dr

Razsipniška begunska vlada
28. 08. 1998 12.47
Begunska vlada Kraljevine Jugoslavije je med II. svetovno vojno porabila polovico vrednosti monetarnega zlata, shranjenega v ZDA.

Rektorja obeh slovenskih univerz na zasedanju Evropske rektorske konference
28. 08. 1998 11.56
Rektorja obeh slovenskih univerz dr. Jože Mencinger in dr. Ludvik Toplak se udeležujeta 11. generalne skupščine Evropske rektorske konference v Berlinu. Aktivno sta sodelovala v obširni razpravi o pomenu in vlogi univerze za razvoj regij, držav in mednarodne skupnosti, so sporočili iz mariborske Univerze.

Društvo prijateljev Lipice predalo EU uradno zahtevo za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev
27. 08. 1998 14.10
Ustanovitelja Društva prijateljev Lipice (DPL), baronica Monika van Paemel iz Belgije in dr. Boris A. Novak, sta se 21. avgusta 1998 v Bruslju sestala z več predstavniki Evropske unije, vključno z visokimi komisarji; na komisiji EU za trgovino in promet sta ob tej priložnosti uradno izročila zahtevo DPL za priznanje Slovenije kot dežele izvora lipicancev, skupaj z ustreznima zahtevama Združenja rejcev lipicanca Slovenije in Kobilarne Lipica ter z dosjejem o lipicancih, sta danes sporočila dr. Novak in van Paemelova.

Na Slovenskem kmalu nove škofije
25. 08. 1998 16.54
Slovenska škofovska konferenca je letos spomladi ustanovila posebno komisijo z nalogo, da pripravi predlog za morebitno ustanovitev novih škofij v cerkvi na Slovenskem. Predlog naj bi osemčlanska komisija, ki ji formalno predseduje ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode, dejansko pa jo vodi mag. Peter Kvaternik, škofovski konferenci predložila pozno jeseni. Trenutno pa obravnavajo več možnosti, ki predvidevajo ustanovitev najmanj dveh in največ petih novih škofij, je za STA povedal vodja tiskovnega urada Slovenske škofovske konference in član komisije dr. Janez Gril.

Predstavitev študije o slovenskem agroživilstvu v EU
25. 08. 1998 15.51
Na Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni je dopoldne doc. dr. Emil Erjavec predsedniku države, Milanu Kučanu, in direktorjem večjih živilskih podjetij predstavil ugotovitve raziskave o slovenski živilsko-predelovalni industriji in EU.

Pogajanja o krizi v DR Kongu se nadaljujejo
23. 08. 1998 13.07
V Pretorii se pod vodstvom južnoafriškega predsednika Nelsona Mandele danes nadaljujejo pogovori predstavnikov Ruande, Ugande in Demokratične republike Kongo o krizi v DR Kongu.

Dolgotrajno kajenje marihuane povečuje možnost pljučnega raka
21. 08. 1998 09.09
Dolgotrajno kajenje marihuane ali kokaina povečuje možnost obolenja za pljučnim rakom, je pokazala neka raziskava, v kateri so primerjali vzorce tkiva kadilcev tobaka in prepovedanih mamil. Znanstveniki na univerzi University of California v Los Angelesu so ugotovili, da lahko kajenje marihuane in drugih mamil privede do podobnih sprememb v celicah bronhijev, kot jih opazijo pri kadilcih tobaka, ki kasneje obolijo za pljučnim rakom. Po poročilu revije Journal of National Cancer Institute kajenje tobaka in prepovedanih mamil hkrati še zvišuje nevarnost obolenja za rakom. V raziskavi so primerjali vzorce tkiva dihalnih poti 28 zdravih prostovoljcev in 76 kadilcev tobaka, marihuane ali kokaina oziroma kombinacije vsega naštetega. ''Prvič je naša raziskava pokazala, da tobak ni edina snov, ki povzroča molekularne spremembe, ki vodijo do rakavih obolenj,'' je povedal dr. Sanford Barsky, soavtor raziskave. Tobak je sicer najbolj znan povzročitelj raka. Doslej pa še ni bilo znano, ali rakaste spremembe povzročajo tudi mamila.

