dražji

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00
Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Vrtci dražji, bodo razliko v ceni plačali starši?
06. 02. 2025 19.43
Dolgo pričakovana plačna reforma v javnem sektorju dviguje plače tudi zaposlenim v vrtcih, številne starše pa medtem skrbi, ali bo vnovičen dvig cen vrtca znova padel na njihova ramena. 15 občin je namreč z novim letom cene vrtčevskih programov že povišalo. Medtem ko drugje višje cene še napovedujejo in ob tem opozarjajo na spremembe pri povprečninah, pa s strani države dodatnega denarja za kritje razlike v ceni vrtcev ni pričakovati.

NSi za sklic komisije glede nakupa patrij: 'Kaj bo Slovenija dobila za 700 milijonov evrov?'
06. 02. 2025 15.07
V NSi "zaradi mnogih nejasnosti v postopku in strahu, ki ga v javnosti povzroča že beseda patria", zahtevajo sklic parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, na kateri želijo dobiti odgovore o načrtovanem nakupu oklepnikov patria. V NSi ob tem menijo, da "bomo za več denarja dobili manj", je v izjavi dejal poslanec Janez Žakelj.

Liter bencina dražji za 2,7 centa, liter dizla pa za 3,8 centa
27. 01. 2025 12.52
Ob nespremenjenih trošarinah bodo najvišje dovoljene drobnoprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja od torka do vključno 10. februarja 2025 znašale 1,550 evra za liter bencina, 1,619 evra za liter dizelskega goriva in 1,218 evra za liter kurilnega olja.

Hrvati nad podivjane cene: bojkot uspel, trgovine prazne
24. 01. 2025 11.08
Na sosednjem Hrvaškem so se zaradi previsokih cen odločili za bojkot trgovin. Že prazni nakupovalni centri in parkirišča so čez dan pričali o tem, da bi bojkot lahko uspel, to pa so nato potrdile tudi uradne številke davčne uprave. Izdanih računov je bilo v primerjavi s prejšnjim petkom skoraj za polovico manj. Pobudniki akcije trdijo tudi, da jim je že uspelo denimo znižati ceno izdelka, ki se v Nemčiji prodajal za drobiž, na Hrvaškem pa je bil trikrat dražji.

Sobodajalci nezadovoljni, predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC nepravična
24. 12. 2024 09.47
V Združenju sobodajalcev so kritični do izhodišč za nepremičninski davek. V luči predloga novele zakona o gostinstvu, ki za sobodajalce uvaja splošno omejitev dejavnosti, zahtevajo, da so sobodajalci oproščeni plačila nepremičninskega davka za čas, ko ne morejo opravljati dejavnosti zaradi administrativnih prepovedi. Predlagana obdavčitev nepremičnin po oceni SBC - Kluba slovenskih podjetnikov ni niti pravična niti stimulativna. "Ocenjujemo, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev," so zapisali v sporočilu za javnost.

'Za volan sedimo trezni, kasnejše obžalovanje časa ne more zavrteti nazaj'
17. 12. 2024 19.42
O alkoholu in vožnji smo govorili že velikokrat, samo do konca novembra smo na naših cestah imeli skoraj 1400 prometnih nesreč, od tega se je 120 oseb hudo poškodovalo, 17 jih je umrlo. Če se ozaveščenost pri alkoholu z leti povečuje, pa ima Agencija za varnost prometa občutek, da smo glede prepovedanih drog še vedno premalo občutljivi. Tudi policijski nadzori redkeje preverjajo te substance, pa čeprav enako negativno vplivajo na sposobnost vožnje kot alkohol.

Cene čokolade poskočile: čokoladni božički dražji tudi za 50 odstotkov
01. 12. 2024 12.02
Tik pred vrhuncem sezone božičnih nakupov analize kažejo, da nemški potrošniki danes plačujejo veliko več za čokolado kot pred letom dni. Čokoladne figure božička so odvisno od znamke in velikosti letos dražje tudi za 50 odstotkov, je pokazala analiza portala za primerjanje cen Smhaggle, izvedena za nemško tiskovno agencijo dpa.

Električni avtomobili na trgu rabljenih vozil: kako pada njihova cena?
27. 11. 2024 10.04
Vozila izgubijo vrednost takoj, ko zapustijo prodajni salon. Toda kako hitro vrednost izgubljajo električna vozila? Kateri dejavniki vplivajo na to, kako močno bo padla cena rabljenega električnega vozila?

Dino Kužnik: Kot imigrant bom morda prikrajšan za kakšno svoboščino
23. 11. 2024 08.00
Dino Kužnik se je pred desetletjem zaradi dela grafičnega oblikovalca preselil v Združene države, kjer se je uveljavil kot fotograf. Pred objektiv je postavil ameriškega raperja Tylerja, The Creatorja, sodeloval s podjetji, kot sta Puma in Tesla, od leta 2021 pa deluje tudi mali založniški studio za fotoknjige Aliens in Residence, ki ga je ustanovil s prijateljem. Pravi, da je trenutno njegov dom New York, saj tam preživi večino časa in gradi kariero, a bo Slovenija za vedno ostala del njegove identitete, kamor se vrača vsako leto.

