dražji

Vrtovec: Upravičenci bodo dobili vavčer na svoje transakcijske račune do 15. aprila

01. 02. 2022 06.00

Vavčerji končno prihajajo. Tri mesece bodo vsa slovenska gospodinjstva oproščena plačevanja nekaterih postavk na položnicah za elektriko in dela trošarin na elektriko, pa tudi na pogonska goriva. Najranljivejši prebivalci bodo prejeli 150 evrov vreden vavčer, ki ga bodo lahko po svoji presoji uveljavili za zmanjševanje stroškov dobave energentov. Odzivi so različni: medtem ko upokojenci namenjeno pomoč odobravajo, se mladi počutijo zapostavljene. Številni namreč ne živijo v študentskih domovih, temveč v zasebnih najemniških stanovanjih, in finančno breme pade neposredno nanje. Pomoč pri plačilu stroškov energije potrebujejo tudi mali obrtniki, gospodarstvu pa je sicer namenjena 70 milijonov težka finančna pomoč.

Cigler Kralj: Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka zastavljen dobro

31. 01. 2022 14.18

Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka je po oceni ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja zastavljen tako, da učinkovito odgovori na energetsko draginjo. "Vedno, ko delaš globalni sistem, pa se lahko pojavi neka nepravičnost," je dejal pred sejo DZ. Odzval se je tudi del opozicije, ki pravi, da so vladni ukrepi sicer dobrodošli, a prepozni.

Za Slovenijo nepredstavljivo: Dinamo zavrnil 10-milijonsko ponudbo Burnleyja

29. 01. 2022 15.38

Maribor je v tem prestopnem roku s prodajo Roberta Voloderja po podatkih Transfermarkta zaslužil 1,8 milijona evrov, kar je za slovenske razmere zelo lepa vsota, a malenkost v primerjavi z zneski, ki se obračajo onkraj naših meja. Lep primer je Dinamo Zagreb, ki je zavrnil 10 milijonov angleškega Burnleyja za nakup Mislava Oršića, saj ga bo v drugem delu sezone nujno potreboval v boju za naslov prvaka.

Opozicijski predlog o energetskih vavčerjih končal zakonodajno pot

26. 01. 2022 06.28

Predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, s katerim so želeli v opoziciji socialno najbolj ranljivim zagotoviti dobropis za plačilo energentov, je končal zakonodajno pot, vlada napoveduje svojega. Z njim naj bi, kot smo poročali, 150 tisoč Slovencem in Slovenkam iz socialno ranljivih skupin razdelili energetske vavčerje v višini 140 evrov, znižali pa naj bi se tudi prispevki na položnicah za elektriko.

Mobilno telefonijo bo javni upravi zagotavljal Telemach

24. 01. 2022 16.03

Storitve mobilne telefonije, nakup mobilnih aparatov in storitve prenosa podatkov za javno upravo bo v prihodnjem triletnem obdobju zagotavljal Telemach, in sicer za skupno okoli 6,6 milijona evrov. Ali bosta tekmeca Telekom Slovenije in A1 Slovenija, katerih ponudbi sta bili precej dražji, sprožila upravni spor, še ni znano.

Stanovalci zavrnili poslovne cene ogrevanja in pristali na sistemu zasilne oskrbe

12. 01. 2022 19.59

Astronomske cene ogrevanja, v višini tudi do 300 evrov na mesec, so val ogorčenja sprožile marsikje po Sloveniji. V Domžalah si domačini, da se ne bi soočili s katastrofo, položnic ne upajo niti odpreti. So pa se v eni od sosesk, ker niso več želeli plačevati poslovne cene ogrevanja, soočili z upravnikom SPL. Ker v stanovanjih živijo in ne poslujejo, zahtevajo nižjo ceno gospodinjskega odjema. Zdaj pa so pristali na sistemu zasilne oskrbe, ki je kar štirikrat dražji.

Zakaj je bil lanski referendum za več kot 25 odstotkov dražji od tistega iz leta 2018?

11. 01. 2022 08.49

Z Državne volilne komisije (DVK) so sporočili, da je Slovenija za izvedbo referenduma o Zakonu o vodah, ki je bil julija lani, porabila 4.204.713 davkoplačevalskih evrov. To je dobrih 850 tisoč evrov oziroma kar debelih 25 odstotkov več, kot smo porabili sredstev za izvedbo referenduma o drugem tiru, ki je bil maja 2018.