Uporniki v Kongu zavzeli vojaško oporišče Mbanza Ngungu
20. 08. 1998 12.41
Uporniki v Demokratični republiki Kongo so po hudih bojih po lastnih podatkih zavzeli zadnje večje oporišče vladnih enot pred glavnim mestom Kinšaso.

Poletna univerza v Bovcu
17. 08. 1998 13.36
Tudi letos so Univerze iz Celovca, Trsta, Vidma, Maribora in Ljubljane pripravile Poletno univerzo v Bovcu, ki poteka od 16. do 30. avgusta v hotelu Alp v Bovcu, so sporočili iz mariborske univerze. Letošnje poletne univerze se je udeležilo 48 študentov, mladih raziskovalcev in profesorjev iz vseh sodelujočih univerz. Geslo prireditve, ki jo vodi prof. dr. Andreas Moritsch iz Univerze v Celovcu, je Evropa v regijah. Osnovni namen srečanja je približati in pripraviti študente za evropske integracije in transnacionalno sodelovanje. Zato poteka Poletna univerza v Bovcu, ker ta kraj leži ob tromeji, kjer se stika slovanski, romanski in germanski svet - v središču Evrope, toda vseeno na skrajni meji treh držav. V okviru Poletne univerze tudi letos v dopoldnevih potekajo jezikovni tečaji nemščine, italijanščine, furlanščine in slovenščine, popoldne pa seminarji. Letošnja tema je ''Mi in naši sosedje''. Udeleženci bodo pripravili gradivo za čitanko Alpe Jadran, ki bo izšla v jezikih sodelujočih univerz.

Negotovost ob letu 2000 v Sveti deželi
17. 08. 1998 07.47
Izraelski in ameriški psihiatri se v Sveti deželi leta 2000 bojijo množice razsvetljencev z nepredvidljivimi posledicami. ''V nekaterih verskih skupinah je razširjeno prepričanje, da bo Kristus 2000 let po rojstvu znova vstal od mrtvih, ob tem datumu pa napovedujejo celo vesoljni potop. Razočaranje bi lahko izzvalo hude bolezenske motnje,'' je v sobotnem pogovoru na izraelskem državnem radiu posvaril psihiater Geršon Gorenberg. Po njegovih besedah se je treba bati množičnih samomorov, zato bi morale izraelske bolnišnice zaposliti dovolj zdravnikov, ki se bodo z bolniki lahko pogovarjali v maternem jeziku. Predstojnik jeruzalemske psihiatrične bolnišnice Givata Šaula dr. Jair Carlos Barel pa ''sindrom leta 2000'' primerja s t.i. jeruzalemskim sindromom. Tako imenujejo duševne motnje, ko nekateri romarji različnih veroizpovedi, soočeni z ''duhovno težo svetega mesta'', začnejo napovedovati prihod Mesije oziroma za Odrešenika imenujejo kar same sebe.

Geomehanske raziskave za večjo potresno varnost
13. 08. 1998 14.54
V okviru Državne tehnične pisarne se v Posočju na osnovi pogodbe z Gradbenim inštitutom Zavoda za raziskavo materiala in konstrukcij izvaja geomehanska raziskava, kar naj bi v prihodnje posredno pripomoglo k večji potresni varnosti. Inštitut za geofiziko in geologijo iz Ljubljane in Zavod za raziskavo materiala in konstrukcij, ki izvajata to delo, sta že izvedla prve sondažne vrtine. Te so bile izvrtane v Mali vasi (občina Bovec). Vrtine naj bi potekale tudi v Kobaridu in Tolminu, vendar pa bodo večji del vrtin izvrtanih prav v Mali vasi, je danes sporočilo ministrstvo za okolje in prostor.