Delavci so za zaprtje poslovalnic M Tehnike izvedeli pol ure pred uradno objavo
19. 11. 2024 19.05
"Zapiramo vse preostale poslovalnice M Tehnike in dva Cash&Carryja," je najavila lastnica Mercatorja Fortenova. Sindikalisti so na nogah, pa ne, ker bi bili ogroženi zaposleni – za te se bo namreč našlo novo delovno mesto znotraj Mercatorja, ampak ker je Fortenova novico sporočila tik pred javno najavo in brez predhodne uskladitve s svetom delavcev, kot to navaja zakon. Se bo končalo le pri teh poslovalnicah ali bi lahko Mercator v kratkem videli v drugih rokah, kot po odpovedanem nakupu Tuša, morebiti prav zaradi finančnih težav Fortenove, špekulira ekonomist Matej Lahovnik?

Bencin cenejši, dizel dražji
19. 11. 2024 06.11
Opolnoči se je ob nespremenjenih trošarinah na bencinskih servisih zunaj avtocest liter 95-oktanskega bencina pocenil za 0,4 centa na 1,482 evra, medtem ko se je liter dizelskega goriva podražil za 2,4 centa na 1,542 evra. Podražilo se je tudi kurilno olje, in sicer za 2,2 centa na 1,137 evra za liter.

Vlada v zamejitev cen električne energije in oblikovanje interventnega zakona
13. 11. 2024 19.59
Mesec in pol po uveljavitvi novega sistema obračunavanja omrežnin za elektriko, ki bo položnice marsikomu občutno podražil, naj bi po naših informacijah vlada spisala uredbo, s katero naj bi, kot je to storila v času energetske krize, zamejila ceno električne energije. Do nove metodologije najbolj kritično gospodarstvo pa bo moralo neuradno še počakati. Vlada naj bi sicer v prihodnjih tednih oblikovala interventni zakon, ki naj bi nato začel veljati s prihodnjim letom. Zakaj se je premier Golob prebudil šele zdaj, ko pa je agencija mesece vztrajala, da od napovedanih sprememb ne namerava odstopiti, pa se sprašujejo krščanski demokrati, ki so do dela vlade kritični.

Ratnik jasen pred Helsinki: Cilj je napredovanje, zato gremo po zmago
05. 11. 2024 11.56
Nogometaše Olimpije po težko prigarani zmagi v Celju čaka pot na Finsko, kjer jim bo v četrtek v sklopu tretjega kroga Konferenčne lige nasproti stal domači HJK. Za razliko od obračunov s Heidenheimom in LASK-om zmaji tokrat veljajo za favorite, od česar Marcel Ratnik nikakor ne beži. Cilj so vse tri točke, je odločno izpostavil poveljnik ljubljanske obrambe.

Zapiranje Volkswagnovih tovarn: 'V Nemčiji nismo dovolj produktivni'
28. 10. 2024 13.54
Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen namerava zapreti vsaj tri tovarne v Nemčiji, število zaposlenih pa oklestiti za več deset tisoč, je zaposlenim pri tem avtomobilskem velikanu razkrila vodja sveta delavcev Daniela Cavallo. Preostale tovarne v državi naj bi optimizirali. "V naših obratih v Nemčiji nismo dovolj produktivni," priznava prvi mož Volkswagnovih osebnih vozil Thomas Schäfer.

So taksiji prepoceni?
26. 10. 2024 11.40
Točno, koliko je taksistov v Sloveniji, ne ve nihče. Tudi zato, ker je ob licenciranih taksijih in uradnih taksi službah še vedno kar nekaj takšnih, ki delajo na črno. In tudi prevarantov. Razmere na trgu so neurejene, sistemskega nadzora praktično ni. Večina taksi služb in njihovi taksisti nudijo dobro ter kakovostno storitev, a neprevidni uporabniki lahko hitro plačajo nerazumno visoko ceno ali pa so zaradi nevarne vožnje tudi sami ogroženi.

Messi v ZDA zasluži več kot večina prvoligaških ekip
25. 10. 2024 11.30
Lionel Messi v svojem klubu Inter Miami zasluži več kot vsi profesionalni nogometaši skupaj pri 22 od 28 moštev v prvoligaški druščini lige MLS. Številke je objavil sindikat igralcev, ki pa pri tem ne upošteva plačil sponzorjev.

Na Pelješkem mostu so se že pojavile prve razpoke
22. 10. 2024 10.14
Pelješki most, ki so ga za promet odprli pred komaj dobrima dvema letoma, že potrebuje popravilo. Na betonskih stebrih so se namreč pojavile mikrorazpoke. Po besedah gradbenih strokovnjakov sicer ne gre za konstrukcijske poškodbe stebrov, ki bi vplivale na varno uporabo mostu, bo pa zaradi morja in soli, ki bi situacijo lahko poslabšala, potrebna sanacija.