2022: Padec cen ni verjeten, inflacija naj bi se gibala med pet in deset odstotki

08. 01. 2022 07.00

 V zadnjih mesecih smo doživeli velike podražitve energentov, ogrevanja in hrane, inflacija je bila decembra v primerjavi z letom prej kar petodstotna. Koliko se bo še podražilo življenje v tem letu in kje lahko pričakujemo največje podražitve?

Slovenija pri spopadanju z gospodarskimi vidiki pandemije na drugem mestu

05. 01. 2022 16.47

Slovenija se je na lestvici o uspešnosti spopadanja z gospodarskimi vidiki pandemične krize, ki so jo pripravili pri britanskem tedniku The Economist, uvrstila na drugo mesto med 23 izbranimi članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pred njo so pri Economistu po petih uporabljenih merilih uvrstili Dansko. V SD so medtem pripravili svojo analizo. Pravijo, da Slovenija v bitki s pandemijo še zdaleč ni uspešna.

Letos 4,9-odstotna inflacija, največ na račun goriv

30. 12. 2021 11.04

V Sloveniji so se cene letos zvišale za 4,9 odstotka. Na inflacijo so najbolj vplivale višje cene naftnih derivatov – dizelsko gorivo se je podražilo za 34,5 odstotka, bencin za 31,8 odstotka, tekoča goriva pa za 13,7 odstotka. Decembra se cene v mesečni primerjavi v povprečju niso spremenile.

Vrtoglave cene na položnicah: najbolj ogroženim na pomoč z energetskimi vavčerji?

28. 12. 2021 19.58

Smo v tretjem mesecu kurilne sezone, ki je Slovenijo letos zaznamovala z vrtoglavimi cenami na položnicah. Še več. Naročnike električne energije pri Telekomu je letos presenetila tudi novica, da bodo morali spremeniti dobavitelja. Za še približno 3100 odjemalcev elektrike pri Telekomu se iztekajo dnevi. Še štiri dni imajo časa, da poiščejo novega dobavitelja, sicer bodo prešli na sistem zasilne oskrbe, ki je veliko dražji. Kako torej prebroditi čas energetske revščine? Kdaj in ali sploh bo država najbolj ogroženim pomagala z obljubljenimi energetskimi vavčerji? V eni od občin so se podvizali kar sami. Kako?

Z aplikacijo do več lokalnih živil v slovenskih restavracijah in manj zavržene hrane

19. 12. 2021 09.52

Slovenska gostinska branža je bogatejša za platformo Proky, ki naj bi na enem mestu združila gostince, velike dobavitelje, lokalne dobavitelje in kmete. Cilj? Restavracijam olajšati naročanje, znižati stroške nabave, po drugi strani pa tudi skrajšati dobavno verigo in doprinesti k temu, da bo na krožnikih več kvalitetnih lokalno pridelanih živil in manj zavržene hrane. Gostinci lahko platformo zaenkrat uporabljajo brezplačno, saj njeni ustanovitelji pravijo, da se zavedajo, kako zelo jih je prizadela koronska kriza.

Ste ostali brez dobavitelja elektrike? Preklopite na Petrol!

05. 12. 2021 00.15

V letu 2021 na svetovnih trgih energentov vladajo resnično izjemne razmere. Tako izjemne, da so nekateri dobavitelji celo prenehali z oskrbo elektrike. Če se znajdete med uporabniki, ki jim je bila odpovedana pogodba o električni oskrbi, je rešitev pametna (in hitra) izbira novega ponudnika. Takšnega, ki bo poskrbel, da bo vaša zvestoba vedno nagrajena.

Podjetništvo v digitalni dobi

04. 12. 2021 07.30

Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Novembra 4,6-odstotna inflacija, najvišja v 13 letih

30. 11. 2021 12.09

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin novembra na letni ravni zvišale za 4,6 odstotka, kar je najvišja inflacija po oktobru 2008, ko je bila 4,9-odstotna. K rasti cen so največ prispevali dražji naftni derivati, je sporočil državni statistični urad. Inflacija na mesečni ravni je novembra znašala 0,7 odstotka. Oktobra je letna inflacija znašala tri odstotke, mesečna pa 0,9 odstotka.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?