Kosovo ostaja predmet razprav v Varnostnem svetu
12. 08. 1998 08.49
Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu dr. Danilo Türk je izrazil zadovoljstvo nad konstruktivno in vsebinsko dobro razpravo med članicami glede kosovske krize. Varnostni svet za zdaj še ni sprejel formalnih ukrepov, ki bi se izražali v resoluciji ali predsedniški izjavi, vendar je nekaj držav med razpravo predlagalo tudi to, vse pa je odvisno od nadaljnjega poteka dogodkov. Varnostni svet je predsedujočega Danila Türka pooblastil, da je po koncu razprave prebral izjavo za javnost, v kateri je izražena nujna zahteva po prekinitvi ognja, ter zaskrbljenost zaradi ofenzive srbske vojske in policijskih enot. ''Izjava je jasno opozorila na skrb zbujajoči razvoj dogodkov na Kosovu in izrazila stališča VS o vseh vidikih krize. Po mojem mnenju je najpomembnejši zadnji del izjave, ki govori o tem, da je VS pri tem vprašanju aktiven in bo to ostal tudi naprej,'' je dejal dr. Türk. Na vprašanje, ali je morda v prihodnje pričakovati resolucijo, je dr. Türk dejal, da je o tem za zdaj še prezgodaj govoriti.

Južnoafriška trojka pri predsedniku DR Kongo Kabili
07. 08. 1998 16.58
V Lubumbašiju na jugovzhodu Demokratične republike Kongo (nekdanji Zair) je predsednik Laurent-Desire Kabila danes sprejel južnoafriško trojko, so sporočili iz Kinšase.

Prireditev ob 100-letnici rojstva Avgusta Černigoja v Lipici
23. 07. 1998 10.48
V soboto, 19. septembra, bo v Lipici prireditev ob 100-letnici rojstva slikarja in grafika Avgusta Černigoja, ki se je rodil 24. avgusta leta 1898 v Trstu, umrl pa je 17. novembra leta 1985. Bil je tudi dopisni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Narava v srcu - razstava likovnih samorastnikov
20. 07. 1998 12.55
V Galeriji Commerce na Einspielerjevi ulici v Ljubljani bodo jutri, 21. julija, odprli prvo skupinsko razstavo članov Slovenskega ekološkega gibanja (SEG) pod naslovom Narava v srcu. Odprta bo do 21. avgusta. S svojimi grafičnimi, slikarskimi in kiparskimi deli se bodo predstavili prof. Evgen Titan, arh. Jasminka Čišič, Štefan Horvat, dr. Franc Pečnik in Ivan Jančar. Avtorje do predstavil višji kustos prof. Franc Obal.

Neformalno srečanje ministrov za okolje držav članic EU
19. 07. 1998 09.58
Na neformalnem srečanju v avstrijskem Gradcu so se sestali ministri za okolje držav članic Evropske unije (EU) ter osrednjo pozornost namenili vlogi obnovljivih virov energije pri zmanjševanju globalnega segrevanja ozračja.

Slovenske banke čaka obdobje prilagajanja zaradi uvedbe evra
11. 07. 1998 09.32
Slovenske banke se bodo morale zaradi evra spopasti s številnimi težavami doma in v poslovanju s tujimi finančnimi in nefinančnimi institucijami. Dr. Davor Savin z mariborske ekonomske poslovne fakultete je na seminarju Liberalizacija, privatizacija, integracija in koncentracija na finančnih in kapitalskih trgih, ki ga je v začetku minulega tedna pripravil Slovenski raziskovalni institut za management, opozoril, da bo do sprememb moralo priti na ključnih področjih bančnih dejavnosti, med katerimi so predvsem plačilni promet s tujino, devizni računi fizičnih oseb, menjalniški posli, upravljanje tveganj, posli na tujih trgih ter zakladništvo.