Naftni derivati dražji
22. 10. 2024 07.41
Opolnoči se je na bencinskih servisih zunaj avtocest liter 95-oktanskega bencina podražil 4,1 centa, na 1,510 evra, in liter dizelskega goriva za 2,9 centa, na 1,528 evra. Zvišala se je tudi cena kurilnega olja, in sicer za 2,2 centa na 1,127 evra za liter.

Vse parlamentarne stranke za preklic referenduma o izvedbi projekta Jek 2
21. 10. 2024 14.37
Po tem, ko so v SDS in SD predlagali preklic posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta Jek 2, so pred kamere stopili še v Gibanju Svoboda. Minister za okolje Bojan Kumer je sporočil, da je programski odbor za infrastrukturo sprejel stališče, da stranki predlaga umik referendumske pobude. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič pa je sporočila, da so stališče odbora sprejeli in tudi sami vložili pobudo za umik referenduma. Po njihovem mnenju je namreč premalo informacij za tako pomembno temo. V Levici so sicer na slednje opozarjali že prej.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga
21. 10. 2024 08.20
"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03
Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Elektrodistributerji opozarjajo: Ne spreminjajte dogovorjene moči
18. 10. 2024 20.31
Po slovenskih gospodinjstvih je zaradi novega sistema omrežnine zavladala zmeda. Elektrodistributerji namreč prejemajo vse več klicev in vprašanj na to temo in svetujejo, da gospodinjstva ne spreminjajo dogovorjene moči. Je pa ravno to letos naredilo že 260 gospodinjstev, nekateri so jo celo povišali. "Nov sistem je nepošten in preveč zapleten," je opozorila opozicijska NSi, vladi zato predlagajo umik tega modela. Pa ga bo umaknila?

Nemški ladjarji se bojijo vnovične Trumpove izvolitve
12. 10. 2024 08.55
Vnovična izvolitev republikanca Donalda Trumpa za predsednika ZDA bi predstavljala velik izziv za nemške ladjarje, kaže raziskava družbe PricewaterhouseCoopers (PwC). Delež sodelujočih predstavnikov te industrije, ki v tem primeru pričakujejo negativne posledice, je 78-odstoten.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi
08. 10. 2024 07.00
Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Nove cene goriv: dizel dražji za 1,4, bencin za 1,2 centa
08. 10. 2024 06.12
Regulirane cene naftnih derivatov so se opolnoči zvišale. Liter 95-oktanskega bencina je na bencinskih servisih zunaj avtocest in hitrih cest z 1,469 evra dražji za 1,2 centa, cena litra dizla pa je z 1,499 evra višja za 1,4 centa. Liter kurilnega olje se je podražil za 1,3 centa na 1,105 evra.

V Münchnu se je začel sloviti Oktoberfest
21. 09. 2024 13.49
V Münchnu se je začel sloviti festival piva Oktoberfest, na katerega se vsako leto zgrnejo milijoni obiskovalcev in ljubiteljev piva. Za litrski vrček bo letos treba odšteti nekaj več kot lani. V luči nedavnih smrtonosnih napadov v državi bo velika pozornost namenjena varnosti.

Nov način obračunavanja omrežnine: kdaj bomo kuhali in prali?
20. 09. 2024 19.07
Bliža se 1. oktober, ko v veljavo stopi nov način obračunavanja omrežnine. Kdaj bomo torej lahko kuhali? Kdaj prali, se hladili s klimatsko napravo? Prenovljen sistem bo potekal v petih časovnih blokih, dveh sezonah – krajši, a dražji, zimski in daljši, cenejši, poletni. Dražji bodo delovniki, cenejši prazniki in vikendi. Po napovedih pa naj bi, brez spreminjanja navad, za omrežnino plačali celo manj. Strošek pa bo višji za tiste, ki imajo npr. samooskrbno sončno elektrarno ali toplotno črpalko. Znova pa tukaj rešitev ponuja jedrska energija.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko
09. 09. 2024 17.11
Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Kaj prinaša nov sistem obračuna omrežnine povprečnemu gospodinjstvu?
07. 09. 2024 19.18
Po treh neuspešnih poskusih uvedbe novega načina obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki so razrahljali tudi odnose med pristojno agencijo in ministrstvom, nas bodo prvega oktobra očitno vendarle udarile nove tarife. Prihodnji teden boste v nabiralnike prejeli brošuro z odgovori na najbolj pereča vprašanja, kot je seveda, ali bo položnica za elektriko za gospodinjstva odslej dražja ali cenejša? Ali bomo morali spremeniti naše navade in kako? Na nogah so gospodarstveniki, ki pričakujejo drastične podražitve in agencijo že mesece pozivajo k prilagoditvi metodologije. Ta pa vsem odjemalcem sporoča: "Vsaj prihodnji dve leti, kolikor traja prehodno obdobje, vam ne bo potrebno storiti še ničesar."