29. 11. 2021 14.36

Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Gradnja odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov naj bi končno stekla

28. 11. 2021 09.38

Pri projektu gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov (NSRAO) na Vrbini pri Krškem so v zadnji fazi pridobivanja potrebne dokumentacije in izbora izvajalcev. Presoja vplivov na okolje je končana, okoljevarstveno soglasje je pravnomočno, gradbeno dovoljenje pričakujejo v kratkem. Gradnja naj bi stekla v začetku prihodnjega leta.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov

26. 11. 2021 06.00

Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Kim Kardashian z novo linijo oblačil v minuti do slabega milijona evrov

10. 11. 2021 20.52

Kim Kardashian z novo linijo oblačil v sodelovanju z modno hišo Fendi ponovno dokazuje, da je kraljica prodajanja izdelkov. V pičli minuti od začetka prodaje omenjene linije je namreč zvezdnica uspela zaslužiti dobrih 867 milijonov evrov in doseči nov rekord svoje linije oblačil Skims.

Višje cene energentov oktobra vplivale na višjo, triodstotno inflacijo

29. 10. 2021 11.43

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin oktobra na letni ravni v povprečju zvišale za tri odstotka, na mesečni ravni pa za 0,9 odstotka. Letno inflacijo so najbolj višali dražji naftni derivati, na mesečni ravni pa so inflacijo višale cene oblačil in obutve, je objavil statistični urad.

Kako pred napovedano podražitvijo učinkovito zmanjšati porabo elektrike?

18. 10. 2021 19.27

Kako naj se pred začetkom zime na višje položnice pripravimo potrošniki? "Najcenejša energija je tista, ki se je ne porabi," pravijo energetski svetovalci. Že pred napovedano podražitvijo lahko s premišljeno porabo elektrike stroške namreč zmanjšamo celo za petino. Lahko pa se lotite tudi pravilne subvencionirane energetske sanacije in boste privarčevali celo za dve tretjini.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'

16. 10. 2021 07.00

Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Zaradi dviga cen energentov se dražijo tudi osnovne življenjske potrebščine

15. 10. 2021 19.21

Pred drastičnim dvigom cen se, kot kaže, ne morejo ubraniti niti osnovna živila. V soboto praznujemo že 41. svetovni dan hrane in v teh desetletjih se je naše dojemanje hrane in oskrbe z njo precej spremenilo. Ne le količina, zavedamo se tudi, kako pomembna je kakovost hrane. A koliko in kakšno kakovost si bomo v teh časih, ko hrana postaja žrtev 'eksplozije cen' energentov in inflacije, sploh lahko privoščili? Posledice dviga cen energentov se bodo namreč pokazale tudi v rasti cen osnovnih življenjskih potrebščin.

Cena dizla v Sloveniji ob avtocestah na rekordno visoki ravni

15. 10. 2021 09.52

Naraščajoče cene surove nafte na borzah se odražajo tudi na maloprodajnem trgu. V Sloveniji, kjer se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu, je cena dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah z ali več kot 1,490 evra za liter dosegla najvišjo raven doslej.

Strokovnjaki o podražitvah: 'EU naj ukrepa in uravna ta nesmotrna nihanja'

13. 10. 2021 09.06

Evropska komisija je razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale še zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg. Medtem tudi slovenski strokovnjak Peter Novak EU poziva k ukrepanju in opozarja, "da je polovica teh cen povzročena s špekulacijo".

Država v drugem četrtletju ustvarila primanjkljaj v višini 757 milijonov evrov

30. 09. 2021 10.48

Javnofinančni primanjkljaj je v drugem četrtletju 2021 znašal 757 milijonov evrov, kar predstavlja 5,8 odstotka BDP, kažejo novi podatki Statističnega urada Slovenije. Primanjkljaj se je v primerjavi s prvim četrtletjem zmanjšal.

Protestniki spet zavzeli slovenske ulice: Oblast naj končno prizna podnebno krizo

24. 09. 2021 17.15

Protesti za okolje so potekali v petih mestih po vsej Sloveniji – v Ljubljani, Ljutomeru, Mariboru, Kamniku, Kopru in Gorici. Globalni podnebni protesti so potekali pod geslom 'izkoreninimo sistem' in poskušali podnebni boj povezati z družbenimi problemi, kot so neenakost, rasizem, seksizem, zapostavljenost določenih skupnosti ter lokalni okoljski in zdravstveni problemi. Podprli so jih tudi petkovi protestniki, ki sporočajo, da ne bodo ustanovili stranke, s katero bi nastopili na naslednjih volitvah.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?