Ustanova dr. Trstenjaka letos štipendira 23 kandidatov
09. 07. 1998 16.26
Ustanova dr. Antona Trstenjaka - ki podeljuje štipendije podiplomskim študentom iz Prlekije, Slovenskih goric in Haloz ter financira založniške, znanstvene, umetniške in druge kulturne dejavnosti o Prlekiji, Slovenskih goricah in Halozah - bo letošnja sredstva za štipendiranje v višini 3,67 milijona tolarjev razdelila med 23 štipendistov.

Izpolnjeni pogoji za odločanje DZ o novih ustavnih sodnikih
09. 07. 1998 11.28
Komisija državnega zbora (DZ) za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) se je seznanila s predlogom predsednika republike Milana Kučana državnemu zboru (DZ), naj pred iztekom oziroma prekinitvijo mandata petim ustavnim sodnikom v oktobru oziroma novembru na njihova mesta izvoli dr. Janeza Čebulja, dr. Zvonka Fišerja, Alojza Janka, Janeza Metelka in Milojko Modrijan. Na ta način je komisija izpolnila pogoje za odločanje DZ o predlaganih kandidatih na plenarnem zasedanju.

Parlamentarna komisija proti imuniteti za Jelinčiča
08. 07. 1998 11.08
Mandatno-imunietna komisija bo državnemu zboru ob dveh kazenskih ovadbah zoper Zmaga Jelinčiča zaradi njegove sporne izjave med lanskoletno predsedniško volilno kampanjo predlagala, naj poslancu ne prizna poslanske imunitete ter na ta način skupini državnih tožilcev za posebne namene dovoli sprožiti kazenski pregon zoper prvaka nacionalne stranke. Obe ovadbi se nanašata na isti dogodek iz novembra lanskega leta, ko naj bi Jelinčič med nastopom v knjižnici v Medvodah izjavil, da so volilci predsedniškega kandidata krščanskih dermokratov in socialdemokratske stranke dr. Jožeta Bernika ''golazen, ki bi jo bilo potrebno počistiti že leta 1945''.

Fundacija dr. Antona Trstenjaka
07. 07. 1998 12.15
Ustanova dr. Antona Trstenjaka je neodvisna in samostojna ustanova, namenjena širitvi slovenske kulture ter znanstvene in druge ustvarjalnosti, štipendiranju ter varovanju naravne dediščine. Poseben pomen in pozornost ustanova posveča sofinanciranju magistrskih in doktorskih raziskav, posameznim pojektom iz gospodarstva, kulture in športa.

Ustanovljen Sklad Marjana Rožanca
03. 07. 1998 11.59
Založba Nova revija in Založba Mihelač sta ustanovili Sklad Marjana Rožanca, ki bo podeljeval že uveljavljene Rožančeve nagrade za najboljšo esejistično zbirko, izdano v zadnjih dveh letih. Nagrajenca bo letos izbrala žirija, ki jo je imenoval omenjeni sklad, v njej pa so dr. Andrej Inkret, Samo Kutoš, dr. Manca Košir, Vanesa Matajc in Alenka Zor Simoniti.

Podelitev priznanj za raziskovalne dosežke v znanosti
03. 07. 1998 09.32
V Narodni galeriji so sinoči dr. Milici Kacin Wohinz, prof. dr. Berti Jereb in akademiku prof. dr. Jožetu Pogačniku podelili priznanje Ambasador Republike Slovenije v znanosti, dr. Andrej Kranjc pa je prejel Priznanje za raziskovalne dosežke, s katerimi se utrjuje in razvija identiteta Slovencev in Slovenije. Priznanja je nagrajencem izročil minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, slavnostni govornik pa je bil akademik France Bernik.

