predsednici Nataši Pirc Musar. Ta odgovarja, da je ideji sicer osebno naklonjena, da pa ta hip glede tovrstnega protokolarnega projekta ni nobenih postopkov. Kaj pa pravijo odločevalci? Je za gradnjo pravi čas? Ko bodo vsi državljani deležni socialne varnosti, se lahko pogovarjamo tudi o luksuzu, pravijo vladajoči. Če bi rezidenco podjetniki darovali, bi veljalo tako darilo sprejeti, pa pravi del opozicije in dodaja, da bi sicer lahko za ta namen preuredili kakšnega od obstoječih objektov.

Ministrstvo: Uredili smo vprašanje izplačevanja dnevnic
29. 11. 2024 16.24
Na Ministrstvu za notranje zadeve trdijo, da so našli ustrezno rešitev glede izplačevanja dnevnic zaposlenim v Policiji. "Pri tem smo upoštevali tudi siceršnjo ureditev obračunavanja dnevnic zaposlenim v javni upravi," pojasnjujejo.

Predsednica DZ zavrača očitke: 'Zanimivo, da se meni očita nedostojno vedenje'
29. 11. 2024 06.00
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič tepta pravne norme, do opozicijskih poslancev se vede nedostojno, sovražno, vzvišeno. To pravi največja opozicijska stranka SDS, ki državnemu zboru predlaga njeno razrešitev. Očitajo ji številne kršitve ustave, zakonov, poslovnika državnega zbora in po dveh letih in pol njenega vodenja pravijo, da je prišel čas, da se predsednici reče "dovolj je". Podpise pod predlog za njeno razrešitev so dali tudi poslanci Nove Slovenije, ki dodajajo, da jim je včasih prav nerodno, ko jo poslušajo. Kako na očitke odgovarja Klakočar Zupančičeva? In kako komentira nedavni shod v podporo Janezu Janši pred celjskim sodiščem?

Golob: Razumem tožilko, tudi mene so nadzorovali
29. 11. 2024 06.00
Policija trenutno varuje 29 državnih funkcionarjev, ki jim varovanje pripada zaradi funkcije. Med njimi pa ni predsednika vlade, ki je s Policije varovanje prenesel na Generalni sekretariat vlade. Zakaj Policiji ne zaupa in zakaj podpira odločitev državne tožilke Mateje Gončin, ki se je varovanju odpovedala? Nasprotno je z delom svojih varnostnikov zadovoljna predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. So skoraj del moje družine, pravi. Kateri politiki so obdani z varnostniki in kako so varovani?

'Njena dejanja dokazujejo, da ni primerna za vodenje Državnega zbora'
28. 11. 2024 11.28
V poslanski skupini SDS bodo skupaj s podpisi NSi vložili predlog za razrešitev predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. Očitajo ji ponavljajoče se kršenje poslovnika DZ, ustave, zakonov in neprimernega vedenja. "Smo priča manipulacijam, ki jih ne moremo pripisati nepoznavanju in neznanju nekoga, ki prvič sedi v klopeh DZ, temveč gre za namerne in dobro premišljene poteze po načelu, da cilj opravičuje vsa sredstva," je na novinarski konferenci pojasnila poslanka SDS Karmen Furman. Klakočar Zupančič je v odzivu poudarila, da stoji za vsako svojo odločitvijo. Vse očitke SDS zavrača. Obenem je dodala, da lahko poslanci predlagajo vse, kar je ustavno in zakonito. DZ pa se ne sme igrati z zlorabami postopkov, je še dodala.

Klakočar Zupančičeva o predlogu razrešitve: 'Svet se bo vrtel enako'
27. 11. 2024 13.44
Poslanska skupina SDS bo v prihodnjih dneh vložila zahtevo za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, so sporočili iz poslanske skupine največje opozicijske stranke. Očitajo ji ponavljajoče se kršenje poslovnika DZ, ustave, zakonov in neprimernega vedenja. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ima popolno zaupanje in podporo poslanske skupine Svoboda, pa sporočajo iz Gibanja Svoboda. Klakočar Zupančičeva je v odzivu poudarila, da ima vsaka poslanska skupina pravico predlagati vse, kar je zakonito in ustavno. Ne glede na odločitev meni, "da se bo naslednji dan svet popolnoma enako vrtel kot dan pred tem".

Državne svetnike razjezil 'pobalinski odvzem' denarja zanje
25. 11. 2024 17.15
Državni svet je z 28 glasovi za in nobenim proti izglasoval veto na zakon o izvrševanju proračuna za leto 2025. Kljub dogovoru z vlado o povišanju sredstev državnemu svetu so koalicijski poslanci na parlamentarnem odboru za finance z dopolnilom državnemu svetu odvzeli približno 485.000 evrov sredstev, o tem pa se z državnim svetom niso posvetovali, je pojasnil predsednik DS Marko Lotrič.

Vlada krepko odskočila, komu kradejo Demokrati?
24. 11. 2024 19.04
Po najglobljem padcu v tem mandatu prejšnji mesec se je podpora vladi pošteno izboljšala. Kako pa kaže verjetnim novim prišlekom na politično prizorišče? Logarjevim Demokratom, Vladimirju Prebiliču, Karlu Erjavcu, Marku Lotriču? Mediana je za nas prvič izmerila tudi utrip glede novih političnih projektov.