Gen proti kajenju?
02. 07. 1998 08.35
Znanstveniki univerze v Torontu trdijo, da so okrili gen, ki nekaterim ljudem pomaga, da se znabijo odvisnosti od cigaret. Če bo njihovo odkritje potrjeno, bodo farmacevtske družbe lahko izdelale zdravilo, ki bo kadilcem pomagalo omejiti ali popolnoma opustiti kajenje. Po besedah Rachel Tyndale, ene od avtoric študije, ki je bila objavljena v najnovejši številki revije Nature, ima ta zaščitni gen približno petina vseh ljudi na svetu. Gre za najmanj drugi gen, za katerega domnevajo, da vpliva na nagnjenost k odvisnosti od nikotina, vendar pa genetiki poudarjajo, da vpliv gena še zdaleč ni potrjen. Po besedah dr. Neala Benowitza, raziskovalca nikotina na Univerzi Kalifornija v San Franciscu, so znanstveniki v preteklosti namreč že večkrat prišli do podobnih začetnih odkritij, ki pa jih kasnejše raziskave niso potrdile.

Dvoglave punčke ne bodo operirali
30. 06. 1998 09.07
Vietnamski zdravniki ne bodo operirali novorojenke z dvema glavama, ki se je rodila revnima kmetoma v pokrajini Tien Giang v ustju Mekonga. Punčka zaradi srčnih motenj dobiva le dodaten kisik, je povedal dr. Cam Ngoc Phuonga v otroški bolnišnici v Hošiminhu. Prvorojenka 26-letne Nguyen Bich Thuy in 25-letnega Le Than Toana ima dve glavi, dve hrbtenici, dvoje ledvic in dvoje src, a eno samo medenico, en par spolnih organov, dve roki in dve nogi. V Vietnamu so pred tremi leti operirali novorojenčka z dvema glavama, ki pa je po odstranitvi odvečne glavice umrl.

Korenine - nova zbirka Založbe Nova revija
29. 06. 1998 11.32
Založba Nova revija iz Ljubljane je začela izdajati novo zbirko, poimenovano Korenine. Zbirka je posvečena knjigam z zgodovinsko tematiko, ki zajema različne in nove poglede na slovensko zgodovino.

Dan državnosti Slovenije tudi v palači OZN in v Washingtonu
27. 06. 1998 11.18
Slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu ZN dr. Danilo Tuerk je v petek, 26. junija, na sedežu OZN v New Yorku, priredil slovesen sprejem ob Dnevu državnosti Republike Slovenije. Sprejema se je udeležilo približno 300 povabljencev. Med številnimi gosti, diplomati, gospodarstveniki in novinarji je bil tudi vodja inšpektorjev UNSCOM-a Richard Butler.

Mednarodni dan žrtev mučenja
25. 06. 1998 11.27
Mednarodna skupnost bo v petek, 26. junija, prvič praznovala Svetovni dan OZN v podporo žrtvam mučenja. V četrek, 25. junija, bo direktor newyorškega urada Visokega komisarja za človekove pravice Bacre Ndiaye skupaj s predstavnikom Bellevue/NYU programa za preživele žrtve mučenja dr. Allenom Kellerjem pripravil tiskovno konferenco na to temo.

Zdravljica in slovensko vino v Kaliforniji
25. 06. 1998 10.03
Častni konzul Republike Slovenije v Los Angelesu -Mark Ryavec bo ob pomoči Slovenske izseljenske matice in Kalifornijske zveze Družbe za slovensko nacionalno korist (Slovene National Benefit Society) priredil praznovanje slovenskega dneva državnosti. Na slovesnosti v Italijanskem kulturnem inštitutu v Los Angelesu bodo sodelovali Ribniški oktet, Ina Conradi in Nataša Prosenc. Pozdravni govor na slovesnosti, na kateri bodo postregli s slovenskim vinom, bo imel veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel.

Slovenščina na univerzah v tujini
24. 06. 1998 13.15
Komisija za pospeševanje slovenščine na neslovenskih univerzah pri ljubljanski univerzi, vodi jo prof. dr. Ada Vidovič Muha, za prihodnji teden (2. julija) v Ljubljani pripravlja okroglo mizo z naslovom Slovenščina na univerzah v tujini - odprta strategija njenega kulturnega delovanja.