Štiri dni delali po 18 ur, brez počitka in dnevnic
22. 11. 2024 06.00
Ne le, da varnostniki Centra za varovanje in zaščito za razliko od varnostnikov predsednika vlade ne dobivajo dnevnic za Slovenijo, ampak vodilni od njih zahtevajo, da delajo več, kot bi po zakonu lahko. Inšpektorat za delo je namreč v izrednem pregledu, o katerem smo izvedeli neuradno, ugotovil več nepravilnosti in zato uvedel postopek o prekršku. Več kot 70 ur na teden, štiridnevno zaporedno delo od jutra do večera in brez zakonskih 11 ur počitka. "Gre za policijski Marinblu" je oster predsednik Sindikata policistov, ki opozarja, da utrujeni in nenaspani varnostniki ne ogrožajo le svoje varnosti, pač pa tudi varnost funkcionarjev, nad katerimi bdijo. Denimo predsednico države in Državnega zbora, notranjega in obrambnega ministra ter zunanjo ministrico.

Neenake dnevnice za varnostnike: 'Enako delo mora biti enako plačano'
21. 11. 2024 06.28
"Tako, kot je urejeno sedaj, ni pošteno. Vlada bi morala za enako delo čimprej zagotoviti tudi enake plačilne pogoje." Tako ostro se je predsednica države Nataša Pirc Musar odzvala na naše torkovo razkritje, da varnostniki, ki poleg nje varujejo še tri ministre in predsednico državnega zbora, niso upravičeni do dnevnice za službeno potovanje po Republiki Sloveniji, medtem ko varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, so. Da diskriminatornost ni sprejemljiva, prikimava tudi prva med poslanci Urška Klakočar Zupančič in apelira na pristojne, da nastale razlike odpravijo, potem ko so varnostniki že več kot leto dni brez dnevnic, na to pa sta večkrat opozorila tako vodstvo Policije kot ministrstva za notranje zadeve. In kaj pravi predsednik vlade Robert Golob, ki v torek očitanih dvojnih meril ni komentiral?

Golobovim varnostnikom dnevnice, varnostnikom Pirc Musarjeve pa ne
20. 11. 2024 06.00
So varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, v privilegiranem položaju oz. vredni več v primerjavi s tistimi, ki varujejo predsednico države Natašo Pirc Musar in ministre? Dokopali smo se namreč do podatkov, da varnostniki, ki so zaposleni na Centru za varovanje in zaščito in varujejo predsednico oz. ministre, v primeru službene poti po Sloveniji niso upravičeni do dnevnice, četudi so več dni stran od svojega doma, ko na njihovem domu varujejo funkcionarje. Namesto tega dobijo le sorazmerno nadomestilo za malico, ki za osem ur znaša slabih sedem evrov. Medtem so varnostniki, ki varujejo predsednika vlade in so bili premeščeni na generalni sekretariat vlade, letos dobili izplačanih že več kot 18.000 evrov dnevnic.

Bomo zaradi omrežnine izdelke kupovali dražje?
15. 11. 2024 20.24
Potem ko je vlada vendarle predstavila načrt, kako namerava ublažiti dvig položnic za elektriko za gospodinjstva, pa še naprej ostaja neznanka, kako bi lahko pomagali gospodarstvu. Kaj torej od vlade, ki do konca leta obljublja interventni zakon, pričakujejo gospodarstveniki? "Ne potrebujemo novih zakonov, Agencija naj nemudoma umakne za gospodarstvo škodljiv obračunski sistem," pozivajo v združenjih. Precej bolj kritični do pristopa vlade, ki da je obrnila ploščo, so v opoziciji, kjer opozarjajo, da bomo tudi za ukrepe, ki jih je za pomoč gospodinjstvom sprejela oblast, na koncu račune poravnali davkoplačevalci.

Rezar: Bobnarjeva in Lindav sta lagala, Golob ni komuniciral s šefom Sove
13. 11. 2024 18.53
Zaslišanje predsednika vlade Roberta Goloba pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje sume vpletanja politike v Policijo, po mnenju predsednika komisije in poslanca Svobode Aleša Rezarja ni potrebno. Komisija je namreč v vmesnem poročilu, ki ga je sprejela po hitrem postopku, predsednika vlade razrešila vseh očitkov in ugotovila, da motiv, da bi premier vplival na spremembo datuma aretacije ruskih vohunov, ne pije vode. A 110 strani dolgo poročilo so člani komisije prejeli le nekaj trenutkov pred glasovanjem, zato so opozicijski poslanci v znak protesta sejo obstruirali.

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom
07. 11. 2024 09.40
Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.

Kosova se je srečala s 'šefico', govorili o sodelovanju, Ukrajini in širitvi
31. 10. 2024 15.22
Marta Kos se je srečala s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Beseda je tekla o sodelovanju pri izvedbi mandata, poseben poudarek pa je bil na Ukrajini in širitvenem procesu, je sporočila Kosova.

Država še vedno ni našla denarja: 'Časa za odlašanje preprosto ni več'
29. 10. 2024 13.21
Za Urbana se čas izteka. Država je izrazila pripravljenost pomagati pri financiranju zadnje faze nujno potrebnega zdravila, a stvari se, kljub temu da gre za tekmo s časom, ne premikajo dovolj hitro. Iz Ministrstva za zdravje so pred več kot dvema tednoma sporočili, da bodo v tednu dni poskušali najti pravne možnosti za financiranje zdravila. A odgovora države (še) ni. Kot so sporočili, še vedno iščejo pravno rešitev, saj morajo "hkrati zagotoviti tudi transparentno porabo javnih sredstev." A Urbanova mama Špela Miroševič opozarja, da časa za odlašanje preprosto ni več.

26,3 odstotka: podpora vladi padla na najnižjo točko doslej
27. 10. 2024 19.58
Kakšne so politične posledice zloma jedrskega referenduma? Kaj pravijo volivci? Koga so kaznovali in koga nagradili po fiasku z ljudskim odločanjem?In kako politično sliko spreminja strankarska osamosvojitev Anžeta Logarja ter njegova ločitev od Janševe SDS? Za našo medijsko hišo so najnovejši politični utrip v državi izmerili v inštitutu Mediana.